Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 36 of 36

Thread: Samsung Galaxy Z Flip

  1. #21 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    1st of all, mai lasa atitudinea daca vrei sa avem o discutie. Daca vrei doar rant sau troll discutam altfel.

    E clar ca nu-i pentru tine, asa cum nu orice lucru e pentru toata lumea. Revolutionar este pasul facut dpdv tehnologic, la a avea un produs de genu asta, disponibil in masa, nu doar un prototip. Asa avem ecrane care se indoaie de multi ani.

    Este revolutionar faptul ca nu avem o tableta care se transforma in telefon, ci avem un device cu o amprenta mult mai mica, care se transforma in telefon normal. Iar asta fara vreun compromis dpdv hardware sau software. Puteau pune aceleasi camere de la S20, dar au ales sa nu o faca, probabil ca sa mai economiseasca niste bani. Iar tot acest "body" nu mai este mega butucanos ci este, in momentul in care este deschis, un telefon normal.

    Ce a iesit anul trecut, a fost doar un prototip pe care l-au scos si la vanzare, la un pret exorbitant si cu foarte multe bube. Anul acesta au imbunatatit reteta de anul trecut, au schimbat form factor-ul si l-au lansat sub un alt nume. E doar urmatorul pas - evolutie.

    Repet, daca nu intelegi sau nu ti se pare wow, e clar ca nu-i de tine.
    Nu este nici de mine, dupa cum am mai spus. Poate ca m-as juca cu unu cateva ore, dar nu as tine asa ceva de "daily driver" nici platit (desi depinde cat m-ar plati cineva pentru asa ceva ).
    Dar asta nu inseamna ca nu exista oameni care si-l doresc si carora li se pare foarte tare.

    Ca un exemplu - mereu cand merg sa-mi cumpar pantaloni, trebuie ca inainte sa probez orice, sa bag mainile in buzunare si sa vad ca-mi incape toata palma, ca sa stiu ca pot tine telefonul normal. Din pacate, la 90% din pantalonii pe care-i gasesc, buzunarele sunt super mici, iar acei oameni probabil se vor super bucura de un asa telefon.



    Interesant. Mi se pare amuzant cat de mica e peria aia de la hinge, vs cum au aratat/exagerat ei in conferinta...Dar deh, perceptia e alta cand iti arata o reprezentare de genu.

  2. #22 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Omule, faci niste afirmatii de domeniul fantasticului.Nu este nimic revolutionar in legatura cu acest telefon.Punct.

  3. #23 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu as zice sa te obisnuiesti cu faptul ca vom avea din ce in ce mai multe telefoane de genu asta, fiecare o sa vina cu chestii noi/inovatoare, care vor revolutiona/misca industria intr-o alta directie, fie ca ne place sau nu. Punct.

  4. #24 SP
    Junior Member Ultranativ's Avatar
    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    Omule, faci niste afirmatii de domeniul fantasticului.Nu este nimic revolutionar in legatura cu acest telefon.Punct.
    Zi-mi si mie ce ar trebui sa fie revolutionar la un telefon avand in vedere ca in ultimii 10 ani toate arata la fel.
    Macar se incearca ceva nou, forma noua, functionalitate noua.
    Ce ai vrea alt ceva? Avand in vede ca in segmentul de hardware ajung sa se bata imediat cu pc/laptop.

  5. #25 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Ai inteles gresit, nu vreau nimic revolutionar, din contra, imi place asa cum e acum.Ma adresam colegilor de forum care spun ca ar fi ceva "revolutionar"
    E atat de greu sa intelegi?

  6. #26 SP
    Junior Member Ultranativ's Avatar
    Pai eu chiar asta iti ziceam, ca e revolutionar, ce nu intelegi?

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ideea e ca piata e suprasaturata de aceleasi telefoane cu acelasi design. Daca va uitati la ultimele generatii, am ajuns sa ne luam de camerele de pe spate, pentru ca pe fata, toate sunt la fel... Mai grav, am ajuns sa comparam ce e mai OK... gaura in ecran, picatura, bretonul, and so on.

    Telefoane de genul Z Flip nu vin cu nimic revolutionar, ci doar sunt un pic altfel. Desi, chiar si acest "altfel" a aparut cu vreo 20 de ani in urma. Conceptul a fost OK si acum multi ani, e OK si acum (practic ceva mic care poate fi facut mare - that's what she said). Problema e ca acela de acum 20 de ani, nu se zgaria cu unghia, ca asta de acum. Da, avem specificatii mai bune, dar ce folos? Au ajuns telefoanele astea super scumpe (gen Flip si Fold) sa fie asa, un fel de "consumabile". Se pare ca Samsung a mai furat ceva de la Apple: preturile mari! Si mai rau e ca si Huawei face la fel...

    Anyway, imi pare rau pentru cei care isi cumpara asa ceva.

    P.S. Fun fact: eram la un client si le instalam noua retea, cu routere de ultima generatie (niste AX-uri). Am mers cu directorul in camera cu maimute, si acolo, ghici ce? Eu pe "porcaria" mea de iFon vedeam reteaua WiFi fara probleme... el cu Fold-ul de 2500 de eurache, nu vedea nimic. De-abia dupa 2-3 minute, i-a aparut si lui o retea, din 3. Si aceea era cea de 2.4Ghz. Cea de 5Ghz si banda separata de WiFi 6, cucu. So, I rest my case.

  8. #28 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Intr-adevar, se pare ca nu este nimic revolutionar in telefonul asta...strat de sticla de 0.03mm

    Samsung Display announces commercialization of glass cover for foldable devices

    Eu cand spun revolutionar, ma refer la faptul ca din momentul ala, industria se va schimba. And it will.

    Si tot sunt de parere ca au gresit si gresesc in continuare (voit sau nu) si mint "poporu" cu reclama lor de ecran de sticla, din moment ce e clar ca ecranul este acelasi OLED "normal", peste care este pus un microstrat de sticla (probabil ca un fel de vopsea extrem de subtire), peste care vine acea folie de plastic de aproximativ 1mm.

  9. #29 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    Ai inteles gresit, nu vreau nimic revolutionar, din contra, imi place asa cum e acum.Ma adresam colegilor de forum care spun ca ar fi ceva "revolutionar"
    E atat de greu sa intelegi?
    Min 08:05


  10. #30 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Mie imi place ideea din spatele Flip dar o sa mai astept vreo 5 generatii pana o sa ma gandesc sa cumpar unul . Momentat e in early beta .

  11. #31 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Uite de ce ziceam ca-i revolutionar. Pentru ca se pun rotitele in miscare si se schimba industria:

    Gorilla Glass maker Corning wants you to know the Galaxy Z Flip’s screen protector may not be necessary in a year or two. The company tells me samples of its new bendable glass are already in the hands of device manufacturers. It expects devices in the market in the next 12 to 18 months, and it’s shooting to deliver “durability, scratch resistance, and optical clarity” all in a single package for foldable devices.

  12. #32 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by Ultranativ View Post
    Pai eu chiar asta iti ziceam, ca e revolutionar, ce nu intelegi?
    Stii ce....las-o balta.Cand ai sa intelegi cum sta treaba putem vorbi, pana atunci, adios

    ---------- Post added 20-02-2020 at 14:54 ----------

    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Min 08:05

    Mai nou oamenii care au idei normale, de pe planeta asta, sunt prosti?
    Ok

  13. #33 SP
    Manager paul's Avatar
    Z Flip3:
    Z Flip3 is made for those who are unafraid to stand out. With the choice of four trendy colors — Cream, Green, Lavender, and Phantom Black — plus new stylish ring grips and strap cases, Z Flip3 is a device for true self-expression. Samsung.com will also carry exclusive color options, including Gray, Pink and White, to help everyone find the perfect device to match their own style.

    Featuring a redesigned Cover Screen that is four times larger than its predecessor, Z Flip3 makes it easier for you to keep up with messages and notifications throughout the day. Thanks to the 120Hz refresh rate on the Main Screen, you can also enjoy a smooth viewing and scrolling experience with the device while on the go. From hands-free selfies to enhanced Quick Shot, Z Flip3 also gives you more ways to capture memories and express yourself.

    Built with Samsung’s new Armor Aluminum and equipped with IPX82 water resistance, Z Flip3 is a foldable device that’s built to last. Check out the infographic below to learn more.
    [Infographic] Galaxy Z Flip3 5G: Unfold New Ways To Create, Capture and Play – Samsung Global Newsroom

    Attached Images Attached Images 01_galaxy_zflip3_5g_product_specifications.jpg

  14. #34 SP
    Manager paul's Avatar
    Samsung Electronics today announced the Galaxy Z Flip3 Bespoke Edition, giving consumers a new way to customize their mobile device. By bringing the Bespoke experience to mobile for the first time, Samsung is empowering users to express themselves and to create a device that’s truly their own.
    An All-New Custom Galaxy Experience: Introducing Galaxy Z Flip3 Bespoke Edition – Samsung Global Newsroom
    Attached Images Attached Images galaxy-z-flip3-bespoke-edition1.jpg galaxt-z-flip3-bespoke-edition2.jpg galaxy-z-flip3-bespoke-edition3.jpg galaxy-z-flip3-bespoke-edition4.jpg galaxy-z-flip3-bespoke-edition5.jpg

  15. #35 SP
    Manager paul's Avatar
    Z Flip4:





    Attached Images Attached Images galaxy-z-flip4_highlights_kv.jpg

  16. #36 SP
    Manager paul's Avatar
    Z Flip5:



    Attached Images Attached Images galaxy-z-flip5-highlights-kv-.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 10-03-2014, 13:33
  2. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  3. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  4. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  5. Replies: 2 Last Post: 25-11-2011, 16:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts