Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Cum putem comanda de pe amazon (US,ES,DE,UK,IT) AVANTAJE si DEZAVANTAJE

  1. #1 SP
    Member PumaS's Avatar

    Cum putem comanda de pe amazon (US,ES,DE,UK,IT) AVANTAJE si DEZAVANTAJE

    Salutare,

    M-am gandit sa deschid acest thread pentru cei care nu stiu cum sa comande produse de pe amazon, stiu ca multi fac asta de ceva timp dar cu siguranta exista si persoane care nu stiu cum sa o faca sau exista ceva temeri in privinta acestui aspect, aici am zis sa lamurim totul si sa devina totul transparent. Eu o sa incep primul si sper sa primesc ajutor de la baietii de pe forum care cunosc foarte bine subiectul AMAZON.

    PRODUS : ASUS NVIDIA GeForce GTX 1080TI ROG Strix Edition 11 GB GDDR5X PCI Express 3

    LINK AMAZON : https://www.amazon.co.uk/gp/product/...KL5A1OLE&psc=1

    PRET AMAZON : 3,889.50 RON ( fara livrare )
    PRET ROMANIA : EMAG : 4.585,48 RON / PCG : 4.585,48 / CEL.ro : 4249

    Bun, avand in vedere diferenta considerabila de pret, experiente neplacute avute cu magazinele din Romania (mai putin EMAG sincer sa fiu), atitudinea mai putin profi, livrarea produselor nu de cele mai multe ori in stare foarte buna si dorinta de a nu lasa impresia ca suntem obligati sa cumparam de aici fiindca nu exista alta varianta asa ca ne luati si cu bune si cu rele, gresit !

    Acum intrebarile mele ar fi urmatoarele:

    1. In caz ca exista probleme cu produsul ce se poate face ?
    2. Costul transportului difera de la produs la produs din ce stiu dar poti vedea acest cost doar dupa ce introduci datele cardului ( sau cel putin asa am facut eu, but again i am a noob)
    3. Stiu ca platforma amazon este de tip MarketPlace, se recomanda cumparaturile sa fie efectuate direct de la amazon ca si seller sau ma gandeam ca nu ar fi o idee rea in cazul de fata direct de la ASUS ( am vazut ca sunt si eu vendori )
    4. Exista politica de retur de X zile ca la EMAG, sau daca nu esti multumit de produs pur si simplu mergi mai departe ?
    5. Conteaza daca cumperi de 1 EUR sau de 2000 EUR customer relative, adica ai ceva beneficii, discount, card cadou, etc
    6. Pot cumpara fara sa platesc alte taxe inafara celor de transport de pe : amazon.es / amazon.de / amazon.co.uk / amazon.it ?
    7. Daca vreau sa compand de pe amazon.com, probabil costurile de transport vor fi considerabil mai mari si atunci se adauga TVA-ul plus taxe vamale la TOATE produsele sau produsele care depasesc X suma ori fac parte din Y categorie ori este valabil pentru orice produs chit ca este 1 bucata sapun de DOVE sau 1 punga de JELEURI ?
    8. A avut cineva probleme cu produsele comandate de la ei cum este relatia cu CUSTOMER SERVICE-ul ?

    Cam atat pentru moment, sincer comand de pe diverse site-uri din afara (SportsDirect si ASOS ) destul de des dar niciodata de pe amazon

    Multumesc anticipat pentru raspunsurile care urmeaza sa vina chit ca sunt bune chit ca sunt rele, offtopic, rautacioase, raspunsuri sa fie

  2. #2 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Foarte bune intrebari , exact la ce ai facut tu referire in postu de mai sus , am aceleasi intrebari . Sau de ex. daca dau comanda de pe amazon de unde anume imi ridic coletu, vama - posta ?! Si cel mai interesant aspect e intrebarea de la punctu 7.

  3. #3 SP
    Member PumaS's Avatar

    Cum putem comanda de pe amazon (US,ES,DE,UK,IT) AVANTAJE si DEZAVANTAJE

    Cred ca la punctul 7 m-am lamurit, in momentul cand am introdus datele de pe card am urmat pasul urmator unde imi arata shipping cost cat si including VAT, dar este vorba de amazon (uk). Buna intrebarea ta, legata de transportul intern.

    Ps la o comanda de 1463 Lire transportul este 39 Lire pana in Bucuresti iar ca si termen de livrare ( am ales standard), 7 zile imi apare livrarea pe data de 26 daca plasez astazi


    Sent from my iPad 2018 using Tapatal

  4. #4 SP
    Member westy9009's Avatar
    Si eu sunt mega curios ...de un raspuns structurat al celor care au comandat pana acum ...Am experienta 0 cu Amazon

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  5. #5 SP
    Member PumaS's Avatar
    Bun, suntem deja 3 curiosi asta este bine, sper sa primim ceva info de la veteranii care isi fac cumparaturile de pe amazon

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 2 Last Post: 28-10-2016, 21:00
  2. Ajutor pt comanda By seth666c in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 6 Last Post: 17-04-2016, 12:45
  3. Problema comanda Jocuri psvita By catamaryo in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 8 Last Post: 28-12-2014, 14:46
  4. Ce filme bune putem vedea azi la TV By octav in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 22 Last Post: 27-02-2011, 16:56
  5. Cum putem face schimburi sigure? By verde in forum Offtopic
    Replies: 4 Last Post: 13-01-2011, 15:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts