Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Recomandare Tableta

  1. #1 SP
    Member DiablQ's Avatar

    Recomandare Tableta

    Ce tableta imi recomandati pana in 350 lei budget,am cautat pe net si am gasit asta Tableta ALLVIEW Viva Q7 Life, Wi-Fi, 7.0", 8GB, Quad Core Cortex A7 1.0GHz, 1GB DDR3, Android Jelly Bean, negru dupa am vazut ca e ok tableta, acum va astept pe voi cu pareri.
    Attached Images Attached Images q7life_1.jpg

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar
    E penibil ecranul.

    Eu mi-am cumparat in ianuarie tableta asta Tableta GoClever Orion 785 8GB Android 4.2 White orion 785 si pot sa iti spun ca nu sunt dezamagit. Ecranul este superb, autonomia e decenta si are si ultimul sistem de operare android (4.4.2.). Este cu 50 lei mai scumpa, dar merita.

    Daca nu ma crezi, cauta tableta ta in orice carrefour, media galaxy, etc si o sa iti pice fata de cat de varza este ecranul. Stiu ca insist pe aspectul asta, dar display asa groaznic nu am vazut de mult

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Confirm ce-a spus trickz. Tableta de la Allview este "in line" cu ceea ce ofera RDS gratuit... adica au un ecran penibil. Le misti 1mm si deja nu mai vezi nimic.

    Eu zic ca la 350-400 RON gasesti pe okazii & co Nexus 7 (generatia veche).

  4. #4 SP
    Member DiablQ's Avatar
    Multumesc de pareri,eu imi permit o tableta maxim 350ron,deci ce ar putea sa imi recomandati?

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nu exista nimic ok pana in 350lei. 50 lei in plus nu sunt bani multi... mai strange.

    Daca nu poti astepta timpul asta, esti sigur ca nu o sa regreti dupa daca ai cumparat ceva doar de dragul de a da banii?

    Edit: singura tableta sub 350 lei cu android 4.4 este asta http://www.cel.ro/tablete/tableta-ut...d-4.4-black-l/ dar nu am testat niciodata ecranul. Toata oferta Utok avea ecrane sub standard, dar daca e sa cumperi ceva, macar ia cu ultimul os, ca sa poata fi macar utilizabila.

  6. #6 SP
    Member DiablQ's Avatar
    As putea sa iau tableta asta Tableta GoClever Quantum 785 Android 16GB 4.1 Black tab a7821 black dar vad ca are android 4.1.

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Displayul este acelasi cu prima recomandare, dar din pacate, este un model mai vechi si softul nu a fost adus la zi. De ce e important sa ai ultima versiune? Procesoarele astea chinezesti par interesante, dar de fapt sunt foarte lenese. La fel si cu ram-ul, duc lipsa. Plus ca 4.2.2 nu avea functia TRIM si dupa cateva instalari de aplicatii, tableta incepe sa nu mai poata fi folosita fara un format.

    GoClever Orion 785 vine cu 4.2.2 dar exista update disponibil pentru 4.4.2. Ecran 7.85 inch, contrast si rezolutie ok. Am atasat niste imagini comparative vs Nexus 4.
    Utok i700 vine cu 4.4.x de fabrica, ecran 7 inch, dar nu ii stiu calitatea.
    Attached Images Attached Images dsc04159.jpg dsc04161.jpg dsc04162.jpg dsc04164.jpg dsc04166.jpg dsc04167.jpg

  8. #8 SP
    Member DiablQ's Avatar

  9. #9 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    E penibil ecranul.

    Eu mi-am cumparat in ianuarie tableta asta Tableta GoClever Orion 785 8GB Android 4.2 White orion 785 si pot sa iti spun ca nu sunt dezamagit. Ecranul este superb, autonomia e decenta si are si ultimul sistem de operare android (4.4.2.). Este cu 50 lei mai scumpa, dar merita.

    Daca nu ma crezi, cauta tableta ta in orice carrefour, media galaxy, etc si o sa iti pice fata de cat de varza este ecranul. Stiu ca insist pe aspectul asta, dar display asa groaznic nu am vazut de mult
    Este interesanta tableta asta atat dpdv al specificatiile cat si al faptului ca poti face update la KitKat. Din pacate vad nu o mai gasesc pe la nici unul dintre marile magazine de IT. Probabil specificatiile si pretul au transformat-o intr-o best bang for buck.

  10. #10 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Tableta GoClever TAB ORION 785, Cortex A7 1GHz Quad Core, 7.85inch, 8GB, Wi-Fi, BT, Android 4.2

    O mai gasesti pe Price la cateva magazine, daca te intereseaza.

  11. #11 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Da, stiu. Am dat un search pe price si shopmania si am gasit-o la cateva magazine dar sunt mici, nu am auzit niciodata de ele si sunt si in afara Bucurestiului.
    As lua-o pe de flaxcomputers dar vad ca in dreptul garantiei apare scris 0 luni iar mai jos, la specificatii 6 luni (wtf?).

    Apropo, cum se descurca procesorul de 1GHz in aplicatii sau jocuri ceva mai pretentioase (de exemplu Dead Trigger 2 sau Real Racing 3)?

    L.E. Le-am trimis un e-mail in legatura cu perioada de garantie, sunt curios sa vad ce o sa-mi raspunda.
    Attached Images Attached Images capture-1.png capture-2.png

  12. #12 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Real racing 3 il ruleaza fara pbeme.

  13. #13 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Am inteles.

    Mi-au raspuns si la e-mail-ul privind garantia:
    Tableta GoClever TAB ORION 785 vine cu garantie tehnica de 6 luni.
    Am auzit de garantie comerciala, garantie de conformitate (2 ani) dar n-am auzit de garantie tehnica... si doar 6 luni, wtf e produs resigilat, sh?

  14. #14 SP
    Banned tezuka_2014's Avatar
    Recomand asta: Tableta PC Quattro HD > Tablete PC >> Evolioshop.com

    Este 290 lei redusa de la 400 lei.

    Are ecran IPS HD adica se vede bine ecranul din mai multe unghiuri.

  15. #15 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Nu voi mai cumpara niciodata un produs Evolio. Pe langa faptul ca sunt niste chinezarii de ultima speta (nu zic ca altele ar fi mai breze dar astea chiar sunt de ultima speta), cu care multi oameni au probleme, garantia e data degeaba, duci produsul in service cu o problema, ti-l repara pe genunchi si cand il ridici descoperi ca ai dat de alta problema. Daca indraznesti sa-ti aperi drepturile de consumator de buna-credinta vor face tot posibilul sa iti imputa defectul si sa iti anuleze garantia.
    Iesi mult mai castigat daca pur si simplu arunci banii pe fereastra, mark my words.

  16. #16 SP
    Banned tezuka_2014's Avatar
    Poti lua tableta de la Altex, in caz de ceva vanzatorul e raspunzator in fata cumparatorului, adica Altex.

    Tableta EVOLIO Quattro HD, Wi-Fi, 7.0" IPS, Quad Core A13 S 1.2GHz, 8GB, 512MB DDR3, Android Jelly Bean 4.2 | ALTEX

    Eu am o tableta Evolio X8 si se misca bine.

    Vezi ca exista ANPC in caz de neintelegere cu garantia.

  17. #17 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Conteaza prea putin cine este raspunzator atunci cand produsul este acelasi iar calitatea acestuia este asa cum este, in cazul acesta, sub orice critica.
    In fine, eu am dat un sfat in calitate de fost utilizator al produselor acestei firme. Mai departe, cine are urechi sa auda si ochi sa citeasca, s-o faca. Cine nu...

    Apropo, mersi pentru pontul cu ANPC, nu stiam ca exista o asemenea autoritate.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare tableta By naz in forum Hardware
    Replies: 36 Last Post: 15-01-2014, 21:15
  2. Recomandare tableta By batyc in forum Hardware
    Replies: 9 Last Post: 14-11-2013, 18:43
  3. Recomandare tableta By Dant3 in forum Android
    Replies: 6 Last Post: 10-11-2013, 08:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts