Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Sony 49X8309C - vertical banding?

  1. #1 SP
    Member Hazer's Avatar

    Sony 49X8309C - vertical banding?

    Scuze ca am facut un thread nou, dar la postul din alt thread nu mi-a raspuns nimeni.

    Mi-am schimbat astazi TV-ul cu un Sony X83 4K de 50". Dupa ce l-am mai butonat, am observat niste usoare linii verticale (vertical banding) pe ecran. Stiu ca asta este boala LED-urilor edge lit. TV-ul se vede superb, dar acum ca am vazut cele 2 linii (cea din stanga se vede mai usor, dar este destul de aproape de rama, asa ca nu ma deranjeaza) ma cam zgarie pe creier pentru ca stiu ca sunt acolo, mai mult e o problema psihologica.

    Ce parere aveti? Arata totusi normal? Sa ma risc sa-l returnez?

    Nu prea as vrea sa schimb TV-ul pentru ca bleeding n-are si uniformitatea de negru si gri este ok.
    Attached Images Attached Images img_6644.jpg img_6647.jpg img_6646.jpg img_6644.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu l-as returna, daca tot esti in primele zile si mi-as lua un altul din stoc.

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu zic ca nu e atat de rau si se poate ca urmatorul model sa fie si mai rau, sau sa aibe si bleeding si alte problemute. Iti inteleg nedumerirea, eu zic sa afli daca mai au si altele in stoc si atunci poate merita sa iti incerci norocul.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hazer: incearca sa-i pui ultimul update de firmware, incearca si un alt port HDMI... Tine-l cateva ore bune mergand in showroom/demo mode (sau Dynamic), si incearca in timpul asta sa rulezi ceva full-screen, cat mai colorat (daca nu ai un DVD/Bluray de burn-in). Un film cu actiune rapida pe un BluRay ar fi OK ca alternativa (fara subtitrari). Si daca dupa treaba asta apar defectele la fel, mergi si schimba-l (eu asa as face). Bafta!

  5. #5 SP
    Member Hazer's Avatar
    Am jucat niste battlefront cu luminozitatea la maximum vreo ora si ceva si m-a deranjat enorm, asa ca l-am pus la pachet si m-am dus sa mi-l schimbe. Au observat si baietii de la Media Galaxy problema si s-au oferit sa mi-l schimbe. Cu ocazia asta mi-am luat versiunea de 55" . I-am pus sa mi-l probeze si n-a avut nicio problema, acum am ajuns acasa si arata impecabil.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vezi, tot raul spre bine... si te-ai ales si cu upgrade! Sa-l stapanesti sanatos!

  7. #7 SP
    Member Hazer's Avatar
    Haha, da! Mersi!

  8. #8 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Sa-l stapanesti sanatos !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. PS4 vertical vs. orizontal, DS4 By Dant3 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 38 Last Post: 02-09-2014, 21:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts