Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 40

Thread: Windows Mobile

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Windows Mobile

    Hmm, am observat ca nu avem nici-un thread dedicat pentru fanii Windows Mobile, prin urmare, here it is! Sorry pentru delay, dar trebuie sa recunosc ca nici voi nu v-ati implicat mai deloc (fata de posesorii de Android & iOS). Personal am de backup un Nokia Lumia 730 Dual Sim de care sunt extrem de multumit. La ecran pot spune ca rivalizeaza cu succes cu orice iPhone, la viteza e so-so, iar la baterie e superb. Pacat insa ca la capitolul aplicatii e dezastru (foarte multe aplicatii de pe iOS si Android aici fie nu exista, fie sunt facute cu picioarele).

    P.S. Btw, are cineva idee de ce Dzeu nu primesc si eu update-ul la Windows Mobile 10? Altii il au de luni bune...
    Attached Images Attached Images windowsphone.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    La mine este Microsoft Lumia 535 device-ul in cauza, baterie buna, ecran ok, aplicatii varza. Tot asa si eu astept update la windows 10 dar am citit undeva ca prin decembrie vom primi update la windows 10 mobile. Acu sa vedem. Ty MonkY pentru thread.

  3. #3 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Depinde de unde e luat telefonul. Nu stiu cum mai e la 10 dar la 8 cand a fost era pe microsoft un fel de calendar. Daca e la luat de la vodafone de exemplu e posibil sa vina mai greu. Daca e la liber depinde tara de provenienta.

  4. #4 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    @Monky din cate stiu ,cei care au 10 au varianta preview nu final . parca Lumia 950 si 950 XL vor fi primele lansate cu win 10 pe ele

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E luat la liber de pe eMag... La phone information scrie:

    Name: Windows Phone
    Model: NOKIA Lumia 730 Dual SIM
    Software: Windows Phone 8.1 Update
    OS version: 8.10.14234.375

    Habar n-am care e tara de provenienta... cum pot sa aflu asta? Ia sa vad daca scrie ceva pe cutie... Aici am asa:

    RM-1040 / NOKIA 730 DS
    CV AL RO
    MATERIAL: A00021674
    WCDMA 1, 2, 5, 8, GSMQUAD
    DARK GREY
    MADE IN CHINA (OLE!)

  6. #6 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    While we're working hard to make Windows 10 available for other Lumia devices, the following is a first list of Lumia smartphones that will receive a free upgrade when available: Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 635 (1 GB RAM), Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735, Lumia 830, and Lumia 930.

  7. #7 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Restul MonkY au Win 10 Mobile de test ca Insider Preview. Tu iti doresti versiunea finala care va incepe din Decembrie sa fie disponibila ca upgrade utilizatorilor normali.
    Oricum bucura-te de Windows 8.1 pe telefon, 10-le momentan "sucks" la capitolul baterie!

  8. #8 SP
    Member solaru's Avatar
    Inca nu a aparut Win Phone 10 final. deocamdata sunt previewuri disponibile pentru cei inscrisi in program "Windows Insider Preview" sau ceva de genul. Daca o faci, recomand inscrierea in "cercul lent", adica updateul se face cu un anumit delay si doar la versiunile mai stabile.

  9. #9 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Multumit si eu de al meu Lumia 640. Intr-adevar, la capitolul aplicatii nu straluceste (folosesc pe el doar ce este necesar, cele importante le gasiti toate, pentru celelalte exista ios ), insa sunt super multumit de stabilitate, si de baterie. Interfata este super ok, daca te obisnuiesti cu ea, nu mai pare asa ciudata. Asteptam win 10 curand

  10. #10 SP
    Member marv's Avatar
    Eu am Nokia Lumia 520, deci n-o sa am parte de Windows 10 pe el. Telefonul il am cam de un an jumate si l-am cumparat ieftin de la cineva care l-a primit la abonament, am dat 350 de lei pe el.

    In tot acest timp l-am scapat de destule ori pe jos, a stat la plaja, a stat in frig, il port fara husa sau ecran de protectie si totusi nu reusesc sa "scap" de el. Imi convine ca nu trebuie sa il tratez ca pe un bibelou si ca e un devicce pe care ma pot baza. Desi aplicatiile nu sunt stralucite pe Windows, cu timpul am observat ca nu le folosesc nici macar pe cele pe care le-am instalat. Recomand momentan telefoane cu sistemul asta de operare celor care se descurca cu un set basic de aplicatii.

    Ce imi place:
    - display-ul cu tile-uri.
    - aplicatiile Office.
    - hartile din aplicatia Here Maps sunt bine puse la punct. Le-am folosit cu succes in concedii si delegatii.
    - aparatul foto merge foarte fain pe timp de zi

    Ce nu-mi place:
    - browser instabil. De multe ori se inchide cand intru pe unele site-uri cu mai multe brizbrizuri. Asta cred ca se intampla si din cauza specificatiilor slabe ale telefonului.
    - am avut mici probleme cu butoanele fizice, unele au ramas apasate, dar le-am reparat singur.

    In rest recomand oricui telefoane cu Windows, se misca bine, sunt intuitive si isi fac treaba.
    De Black Friday se gasea Lumia 640 LTE de vanzare la oferta. M-a batut gandul sa fac upgrade, da' m-am uitat catre amaratul meu de telefon si am decis sa raman cu el pana se strica.

  11. #11 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Mi-au trecut prin mana pentru teste si pareri 640, 640XL, 535, am detinut 1320 si mama are 520; nu as recomanda nimanui un Windows Phone, cel putin nu cu Windows 8.1, asa cum am incercat eu.

    -TOATE browserele de pe store se inchid fara absolut niciun mesaj explicativ, pur si simplu te trimite in home screen; greu era sa puna un mesaj de eroara ca sa stim si noi ce e de facut
    -camera buna ruinata de softul execrabil, habar nu are nici macar sa focalizeze, aplicatia pentru camera de la Apple e la ani lumina
    -NU exista nicio aplicatie de messenger la nivelul celorlalte sisteme: pana si Skype are probleme pe Windows Phone, si e aplicatia Microsoft
    -am incercat odata sa trimit un clip prin diferite aplicatii de messenger, toate imi ziceau ca limita e 20MB (serios, adica sub 10 secunde de filmare), pana si Whatsapp, in conditiile in care pe iOS de pe Whatsapp am trimis clipuri foarte mari fara probleme
    -nu reda muzica in format lossless, si suntem in anul 2015

  12. #12 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    eu am un Lumia 920 de vreo 2 ani si nu am avut niciodata probleme cu browserul

  13. #13 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    S-a dat drumul la OTA pentru update-ul la Windows 10 Mobile Here are all the Windows Phones that are eligible for Windows 10 Mobile upgrade | Windows Central

    Microsoft has started rolling out the Windows 10 Mobile upgrade for a select number of older Windows Phones that are not in the Insider program. If you want to see if your specific Windows Phone can get the upgrade, we have the list of those devices as provided by Microsoft.

    The list includes:

    Lumia 1520
    Lumia 930
    Lumia 640
    Lumia 640XL
    Lumia 730
    Lumia 735
    Lumia 830
    Lumia 532
    Lumia 535
    Lumia 540
    Lumia 635 1GB
    Lumia 636 1GB
    Lumia 638 1GB
    Lumia 430
    Lumia 435
    BLU Win HD w510u,
    BLU Win HD LTE x150q,
    MCJ Madosma Q501
    Keep in mind that even if your phone is on this list, you may not be getting the Windows 10 Mobile upgrade today. As Microsoft itself states:


    "The availability of Windows 10 Mobile as an upgrade for existing Windows Phone 8.1 devices varies by device manufacturer, device model, country or region, mobile operator or service provider, hardware limitations and other factors. To check if your device is supported and other important information, visit your device manufacturer's website."

  14. #14 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sunt si niste modele de aproape 2 ani vechime, e ceva ca le suporta si pe alea.

  15. #15 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    MonkY era in general interesat de update!

  16. #16 SP
    Member marv's Avatar
    my poor Lumia 520...

  17. #17 SP
    Senior Member nina's Avatar
    am luat un lumia 535 cand luasem si consola xbox one.windows 8 mergea ok
    de cand am intrat in windows insider pentru win 10 numai probleme am avut
    isi facea update-uri doar ca nu se restarta corect.nu era stins dar nici nu intra in meniu.statea ecranul mov si trebuia sa scot bateria si s-o pun iar ca imi mearga
    acum nu imi merge camera deloc si am un update de facut,sper sa mearga dupa update

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    MonkY era in general interesat de update!
    Nu stiu la ce or fi dat ei drumul, dar pe al meu Lumia 730 Dual Sim am inca 8.1

  19. #19 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    ^ Asa este si pe al meu Lumia 640, nimic momentan....Poate are legatura ca-i codat pe Vodafone?

  20. #20 SP
    Junior Member Xpl000d's Avatar
    @ MonkY, ai access la windows 10 mobile doar daca instalezi windows insider app, eu am un 640 si cu 8.1 bateria dezastru, meniu dezastru .. & so on .. . Gasesti mai multe date aici despre insider app si cum sa faci upgrade/downgrade Download Windows Insider Preview for phones - Microsoft Windows

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 23-06-2011, 17:33
  2. Replies: 0 Last Post: 13-10-2009, 20:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts