Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 74 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 57 ... LastLast
Results 121 to 140 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #121 SP
    Banned sickchild's Avatar
    recomandati-mi va rog un monitor buget 700-800 ron.multumesc

  2. #122 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pentru consola sau PC? Pentru consola ma gandesc ca vrei ceva cu niste boxe.

  3. #123 SP
    Banned sickchild's Avatar
    pentru consola, nu neaparat cu boxe, le pot lua separat pe alea.eu ma gandeam la asta PHILIPS 237E4QHAD

  4. #124 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu vei putea conecta boxe la monitor ci doar la consola. Asta inseamna ca iti vor trebui boxe cu iesire optica. Eu m-as orienta fie spre ceva cu boxe fie spre ceva mai ok decat acel Philips. La 23" poti incerca: Monitor LED Asus VS238H-P 23 inch 2ms GTG Black - PC Garage

    LE: Vad ca acel Philips are intrari audio. Deci poti conecta boxe sau casti la el.

  5. #125 SP
    Banned sickchild's Avatar
    da ,si are si difuzoare integrate...si acel Asus pare interesant, sunt mai multe modele si nu stiu la care sa ma hotarasc.am vazut si AOC Monitor LED AOC 23" e2343F2 VGA, HDMI Monitoare LED Monitor LED AOC e2343F2 (23", 1920x1080, LED Backlight, 50000000:1(DCR), 170/160, 2ms, VGA/HDMI) Black/White nu stiu daca AOC e ecva firma buna.

  6. #126 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am avut pentru o vreme un AOC si a fost ok, nu am intampinat probleme. Avand garantie, nu mi-as face prea multe probleme. Se schimba sau se repara imediat.

  7. #127 SP
    Banned sickchild's Avatar
    mm...ma voi hotari eu pana la urma,pana cand apare ps4 oricum la banii astia nu pot avea asteptari prea mari.

    ---------- Post added 09-11-2013 at 18:59 ----------

    inca o intrebare.diferenta dintre tn si ips care este?

    ---------- Post added 09-11-2013 at 19:00 ----------

    o intrbare mai am diferenta dintre tn si ips care e?

  8. #128 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    IPS reda culorile mai bine si are unghiuri de vizibilitate mai bune decat TN. TN e mai rapid si mai potrivit intr-o anumita masura pentru gaming, dar sufera de culori mai spalacite.

    Cel mai bine e sa te duci in magazin inainte si sa vezi care ti se potriveste si care iti place.

  9. #129 SP
    Banned sickchild's Avatar
    am inteles.merci mult mi-a fost de ajutor ce mi-ai spus.

  10. #130 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar

    Un TV nou pentru consola mea!

    Quote Originally Posted by sickchild View Post
    pentru consola, nu neaparat cu boxe, le pot lua separat pe alea.eu ma gandeam la asta PHILIPS 237E4QHAD
    Poti caută monitor cu jack + hdmi iar daca monitorul are jack automat poti conecta boxe sau casti la el iar prin hdmi reda si sunetul de pe ps3 asa am eu.

    ---------- Post added 14-11-2013 at 00:22 ----------

    La tv-ul meu am funcția sau nu stiu daca e o funcție ce se numește Extended PVR la ce-mi folosește ?

  11. #131 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    La tv-ul meu am funcția sau nu stiu daca e o funcție ce se numește Extended PVR la ce-mi folosește ?
    Poti conecta un HDD la televizor si cu ajutorul acelei functii poti seta un timer pt. a-ti inregistra o anumita emisiune/film... din pacate am vazut numai horror stories despre functia asta la Samsung (mai exact la unele firmware inregistra filmul fara ultimele 5 minute... iti venea sa arunci TV-ul pe geam). Fa update de firmware, poate au rezolvat problema.

  12. #132 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Atunci înseamnă ca pot înregistra si de pe ps3 nu ?

  13. #133 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Atunci înseamnă ca pot înregistra si de pe ps3 nu ?
    Din cate stiu nu poti sa inregistrezi decat de pe canale transmise pe DVB C (nu merge de pe semnal analog sau un alt input HDMI). PS3-ul are protectie daca nu ma insel pe HDMI si iti trebuie o jucarie dedicata.

  14. #134 SP
    Member bartonn's Avatar
    Ce parere aveti de acest TV?Isi merita bani pentru un next gen console and PC gaming?Detin acest monitor si sunt multumit de el, dar e nevoie de un "upgrate" pentru PS4.

  15. #135 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by bartonn View Post
    Ce parere aveti de acest TV?Isi merita bani pentru un next gen console and PC gaming?Detin acest monitor si sunt multumit de el, dar e nevoie de un "upgrate" pentru PS4.
    Eu zic ca la banii aceia, pentru ce ofera... e foarte OK. Am doar 2 mici probleme la alegerea respectiva: 1. Urasc Ambilight (mi se pare o "tziganie") - macar poti sa dezactivezi functia, thx God for that! 2. Nu poti sa mergi pe o diagonala mai mare? 32" e cam putin, mai ales daca te vei juca de la 2m or so (presupun).

  16. #136 SP
    Junior Member Storm78's Avatar
    Pot sa vin si eu cu un sfat mic. In functie de buzunar luati un TV cu frecventa cat mai mare. De exemplu acum am vazut intre 200 si 800Hz. Cele de 800Hz se invartesc in jurul sumei de 4500lei. Imaginea este mult mai cursiva si mai usor de urmatit mai ales intr-un joc unde te misti mult si repede.
    Acasa am un full hd vechi si cand ma rotesc repede de exemplu nu pot urmarii calumea imaginea. Intr-un shooter ajuta acest lucru.

  17. #137 SP
    Junior Member ionuth13's Avatar
    Salut,
    Până la urmă ce TV ți-ai luat?
    Și eu caut un tv bun pentru ps3 și filme, buget 3000 ron.
    Observ că sunt mai multe tipuri de ecrane: Edge Led, Direct Led, etc. Eu pusesem ochii pe LG 42LA620S care este Direct Led(sper sa fie Direct led, observ ca se fac multe greșeli atunci cand vine vorba de specificatii la tv-uri) dar am ințeles ca ar avea o problemă de construcție - în partea de jos a tv-ului, panelul se deplasează față de rama cu 1.2 cm.
    Și poate mă lămurește și pe mine cineva câți Hz sunt recomandați să aibă Tv, dacă este folosit pentru jocuri ps3 și filme.. 50hz sau 100hz reali
    Mulțumesc,

  18. #138 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Storm78: frecventa mare nu inseamna totul la un panou. Ba de multe ori frecventa aceea este egala un modul Game. Cand ti se spune ca are 800Mhz sau 1200Mhz, de fapt e vorba de diverse metode de procesare a imaginii, si nu are legatura cu frecventa reala. Poate fi un screen de 200Mhz, dar care cu ajutorul unui procesor de imagine, sa tripleze numarul de cadre, pentru a parea totul mai fluid... si in felul acesta ajungi la echivalentul a 600Mhz. De obicei in Game Mode aceste filtre si procesari de imagine sunt dezactivate complet.

    Problema care o ai la rotiri rapide nu se datoreaza frecventei mari. Joaca-te pe un CRT clasic la 100Hz si nu vei observa acea problema. Problema apare in special datorita panoului si a latentei. Din pacate, majoritatea TV-urilor (chiar si in Game mode), de-abia daca ating 40-80ms. Cel mai rapid din noua generatie (in Game Mode) ar fi un Sony W905A care se duce pe la 7-10ms... dar costa. Si are niste unghiuri de vizualizare execrabile.

    Din pacate un LED/LCD nu poate fi perfect din toate punctele de vedere. Un panou cu negru cat mai bun (SPVA), va avea probleme cu unghiurile de vizualizare. Un alt panou, cu unghiuri perfecte de vizualizare, va avea probleme cu negrul (IPS). Si tot asa... De aceea plasma era mai binevenita, dar problemele de burn-in au facut-o indezirabila. OLED-ul sper sa fie salvarea... avand "the best of both worlds"...

  19. #139 SP
    Member MSlv's Avatar
    mie tare mi-e sa nu fie si OLED-ul un fel de "plasma v2.0" la dezavantaje... burn-in va avea sigur (dioda organica = se consuma, ba chiar inegal in ordinea: albastru, rosu, verde) daca lasi ceva static o perioada, si nu stiu daca va functiona vreun mod de curatare a ecranului ca la plasma.

    si din cate am citit, la imagini in miscare ar fi aceeasi problema ca la lcd-uri, deci e nevoie in continuare de acea interpolare. Ceea ce inseamna ca dupa ce dispar si ultimele plasme nu vom mai avea parte de vreun un TV care sa poata sa afiseze macar 900 de linii de rezolutie in miscare fara procesare aditionala (interpolare).

  20. #140 SP
    Junior Member Nutzu's Avatar
    Salutare dragi consolisti si bine v-am gasit , ma numesc Ionut si m-a prins si pe mine microbul acesta numit "PS4" si as dori niste sfaturi de la dumneavostra privind achizitionarea unui tv odata cu consola , mentionez ca distanta o sa fie 2 m , tv-ul fiind pozitionat la capatul patului si m-am blocat la doua modele si nu inteleg diferenta dintre acestea Smart TV LED Sony FullHD 42W651, 107 cm, USB, integrat | Domo si
    Smart TV LED Sony FullHD 42W650, 107 cm, USB, integrat | Domo orice sugestie despre alt televizor care depaseste calitativ modelul acesta este binevenita .
    Va multumesc anticipat

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 74 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 57 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts