Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 42 of 63 FirstFirst ... 32 40 41 42 43 44 52 ... LastLast
Results 821 to 840 of 1241

Thread: Politica - tichie de margaritar

  1. #821 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Din cauza celor ca tine, care nu voteaza, ajung d-astia sa ne conduca tara.
    Tu nu votezi, ala nu voteaza, alalalt la fel si uite asa electoratul lor iese si-i aduce la putere.
    Apoi suntem campioni la iesit in strada si protestat pe social media. Cand conteaza nu o facem, ca "n-avem cu cine".

  2. #822 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Începem aceeași discuție, eu nu mă duc să votez un oarecare doar că să nu iasă celălalt, dacă alții votează ca oile doar din motivul ăsta în speranța că se va schimba.

    Singuri vinovați sunt Tehnocrați care și-au bătut p..a de alegerile astea, efectiv nu au motivat oamenii să iasă la vot. Dar mă rog este mai simplu să dai vina pe alți decât să vezi unde ai greșit.

    Sent from my EVA-L09

  3. #823 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Daca tu nu te duci sa votezi un oarecare doar ca sa nu iasa celalalt, atunci nu ar trebui sa comentezi ca a iesit celalalt (mi se pare de bun simt). Asta e minima importanta a votului.
    Dar, continua sa te plangi ca vinovati sunt unii sau altii pe social media ca e trendy. Niciodata sa nu te uiti in ograda proprie, ca nu ai cum sa fii imperfect.

  4. #824 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Doamne ce l-as lua la palme pe papagalul ala din postarea lui Zero...

  5. #825 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by biagyydog View Post
    Mda, dar pana cand vom ajunge acolo, adica sa avem oameni politici (cuvantul politician imi provoaca repulsie in ultimul timp) de calitate, va mai trece multa apa pe Dunare. Sunt prea multi in pozitii prea bune si vor suge de la noi, stat, UE etc. si de vor continua astfel risca sa aduca tara mai rau decat a fost in Grecia ori altele (sper sa fie cel mai pesimist scenariu si sa nu fie atins vreodata).

    La urmatoarele alegeri tot pe ce mai naivi se bazeaza (fie ei batrani, saraci, inculti samd.) fiindca inca nu se tem cu adevarat de restul (care incet-incet vom deveni o majoritate capabila mai mult decat sa amendeze o ordonanta smechera). Am avut destule discutii cu oameni (unii chiar din familia mea) pe care am incercat sa ii conving de ce este o prostie sa nu iesi la vot, ori daca iesi sa alegi caractere cel putin dubioase din psd, alde etc.

    Sunt curios ce explicatii vor mai gasi cei ce incearca sa guverneze atunci cand inflatia si deficitul vor tot creste, iar aia care ne tot monitorizeaza vor trece la cuvinte mai dure, poate chiar amenintari.

    Din pacate vor juca cartea cu "strainii si multinationalele care ne fura tara", si din pacate sunt multi care pun botul, si nu vad cine le fura tara si viitorul de fapt...

  6. #826 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post
    Singuri vinovați sunt Tehnocrați care și-au bătut p..a de alegerile astea, efectiv nu au motivat oamenii să iasă la vot. Dar mă rog este mai simplu să dai vina pe alți decât să vezi unde ai greșit.
    Scuza-ma ca o zic, dar CPLM?!? Nu stiu daca sa rad sau sa plang citind randurile astea doua.
    As scrie vreo 50 de paragrafe ca sa-ti arat ce basenie ai scris, dar nu stiu de unde sa incep.

  7. #827 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Sa începi prin a nu mai da "quote", te rog! Din același motiv pentru care tu nu vrei sa dam noi "quote" la tâmpeniile debitate de ala care nu înțelege de ce am ieșit în stradă. Mulțumesc!

  8. #828 SP
    Member marv's Avatar
    de cand sunt tehnocratii responsabili de spiritul civic al populatiei? Ala si-l cultiva fiecare dupa cat il duce capul.
    Faptul ca PSD imparte galeti si orez in schimbul voturilor nu confera legitimitate acestor apucaturi si nici nu trebuie sa devina un model de urmat.

  9. #829 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Fiecare înțelege ce îl duce capul, prezența la vot a fost foarte mică, normal că este vina lor pt că nu au știut să explice ce au făcut și ce planuri au pe viitor, nu și-au asigurat voturile din timp, nu vorbim de câteva sute de voturi vb de milioane, de 25 ani lumea votează și nu se schimbă nimic.

    Lăsați Spiritul Civic că nu din cauza asta nu sa dus lumea la vot.

    Faptul că votezi pt o găleată de orez sau votezi un anume să nu iasă celălalt este același lucru.







    Sent from my EVA-L09

  10. #830 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    Si daca votezi doar ca sa nu iasa altii care e problema? Alternativa poate sa fie si doar cu 1% mai ok, tot are sens sa iesi la vot.

  11. #831 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    @Cele 7 furii: prezenta la vot mica = castiga ce-i ce isi mobilizeaza electoratul la vot cel mai bine. Daca din chestia asta simpla nu pricepi ca tu (ca exponent a celor ce nu ies la vot "ca nu au cu cine") ai permis ca sa vina la putere cei pe care-i blamezi atunci ne meritam soarta.

  12. #832 SP
    Member marv's Avatar
    Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post
    Lăsați Spiritul Civic că nu din cauza asta nu sa dus lumea la vot.
    lipsa de responsabilitate civica duce la lipsa de la vot.
    Cei cu spirit civic nu au in vedere doar propria lor bunastare, ci se gandesc si la bunastarea comunitatii in care traiesc si chiar a societatii in general. Asta ii determina sa se se intereseze de calitatile, performantele si promisiunile candidatilor pentru a gasi pe cineva cat mai apropiat de propriile valori. Mai apoi isi exprima votul in consecinta.

  13. #833 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aoleu... altul! Mai oameni buni, oare s-au adunat toti ciudatii la conducerea tarisoarei asteia? Ditamai lider ALDE (Botosani, deh), Dimitru Zmau (fost sef al Politiei Rutiere Botosani, fost lider PNL), face protest in chiloti in strada, purtand sosete alb/negru... Macar de ar fi fost vreun protest impotriva hotilor, sau ar fi cerut eu stiu, bani mai multi pt. sanatate si invatamant. Dar NU! El asa vrea sa-si arate sustinerea fata de Tariceanu si sa protesteze impotriva lui Daniel Constantin... Mare ti-e gradina Doamne!

    P.S. Uitati aici limbaj demn de un lider: "Si uite așa, mi-am luat rămas bun de la Daniel Constantin, atunci cand mi-am dat demisia din Copreședinte Alde Botosani. Atunci i-am aratat ce aveam in chiloți, in partea din spate. Acum cand văd ca face scandalul acesta, el fiind un nimeni absolut, as vrea sa-i arat ce am si in partea din fata!"
    Attached Images Attached Images protest.jpg

  14. #834 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si ca sa mai indulcim un pic lucrurile si sa fim cat mai on-topic posibil... ȘI IZ OLGUȚA! ȘI IZ Ă VERI GUD SPICI! IȚ IN ZĂ GHEIM!
    Attached Images Attached Images olgutza.jpg

  15. #835 SP
    Member Leni's Avatar
    Desi nu sunt de acord cu Se7en Fury, il inteleg. Si foarte bine faceti ca incercati sa-l convingeti ca greseste in logica pe care o are, cum spunea un coleg mai sus, asta este cel mai bun lucru pe care-l putem face. Din pacate situatia asta cu lehamitea si indiferenta generala in privinta alegerilor este o boala dobandita intr-un timp relativ scurt si care se va vindeca foarte greu. Dupa parerea mea s-a creat din cauza asta un cerc vicios de genul: cetateanul nu realizeaza puterea votului sau -> alesul nu realizeaza cum si de ce este in functia in care se afla -> functionarul isi bate joc de banul public/cetateanul in serviciul caruia ar trebui sa fie etc. -> cetateanul este scarbit -> cetateanul in crede in puterea votului sau -> ...

  16. #836 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Ar fi atat de simplu, daca am intelege ca avem si responsabilitati, nu doar drepturi..

  17. #837 SP
    Banned cryyo's Avatar

  18. #838 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Am si eu o întrebare, ce înseamnă Noaptea ca hotii?

  19. #839 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Am si eu o întrebare, ce înseamnă Noaptea ca hotii?
    Ca nu e ziua, ca oamenii cinstiti

  20. #840 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Dant3, ai grija ce intrebi ca iti iei ban. A, am uitat, la tine nu se pune. Tu esti un baiat deosebit pe saitul asta, mai ales cand ma faci prost si adminii inchid ochii

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 42 of 63 FirstFirst ... 32 40 41 42 43 44 52 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 28-07-2013, 11:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts