Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Videoproiector gaming setup

  1. #1 SP
    Member killlemalll3's Avatar

    Videoproiector gaming setup

    Vreau sa amenajez un loc pt jucat si eventual vizionat filme si am ales sa merg pe varianta cu videoproiector pt simplu fapt ca tv-urile cu diagonala mare sunt inca scumpe,ma refer la 80 si 90 inch.

    Mentionez ca nu am neaparat un buget dar as vrea sa nu depasesc cu mult sumele mentionate si anume,videoproiector 6000 ron , ecranul 1500. , sistemul audio 2000

    La ce m-am gandit eu :

    Videoproiector 3D Full HD BenQ W1070, Home Cinema

    ecran : Ecran de proiectie montabil pe perete Sopar Platinium SOP240PL, 240 x 200cm, Mecanism de blocare

    Acum intrebarile ar fi multe... Stiu ca trebuie sa fie full hd,de altceva ar trebui sa mai tin cont legat de proiector? Apoi intrebari stupide despre ecranul de proiectie,dimensiunile ideale pt mine ar fi inaltime 180-190 si latime 240 . Daca aleg un ecran de 240 * 200 pot sa il blochez sa am inaltimea care o doresc? Si pot regla orice dimensiune a imaginii din proiector? sau sunt un anumit numar de dimensiuni setate in prealabil si sunt limitat din punctul asta vedere?

    Nici nu stiu daca am ales bine ecranul,evident as vrea sa il folosesc in modul 16-9 si as vrea sa aiba si ecranul dimensiuni potrivite,in sensul ca as vrea sa reglez imaginea pe toata suprafata ecranului. Am vazut ca sunt ecrane mult mai scumpe,se simte o diferenta mult mai mare in calitatea imaginii la ecranele mai scumpe? Spre ex daca ar fi o extra suma care ar putea fi investita ati alege un ecran sau un proiector mai scump,care din alegeri s-ar resimti cu adevarat in calitatea imaginii?

    Sunetul nici nu am indraznit sa il aleg sa nu gresesc. Am nevoie de un home cinema presupun. Practic am nevoie de subwoofer si boxe pt ca o sa folosesc playstation-ul ca bu-ray. O sa folosesc hd receiver de la upc si un playstation 3/4... Cum trebuie sa scot sunetul,din videoproiector sau sistemul audio il voi lega pe rand la receiver tv respectiv consola? As vrea sa stiu daca am nevoie sa bag un al 2 lea cablu hdmi pt sunet in tavan ca sa nu mai am de spart.

    Multumesc si imi cer scuze inca o data daca intrebarile par stupide insa nu am folosit niciodata un proiector si nici un sistem home cinema.

    ---------- Post added 18-11-2013 at 06:27 ----------

    Am cautat cateva ore bune,mai tare m-am bagat in ceata in lagatura cu ecranul. mie inca nu mi-e clar ce inseamna excat 1:1. 4:3 16:9

    1:1 ar trebuie sa fie patrat cred insa sunt ecrane care la specificatii au format 1:1 insa la dimensiuni scrie 240 * 200...

    Ecran de proiectie Sopar New Gold 123 inch - PC Garage

    vreau un ecran sa arate asa ca forma.



    Pana la urma ce vreau? 4:3 sau 16:9?

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, cand vine vorba de un proiector, primul lucru cu care ar trebui sa incepi (si pe care tu vad ca l-ai omis) sunt dimensiunile camerei. Mai exact, cea mai importanta este distanta din locul de unde vei avea proiectorul pana la ecranul de proiectie (sau perete).

    Pentru ca vrei un Benq, foloseste calculatorul lor si vezi daca modelul ales se potriveste: BenQ Projector Calculator. Nu de alta, dar e posibil sa nu ai suficient spatiu ca sa proiectezi o diagonala atat de mare.

  3. #3 SP
    Member killlemalll3's Avatar
    Multumesc,a fost foarte util.
    Cu ecranul m-am lamurit si decis: Ecran de proiectie Reflecta Crystal-Line Motor lux 131 inch - PC Garage
    Am depasit suma la care ma gandeam intial insa dupa o noapte de cautari strict in legatura cu ecranele am realizat ca e mai complex decat credeam si e necesar si un ecran ok. Cele mai raspandite sunt 4:3 si asta m-a dus mult in eroare.
    Scuze ca a fost incalcit tot ce am intrebat legat de ecran insa si in mintea mea era la fel.

    Sunt binevenite in continuare sugestii,in special in legatura cu sunetul. Eu m-am uitat la categoria home cinema si acolo te alegi si cu bluray ul. As prefera o alternativa fara avand in vedere ca voi folosi PS...

    Monky,nu vreau neaparat un Benq insa pt mine este cel mai rasunator nume legat de proiectie. Am vazut f multe Epson cu specificatii bune,un model cu vreo 800 ron mai scump insa are contrast mai bun
    Videoproiector Epson 3D EH-TW5200, Full HD, Negru

    Ar fi mai ok? Am vazut ca aminteste in descriere destul de detaliat despre jocuri.

    Deasemenea mi-ar fi util si un link spre un cablu hdmi de 10 m care sa suporte 1080p si sa fie ok raport calitate/pret.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Clar, intre Benq si Epson, din ce am testat pana acum, Epson a castigat detasat. Dar de obicei sunt mai scumpe.As merge pe acel Epson, mai ales ca are Game Mode (latenta mai mica). Apropos, pentru Epson gasesti calculatorul de distanta aici: Epson Projector Distance Calculator.

    Referitor la setup-ul audio, tot nu ai spus ce vrei. Un stereo bun (cu standfloors)? Un sistem 7.1, 5.1, 5.0, etc? Vrei sa fie active sau vrei separat cu receiver (ca sa poti conecta mai multe)?

  5. #5 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Quote Originally Posted by killlemalll3 View Post
    Acum intrebarile ar fi multe... Stiu ca trebuie sa fie full hd,de altceva ar trebui sa mai tin cont legat de proiector?
    Practic am nevoie de subwoofer si boxe pt ca o sa folosesc playstation-ul ca bu-ray. O sa folosesc hd receiver de la upc si un playstation 3/4... Cum trebuie sa scot sunetul,din videoproiector sau sistemul audio il voi lega pe rand la receiver tv respectiv consola? As vrea sa stiu daca am nevoie sa bag un al 2 lea cablu hdmi pt sunet in tavan ca sa nu mai am de spart.
    A. Pe partea de sunet - proiectorul nu are HDMI out. De fapt nu prea are nimic out. Deci trebuie legata la proiector doar partea de video - trebuie sa bagi prin tavan 2 cabluri HDMI de 10 m. Sunetul il legi de la consola la receiver-ul audio, respectiv de la receiver-ul UPC la receiver-ul audio. (la PS3 eu folosesc optical out-ul. La fel la receiver-ul operatorului de cablu).

    B. Pe partea de cablu HDMI eu am folosit acesta - Cablu HDMI A - HDMI A 1.4 cu Ethernet 10m CABLE5503/10. Exista si mai lungi, exista si mai scumpe, exista si alte magazine de unde poti lua, dar asta mie imi merge

    Problema mea (si sper ca nu "deraiez topicul acum", ma gandesc ca poate o vei avea si tu) este cu numarul de HDMI in la proiector. Practic ai 2. Unul este de la consola PS3, unul de la receiver TV. Pana acum, toate bune. Ce se intampla cand vine PS4, scoti PS3-ul si lasi PS4-ul? Acesta din urma nu are DNLA si prin urmare orice streaming din laptop/alte disponzitive cum le mai transmit catre proiector? Stiu, cumparam si o cutiuta de streaming, dar nu este elegant sa stau de fiecare data sa scot un HDMI dintr-un dispozitiv si sa il bag in cutiuta de streaming si inapoi. Deci sa ne gandim impreuna (adica ne bazam pe Monky ) la o solutie ca sa poti sa ai pe proiector:
    TV
    Consola (PS4 sa zicem)
    Streaming de pe alte dispozitive.

    Toate astea in 2 HDMI-uri. Cum procedam ?

  6. #6 SP
    Member killlemalll3's Avatar
    Monky in cazul asta o sa ma gandesc serios la Epson. La cel gasit de mine ai ceva de adaugat,cum ti se pare? Ai inclina spre altceva? Ca termen de comparatie acum folosesc un Sharp aquos 60inch full hd 2012,stiu ca e alta mancare de peste dar asa per total ma astept la o experienta cel putin la fel de buna din punct de vedere al contrastului,culorilor etc

    Cat despre sunet chiar nu stiu. Foarte pretentios nu sunt. Presupun ca intre 5.1 si 7.1 diferenta e un surround mai bun? Asta ma si intereseaza de fapt. Ca putere,volum vreau sa fie rezonanil si atat,nu ma intereseaza sa le sara ciorba din lingura vecinilor. Fiind vorba de un living ma intereseaza sa aiba un aspect placut,negru,,simplu,fara forme de ozn,cu standfloors. Daca se poate sa aiba linii drepte si mai bine,nu prea ma atrag cele rotunde sa zic asa. Iau in vedere si varianta in care pot fi ascunse nu au standfloors si au diminesiuni reduse si evident nu conteaza cum arata. Camera are forma rotunda cumva si ma gandesc ca ar fi intr-adevar util 7.1


    RvsS multumesc,mi-a fost de mare ajutor. Bine ca m-ai lamurit cum scot sunetul sa pot finaliza cu tavanul.Din toata abrambureala care am scris-o ai punctat exact ce aveam nevoie.
    Cablu de fapt imi trebuie 15 m,nu am luat in calcul ca trebuie sa inconjor camera. Am gasit acolo pe site cu 50ron mai scump,aceleasi specificatii,nu acelasi producator insa.
    La partea cu streaming il las pe Monky

  7. #7 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    123 inci? De la ce distanta spuneai ca vrei sa te joci? W1070 am eu si il recomand. Si revin... 123 inci?

  8. #8 SP
    Member killlemalll3's Avatar
    7 m.

    Am comandat cablu hdmi: Cablu proff. HDMI 1.4 functie Ethernet 15m HQSS5560/15
    (Aseara am facut o plimbare la altex sa casc gura,am intrebat de cablu 15 m,nu aveau si mi-a raspuns indignat ca gresesc,ca pierde din calitate pe asemena lungime)

    Si daca imi confirma maine ca este pe stoc: Ecran proiectie cinema electric professional Cinematics 299x168 <font color="red"> TREI ANI GARANTIE</font> VMAX135X - CINEMATOC

    Multumesc inca o data RvsS,incomparabil diversitatea care o au la ecrane fata de ceilalti cei de la tehnicavizuala.

    ---------- Post added 19-11-2013 at 06:07 ----------

    Gata,am comandat si ecranul,nu obervasem dar avea un simbol cum ca e pe stoc+ suport tavan si inca un cablu hdmi 15m.

    A ramas proiectorul care si asta a deviat mult de la pret : Videoproiector Epson EH-TW6100 - HOME CINEMA + CADOU->2 PERECHI OCHELARI 3D [Epson EH-TW6100]

    TIind spre din cauza ca foloseste tehnologie 3lcd care face o mare diferenta cand vine vorba de contrast. Contrast 40.000:1 fata de 10.000.Ar mai fi cei 2300 lumeni fata de 2000. Aici nu am ideea cat s-ar putea simti diferenta?...

    Sunt nerabdator trebuie sa recunosc dar ma gandeam sa mai astept pareri legate de proiector si mai vine si black friday si nu ar strica 10-20 % reducerez,poate am noroc. Anul trecut am reusit sa iau acel Sharp Aquos cu 5000 de la 7000 cat era. Pretul nu a fost umflat ca il vad si acum pe la 6500. As fi asteptat si ecranul dar nu-l vad pe asta la reduceri,nici nu stiu daca participa. l-a verficat cineva anul trecut? Vom vedea...

    Sunet in contnuare sunt paralel,streaming idem.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RvsS & killlemalll3: sincer, cea mai buna solutie (si sa fiu sincer, singura pe care am vazut-o in zeci de setup-uri cu proiector), este aceea de a folosi un receiver. Ai putea spune ca un proiector e gandit sa mearga cu un receiver, pur si simplu. Ai un HDMI Out din receiver in proiector, si in felul acesta din receiver iti ies doar doua fire (power si hdmi), de toata cealalta nebunie de inputs & outputs ocupandu-se receiver-ul.

    Chiar si o solutie ieftina (si buna dpdvd calitativ), gen Yamaha 375, va rezolva majoritatea problemelor (avand 4 x HDMI IN) si suficienta putere pentru majoritatea setup-urilor. Practic puteti pune linistiti proiectorul pe perete (upside down) si nu mai aveti treaba de umblat la el... pt. ca totul rezolvati din receiver (input, outputs, power, etc.).

    Avantajul montarii careia multi ii zic "upside down" este ca nu iti ocupa spatiu in camera... nu te mai deranjeaza atat de rau ventilatorul (nu uitati ca mai toate proiectoarele au ventilator)... nu mai ai probleme atat de mari legate de persoanele care trec prin fata (fiind de sus, ai un unghi mult mai ok de proiectare - si distanta mai mare). Ajungi mai greu la proiector, dar sincer... de obicei nu ai nevoie sa ajungi la el decat pt. "servisare" (once a month?).

    Referitor la contrast, acel 40.000 : 1 este dinamic... La fel si 2300 lumeni fata de 2000, de multe ori e chestie de marketing. Optim ar fi sa iti alegi 2 modele, vorbesti cu cei de la Avstore (de exemplu) sa-ti aranjeze o sesiune de demo, si alege ce-ti place tie cel mai mult. Personal pot spune ca-mi place mai mult Epsonul decat Benq... dar nu te lua dupa mine, mergi si fa un test.

    P.S. Ecran de proiectie poti sa-ti iei si dupa, daca ai peretele bine facut (si alb). Ba chiar (si poti cerceta si solutia asta), am inteles ca exista vopsea speciala de contrast. Daca gasesti asa ceva, vopsesti frumos peretele respectiv... si cred ca iese mult mai interesant. Acum depinde si cum ai setup-ul in camera respectiva. Eu unul am vazut la un amic proiectat direct pe perete, si mi-a placut enorm ideea. Doar ca el nu avea mai nimic pe peretele respectiv. Doar doua standfloors si o masuta mica, de maxim 30cm or so inaltime.

  10. #10 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Este bun ecranul Monky. Peretele distruge stralucirea, oricat de bine ar fi vopsit. Plus ca la ecran, poti salva peretele pentru a pune si Rapirea din Serai.

  11. #11 SP
    Member killlemalll3's Avatar
    Si vopsele alea sunt destul destul de scumpe,ce am vazut eu 1400. Plus ca nu imi imaginez cum ar putea arata bine. Oricum de aia mi-am luat electric,il dau sus si soc,Rapirea din Serai deja e pe perete

    Astept in seara asta sa vad daca se intampla vreo minune sa prind ceva mai ieftin. Probabil ramane Benq. Ca o paranteza cei de la tehnicavizuala au Benq resigilat la 3500 si au zis ca imi fac oferta la 2500. E destul de tentant insa nu pot sa am incredere ca ar fi ok. Din curiozitate,stiti care-i povestea cu resigilatele astea in cazul proiectoarelor? Pot fi service-uri spre ex?

  12. #12 SP
    Member killlemalll3's Avatar
    Am primit ecranul
    Attached Images Attached Images image.jpg

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ti-a venit si cu un catel bonus?

    Referitor la resigilate... pot fi de la minimul luat in considerare (nu i-a placut clientului, sau a vrut pur si simplu ceva mai bun), pana la maximul posibil (a fost produs defect, a ajuns in service de mai multe ori, s-a tot reparat si clientul l-a refuzat dupa atatea probleme si s-a intors in magazin). Poate avea urma de uzura (n-ai idee ce de tarani sunt in tara asta... eu am vazut o TV "resigilat" pe care cred ca omul a mancat slana cu ceapa...) sau poate sa arate ca nou. Trebuie sa-l vezi ca sa te convingi. Important este sa-ti ofere garantia full (24 de luni) si nu "cat a mai ramas de la clientul anterior".

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Setup PS4 By master_4cs in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 3 Last Post: 16-09-2014, 13:41
  2. Replies: 33 Last Post: 29-05-2014, 13:03
  3. Replies: 0 Last Post: 26-07-2013, 08:32
  4. Replies: 0 Last Post: 12-07-2011, 23:28
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 23:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts