Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 19 of 19

Thread: Nexus One

  1. #1 SP

  2. #2 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Singurul concurent serios de pe piata in momentul asta pentru iPhone.

    Sunt curios la ce pret o sa ajunga in Romania.

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    am aruncat si eu un ochi peste specificatii. din cate am vazut, nu suporta multy-touch (zoom pe poze, jucat fps-uri sau orice alt joc, ce cere cel putin 2 degete pe ecran), ceea ce inseamna ca este cu 10000 de clase sub iphone. sper, totusi, sa nu fie asa. si nu inteleg ce rost are track ball-ul ala. am 2 colegi care au htc magic si nu au folosit niciodata "biluta", din moment ce touch-ul este atat de bun

  4. #4 SP
    Manager paul's Avatar
    Nexus One Teardown - iFixit
    Attached Images Attached Images abmdgbxvixkmdxrb.huge.jpg eugk2uqhjhx4uvde.huge.jpg jhwbtbpbwrfrmmxg.huge.jpg qatntumnimtms5qh.huge.jpg

  5. #5 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Fara gama imensa de aplicatii care se pot gasi pe App Store si care momentan nu o vad posibila pe un telefon care nu e produs de Apple, nu prea au sanse sa rivalizeze cu iPhone-ul. Chiar daca ca specificatii vor fi mai bune, numarul enorm de aplicatii va fi intotdeauna un factor decisiv.

  6. #6 SP
    Member mariuck's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Singurul concurent serios de pe piata in momentul asta pentru iPhone.

    Sunt curios la ce pret o sa ajunga in Romania.

    eu zic ca si HD2 e un concurent destul de serios..

    Am zis o sa mai zic si sustin cu toata taria... inafara de appstore iPhone poate fi foarte usor de depasit.. si chesita asta cu appstore o sa fie si cat de cat egalata cu app pentru android eu cam asa prevad... adik e si chestia asta "Dar pana cand pentru Apple mai luam bani si de la google "

  7. #7 SP
    Senior Member BogdanN1's Avatar
    Nu vreau sa supar pe nimeni,dar toti producatorii de telefoane mobile incearca de ani buni sa copieze Iphone-ul,fara succes insa...

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sunt pe jos de ras... s-au suparat americanii ca in US Nexus One nu are multitouch, dar pentru Europa va fi lansata o versiune cu multitouch. Poate au facut un studiu de piata si a rezultat ca americanii folosesc foarte des un singur deget (stiti voi care)

    Cat despre concurenta, sa fim seriosi. Lasand lipsa multitouch deoparte, ne uitam si vedem un store de 10000 ori mai mic. Dupa care vedem cum in testele de browser, cu procesorul sau renumit la 1Ghz este aproape de 2 ori mai lent decat iPhone 3GS la 600Mhz. Mai vedem si ca in lumina naturala vizibilitatea pe super ecranul lui Nexus One e aproape zero... si gata. E suficient pentru mine. Astept Nexus Two

  9. #9 SP
    Senior Member BogdanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Poate au facut un studiu de piata si a rezultat ca americanii folosesc foarte des un singur deget (stiti voi care)

    Nu esti normal

  10. #10 SP
    Member mariuck's Avatar


    Nu e chiar asa monky

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mariuck View Post
    Acum tu ce o sa crezi ? Testul facut de un site precum engadget in review: Nexus One review -- Engadget sau un test pe youtube unde nici macar nu stiu daca e vorba de un 3GS, unde e la o calitate de nu intelegi mai nimic. In plus, cine stie ce jailbreak are tipul pe youtube, cu tone de apps ruland in background...

    Oricum e un competitor bunicel... dar la ce specificatii are nu cred ca ar trebui sa se bata cu 3GS, ci cu 4G . Ori google nu vrea inca nici multitouch, daramite multicpu

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Vad ca pana si la cutie s-au luat dupa iPhone toti incearca sa copieze apple, singura diferenta este ca oamenii aia gandesc lucrurile cu multi ani inainte sa iasa ceva. pana a iesit, a fost analizat, finisat, refinisat, rererererefinisat si perfectionat. Pe cand restu, se uita la apple si scot si ei copii de prost gust. patetic.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razvanrazy: toata lumea incearca sa bata produsul cel mai bine vandut, e normal. Nu se supara nimeni, ba din contra, sa-l si intreaca. Eu unul sunt fericit ca am sarit de etapa in care numai Nokia & Co exista pe piata. Cand ziceam de HTC (ca si de Asus dealtfel) ca au un viitor interesant, radea lumea de mine. Acum, Google a mai initiat un "trend" cu Android. Slava Domnului, pentru ca altfel muream cu Windows Mobile si Symbian-ul ala ciuntit. Si uite asa, cu Apple si Google, s-a ridicat stacheta. I'm happy ! De-abia astept Nexus Two si iPhone 4G !

  14. #14 SP
    Member kane86's Avatar
    Va fi foarte greu pentru oricare brand de telefoane sa depaseasca Apple. Si nu inteleg de ce se fac comparatiile astea: a ala are camera de 5MP, procesor de nu stiu cati GHz, memorie etc. In primul rand 3 MP sunt arhisuficienti (eu atat folosesc si la camera mea, de telefon ce sa mai zic..), iar procesorul, memoria, ecranul OLED nu conteaza ca au parametri mai mari ca Iphone daca nu il depaseste pe acesta in regimul de functionare normal. Omu' da acolo cu degetul si se "chioraste" la ecran nu sta sa faca benchmarkuri.

    Cred ca Google s-a hotarat sa mai faca si ei un banut de pe urma brand-ului arhicunoscut. WinMobile scoate mii de versiuni dar cu nimic revolutionar, intotdeauna au fost in spatele IphoneOS. Nokia daca nu scapa de campaniile penibile prin care sa promoveze mp3playerul, camera si alte banalitati care se gasesc si pe un telefon de 50 EUR nu au nici o sansa. Vor ramane la nivelul telefoanelor ieftine si bune ( pana in maxim 150 RON), ca la nivelul mid - high-end chiar nu se merita sa dai bani pe Nokia.

    Precizez ca am un Iphone 3G de care sunt foarte multumit si am avut si un HTC Touch Dual (noroc de tastatura...cu touchscreenul nu puteai face nimic daca nu scoteai stylus-ul) de care am fost partial multumit (de soft nu mai zic nimic dar finisajul mi-a placut si imi place foarte mult la HTC).

    Concluzia mea: Nexus One e un alt telefon de duzina care nu se apropie de Iphone. Si sunt de acord cu faptul ca fara o baza serioasa de aplicatii nici un telefon nu va ajunge Iphone, chiar daca are 10 procesoare si 10 camere super-duper-ultra. Pentru ca nu le folosesti...

  15. #15 SP
    Member mariuck's Avatar
    Eu unul nu cred ca totul pentru un telefon sunt aplicatiile... De exemplu nu cred ca poti compara OS-ul de pe iphone cu android la capitolul business.. pe Android iti poti pune totul la indemana, absolut orice iti poti pune pe ecran. Si toate notifications, sau alte chestii de memoare a anumitor chestii sunt mult mai dezvolatate.. ideea e ca iPhone e mai mult entertainment phone.. sa nu mai zic de vestita baterie a celor de la apple...
    Acolo unde iphone castiga detasat este Appstore... asta e clar si asta o sa ramana punctul forte

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    mariuck: cu ceva indemanare, poti sa-ti pui pe iPhone widgets, poti sa folosesti proswitcher pt. multitasking, poti sa-ti pui theme ca sa-ti faca desktopul identic cu cel al HTC HD2, and so on... Arata-mi ce poate sa faca un telefon "business" pe care iPhone 3GS nu poate. Sorry, nu vreau sa par ca un "fanatic" Apple (nici nu sunt, iPhone 3G-ul l-am vadut dupa nici o saptamana)... dar mi se par un pic exagerate comparatiile astea gen "nu se compara cu android la capitolul business...". Cred ca pot sa-ti dau repede 50-100 de aplicatii business care vor avea mult si bine de asteptat pana sa apara pe Android (daca vor aparea).

    Notifications... la ce nu ai pe iPhone ? Vrei mai multe, ai zeci si sute de organizere, care de care mai destepte. Nu inteleg... ce alte notifications ?

    Singura duda ar fi intr-adevar bateria... care la un usage normal te tine o zi, maxim doua. Cat despre jocuri, aratati-mi si mie ce alt telefon poate rula jocuri de acest nivel si sa tina mai mult de 3-4 ore. Nu e PSP totusi (desi unele jocuri arata chiar mai bine). Credeti ca pe un Nexus One daca te joci N.O.V.A., Dungeon Hunter, Assasin's Creed 2, Fifa 10, NFS Shift, etc... tine mai mult bateria ? Ooops, am uitat, nici nu sunt pe Nexus One

  17. #17 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    nici nu vor fi vre-odata pe Nexus One, din cauza lipsei multy touch-ului.

    in rest, sunt deacord cu MonkY. nu exista nimic din ce pot face celelalte tel, sa nu poata face asta, dar invers, exista "cateva" chestii.

  18. #18 SP
    Teraflops Graft's Avatar

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. OnePlus One: Nexus eater! By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 86 Last Post: 04-08-2015, 18:05
  2. Nexus 9 By tudyniuz in forum Android
    Replies: 23 Last Post: 01-05-2015, 16:31
  3. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts