Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 44

Thread: Samsung Galaxy Note II

  1. #1 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Samsung Galaxy Note II

    Cum vi se pare ultimul flagship de la Samsung? Mi se pare un smartphone absolut superb si complet in acelasi timp. Foarte bine conturat, balansat si mai presus de orice performant. Din seara asta am primit si eu unul si imi place deosebit de mult. Stylus, putere, ram cat cuprinde si multe chestii noi. Impartiti si voi cu restul gandurile voastre daca aveti acest superb smartphone.

    http://www.gsmarena.com/samsung_gala...n7100-4854.php

    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1356299061649.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu ma tot gandesc sa fac trecerea de la un 4S, dar nu cred ca o voi face intr-un final. Am avut si Note 1 si mi-a placut, insa ce ma deranjeaza cel mai mult este plasticul din care e facut. Nici primul Note nu era grozav, dar plasticul asta de pe 2 mi se pare ordinar. Si e totusi cel mai scump Samsung, ai alte asteptari. L-am butonat mult pe 2 si se misca excelent, dar cand m-am obisnuit cu materialele superioare de la Apple mi-e greu sa renunt la ele pentru un plastic subtire, lucios si per total urat.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: ai putea sa folosesti un back cover (asa cum am facut eu la primul Note - bine, asa fac de fapt cam la toate), si scapi de plasticul acela cheap (sau cel putin nu-l mai vezi/simti).

    Parerea mea pe scurt despre Note 2 (nu m-am jucat decat 3 zile cu el): mult prea mare, un picut mai rapid (ma asteptam la mult mai mare diferenta fata de Note 1), stylus-ul mai usor de folosit (desi personal nu cred ca am folosit la Note 1 stylusul de mai mult de 5 ori in 6 luni). Bateria e mult mai OK, dar totusi insuficienta daca veti sta pe un brightness maricel si fundaluri deschise.

    Desi mark ii spune "superb", tind sa fiu de acord cu tudyniuz si sa spun ca nimic din constructia noului Note nu-mi spune calitate. Si nici culoarea gri nu-mi place deloc (inca nu am vazut varianta neagra, care va fi de fapt un fel de "special edition"). Imi pare rau si de faptul ca au trecut la noul design (sunt unul din cei caruia ii placea mai mult S2-ul si Note-ul 1 - "rotunjimile" de la S3 si Note 2 nu ma incanta deloc, mai ales pentru Note care totusi ar trebui sa aibe un look mai business, avand in vedere care este target-ul).

    Personal, dupa ce ma uit la pretul unui Note 2 comparativ cu pretul unui Nexus 4, as alege Nexus 4 fara sa stau prea mult de ganduri. Mai ales ca vorbim de un Android cat mai curat (Samsung failed big time for me in ceea ce priveste ROM-ul si Touchwiz-ul).

    Astept cu interes Note 3, care se pare ca va fi de 6.3". Si la cum le scoate Samsung pe banda rulanta, probabil in maxim 6-7 luni vom avea Note 4. Cu 4GB RAM, desigur! Si probabil 6-8 cores. Si neaparat 7", astfel incat sa elimine complet granita dintre smartphones si tablets.

    Nu vreau sa par rautacios, dar pentru mine gama aceasta de "phablets" a murit complet. E extrem de greu de folosit (in special pe drum), si majoritatea operatiunilor necesita 2 maini, ceea ce-l face in cele mai multe situatii al naibii de enervant. Pentru oameni care stau la birou, e probabil mult mai indicat... dar sincer in acest caz nu inteleg de ce nu ai folosi mai repede un tablet si te-ai chinui pe un "phablet".

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu imi place sa folosesc covers, telefonul se ingroasa si nu imi place. Probabil voi astepta Note 3.

    Marimea nu o consider o problema, telefonul nu e pentru oricine si are un public mai mic fata de un aifon, dar nu asta e problema pentru mine. Materialele, materialeleee!!!

  5. #5 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu ma tot gandesc sa fac trecerea de la un 4S, dar nu cred ca o voi face intr-un final. Am avut si Note 1 si mi-a placut, insa ce ma deranjeaza cel mai mult este plasticul din care e facut. Nici primul Note nu era grozav, dar plasticul asta de pe 2 mi se pare ordinar. Si e totusi cel mai scump Samsung, ai alte asteptari. L-am butonat mult pe 2 si se misca excelent, dar cand m-am obisnuit cu materialele superioare de la Apple mi-e greu sa renunt la ele pentru un plastic subtire, lucios si per total urat.
    La calitatea materialelor sunt foarte de acord, nu poti cere mai mult de la plastic decat - plastic. iPhone a fost intotdeauna etalon intre smartphone-uri la build quality. Dar cam atat pana recent...
    In rest pe mine ma coafa foarte bine si S3-ul insa, cred ca am mai spus-o, am avut ocazia sa iau acest Note 2 Titanium Grey de nou la un pret foarte bun si nu am putut refuza. Ulterior am aflat ca bine am facut ca l-am luat deoarece imi place mult, are chestii noi care ma tin in priza. Imi place mult stylus-ul, e foarte interesant sa navighezi pe net cu el.

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda...Nu inteleg ce o fi asa mare placere sa folosesti stylus-ul. Eu cand aveam (in urma cu muuulti ani) HTC Tytn 1 si 2, mi-era rusine sa scot "batu" in metrou ca sa interactionez cu telefonul - preferam sa ma chinui cu unghia.
    Mie personal mi se pare inacceptabil ca un smartphone din 2012/2013 sa foloseasca asa ceva. Ma asteptam ca dupa faza cu degetele (de la primul iPhone ) sa fie ceva pe baza de holograma, sa putem controla fara sa atingem device-ul. In niciun caz nu ma asteptam sa mergem inapoi. Ce urmeaza ? Ca toate telefoanele sa aibe taste ?

  7. #7 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Nu te obliga nimeni sa-ti placa smartphone-ul asta. Eu intrebam lumea daca le place si celor carora le place gadget-ul sa posteze impresiile lor. Cu toate acestea ceva te atrage la Note II de vreme ce te-ai "obosit" sa citesti din topic si sa mai si postezi.

  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu ma atrage absolut nimic la el. Daca ar fi sa renunt la iOS (si sigur o voi face in 1-2-3 ani daca Apple va continua asa ), in mod clar voi alege un Nexus. Desi nu suport faptul ca nu orice telefon poate trece cu "succes" la ultima versiune de Android.

    Cat de Note 2, nu este deloc genul meu. Marimea maxima acceptata la un ecran este de 4.3-4.5" (desi cred ca si aia e cam prea mare).

    Singurul motiv pentru care am intrat aici a fost pentru ca stiam ca il vei deschide si astept totusi un review din partea ta (in cazul in care l-ai primit sau cand il vei primi).

  9. #9 SP
    Senior Member mark's Avatar
    O sa ajungi ca mine doar ca mai ai putin de tras cu Apple, asa am fost si eu. Vei vedea.

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Tot ce-i posibil. Desi sunt mai mult ca sigur ca daca renunt la iOS, nu voi trece pe Android. Sper sa mai iasa cateva OS-uri de mobile in 1-2-3 ani si sa ma pot reorienta spre ceva mai bun.

  11. #11 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Singurul mai rasarit ce va iesi cat de repede (ianuarie 2013) este Blackberry 10 OS. Dar ma abtin de la comentarii... WP8 e varza, in rest ce mai e? Nimic.

  12. #12 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Telefonul e perfect pentru cei care lucreaza foarte mult pe telefon si nu-i deranjeaza marime, e un compromis perfect intre telefon si tableta. La un moment dat am vrut sa-l iau, dar am zis ca as face o prostie, mai bine imi pastrez telefonul actual (de "doar" 4") si-mi cumpar o tableta buna. Repet: daca esti foarte mult timp plecat si stai prin autobuze/avioane/trenuri/etc cred ca e perfect. Dar in rest... mai bine o tableta de 10" pe care altfel lucrezi si un telefon mai mic care e si mult mai confortabil cand vorbesti la el.

  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Stiu ca trebuiau sa scoata si cei de la Mozilla un OS de genu. Si parca mai erau 1 sau 2 pe langa astea, care urmau sa se lanseze. Dar nu-mi vin acum in neuron...

  14. #14 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Inca o chestie, castile de la Note 2 sunt o scuza lamentabila de casti stereo pe langa EarPods de la iPhone 5. Bass-ul e inexistent pe cele de la Note II ce apropo sunt asemanatoare cu S3. EarPods sunt absolut superbe si se aud la fel de bine indiferent de sursa audio (iPhone, sgs3, note 2, etc). Va recomand sa cumparati o pereche separat indiferent ce tel folositi daca sunteti audiofili, o sa ramaneti mai mult decat impresionati.
    Sunt super!


  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Zi mai multe de baterie dupa ce-l testezi mai bine.

  16. #16 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Bateria ma tine lejer peste 1 zi de utilizare cu toate ON si ROM original fara root de UK unbranded. Ce ma enerveaza pe mine, chestie la care nu am gasit raspuns nici la SGS3 ce il aveam inainte, e ca indiferent ce ROM pun pe tel numerele de tel imi apar in format XXX XXX XXXX in loc de XXXX XXX XXX cum e normal. Contactele imi sunt salvate online pe contul de gmail, sa fie oare din cauza asta? O fi acolo sortate in stil UK sau US?

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Asa am patit si eu la toate Samsung, cred ca sunt facute pentru alte tari unde formatele sunt diferite. Asa am avut si eu la primul Galaxy dar si la primul Note.

    M-am hotarat sa ii dau si eu o sansa telefonului asta, daca reusesc sa dau aifonul la pretul dorit de mine, schimb tabara. Daca nu, nu. Oricum o fac numai din plictiseala.

  18. #18 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Asa am facut-o si eu, motivarea mai mare a venit de la faptul ca l-am primit foarte ieftin. Si sunt bucuros ca am facut trecerea.

  19. #19 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Si eu cred ca o sa fac trecerea asta. Ca sa fiu totusi informat, va intreb, ce diferenta ar trebui sa dau de la un iPhone 4 32GB neverlocked fara urme vizibile de uzura (carcasa + folii) ?
    Pe la ce preturi se invarte un Galaxy Note 2? ( Ceva ce ar trebui sa stiu/ma feresc la achizitionarea unui Note 2?)
    Thanks.

  20. #20 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Note 2 merge in jur de 2000 ron acuma, second cu pachet complet si stare perfecta. Vreo 2100-2200 sigilat. Sunt si la 1700 ron dar cu diferite probleme.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Samsung Galaxy Note 3 By tudyniuz in forum Android
    Replies: 17 Last Post: 03-02-2014, 21:59
  2. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  3. Samsung Galaxy Note By Dant3 in forum GSM
    Replies: 5 Last Post: 13-04-2012, 07:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts