Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Recomandare telefon dual-sim si baterie mare

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Recomandare telefon dual-sim si baterie mare

    Salutare! Hai ca de data asta apelez si eu la voi, pentru ca nu reusesc sa gasesc ceva OK. Mai exact, caut un telefon care sa aiba 3 functii:
    1. Sa fie dual sim activ (sa poata suna pe ambele sim-uri in acelasi timp)
    2. Sa tina bateria mult (peste 7 zile - deci nu smartphone)
    3. Sa stie de 3G
    Pare simplu, nu? Well... daca acum mai bine de 5 ani gaseai asa ceva (except 3G maybe), in ziua de azi vad ca e crima si pedeapsa. Ba e dual sim dar de fapt faci switch intre ele, ba e dual sim, dar fiind smartphone nu tine bateria mai mult de 2-3 zile... ba dual sim activ dar are bateria atat de mica incat il incarci zilnic.

    In ultima instanta ma voi orienta la modele mai vechi... si caut pe ebay SH or something... deci nu trebuie neaparat sa fie nou. Important e sa nu fie vreo "bomba" chinezeasca, sa se duca semnalul instant sau sa aiba tone de probleme.

    Thx in advance!

    P.S. Din modelele actuale, am aruncat o privire la:
    Attached Images Attached Images nokia-515.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si Nokia Asha promite autonomie mare. Mai e Lenovo P780 cu o baterie de 4000mAH, dar ruleaza Android si chiar si cu ditamai bateria ma indoiesc sa tina 7 zile cum vrei tu.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Presupunand ca te referi la Nokia 210 Asha, din pacate acesta nu doar ca nu are dual sim activ, dar nici macar nu stie de 3G. Cu alte cuvinte un SIM de la Digi nu va functiona.

    Lenovo P780 e un ditamai monstrul... cu diagonala de 5". As vrea sincer ceva care sa fie telefon si cam atat, dar se pare ca nu prea se mai fac telefoane destepte. Iar inca o lopata langa Note 3 nu ma tenteaza deloc.

    Din ce am mai cautat, cred ca ma tenteaza un Huawei P6S, care este identic cu Huawei Ascend P6 doar ca este dual sim activ (si unul din SIM-uri inlocuieste microSD-ul). Nu ma tenteaza insa deloc pretul (singurul loc unde l-am gasit in .ro este aici la aproape 1500 RON), iar cu bateria am inteles ca Huawei are un mod de optimizare a bateriei, prin care telefonul nu mai e atat de smart (Power Save Endurance mode) si tine mult mai mult bateria.

    Mai caut...

  4. #4 SP
    Member party_man's Avatar
    ceea ce vrei tu nu cred ca se gaseste, si 3g si dualsim activ e consumator mare de curent, P780 e o optiune buna, dar daca ti se pare mare, nu stiu ce sa zic...mai bine iesi cu 2 telefoane(Samsung s5610 stie 3g, autonomie de 7 zile). P780 mai are un mic neajuns nu stie 3g pe 900mhz, a iesit acum ceva nou, apare si la Lenovo Romania, S860 cu baterie tot de 4000Mah dar stie 3g si pe 900 si pe 2100, insa e mai mare, are 5,3".

  5. #5 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    problema grava ai boss am cautat pt. un prieten ceva ce cauti si tu acum si a ajuns sa lase de la el ceva, spre ex. el a renuntat la dorinta ca bateria sa tina 5-7 zile si si-a tras un zopo 980 dual sim.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mda, eu mi-as fi dorit un telefon... nu paleta, nu fableta sau alte alea... Adica ceva gen 6230i, dar cu dual sim.
    Vad ca tocmai s-a anuntat Nokia Lumia 730 Dual Sim... astept sa vad niste reviews. Macar este de 4.7", Super AMOLED.
    Attached Images Attached Images nokia_6230i.jpg lumia_730.jpg

  7. #7 SP
    Member sollo's Avatar
    Pe Lumia 730 am pus si eu ochii, sper sa fie si in Romania modelul asta. Pe site la Nokia, apar doar 735 si 830. Vroiam sa-mi iau X2 Twin de la Allview, dar bateria prea mica si ecranul prea mare(5) m-au facut sa ma orientez spre Lumia730. E perfect pentru cerintele mele.

    Daca bateria se poate schimba, o sa-mi cumpar una de peste 3000mA dupa ebay, un gold battery, ceva de genul...

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Teoretic nu vei putea sa schimbi bateria fara sa strici niste sigilii si sa desfaci cu surubelnita telefonul. Practic insa nu se stie 100%
    Attached Images Attached Images lumia-625-barrey.jpg

  9. #9 SP
    Member sollo's Avatar
    @MonkY

    Am gasit nokia lumia 735 https://www.vodafone.ro/shop/telefoa...35-verde#tab-1

    730 dual sim tot caut si nu gasesc in Romania, sa mai astept sau sa-mi iau cu 4G?

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    sollo: atata timp cat Lumia 735 nu e dual-sim, e irelevant pt. mine. Daca iti place si pentru tine e OK, go for it. Cat despre 4G in Romania, e mai mult o frectie la picior de lemn (momentan). Am facut teste in care dadea mai bine pe 3G decat pe 4G. Acum depinde si de zona, provider, etc. Prin urmare, inca astept un dual sim bun

  11. #11 SP
    Member sollo's Avatar
    A aparut si la noi Nokia 730. Poate o sa fie mai ieftin de BF. O sa mai astept.

    Telefon mobil Nokia 730 Lumia, Dual Sim, 8GB, Green - eMAG.ro

  12. #12 SP
    Junior Member forsakenbv's Avatar
    salut.astazi am dat un ps3 si am prins un s3, as vrea sa raman cu s3-ul asta, vreau sa vand si un monstru de telefon sony xperia z ultra. cam cat credeti ca mai scot pe el ?

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    forsakenbv: cred ca ai gresit threadul...

  14. #14 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Doar ce a fost anuntat: Gionee Marathon M3 with 5,000 mAh battery , Specifications

    Insa nu specifica daca este active dual sim sau nu, si, este valabil doar in India pentru inceput.

  15. #15 SP
    Member ymess's Avatar
    Eu ma tot uit de cateva zile la Xiaomi 1S: Telefon mobil Xiaomi Redmi 1S, Dual Sim, 8GB, Grey - eMAG.ro

    Despre dual sim-ul activ, parerile par impartite. Bateria am inteles ca tine intre 2-3 zile. La emag pretul era 600 ron acum cateva zile, cred ca se gaseste si mai ieftin in alte locuri. Mai nou, Xiaomi este al treilea cel mare producator de smartphone-uri. Xiaomi Now The World’s Third Biggest Smartphone Maker, Says IDC | TechCrunch

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare telefon dual sim By chynagods in forum GSM
    Replies: 3 Last Post: 29-08-2014, 01:09
  2. Internet pe telefon dual sim By AndyTiME in forum Android
    Replies: 1 Last Post: 08-01-2014, 07:11

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts