Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Camping: Corturi/Rulote/Autorulote

  1. #1 SP
    Senior Member cashonly's Avatar

    Camping: Corturi/Rulote/Autorulote

    Deschid acest topic pentru a putea impartasii experiente, sfaturi, locuri de campat si poate posibile calatorii impreuna.

    Prima mea experienta cu cortul a fost anul trecut la plaja Vadul, mi-a placut atat de mult ca am fost si a 2-a oara in aceeasi vara.
    Am avut un cort de 2 persoane si saltea gonflabila. Pentru mine, sotie si copil a fost mai mult decat de ajuns. Am fost cu un grup de colegi de serviciu.
    Anul asta m-am pregatit cu un cort mai mare, de 3 persoane. Prima iesire o voi face pe la inceputul lunii iunie.

    Voi, aveti locuri preferate? Anul asta mi-am propus sa merg si la munte.
    Attached Images Attached Images unknown.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member cashonly's Avatar

    Camping: Corturi/Rulote/Autorulote

    Quote Originally Posted by hibrid13 View Post
    Cea mai buna alegere raport calitate-pret.
    Sa-l folositi cu placere!
    multumim, chiar suntem entuziasmati. inainte am folosit arpenaz 2, cam mititel, de 2 persoane.
    ce mi-a placut, am primit si componente de schimb (bete, sfori, etc.)

  3. #3 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Scuze de off, asta e cortul, vreau si eu sa cumpăr, nu îmi dau seama din cauza prețului? Văd că nu e 205
    http://www.decathlon.ro/cort-arpenaz..._8347890.html#

  4. #4 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Modelul Arpenaz 3XL este modelul mai vechi, de aia are si pretul putin mai mic intrand in sfarsit de colectie.
    Modelul accesat de tine pe site, Arpenaz 3+, e modelul nou, care cel mai probabil o sa ajunga in toate magazinele cat de curand. Acel + vine de la faptul ca ai un extra spatiu unde sa iti depozitezi rucsacii/incaltamintea (fiind vorba de drumetie in exemplul meu).

    Vad ca exista stoc prin tara si chiar si la magazinul online, deci e accesibil.

  5. #5 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    ai punctat bine hibrid13.
    eu m-am dus chitit pe 3+ (stiind de pe site ca au pe stoc) la decathlon palady, acolo am gasit totusi 3xl, model pe care-l cunosteam de mai demult si mi l-am dorit mai tare, fiind si mai mare, am renuntat la 3+ si am luat 3xl. de mentionat ca la palady mai erau 3 bucati de 3xl, la militari nu am vazut deloc.
    diferenta intre ele:
    Attached Images Attached Images cort-arpenaz-3-3-persoane.jpg big_4b66d86d762049fd98fec191719e5531.jpg

  6. #6 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Diferentele sunt mici, dar s-au axat mai mult pe partea de greutate si design de data asta.
    In Iuliu Maniu (Militari) au stoc doar in partea de magazin online (probabil pentru expeditia de comenzi online), deci nu cred ca le au disponibile si la raft. Se intampla des asta.
    Eu lucrez cu produsele astea zilnic si imi face placere sa vad ca oamenii le apreciaza calitatea.

  7. #7 SP
    Member iUser's Avatar
    Recomand Valea Doftanei, aproape de Bucuresti, numai bun pentru o iesire de 1-2 nopti. Sunt o gramada locuri de campat, langa rau sau pe partea cu padurea. Eu am gasit acolo un spatiu super, pe la iesirea din Traisteni, parca. Neaparat trebuie lasat focul aprins noaptea si mancarea in masina, cica mai vin ursi.

  8. #8 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Herculane! E un loc, 7 izvoare parca se chema. Am fost acolo de o gramada de ori. Defapt, Caras-Severinul l-am cam vizitat pe tot cu cortul. Nu prea merita pentru cei care sunt departe de judet, dar erau destul de multe masini cu numere de B, CT, IS, etc. Anul asta am de gand sa vad Transfagarasanul si Transalpina. Daca ai masina spatioasa, recomand o masa de genul.

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am mai mutat din posturi aici.

    Eu cand eram tanar fecior prin liceu mai mergeam cu cortul, insa mereu am urmat regula de a avea un cort dublu fata de numarul de persoane. Mergeam de regula cu o prietena, iar atunci fiind doua persoane luam cort de 4 persoane. Mi s-au parut mereu ridicole dimensiunile astea, cel putin tin minte cum in corturile de 2 persoane trebuia sa stau in diagonala ca sa intru cu totul ca era prea scurt pentru mine.

    Sunt curios cum incapeti doua persoane in cortul acela de 3 persoane din primul post.

  10. #10 SP
    Member iUser's Avatar
    Am acest cort COLEMAN ROCK SPRINGS 3 si am stat lejer 3 persoane (greutate normala, iar eu am cam 1.80.

    Cel din primul post se vede ca nu e intins, si eu l-am montat prima data in casa si parea mai mic.

  11. #11 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Sunt curios cum incapeti doua persoane in cortul acela de 3 persoane din primul post.
    Am incaput 3 persoane (eu, sotia si copilul) anul trecut, in cort de 2 persoane, arpenaz 2.
    3xl-ul mi se pare mai mult decat de ajuns pentru noi.



    in alta ordine de idei, ce tarusi folositi?
    nu sunt multumit de cei din comert, mi-am facut unii de 30cm din profile patrate de aluminiu de la Leroy Merlin. am dat 18lei pe 2 bari de cate 1m (au iesit 6 tarusi de cate 30cm), i-am ascutit si le-am facut carlig la un capat. pentru arpenaz 3xl sunt nevoit sa fac 17 tarusi, de data asta am sa cumpar tevi de aluminiu.

    anul trecut la Vadu:
    Attached Images Attached Images img_0742.jpg

  12. #12 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Despre tarusii astia vorbeam ca i-am facut:
    Attached Images Attached Images img_0381-1.jpg

  13. #13 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    In weekend ajung in Vama Veche cu cortul, mai vine cineva?

  14. #14 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Fu fain. In complexul Sandalandala am fost.

  15. #15 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Weekendul acesta m-am regasit din nou la plaja Vadu. Anul acesta mi-am schimbat din nou cortul cu unul de 3 persoane de tip popup (se desface singur in cateva secunde) si blackout (blocheaza lumina si razele UV).
    Eu, sotia si copilul. Ne-am echipat cu saltea de 190x140mm, 2 saci de dormit, umbrela (de asemenea cu filtrare UV), multe sandwichuri tinute la rece, 10l de apa si ceva dulciuri.
    Daca exista doritori, dupa 11 august o sa fiu cu cortul in camping Sandalandala din Vama Veche. O sa stau vreo 2-3 nopti pe-acolo.
    Attached Images Attached Images 0fd76d13-51af-4b01-8df2-37388c81b4ec.jpg 34134337-bdec-4e62-af53-4b159c0210de.jpg df7c2b19-9d88-44c6-964b-4443a2eda8d8.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts