Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Teapa olx

  1. #1 SP
    Member ccheep84's Avatar

    Teapa olx

    Imi cer scuze daca am selectat incorect aria de discutie,dar nu stiu cum sa procedez legat de patania mea:

    Azi dimineata,vazusem pe olx un anunt cu Fifa 19 ps4,mai precis acesta: https://www.olx.ro/oferta/fifa-19-si...e-IDbCli0.html
    Am luat legatura cu persoana,am depus banii prin paypal,problema a aparut atunci cand,contul pe care mi l-a oferit,era utilizat,astfel neputand seta consola ca primary pe contul respectiv.Mi-a spus ca rezolva cu un alt cont,sa astept doar o jumatate de ora si dus a fost.Am incercat sa iau legatura cu el,i-am trimis mesaje,telefonul lui fiind indisponibil,fara niciun rezultat.Mi-am pierdut rabdarea,i-am scris ca daca nu se rezolva in niciun fel,sa-mi restituie suma depusa,altfel voi suna la politie...degeaba,fara raspuns...

    Cum ar trebui sa procedez,sa mai astept, sau pur si simplu sa depun reclamatie?Nu e vorba de o suma mare(130 ron),dar gandul ca am fost tepuit,ma macina...

  2. #2 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Sa procedezi astfel: considera ca ai platit 130 de lei si ai primit un lucru mult mai important decat Fifa 19, ai primit o lectie de viata. Degeaba depui plangere la politie, tu nu ai cumparat nimic de la el. I-ai depus omului niste bani pe contul de Paypal neconditionat, nu e obligat sa ti-i dea inapoi.

  3. #3 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Am toate mesajele conversatiei noastre,deci pot dovedi ca am platit pentru un serviciu.

  4. #4 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Eu am vrut doar sa te scutesc de un efort. Succes oricum, daca depui plangerea.

  5. #5 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Poate pare banal, insa nu ai putea sa deschizi o discutie cu paypal si sa dai chargeback la suma platita?

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu e banal deloc. E chiar norocos ca a facut plata prin PayPal. Mai repede are sanse sa rezolve cu ei decat cu politia. Dar trebuie sa faci repede plangerea la PayPal, sa explici ca a fost un scam, ca ai fost pacalit, ca vei apela si la politie, etc. In felul acesta macar ii va bloca si PayPal contul.

  7. #7 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Fa-i chargeback prin paypal si poate rezolvi ceva.

  8. #8 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu e banal deloc. E chiar norocos ca a facut plata prin PayPal. Mai repede are sanse sa rezolve cu ei decat cu politia. Dar trebuie sa faci repede plangerea la PayPal, sa-i explici ca a fost un scam, ca ai fost pacalit, ca vei apela si la politie, etc. In felul acesta macar ii va bloca si PayPal contul.
    Asta incerc acum.Stii,ma tot mir cum de mai au cont pe unele platforme,gen olx,pentru ca tipii astia,chiar au vechime in tzepe si nimeni nu ia atitudine...

    ---------- Post added 05-10-2018 at 17:47 ----------

    Cum fac chestia asta cu chargerback-ul?

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    ccheep84: din pacate celor de la OLX nu prea le pasa. Si nici nu au foarte multe metode de verificare. Isi face omul cate conturi vrea fara probleme.

    Despre chargeback: https://www.withintheflow.com/how-to...ack-on-paypal/

  10. #10 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Ce ma intriga cel mai tare,faptul ca "marlanul" este online,si-mi citeste mesajele cu atata nonsalanta,mandru de "realizare",probabil.Reiterez,este strigator la cer ca acest individ sa aiba un cont activ din 2014,fara sa-l ia cineva la purecat.Sunt convins ca a fraudat in acesti ani,foarte multe persoane;sau poate s-o fi apucat abia acum de meserie,incurajat fiind de cei pe care i-a votat...

    ---------- Post added 05-10-2018 at 21:01 ----------

    Multumesc pentru link.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Neaparat sa-i dai si Report pe OLX. Cine stie, poate daca primesc cei de la OLX mai multe pe acelasi utilizator, incep si ei sa se intrebe.

    P.S. I-am dat si eu report. Hai sa-i dam o mana de "ajutor"!

  12. #12 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Si mai interesant,daca va uitati pe anunturile lui,veti observa ca acelasi user are 2 adrese:una de Ploiesti,alta de Pitesti.Hot poetic,ce mai...

  13. #13 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Neaparat sa-i dai si Report pe OLX. Cine stie, poate daca primesc cei de la OLX mai multe pe acelasi utilizator, incep si ei sa se intrebe.

    P.S. I-am dat si eu report. Hai sa-i dam o mana de "ajutor"!
    Done. Poate oricand sa-si faca alt cont oricum.

  14. #14 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    El vinde contul cu fifa sau codul?

  15. #15 SP
    Junior Member Lotta's Avatar
    @ccheep84 Imi pare rau de problema pe care o intampini! I-am dat si eu report, nu stiu cat ajuta. Dar, cum spunea si colegul @clovnusor, pe Olx isi poate face f usor alte conturi si sa pacaleasca lumea in continuare.

  16. #16 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Din ce am inteles, tu ai incercat sa faci schema cu contul si resetarea de pe primary. Mai erau la un moment dat cateva site-uri rusesti care vindeau jocuri prin metoda asta si totul functiona ok atat timp cat stateai offline, el de acolo probabil l-a cumparat cu vreo 20lei.
    Feriti-va de aceste scheme cu conturi!

  17. #17 SP
    Member shaqkers's Avatar
    Este la Cluj acum!

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa ne tii la curent cu ce se intampla via PayPal. Chiar sunt curios. Am avut si eu 2 cazuri pana acum (dar nu via Olx) si mi-am primit banii inapoi. Dar erau tranzactii de pe site-uri dedicate... ar fi interesant daca le pasa celor de la PayPal de tranzactii via Olx.

  19. #19 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Am deschis o conversatie cu cei de pe payapal,din pacate nu se mai poate face nimic,nu pot dovedi prejudiciul.Cum spuneai,Olx nu este eligibil pentru ei.

  20. #20 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Pai asa poti sa cumperi orice sa primesti marfa si sa reclami ca e teapa si paypal sa va dea banii inapoi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Aveti grija ce cumparati de pe OLX By teller in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 63 Last Post: 26-11-2019, 00:04
  2. Console pe OLX By seth666c in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 11 Last Post: 17-11-2016, 21:24
  3. Teapa pe PS Store sau ghinion? By paulone in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 10-10-2015, 16:46
  4. Teapa sau realitate ? By DeeJay-RainY in forum Offtopic
    Replies: 17 Last Post: 31-08-2014, 03:11
  5. Teapa pe internet By liviu15 in forum Offtopic
    Replies: 50 Last Post: 30-06-2010, 06:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts