Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 63 1 2 3 11 51 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1241

Thread: Politica - tichie de margaritar

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Politica - tichie de margaritar

    Desi nu prea ma implicam pana acum in politica, de cand au inceput sa ma arda rau la buzunare... am zis sa o fac. Stati linistiti, nu candidez sau ma bag in vre-un partid. Am zis sa incep sa "dau cu stampila". Si asta in special astazi, cand l-am auzit pe Basescu spunand pentru prima oara dupa mult timp ceva cu adevarat interesant. A venit cu o initiativa pentru ca la alegerile prezidentiale sa se faca si Referendum pentru trecerea la un Parlament unicameral si la maxim 300 parlamentari (din 470 sau cati sunt acum).

    Finnally, o idee buna. Si daca pana acum stateam "sictirit" ca n-am ce sa votez, in sfarsit am si eu (si zic ca si voi) ceva pt. care sa ma duc la vot. Macar daca tot ne fura in disperare, hai sa votam Dzeului sa fie mai putini. Nu numai ca un Parlament unicameral ar mai rezolva din scandalurile si neintelegerile de tip "OTV show", dar scaderea numarului am inteles ca ar duce la reduceri IMENSE de cheltuieli. Eu am ramas socat sa aflu cate sute de milioane - lei noi - se cheltuiesc LUNAR numai pe hartia si accesoriile necesare tiparirii pentru fiecare parlamentar. Si sa nu uitam ca fiecare parlamentar are o adevarata armata in spate, si pentru fiecare "soldat" e cate o copie.

    So, e criza. Daca tot nu fac nimic bun... macar pt. treaba asta si ma scol cu noaptea in cap sa dau cu stampila. Voi ce ziceti ? Cum vi se pare ideea ?

    P.S. A nu se intelege ca va fi liniste in guvern cu o astfel de solutie... la noi politica e o boala grea, cu multe bube...
    Attached Images Attached Images funny_politics.jpg

  2. #2 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Initiativa asta are menirea de a lua ochii oamenilor de la ce se incearca cu adevarat, prin a contopi pe acelasi buletin doua intrebari intr-un singura. Ai de ales doar intre parlament unicameral cu mai putini parlamentari si nimic (adica mentinerea sistemului actual). Intradevar, reducerea numarului este benefica atat pentru bugetul de stat, cat si pentru procesul legislativ, dar sa te folosesti de chestia asta ca sa-i pacalesti pe oameni sa accepte un parlament unicameral este o marsavie menita sa sporeasca puterea presedintelui, in speta Basescu.

    Un parlament bicameral cum este al nostru si cum este al tuturor tarilor evoluate din lume, de pe toate continentele, este un mecanism ce face democratia mai buna si mai sigura, deoarece introduce metode de supracontrol ale legilor disponibile atat Camerei Deputatilor, cat si Senatului. Sunt doar 5-6 tari in Europa, niciuna nefiind mare putere, care au parlament unicameral si in care presedintele face cam ce vrea el, neoficial bineinteles, pentru ca oficial nu-i permite constitutia. Acelasi lucru il incearca si presedintele nostru, sa-si mareasca influenta si in sfera legislativului. Deja controleaza guvernul si serviciile secrete, de ce nu ar controla si parlamentul?

    Nu este nicio problema daca ar fi 300 de parlamentari impartiti in 150+150, dar este o mare problema pentru democratie daca ar fi 300 in acelasi loc. Din pacate, nu toata lumea cunoaste drept constitutional si poate fi usor pacalita.

    Nu picati in capcana ce ni se intinde.

    PS: Miscarea asta pe care o face Basescu e mai mult de show, mai mult ca sa-si aminteasca lumea de el cand intra in cabina de vot, ca poate a propus o modificare buna si poate isi adauga in palmares inca un vot si la alegerile prezidentiale. Realitatea este ca pentru a fi validat in Romania un referendum, este nevoie ca sa voteze minim 11 milioane de cetateni cu drept de vot, iar asta nu se va intampla niciodata.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E clar ca Basescu o foloseste ca "as din maneca" insa sper ca de data aceasta n-o sa-l ajute prea mult. Fara suparare, sunt unul din cei care l-a votat. Pe mine a reusit sa ma pacaleasca odata. Not anymore. Ma tem insa ca ma voi duce la vot doar pentru a vota anti-Basescu si pentru a mai "taia" din parlamentari.

    Referitor la bicameral... poate in alte state civilizate functioneaza corect. La noi insa, fiecare parte pune bete in roate celeilalte parti. Daca trece o lege deoparte, se opreste in partea opusa. I'm really tired of this. Mai ales ca nu ar trebui sa fie parti "opuse" ci ambele ar trebui sa se asigure ca procesul de legiferare este democratic si corect. Ori ma uitam ca la noi in 6 luni au reusit sa legifereze 2-3 legi. Atat.

    Cat despre Referendum, cred ca se poate face si 50%+1 din voturi, nu neaparat 11 milioane... Adica, sper ca se poate (din pacate nu cunosc legislatia referitoare la Referendum, dar cred ca in Romania se poate modifica orice/oricand).

  4. #4 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Monky, n-ai tu acces la programe de legislatie, te-ai cruci cand ai vedea cate chestii au fost votate de la inceputul anului. Ce se vorbeste la televizor e strict legat de subiecte/legi fierbinti.

    Sincer, nu sunt de-acord cu atitudinea de abandon, de resemnare, asta nefiind niciodata solutia castigatoare. Nu votezi inseamna ca nu te implici, inseamna ca iti meriti soarta, iar regula trebuie sa fie intotdeauna votez ce vreau, dar stiu ce votez. Mecanismele trasate sunt bune, problema vine de la cei care le aplica, pentru ca o fac tinand cont de cu totul alte lucruri, cel mai adesea interesul partidului. In timp, odata cu maturizarea sistemului de vot unimal aceste lucruri se vor rezolva, nu integral, dar in mare parte. In opinia mea, mai e nevoie sa se introduca si raspunderea alesului in fata celor care l-au votat, daca nu-si indeplineste mandatul, asta ca un catalizator la ce spuneam mai sus in paragraful asta.

    La randu-mi, voi vota anti Basescu si Nu la referendum, pentru ca presimt ca intrebarea va fi ceva in genul "Sunteti de-acord...?"

    Referendumul in forma asta e inutil, numarul de parlamentari se poate reduce prin modificarea Legii electorale. Dar asa e plictisitor si nu iti poti construi o campanie electorala.

    Numarul ala nu e 11 milioane, am inteles eu gresit, dar se invarte pe la 9, ceea ce ramane enorm. Nu am citit legea in cauza, dar stiu ca atunci cand s-a pus in discutie revocarea din functie a lui Basescu, la vot s-au prezentat vreo 6 mil. si ceva de oameni, insuficient pentru a valida referendumul, daca nu s-ar fi schimbat legea in ultimul moment. S-a introdus o exceptie de la regula 50%+1 in ceea ce-l priveste pe presedinte si spuneau aia ca in alte conditii ar mai fi fost necesare cam vreo 3 mil. de voturi.

  5. #5 SP
    Banned Venom's Avatar
    @MonkY: Ai deschis cutia Pandorei. Noroc ca pe aici nu sunt useri prea interesati de subiect.
    Oricum...! Democratic privind, Basescu are tot dreptul constitutional sa ceara un referendum. Referendumul costa, dar Romanii pot alege ce varianta cred ei ca este mai buna. Basescu a mai avut o recidiva la propunerea asta in anul 2005 care a fost respinsa vehement. Numarul de alegatori din Romania este de aproximaiv 18.000.000 de cetateni. Ca un referendum sa fie valid trebuie sa se prezinte la urne aproximativ 9.000.000 de cetateni. In cazul in care un referendum nu este valid, acesta se repeta. Un referendum poate contine o intrebare prin care se poate raspunde DA sau NU.
    ATENTIE! atacurile impotriva lui Basescu sunt concertate de mana a doua a securitatii (cei inactivi, pensionarii SRI, SIE) de "o anumita parte a presei" si de interese economice. Marca PSDului.
    Basescu este o persoana absolut normala, cu defecte si calitati, mai injura, mai bea un sprit, mai face o gluma, mai face o prostie, dar nu consider ca a actionat vreodata sau actioneaza impotriva natiei Romane. Este un presedinte activ (spre deosebire de marionetele pe care le-am avut pana acum), apreciat si tolerat in mediile externe. Este totusi presedintele Romaniei. O Romanie care a cunoscut din 2004 pana in prezent o prosperitate pe care o hulim azi.
    Ne-am invatat sa facem bani fara sa producem nimic. Daca stim sa facem un tabel in EXCEL avem pretentii la salarii de peste 1000 de Euro. Pe tarani ii consideram scursuri ale societatii, iar manelistii trebuie "tolerati". Pe toate astea dati vina pe Basescu. Observ ca toti spuneti ca nu-l mai votati pe Basescu. Atunci pe cine? Sa fie cumva Becali? Sau Geoana? Ma rog! Succes in noul nivel de trai.

  6. #6 SP
    Banned Mario's Avatar
    Becali oricum cred eu e una dintre cele mai bune alegeri,are multi bani deci numai e nevoie sa fur ,nul va mai interesa,va incerca doar sa aiba mai multa influenta,chestia e la el ca are numai baieti culti langa el nu mizerii ca udrea etc. etc. si aia nu-s nesimtiti dinaia daca e sa fure vor lua cu masura si se vor interesa si de popor ,aia cu ce zice acuma basescu e vrajeala ptr a fi votat...in orice caz eu la-s vrea pe becali presedinte macar un mandat sa vad ce iese...

  7. #7 SP
    Banned Venom's Avatar
    Sa dea Dumnezeu sa iasa Becali. Dar macar sa investeasca mai mult in educatie.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu credeam ca vorbim serios aici, pana ati adus vorba de Becali...

  9. #9 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Venom, in caz ca n-ai observat, sub presedintia lui Basescu ai primit de la o mana si ti s-a luat cu patru. Cei patru ani de crestere economica s-au evaporat intr-unul singur de criza.

    Normal ca este dreptul constitutional al presedintelui de a cere un referendum, dar chiar nu sesisezi tentativa de inselaciune a lui?

    Ce pot sa-ti urez daca tu-ti doresti un parlament cum are Bangladesh-ul sau fosta Romanie comunista cu a sa Mare Adunare Nationala? Propriile-ti cuvinte: "Ma rog! Succes in noul nivel de trai."

  10. #10 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    cred ca orice s-ar alege si orice schimbari s-ar incerca sa se faca, nu este vorba de legi, legislatie, chestiile de pe foaie etc( nu 100%, au si ele parte din vina pt ce se petrece), ci este vorba de oamenii care trebuiesc sa le aplice si sa fie cu adevarat interesati de binele nostru si nu de al propriilor buzunare. se face o schimbare, ok, sunt ei mai putini...asta inseamna ca le raman mai multi bani de furat si de folosit in interesul celor mai putini acum. fara alti oameni, nu scapam de ce e in tara asta. trebuiesc cu adevarat oameni tineri cum se spune din ce in ce mai des, dar nu oameni tineri educati tot de cei "batrani" si experimentati in a ne face traiul un calvar. si in ziua de azi, cine vine cu forte proaspete si nu are o armata de astfel de oameni ca el, e foarte repede infundat de maiestrii minciunilor.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer, ma asteptam de la mai marii din UE sa ne dea peste nas mai mult decat au facut-o pana acum. Ma asteptam sa-i traga cineva de maneca de fiecare data cand vroiau sa mai faca o tampenie... insa acum ca vad guvern minoritar si pe Boc & Co avand cate 2 ministere si aproape zero sanse sa promulge legi... imi dau seama ca suntem lasati undeva pe margine. Tare imi e ca vom avea cea mai mare cadere de pana acum. In timp ce prin alte parti se lupta cu criza, la noi se lupta pe ciolan...

  12. #12 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    noi ne luptam cu criza si ei se lupta pe ciolan. deci exista parti pentru fiecare "obiectiv" in parte...dar am impresia ca trebuia sa fie invers.
    si eu ma asteptam dupa ce am intrat in UE sa inceapa tipii de pe-acolo sa faca scandal ca nu reusim sa ne tinem de promisiuni si sa intram in randul lumii...se pare ca atat timp cat nu le invadam propriile interese nu au de ce sa ii intereseze ce e prin romanica.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai rau e ca acum PDL + Basescu par a fi gasit solutii "magice" la toate problemele. Pensii, salarii, sanatate, etc... Au gasit cu ce sa-i "orbeasca" iar pe romani. Cum ca ei repara singuri ce n-au reusit impreuna cu PSD... Problema e ca nu spune nimeni ca toti banii care au aparut magic sunt din imprumuturi... In loc sa gaseasca solutii, ne afunda mai rau in datorii. Aleluia !

  14. #14 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Si pe mine ma "mananca" stampila ca n-a mai fost de mult la vot ca sa votez anti Basescu, da' parca nu m-as frige la fel cum am facut-o anti-Nastase data trecuta
    Sa vedem cine intra in carti.

    Cat despre referendum, stiu ca in Bucuresti se discuta sa se mai faca unul ca sa transforme comuna Voluntari in Sectorul 7 al capitalei. Mi se pare cam stupid sa faci o comuna cu o strada principala sector

  15. #15 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Becali: "Daca ies presedinte, femeia o sa fie asa cum a lasat-o Dzeu: supusa barbatului".

    Sa nu il votezi? Mare om, mare prostie Watch him @ Nasul, acum, live

  16. #16 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    In cazul asta, daca iese presedinte Becali o sa-mi deschid o afacere cu genunchere

    Totusi, sa nu amestecam politica cu Becali, eventual sa facem un thread nou dedicat circului

  17. #17 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Cat despre referendum, stiu ca in Bucuresti se discuta sa se mai faca unul ca sa transforme comuna Voluntari in Sectorul 7 al capitalei. Mi se pare cam stupid sa faci o comuna cu o strada principala sector
    E adevarat? stau in voluntari si nu am auzit de asta pana acum. mi se pare o prostie. acum 2-3 ani era comuna. dupa ce a ajuns oras vrea sa-l faca si un sector din bucuresti lol. se vede influenta celor din pipera.

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar

  19. #19 SP
    Member octav's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sincer, ma asteptam de la mai marii din UE sa ne dea peste nas mai mult decat au facut-o pana acum. Ma asteptam sa-i traga cineva de maneca de fiecare data cand vroiau sa mai faca o tampenie... insa acum ca vad guvern minoritar si pe Boc & Co avand cate 2 ministere si aproape zero sanse sa promulge legi... imi dau seama ca suntem lasati undeva pe margine. Tare imi e ca vom avea cea mai mare cadere de pana acum. In timp ce prin alte parti se lupta cu criza, la noi se lupta pe ciolan...
    U.E. este o mare cacealma dupa parerea mea. ne-a facut mai mult rau

  20. #20 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Furtul Alegerilor part I


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 63 1 2 3 11 51 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 28-07-2013, 11:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts