Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: Router portabil - solutie 3G/4G Digi Vodafone Orange Telekom

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Router portabil - solutie 3G/4G Digi Vodafone Orange Telekom

    Salutare! Intrucat se pare ca m-am mutat din Bucuresti direct in "padure", caut si eu (cu disperare as spune) o solutie cat mai buna pentru internet wireless. Mai exact, am nevoie de un router portabil sau chiar si unul fix care sa functioneze bine cu SIM-uri de la Digi, Vodafone, Orange, Telekom (inca nu imi dau seama ce functioneaza cel mai bine aici in zona - de exp. Vodafone-ul fluctueaza de-l iau dracii, de ba am GPRS, ba am 4G, ba n-am deloc).

    Imi puteti recomanda ceva bun? Eventual si un pachet de internet (cat mai spre "nelimitat" posibil) de pe la noi. Sau, ce folositi voi unde nu aveti cablu? Eu temporar ma chinui cu hotspot de pe iPad, dar mi-ar trebui ceva mai "dedicat".

    Ma uitam la acesta dar vad ca e doar 3G. Iar acesta care e 4G nu pare sa functioneze pe Digi.

    Si Router wireless NetGear AirCard 785 pare interesant, mai ales ca are posibilitatea de a i se monta 2 antene externe... dar la un buget cam mare (si nici n-am idee cat de ok functioneaza la noi).

    Thanks in advance!
    Attached Images Attached Images router_portabil.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Cel mai bine e sa intrebi la operatorul de la care vrei cartela. In afara de Digi, despre care nu m-am interesat, toti ceilalti iti pot oferi routere portabile la preturi decente sau chiar gratuit daca te abonezi.

    Daca prinzi semnalul lor, oamenii astia au cea mai buna oferta posibila: Idilis

    In ultima instanta, decat sa dai 500 de lei pe un mifi, mai bine iei un telefon ieftin cu 4G si il folosesti pe ala.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Thanks EspiritusSanctus, dar ideea este asa, din ce am testat 4G pe telefoane: Orange - semnal foarte slab (rar vad 3G). Digi - semnal aproape zero. Vodafone - cand 4G, cand 3G, cand GPRS. Telekom - nu am. De-asta ma gandeam ca un router portabil 4G (sau MiFi sau cum vrei sa-i spui) ar fi ceva mai "potent" la semnal decat un simplu telefon (in special daca suporta si antene externe) si poate am sanse cu asa ceva chiar sa prind Digi-ul (singurul pe care am "nelimitat").

    Idilis din pacate nu este in zona lor de acoperire, colegul meu are de la ei... si e cu ups and downs. Le-as putea compara oferta si calitatea cu un Vodafone Office Connect (daca primesti oferta speciala de la Vodafone, altfel e prea scump).

    Este cablu prin zona (UPC & Co.) dar mai dureaza pana se finalizeaza casa, actele, nebunia cu bancile, etc... si pana atunci sunt cam disperat. Nu as vrea sa investesc prea mult, dar as prefera ceva sa am si ca backup (in caz ca raman fara cablu).

    P.S. Am facut si ceva reclamatii la Vodafone... sper sa faca ceva cu semnalul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Romtelecom si Cosmote devin Deutsche Telekom si T-Mobile? By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 32 Last Post: 11-08-2014, 19:37
  2. Solutie prindere tablouri By tudomih in forum Offtopic
    Replies: 4 Last Post: 04-02-2014, 19:25
  3. Intrebare Vodafone-Orange By Sergiu11 in forum GSM
    Replies: 5 Last Post: 17-06-2011, 18:44
  4. Problema router router wireless By consol3 in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 14-09-2009, 19:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts