Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Proiectoare 4K: cu ce se mananca?

  1. #1 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar

    Proiectoare 4K: cu ce se mananca?

    Hello!
    As dori si eu sa stiu de la cunoscatori care sunt brandurile cu o calitate de imagine foarte buna si care sa nu.mi sparga banca. Merci!

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Proiector 4K si sa nu sparga banca? Slabe sanse. De-abia sunt 3-4 producatori care au maxim 1 - 2 modele... Eu ti-as recomanda sa mai astepti un pic, sau mergi pe un FullHD bun in momentul de fata. La noi, sub 20.000 RON n-am vazut asa ceva (era un JVC).

  3. #3 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    OK thanks, e prea devreme pt 4K atunci.
    So, merita un proiector 3D 1080p? E o diferenta intre 3D din proiector (deci suprafata mult mai mare) si 3D din TV? Din TV sincer nu ma atrage deloc cum se vede, prea mic spatiul imo.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, depinde extrem de mult de spatiul de care dispui, si de modul in care iti place sa te joci (sau sa te uiti la filme). Hai sa exemplific si de ce:

    1. Daca iti place sa te joci sau sa te uiti la filme in timpul zilei (asa cum fac eu de exp. indiferent de ora), atunci un proiector e NO GO. Da, poti sa iti tragi draperii, poti sa stingi toate cele si sa opresti orice sursa de lumina... insa pentru a te bucura de calitatea unui proiector, trebuie sa fie super bezna.

    2. Daca ai intre 1 si 3m distanta pana la TV (sau pana la plansa/peretele unde vrei sa proiectezi), orice mai mare de 55-60" mi se pare complet aiurea. E ca si cand ai sta la cinematograf in primele randuri. Vei sta mai mult sa-ti misti capul, sucesti gatul... sau vei incepe sa te concentrezi doar pe anumite zone. Am un amic care e maniac... la aproximativ 3m isi proiecteaza un ecran de aproape 2m (deci cam 80"). In primele 10 minute zici "wow... impresionant". Dupa o ora insa, nu mai e deloc impresionant... e deranjant. Exista niste reguli prin care se calculeaza distanta optima... si desi nu sunt litera de lege, au un sens.

    3. Daca ai distanta de la 3-4m la 10m, atunci clar... nici nu se pune problema de altceva in afara de proiector. Adicatalea, iesi mult mai ok ca bani cu un proiector bun decat un 80". Unde mai pui ca un 60-80" chiar si in 4K devine cam useless de la 5-6 metri incolo (nu mai distingi diferenta dintre FullHD si 4K).

    Prin urmare... tu trebuie sa te decizi (si ti-as recomanda sa faci o vizionare serioasa... stabileste cu un amic cateva ore... sau vorbeste cu cei de la avstore & co...).

  5. #5 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Merci de clarificari, eu sunt mai mult curios nu vreau neaparat sa-mi schimb setup-ul, mai ales ca sunt super incantat de TV+audio setup pe care-l am
    Distata mea de vizionare e intre 3m si 4m, cu un ecran 42" (panny plasma). Eram mai mult curios cam de la ce distanta se simte 4K si chiar si full HD pe un proiector.

    Si da, ascult muzica, pun filme si joc la orice ora E happy place acolo deci NO GO pt proiector.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tu pentru 3-4m ar trebui sa te gandesti serios la un 60" FullHD... la 42"-ul acela de la o asemenea distanta, cu greu distingi intre 720p si 1080p.

    Da, la diagonale atat de mari, ai putea spune ca de fapt cea mai mare diferenta se simte intre FullHD si 4K la un proiector. Ca sa-ti faci o idee... gandeste-te ca in cinematografele serioase, se proiecteaza in 4K. Fa si tu un scale down de la diagonala din cinematograf la ce ar intra la tine in casa. Nebunie... nu altceva!

  7. #7 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Da.. smoky stuff.
    We wait... Mai mare de atat nu prea mai pot pune acolo. Lasa, cand o sa am casa mea I will fix it good

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 26 Last Post: 24-08-2017, 08:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts