Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 54

Thread: Adio Console Games !

  1. #1 SP
    Banned Templier's Avatar

    Adio Console Games !

    Stimati colegi,

    Dupa 8 ani petrecuti aici pe forum am decis sa ma retrag din acest grup. Fac threadul asta pentru oamenii care ar fi interesati sa stie motivele si care s-ar intreba de ce nu mai intru pe forum.

    Pe parcursul acestor 8 ani petrecuti pe forum doar in ultimii 3 ani am incercat sa ma implic mai mult in ceea ce priveste aceasta comunitate. Am fost mai activ pe aria de Licitatii, am incercat sa organizez concursul Loot Crate pentru a strange mai multi bani pt CG si de a avea un eveniment interesant macar 1 data pe an, am incercat sa mai ajut cu sfaturi diverse persoane de pe site si am incercat sa promovez imaginea site-ului prin banner-ul pe care l-am facut si l-am expus la Comic Con.
    Membrii forumului cu care m-am intalnit si am socializat pot confirma faptul ca niciodata nu am aruncat in ochii cuiva ce am facut eu pentru site dar cred ca acum este acel moment ca sa aveti o imagine de ansamblu.

    Din pacate trecem printr-o perioada socialo-politica foarte ciudata. In strada sunt sute de mii de oameni iar pe Facebook se vorbeste numai de politica si proteste. Discutii care au ajuns pana si aici pe forum. Fiecare este cu viziunea sa si nu cred ca orice discutie politica ar trebui luata personal.

    Motivul plecarii mele de pe forum este legat de atitudinea pe care a avut-o lui MonkY fata de mine dupa o astfel de discutie.
    Celor care nu sunt la curent recomand ...
    http://www.consolegames.ro/forum/f35...r/index31.html

    Dupa aceasta discutie avuta pe forum i-am scris lui MonkY pe Facebook si l-am intrebat de ce este asa de vehement in discutie, sperand totusi sa nu ia discutia personal din moment ce este o discutie de principiu. A intrat in Silenzio Stampa in raport cu mine si ieri a culminat cu eliminarea mea din lista sa de prieteni.

    Ciudat mi se pare atitudinea complet ostila de care a dat dovada fata de o persoana care a ajutat site-ul. Atunci cand folosesti cuvinte mari ca "Dreptate" , "Vrem sa traim intr-o tara mai buna" , "Sa fie oameni corecti in societate" ... sa ignori si sa intorci spatele unei persoane care s-a incadrat cat mai mult in acevste valori morale pe care spui ca le vrei si le cauti si ca iti lipesc in societatea noastra inseamna ca suferi de ipocrizie.

    Nu am nick-ul asta degeaba. Chiar cred ca ma reprezinta! Mereu am incercat sa va fac sa fim mai uniti si sa ajutam o cauza (CG) ca sa nu vorbim degeaba cand vrem sa traim intr-o societate mai buna. Am incercat sa contribui la site prin ce am putut.

    Cu dezamagire va spun "Adio!" .

  2. #2 SP
    Member clovnusor's Avatar
    naspa ca s-a ajuns la asta. vorbim pe fb in caz ca nu dai inapoi pe aici.

  3. #3 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Nasol, CG era un forum dedicat gamingului, nu inteleg cum s'a ajuns aici.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acum nu stiu ce sa zic, mi se pare cam exagerata decizia ta, mai ales sa mai faci si un topic pentru asta. Cat despre treaba cu MonkY, nu ii iau apararea ca e baiat mare si se apara singur daca considera ca e cazul, dar forumul asta n-are treaba cu politica, e un topic si atat. Si avand in vedere problemele din tara din ultima vreme, e normal sa creasca activitatea acolo. Dar de exemplu, daca eu nu sunt de acord cu parerea unui user de pe forum legat de un anumit subiect si ii spun asta, iar apoi ma cauta in privat pe facebook/sms/tel sau mai stiu eu cum sa continue acelasi subiect, ma sacaie in privat cu aceasi treaba, m-as vedea nevoit sa you know: "click dreapta, delete, nu stau la discutii".

    Pana la urma e treaba ta ce faci si nu ma bag, dar forumul asta nu e numai MonkY, chiar si moderatorilor/admin le poti da ignore si ai terminat discutia, fara click dreapta.

  5. #5 SP
    Banned Templier's Avatar
    Tudy este corect ca forumul nu are treaba cu politica dar situatia a stat alfel. Ca marea majoritate a oamenilor din tara asta si MonkY a inceput sa dea pe FB diverse poze din Piata Victoriei and so on. Nu am comentat nimic pe pagina lui, la postarile lui ci doar aici pe thread mi-am spus cateva idei dar fara sa atac pe cineva (nu am atitudinea lui cryyo sau tacconi). Nu tin cu psd sau cu alt partid ci doar observ anumite aspecte ale vietii politice.
    Motivul pt care l-am contactat pe MonkY pe FB nu a fost sub nicio forma sa continui discutia ci doar sa ii zic ca parerile mele nu erau menite sa il atace in vreun fel.Am vazut ca s-a atacat si am zis sa il calmez un pic ca poate a inteles gresit. Faptul ca nici dupa cateva zile nu mi-a raspuns am zis sa il intreb din nou si s-a ajuns la a-mi spune sa nu ii mai scriu pe FB si sa ii dau PM aici, dupa care mi-a dat unfriend.
    E pacat!

  6. #6 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    ^de acord cu tudy, mi se pare o reactie un pic exagerata. Politica din cate nu vad nu se vorbeste decat pe un topic separat, pe o arie numita "offtopic", deci destul de nisat daca te gandesti. E normal sa nu fie toti de parere cu tine, e normal sa fi contrazis (atat la un mod ok cat si intr-un mod exagerat, nu toata lumea e pe aceeasi lungime de unda). Probabil ca si eu ti-as fi dat unfriend de pe facebook si te-as fi ignorat, ai ceva sa-mi spui legat de topic, o spui pe threadul respectiv sau PM. Inteleg ca ai fost bine intentionat, dar poate nu toti vrem sa ne "impreunam" cele doua conturi.

    Acum, este decizia fiecaruia sa faca ce vrea. Sunt sigur ca, la fel ca si mine, majoritatea userii-lor de pe forum iti sunt recunoscatori pentru ca ai ajutat asa mult comunitatea si sper ca nu te-ai gandit o clipa ca asta iti va da totusi un statut special de "imunitate" atunci cand vine vorba de dispute si discutii "inflacarate" (nu te acuz ca ai facut-o, don't get me wrong, sper doar sa nu fi avut gandul asta). Again, nu mi se pare ok sa parasesti o comunitate pentru ca ti-a lasat un gust amar un user, fie el si moderator/admin, dar e decizia ta si ti-o respect.

    Also, sa nu uiti totusi ca si tu ai fost ajutat cu tot ce a tinut de customizarea controllerelor si consolelor, eu cel putin am imprastiat like-uri si share-uri pe unde am putut, chiar trimitand mesaje mai departe, indiferent de opiniile politice diferite. Ce am vrut sa evidentiez prin asta este ca tot ce se intampla pe thread-ul respectiv ar trebui tratat separat si in bula lui proprie, restul forumului nefiind afectat in niciun fel de disputele de acolo (poate doar pe Spambox ce au mai fost 6-7 post-uri politice, but hey, it's Spambox).

    Iti urez succes mai departe, mai ales cu micul tau hobby care sper sa devina o mica afacere in curand cuz u got skillz, boy!

  7. #7 SP
    Banned Templier's Avatar
    @ eagle-eye
    cred ca s-a inteles un pic gresit. nu plec ca nu sunt pe aceiasi lungime de unda dpdv politic. in toata discutia aia nu am incercat sa conving pe nimeni de nimic. cum si cu tine am purtat o discutie si nu am luat-o personal am crezut ca asa o sa faca toata lumea. crede-ma ca nu am vre-o afiliere politica de niciun fel. asa cum am avut divergente si cu alti useri pe aici si nu le-am luat personal asa am crezut ca va face si MonkY. suntem persoane diferite si e normal ca unuia sa ii placa X si altuia Y dar atat. ce m-a deranjat pe mine a fost ca MonkY nu a vrut nici macar sa imi spuna verde in fata care a fost problema, "Bai ma deranjeaza X" sau "ai intrecut limita cu Y". in momentul in care au fost cazuri in care am vb si la 2 noaptea pe FB si pe urma refuzi sa comunici e deranjant. nu cred ca meritam genul asta de atitudine.

    nu ma asteptam vre-o data la "imunitate". cum am spus si mai devreme ca nu am "afisat" ce am facut eu pt site dar e pacat ca dupa toate cele facute nu merit si eu macar o explicatie pt care am ajuns sa fiu ignorat.

    stiu ca am fost si ajutat. va multumesc tuturor pentru asta si tocmai acest lucru face mai grea plecarea mea de pe forum, nu lipsa ajutorului ci parasirea unor persoane care m-au sprijinit. ma gandeam ca anul asta sa continui sa imi arat aprecierea mea fata de voi prin diverse concursuri.

    ca sa concluzionez: nu era vorba de politica (nu ma intereseaza politica) ci de reactia unei persoane care nu intelege ca nu e ok sa fii inversunat!

  8. #8 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Sunt rău, da' nu-mi pasă!


  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Bun, acum vin cu follow-up question: care e rolul acestui topic? Care e rolul lui, nu stiu, te astepti sa vina toata lumea sa iti spuna sa nu pleci? Sau sa isi ia lumea ramas bun? Zici ca pleci la razboi. Cat timp trebuie lasat topicul deschis? Habar n-am, dar eu nu pricep. Vrei sa parasesti comunitatea, o faci in cel mai public mod posibil, cu topic, urle si trambite, dar postezi in continuare si dai replica tuturor.

    Mai gandeste-te putin la situatie si poate mai bine stergem topicul si uitam de toata tarasenia, ca eu personal nu mai inteleg nimic.

  10. #10 SP
    Banned Templier's Avatar
    rolul topicului este sa aduc la cunostinta de ce urmeaza sa fac asta, nu e ca sa vad eu cine "tine" la mine si cine nu! raspund la intrebari ca sunt anumite nelamuriri, nu ca sa fiu convins sa raman sau nu.
    cum nu am putut sa vb cu MonkY pe FB am zis sa las aici un thread pe care sa il citeasca si din care sa inteleaga ce m-a deranjat.

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu cred ca este o decizie luata la nervi si e pacat sa parasesti comunitatea pentru o parere diferita dpdv politic. Politica nu e pentru toata lumea si chiar si eu cand am zis ceva, mi-a sarit lumea in cap asa ca nu am mai intrat pe thread. E foarte simplu. La fel fac si cu thread-urile jocurilor care nu-mi plac

    Eu iti recomand sa te mai gandesti, ca e pacat. Politica e politica. Jocurile sunt jocuri. Ramai cu pasiunea

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eh, ii puteai da un PM, puteai folosi contact me de aici, etc. Nu cred ca era necesar taraboiul. Nu tin minte in cei 8 ani jumatate sa mai fi anuntat cineva ca nu mai vrea sa faca parte din comunitate deschizand topic si anuntand asa ceva. E un forum, lumea vine si pleaca, dar esti primul care o face la modul asta. Altii au plecat direct fara discutii, click dreapta...

    Suntem toti diferiti pana la urma si cu pareri diferite, de asta e totusi un forum, si fiecare abordeaza lucrurile altfel. Decizia iti apartine tie, dar nu pot spune ca nu ma lasa rece decizia ta de a face putin tam-tam din intreaga situatie. Daca rumegai cateva zile "situatia" cred ca nu luai decizia asta si nici nu ai fi deschis un asemenea topic, cel mult plecai fara discutii.

  13. #13 SP
    Junior Member Derek24's Avatar
    Mi se pare exagerata decizia de a parasi comunitatea(din motivele exprimate/enumerate de tine), cu scuze de rigoare chiar "copilaroasa" as zice . Succes in continuare

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E decizia lui Templier daca doreste sa paraseaza CG-ul. Eu am tot respectul pentru tot ce a facut (si cine stie, poate o va mai face) pentru comunitatea de pe CG. Probabil s-a suparat pt. ca nu am fost de acord cu el pe threadul de politica (well, that's how politics usually works) si nu i-am raspuns la intrebarile (cateodata prea insistente) de pe Messenger. Din pacate intrebarile au culminat cu semne de intrebare care veneau pe la 1:00 noaptea, intr-un ritm constant (probabil cate un beep la fiecare 1 minut - doua)... in timp ce incercam sa adorm. I-am dat atunci remove din friend list (din pacate job-ul meu nu-mi permite sa-mi trec vreodata telefonul pe silent)... si probabil asta l-a determinat sa ia decizia de azi. L-am rugat ca pentru mesaje la ore asa tarzii sa-mi dea PM pe CG - pt. ca acelea nu bipaie. Culmea e ca eu cand m-am trezit l-am adaugat la loc in lista de prieteni... dar el deja postase threadul de Adio CG. So... what else can i say? Bafta in tot ceea ce doresti sa faci Templier!

    P.S. Sunt 100% de acord cu tudyniuz. CG nu inseamna "forumul lui MonkY"... e mult mai mult de-atat. Daca tu decizi sa parasesti comunitatea CG din cauza unei singure persoane de aici (careia, vorba lui tudy, poti sa-i dai ignore)... atunci inseamna ca nu tii suficient la acea comunitate, iar cei 8 ani nu inseamna suficient de mult pt. tine. La fel cum pot spune ca daca unfriend-ul (chiar si temporar) de pe FB a fost cel care te-a convins sa faci un astfel de thread... atunci chiar nu am ce sa zic sau sa fac. Anyway, have fun! Life is too short!
    Attached Images Attached Images 2017-02-12_162322.jpg

  15. #15 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Poate te razgandesti si ramai in aceasta comunitate

  16. #16 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Mesajele alea imi aduc aminte de fosta mea prietena...

  17. #17 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Mwhahahahahahahahah ha ha ha ha! Eram sigur ca e o faza de genul )) Chiar așteptam sa posteze MonkY screen cu conversația de pe FB.

  18. #18 SP
    Banned Templier's Avatar
    @ MonkY & ALL

    voi chiar nu ati citit ce am scris eu pe threadul cu politica! unde am zis eu ca m-am suparat ca nu sunteti de acord cu mine? am si zis ca sunt apolitic si nu ma intereseaza aspectele astea. nu FB meu e plin de "Piata Victoriei".
    cat vine vorba de ce s-a scris pe thread-ul cu politica hai sa dau un citat:
    Man, nu stiu daca tu azi ti-ai pus in gand sa ma enervezi, dar hai sa le luam pe rand:
    si eu sunt ala care s-a suparat???
    o alta dovada a faptului ca te-ai spuarat pe mine este faptul ca pe FB dupa ce ti-am urat "La multi ani!" am fost printre putinele persoane carora nu le-ai raspuns.
    o a 3-a dovada ca te-ai suparat pe mine este ca nu ai vrut sa comunici cu mine toata saptamana asta iar aseara puteai sa imi spui ca dormi si intelegeam. au fost dati cand am vb si la 2-3 noaptea, pana si tu ai zis ca esti pasare de noapte.
    a 4-a dovada ca te-ai suparat pe mine a fost ca ai mai eliminat pe cineva din lista ta de prieteni fara a raspunde la o intrebare (stii la cine ma refer)

    poti sa recunosti ca ai luat discutia personal, te-a deranjat cum vad eu lucrurile si ca asta a fost. nu da vina pe mine ca nu eu te-am scos din lista si nu ti-am raspuns o saptamana! recititi conversatia de pe threadul cu politica si pe urma vedem cine s-a suparat si cine nu!

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Referitor la screenshot-ul atasat, eu imi cer mii de scuze... nu imi place (si nu mi se pare ok) sa fac publice discutii private. De aceea nici nu am facut screenshot la ce am discutat, ci doar la partea care m-a determinat sa-i dau unfriend.

    P.S. Am cenzurat acum numele sau (cred ca l-a deranjat si asta - desi nu inteleg, odata ce isi posteaza pe CG linkuri la posturi de pe Facebook unde se vede clar numele lui)... In fine... once again, sorry!

    Later edit: Cred ca am postat amandoi in acelasi timp. Anyway, pe scurt: Come on maaan, au fost vreo 200 de insi care mi-au urat diverse pe Facebook... daca am ratat pe vreunul caruia sa-i multumesc, atunci mea culpa (vad acum ca ti-am dat doar Like). Dar pe bune, asta e motiv?!? Anyway, inteleg acum... parasesti CG-ul iar acest thread de "Adio" este un fel de "Bai, eu plec... dar vedeti ca e din cauza lui MonkY, mkay?". Bun, accept si asta... ce Dzeu sa fac?

    P.P.S. Va spun de-acum, ca pe contul meu personal de Facebook, imi rezerv dreptul de a nu raspunde... ca sa nu va mai suparati si altii pe mine, ok? Thanks!

  20. #20 SP
    Banned Templier's Avatar
    e convenabil sa scoti din context doar ca sa ai tu dreptate. crezi ce vrei pana la urma dar atitudinea ta fata de mine este evidenta. puteai sa zici ca nu ti-a picat bine conversatia si asta ar fi fost totul. nu am pretins ca detin adevarul absolut sau trebuie sa fi de aceiasi parere cu mine. daca admitem ca suntem diferiti atunci ar trebui sa si acceptam aceste diferente fara a ne ascunde cand nu ne convine ceva.

    P.S. e evident ca nu ti-a trecut din moment ce a trebuit sa punctezi faza cu screenshot-ul aici in loc sa imi fi scris pe FB!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Console Games - Donatii By MonkY in forum Console Club
    Replies: 609 Last Post: 12-03-2018, 01:23
  2. Console Games in 2017 By Templier in forum Console Club
    Replies: 40 Last Post: 02-08-2017, 18:18
  3. Banner Console Games By Templier in forum Offtopic
    Replies: 42 Last Post: 29-05-2016, 17:05
  4. Console Fighting Games By MonkY in forum Console Club
    Replies: 13 Last Post: 22-01-2009, 19:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts