Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Recomandare soundbar!

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    Recomandare soundbar!

    Am cautat si inca mai caut pe internet solutia perfecta fara fire pentru a imbunatatii calitatea audio a TV-ului meu in filme. Dupa indelungi cautari m-am oprit la varianta soundbar-ului. Dar oricat am incercat sa gasesc ceva perfect nu am gasit.
    Idei :
    - il voi lua in aprox. o luna, poate mai devreme
    - TV-ul are 47 de inchi
    - buget spre maxim 500 de lei

    ---------- Post added 05-05-2014 at 19:10 ----------

    - intrare optica
    - cu / fara subwoofer sau cu posibilitate de adaugare ulterioara.
    Idei :
    http://www.amazon.co.uk/Roth-Audio-Z...words=soundbar
    sau
    LG NB2430A 160W Wall Mountable 2.0 Channel Speaker Bar with Sontia Audio Technology: Amazon.co.uk: TV
    sau
    http://www.amazon.co.uk/Philips-HTL2...words=soundbar


    Am avut pana acum un system 5.1 de care am fost "oarecum" multumit. Sunetul era ok, spatialitatea prosta, intrari putine, bass puternic, etc. Vreau digital, fara conversii analog / digital, fara iesire pe casti. Vreau ca in TV sa intre HDMI-urile si sunetul sa iasa pe optic.


    Dicutam si alternative de 2.1 dar sincer cred ca tot soundbarul iese mai bine visual.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Vreau digital, fara conversii analog / digital, fara iesire pe casti. Vreau ca in TV sa intre HDMI-urile si sunetul sa iasa pe optic.
    Presupun ca esti constient de faptul ca nu exista boxe la care sa nu faci conversie din digital. Pentru asta ai fie un amp, fie un receiver, fie un decodor sau convertor. Ideea ta de a nu mai "converti" inseamna ca de fapt vrei ca nu consola sau TV-ul sa faca decodarea, ci "boxele" (de fapt decodorul din ele).

    Anyway, vorba lunga... saracia omului. Personal la banii astia nu cred ca vei gasi un soundbar bun (sau cel putin eu nu am dat de asa ceva).

    Insa la o suma apropiata, iti pot recomanda cu incredere Klipsch Pro Media 2.1. E 140£, deci depaseste un pic bugetul... insa calitatea e acolo unde trebuie. Doar ca sunt analoage, deci decodarea trebuie sa o faca TV-ul/consola/playerul.

    Daca totusi vrei neaparat un soundbar... de modelul asta de la Yamaha am auzit de bine. Atentie insa, nu l-am ascultat... deci nu ma pot pronunta. Din pacate, depaseste bugetul

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Da boss, stiu de Klipsch 2.1 de ceva timp, tot de la tine dar arata cam aiurea pe langa tv. La Yamaha ma uit mai demult dar e ceva mai scump decat mi-am propus, aproape dublu ajunge spre 1.000 de lei. Ideea de baza e ca vreau ca semnalul de sunet sa plece din sursa (consola, hdd pe USB-ul tv-ului, etc) si nu as vrea sa ajunga digital in TV, apoi sa-l transforme in analog pe iesirea de casti.
    Apoi as vrea sa imbunatatesc sunetul din tv fara sa cheltui o avere In momentul de fata folosesc o pereche de boxe Logitech 2.0 (astea Boxe Logitech 2.0 X-140, 5W RMS - eMAG.ro) iesirea de casti, chiar si asa sunetul este mult peste ce scot boxele tv-ului, ma gandesc ca un soundbar chiar si mai ieftin (400 - 500 lei) e mult peste ce aud in momentul asta.

    ---------- Post added 06-05-2014 at 12:11 ----------

    O idee de soundbar Sony din Romania, ideea e ca probabil Sony nu mai inseamna mare branza in audio... Soundbar SONY HT-CT60.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Acum, la partea cu aratatul... e chestie de gusturi, si nu le discut. Mie mi se pare mai urat un soundbar decat 2 boxe... plus ca la 2 boxe imi pot face eu spatialitatea cum vreau (pot modifica distanta si pozitia lor), pe cand la un soundbar... ai un singur loc si aceeasi directionare a sunetului.

    Ce sa zic... la bani putini, mergi pe Sony-ul acela de la Altex. La astfel de sume oricum nu prea conteaza ce mai inseamna Sony in lumea audio

  5. #5 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    E ok pretul pentru soundbar-ul Sony HT-CT60.
    Daca am PS3 si TV, trebuie sa conectez pe rand la fiecare? Daca leg soundbar-ul prin cablu optic la TV, PS3 e legat prin HDMI la TV, sunetul de pe PS3 e redat prin soundbar?

  6. #6 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
    E ok pretul pentru soundbar-ul Sony HT-CT60.
    Daca am PS3 si TV, trebuie sa conectez pe rand la fiecare? Daca leg soundbar-ul prin cablu optic la TV, PS3 e legat prin HDMI la TV, sunetul de pe PS3 e redat prin soundbar?
    Daca legi soundbar-ul pe optic, tot ce intra ca sunet in tv (hdmi / pc-in/ etc) va iesi pe optic spre soundbar.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 12 Last Post: 31-10-2014, 09:44
  2. Soundbar Sony la PS3 By djcyril22 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 11-01-2011, 23:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts