Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Ce facultate sa aleg? ASE - cibernetica sau Politehnica - electronica!

  1. #1 SP
    Senior Member istrategie's Avatar

    Ce facultate sa aleg? ASE - cibernetica sau Politehnica - electronica!

    Salut tuturor. Nu prea am mai avut timp de gaming in ultimul an, am fost ocupat cu BAC-ul si admiterile, dar acum am terminat si trebuie sa iau o decizie pentru viitor. Am dat la cibernetica (ASE) si la electronica - telecomunicatii (Politehnica), la a doua fiind deja intrat cu o nota foarte mare. Probabil ca o sa fiu si pe lista de buget de la cibernetica. Acum e problema: la care din cele doua sa raman? Care facultate imi va asigura un trai bun pe viitor, in conditiile in care sunt motivat sa invat si sa fac treaba, nu sa o ard aiurea doar ca sa am o diploma. Astept pareri de la cei care au terminat sau care sunt la una dintre cele doua facultati. Avantaje si dezavantaje.

  2. #2 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Cibernetica - doar daca prinzi Informatica economica, prepare for the worst days of your life - insa daca esti bun la mate si stii deja programare nu vei avea nici o problema, vei invata chestii extraordinare, o combinatie intre economie, matematica (si logica matematica) si programare (pe mai multe platforme de la asamblare pana la programare orientata obiect, nu in ultimul rand baze de date).

    Eu (ca absolvent de informatica economica al CSIE) iti recomand sa te pregatesti sufleteste pentru ce e mai rau - insa rezultatele finale vor fi extraordinare, vei avea cunostinte in extrem de multe domenii ceea ce iti va permite sa intelegi cam orice si evident vei avea acces la extrem de multe locuri de munca din domenii diferite - eu spun ca e no brainer, dar FOARTE MARE ATENTIE -> Informatica economica, nu alta sectie, asta va insemna o medie foarte mare, sau o suma maricica de scos din buzunar

  3. #3 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Eu am pus cibernetica economica pe prima optiune. Intru sigur la buget ca am 9.61 la BAC. Care e diferenta intre cibernetica economica si informatica economica? M-am uitat pe materii pentru fiecare semestru si sunt aproximativ aceleasi, la informatica ceva mai mult legat de calculatoare, atat.

  4. #4 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Facultatea are 3 sectii:

    1. Informatica economica - parerea mea cea mai importanta si cu profesorii cei mai buni, aici vei face mai multa informatica decat cibernetica/statistica
    2. Cibernetica - evident partea de cibernetica, parerea mea mai complicat si fara prea multa aplicabilitate in viata rela (nu spun ca nu exista locuri unde vei folosi conceptele insa este mult mai greu)
    3. Statistica - foarte interesant daca iti plac cifrele si calculele, perfect pentru cei ordonati/dar care presupune folosirea calculelor (matematica) ca sa iti fac o analogie - este similar cu problemele de aritmetica cu care te-ai intalnit in clasele primare. (evident la un nivel mult mai complex)

    Evident ca multe materii sunt aceeleasi - sunt materiile de baza si materii economice (vorbim aici despre ASE) - specific este doar partea de:

    1. informatica
    2. cibernetica
    3. statistica

    fiecarei facultati in parte. Cand eram eu student, specializarea se alegea abea in anul 2 spre 3 de studii, pe vremea aceea erau 4 ani si jumatate pentru cursul de zi, sau 5 ani si jumatate de studii pentru seral si fara frecventa (acum 16 ani - doamne ce batran ma simt )

  5. #5 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Mda, din pacate, anul asta este prima data cand specializarea se alege la inscriere. Si cum deja m-am inscris, nu pot sa mai modific acum. Maine se dau rezultatele. Prima optiune este cibernetica si a doua informatica. Cu media mea probabil o sa intru la prima optiune, deci cibernetica. Acum nu pot sa mai aleg decat intre cibernetica economica si telecomunicatii de la Poli unde sunt deja intrat dupa admitere.

  6. #6 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Am intrat la prima optiune: cibernetica economica. Nu mai pot sa schimb. Ma duc astazi sa ma inscriu. Mersi de sfaturi.

  7. #7 SP
    Junior Member bobolino06's Avatar
    Salut! As vrea sa stiu cum ti se pare aceasta facultate pentru ca as vrea sa dau si eu la IE (sau la info)
    Ce sfat poti sa imi dai?
    Multumesc!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ce facultate sa aleg? By Marinake in forum Offtopic
    Replies: 51 Last Post: 08-07-2015, 19:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts