Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Huawei P9 lite vs Samsung Galaxy A5 2016

  1. #1 SP
    Junior Member vishu's Avatar

    Huawei P9 lite vs Samsung Galaxy A5 2016

    Salut
    M am impotmolit si eu intre cele doua telefoane.. ma invart cam in categoria asta de fonduri (1000-1500) si nu stiu la cine sa ma opresc
    so..aveti huawei? cum vi se pare? sau A5?

    diferenta dintre ele este de aprox 400 ron (in favoarea huawei-ului), dar asta n ar fi o problema.
    M-ar interesa mai mult fiabilitatea...si cum se comporta el in general.
    Thankiez. pup

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stiu ca am facut si eu acum aproximativ o luna o cautare pe un price target de maxim 1200 RON, si Samsung A5 2016 Dual Sim mie unul mi s-a parut alegerea ideala (mai ales cu Super Amoled de 5.2"). Asta i-am recomandat clientului si zice ca e super multumit. Huawei... ce sa zic? Nu am o experienta prea buna cu telefoanele lor.

  3. #3 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu îți recomand Moto G4, îl găsești la Orange la liber, vreo 200€.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca ar fi avut AMOLED, si eu l-as fi recomandat
    Anyway, vishu... uite poate te ajuta o comparatie: Samsung Galaxy A5 (2016) vs. Motorola Moto G4 vs. Huawei P9 lite - GSMArena.com.

  5. #5 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    E bun si asa, măcar ai Android curat, nu mizeriile băgate pe gât de Samsung.

  6. #6 SP
    Member solaru's Avatar
    Eu am luat G4 in detrimentul A5. e drept ca A5 arata mai bine... dar G4 se "misca" mai bine + android stock. in plus la mine a contat ca G4 e dual sim iar cardul de memorie e separat.
    ah...au si ceva oferta orange young unde era ceva promo pe el. eu nu m-am calificat!

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    E bun si asa, măcar ai Android curat, nu mizeriile băgate pe gât de Samsung.
    Poti sa pui Android stock si pe A5 2016... doar ca e mai complicat si daca nu ma insel pierzi si garantia.

    solaru: sa inteleg ca la A5 dual SIM unul dintre SIM-uri face share cu microSD-ul? Adica nu poti avea dual SIM si microSD in acelasi timp?

  8. #8 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Eu am Huawei P9 lite de aproximativ 2 luni si sunt multumit de cum s-a prezentat pana acum.
    De exemplu cateva dintre plusuri ar fi:
    - este lansat recent (aprilie 2016) cu Android 6 si de cand il am a primit 2 update-uri pt. bug-uri si optimizari semn ca se ocupa de el. Sper sa primeasca intr-un final si update la Android 7.
    - cititorul de amprente functioneaza bine si mi se pare mult mai comod decat sa tastezi un cod de deblocare sau sau un pattern; in plus il poti folosi si pentru cumparaturi pe Google Play.
    - constructie solida, nu scartaie, si nu pare ieftin deloc.
    Am aruncat un ochi si peste review-urile astea doua inainte sa-l cumpar:



    MonkY, asa este la P9 lite - ori ai doua SIM-uri ori un SIM si un card de memorie. Pe mine acest aspect nu m-a interesat asa ca nu l-am considerat nici un minus dar nici un plus.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca tot ai pus la P9 lite de la Buhnici, sa aiba omul de unde sa aleaga... punem si pt. A5 2016:


  10. #10 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Hai sa Buhnicim si G4, nu?

  11. #11 SP
    Member solaru's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Poti sa pui Android stock si pe A5 2016... doar ca e mai complicat si daca nu ma insel pierzi si garantia.

    solaru: sa inteleg ca la A5 dual SIM unul dintre SIM-uri face share cu microSD-ul? Adica nu poti avea dual SIM si microSD in acelasi timp?
    Sorry... abia acum am vazut postul. Da, cel putin modelul de la Orange era dual SIM, dar Simul 2 era hibrid - ori sim, ori card. Nu am vazul A5 dual SIM si card separat.

  12. #12 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    si eu sunt in aceasi dilema in acest moment, tot pentru o cunostinta, dar cred ca voi merge pe A5 din cateva motive: amoled, design, samsung, interfata ok (au mai taiat din acele bloatware si daca e le poti dezinstala) si camera. singurul dezavantaj pe care il vad sunt acei 2gb de ram, sper sa fie de ajunsi.

    PS: are un pret foarte bun atm la altex.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. MWC 2016: Samsung Galaxy S7 si S7 Edge By MonkY in forum Tech News
    Replies: 49 Last Post: 16-06-2016, 12:25
  2. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  3. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  4. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  5. Replies: 2 Last Post: 25-11-2011, 16:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts