Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 31 of 63 FirstFirst ... 21 29 30 31 32 33 41 ... LastLast
Results 601 to 620 of 1241

Thread: Politica - tichie de margaritar

  1. #601 SP
    Banned Templier's Avatar
    poate ca aveti dreptate domnilor. argumente pro si contra se pot gasi in orice si asa ca, din moment ce nu se pune problema alegerilor anticipate, only time will tell ( 4 ani cel putin pana la urmatoarele alegeri )!

  2. #602 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Dar acum intelegi de ce am vrea sa stam aia 4 ani cu oameni la guvernare care sa nu fie toate acele lucruri rele mentionate anterior? Lumea nu cere schimbarea partidului de la guvernare, chit ca si-o doresc, doar ca vrem si noi oameni care sa nu ne ia in batjocora si sa faca arogante nesimtite "noaptea ca hotii". De-aia inca se iese in strada (unul din motive).

  3. #603 SP
    Banned Templier's Avatar
    eu inteleg ce vreti, mereu am inteles doar ca nu cred ca o sa obtineti. but I am only one man. bafta ce pot sa zic

  4. #604 SP
    Admin MonkY's Avatar
    PSD ar putea sa accepte o formula de compromis: sa puna 2-3 ministri de la opozitie si 2-3 ministri tehnocrati. Asa cred ca ar impaca si capra si varza. Nu zic ca ar curge doar lapte si miere, dar asa as vrea si eu sa vad ca altii pot mai bine. Desi tare ma tem ca in stilul caracteristic, cei de la PSD vor ciunti maxim bugetele respectivilor...

    Pe de alta parte, cine spune ca nu e suficient ca 300.000 de oameni sa nu anuleze un vot (de fapt au fost chiar vreo 600.000 in tara)? Au fost mult mai putini la Colectiv si a plecat Guvernul... si nu cred ca a fost chiar asa rau. Au fost mult mai putini in trecut si s-a facut Referendum. Ca si-a bagat Basescu si ai lui picioarele in rezultatul sau... asta e altceva.

    ---------- Post added 06-02-2017 at 22:02 ----------

    Later thoughts: stiti ce nu inteleg eu? Unde au fost cei 300.000 de oameni din Bucuresti cand a fost votata madame Firea?!?

  5. #605 SP
    Banned Templier's Avatar
    Pe de alta parte, cine spune ca nu e suficient ca 300.000 de oameni sa nu anuleze un vot (de fapt au fost chiar vreo 600.000 in tara)?
    Constitutia Statului de Drept remember

    poti sa imi arati unde mai exact in legile tarii este scris caa daca ies X sute de mii de persoane in strada pot da jos un guvern?

  6. #606 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post

    Later thoughts: stiti ce nu inteleg eu? Unde au fost cei 300.000 de oameni din Bucuresti cand a fost votata madame Firea?!?
    Si acolo tot vot constitutional a fost, n-ar fi fost democratic sa iasa. Acolo ori iesi la vot, ori nu mai iesi deloc. Si sunt destul de sigur ca aia 300.000 au iesit la vot, dar mai sunt cateva milioane pe langa.

  7. #607 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai Templier dar ce priceputi ati mai devenit in ultima vreme la legislatiiv, ordonante de urgenta, tehnocratie si alte d-astea... Eu mai de la tara asa, din cate stiam Constitutia Romaniei garanteaza drepturile individuale. Nu stiam ca are paragrafe in care e specificat de la ce numar in sus se ia sau nu in considerare... Deci din ce spui tu, Guvernul Ciolos a fost neconstitutional. Guvernul atunci a fost schimbat cu vreo 35.000 de oameni in strada. Atunci n-ai zis nimic... si am trecut ca fraierii peste - maine poimaine o sa fim considerati infractori pentru ca nu ne-am facut un "remember - Constitutia Statului de Drept "

  8. #608 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Madame Firea a castigat Primaria cu sub 250.000 de voturi, nu au fost nici 600.000 de oameni la vot in Bucuresti daca retin bine minte.

    LE: A obtinut 245k din 585k prezenti la vot.

    http://prezenta.2016bec.ro/

  9. #609 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Si acolo tot vot constitutional a fost, n-ar fi fost democratic sa iasa. Acolo ori iesi la vot, ori nu mai iesi deloc. Si sunt destul de sigur ca aia 300.000 au iesit la vot, dar mai sunt cateva milioane pe langa.
    Pai stai man, care cateva milioane pe langa? Ca la ultimul recensamant erau cam 2 milioane de Bucuresteni... iar la alegeri pt. primarie au votat cam 33% din cei care aveau drept de vot. Nu stiu exact cum sunt impartiti pe categorii, dar daca din 2 milioane scadem 0,5 mil (copiii), din 1,5mil cei 33,4% ar insemna aprox. 500.000 de oameni. Deci din 500.000, daca ii mai si impartim pe categorii, acei 300.000 ar fi decis cu siguranta orice si-ar fi dorit. Dar, deh... unii nu se duc la vot.

    Later edit: Senc iu master tudy! M-am chinuit sa fac ceva empiric acolo, si ai venit tu cu cifre exacte. Huuuo tehnocratule!

  10. #610 SP
    Banned Templier's Avatar
    la cine te referi cand folosesti "ati" ?eu unul am si spus mai devreme ca nu ma pricep dar tu ai zis ca si regula ca asa trebuie.e regula ta sau asa scrie in Legea din tara asta?
    eu nu zic nimic de guvernul Ciolos si nici nu am facut referire la el. din cate am vazut eu Guvernul si-a dat demisia ca asa a vrut el si ca poate sa faca asta, a lasat 1 an Guvernul de tehnocrati si pe urma si-au reluat job-urile.

  11. #611 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    la cine te referi cand folosesti "ati" ?eu unul am si spus mai devreme ca nu ma pricep dar tu ai zis ca si regula ca asa trebuie.e regula ta sau asa scrie in Legea din tara asta?
    Eu am zis ca nu scrie nicaieri de cati oameni e nevoie pentru a se tine cont de drepturile lor (si m-am referit la drepturile indidividuale ale omului). Inclusiv dreptul fiecaruia de a cere Guvernului sa plece. Ori daca tu aduci in discutie "Constitutia Statului de Drept", se presupune ca o si cunosti... ca altfel... vorbim vorbe.
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    eu nu zic nimic de guvernul Ciolos si nici nu am facut referire la el. din cate am vazut eu Guvernul si-a dat demisia ca asa a vrut el si ca poate sa faca asta, a lasat 1 an Guvernul de tehnocrati si pe urma si-au reluat job-urile.
    Uite vezi! De-asta in Constitutie este prezent termenul de "precedent". De ce sa nu facem referire la un precedent? Atunci au iesit 35.000, acum au iesit 600.000. Atunci legislatia a permis o chestie oribila, acum la fel vor sa schimbe legea sa dea drumul din puscarii la niste oameni oribili.

    Si da, ai dreptate cu demisia. Asa probabil cer si acum oamenii din strada, sa-si dea demisia "ca asa vor ei" (de parca atunci cu Ciolos s-a trezit Ponta intr-o dimineata si a zis "bai, eu cred ca azi vreau sa ne dam demisia! si nu are nici-o legatura cu oamenii aia care striga in strada ca prostii"). Dar nu, nu au lasat 1 an guvernul de tehnocrati dupa care si-au reluat job-urile. Au lasat guvernul de tehnocrati pana la alegeri. Nu si-a mai reluat nimeni job-ul. A avut Dragnea grija de asta (nu credeam ca o sa spun vreodata ca mi-e dor de Ponta).

    In alta ordine de idei, indiferent de cine/cum au fost votati, cei de la PSD au si ei dreptatea lor. Au dreptul sa guverneze, si daca nu vor sa plece de la ciolan, e dreptul lor (constitutional, daca vreti). Problema mea e: chiar nu mai exista oameni buni/mari in PSD, care sa-i dea pe astia care au dat-o cu mucii in fasole (pardon my french)? Chiar este Dragnea ZEUL lor suprem, si fara el nu mai exista viata? Bai nene... vezi ca e penal, ca isi da legi sa scape, vezi ca ignora strada, vezi ca ne baga in scandal (deja ameninta cu contra-manifestatii)... dati-l mai nene jos! Puneti altul mai de soi. Daca nu aveti, atunci chiar e nasol. And we are really f$@$%d!

  12. #612 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Al naibii Soros asta! A platit oamenii sa stea in forma de unicorn!
    Attached Images Attached Images unicorn.jpg

  13. #613 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    16587293_1262317100521412_1972857370895806059_o.jpg

  14. #614 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Iata, deci nici macar aia din piata n-au fost asa cu credeam. Dar cred ca acum ar iesi, ceva imi spune. Sper.

  15. #615 SP
    Banned Templier's Avatar
    ca sa nu mai vorbim vorbe....

    ARTICOLUL 110
    (1) Guvernul îşi exercită mandatul până la data validării alegerilor parlamentare generale.
    (2) Guvernul este demis la data retragerii de către Parlament a încrederii acordate sau dacă primul-ministru se află în una dintre situaţiile prevăzute la articolul 106, cu excepţia revocării, ori este în imposibilitatea de a-şi exercita atribuţiile mai mult de 45 de zile.

    (3) În situaţiile prevăzute în alineatul (2) sunt aplicabile prevederile articolului 103.

    (4) Guvernul al cărui mandat a încetat potrivit alineatelor (1) şi (2) îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern.


    dreptul de a guverna a fost luat prin vot. ca tu nu esti de acord cu ce legi dau ei asta e altceva. se poate protesta zilnic timp de 4 ani si fara OUG 13 ca e dreptul meu si am chef sa protestez.
    totul a plecat de la OUG 13 > proteste > abrogare > prezent > viitor ???
    pe premisa ta se poate protesta oricand ca nu au castigat "ai tai" alegerile.
    ce ai scris mai sus cu Ministrii de la toate partidele se numeste Guvern de Uniune Nationala care, din cate stiu eu nu a fost preferat de nimeni de la Revolutie pana azi.

    ba chiar Ponta asa a zis. de ce sa pericliteze imaginea membrilor PSD cu 1 an inainte de alegeri? asa au fost lasati tehnocratii 1 an si au revenit ei

    ---------- Post added 06-02-2017 at 22:54 ----------

    BTW "ati devenit" la cine te referi?

  16. #616 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

  17. #617 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu cand spuneam mai devreme ca in ultimele zile ati devenit experti in legislativ... iata dovada (cu citate chiar). Man, vezi ca pana la articolul 110, sunt multe altele mai importante. Cum ar fi primul articol, punctul 3. Unde se garanteaza demnitatea omului, libertatatile si drepturile cetatenilor (inclusiv dreptul de a cere Guvernului sa plece). Sau articolul 2. Stii, o "porcarie" mica... denumita SUVERANITATE. La art. 2.1 se pomenste de Referendum, si nu degeaba (pt. ca oamenii il pot cere, presedintele il poate cere, and so on - stii tu, un Referndum prin care sa se ceara schimbarea Guvernului). La art. 2.2 Dragnea isi cam "exercita suveranitatea în nume propriu". El n-are nici-o functie in Guvern, dar e suveran peste Guvern! Si as putea sa iau muuulte articole la rand, ca sa ajung la 110... Pana acolo, ar trebui sa-si dea demisia de 100 de ori!

    Si man, hai te rog nu-mi mai spune despre "dreptul de a guverna luat prin vot", mai ales ca tu nu votezi (sau cel putin asa ai spus de cateva ori). Hai sa lasam partea asta de discutie celor care chiar isi exprima votul (chiar daca sunt nevoiti sa aleaga raul cel mai mic).

    Da, intr-un stat democratic, ori de cate ori ai nostrii conducatori calca in strachini, avem dreptul de a face proteste si a le cere sa plece. Si zilnic, daca ei chiar sunt capabili sa rateze zilnic - eu chiar devenisem extrem de pesimist pentru ca in ultima vreme nu am mai vazut oamenii sa iasa in strada, decat atunci cand erau condusi de cine stie ce sindicat... impinsi (pardon, manati ar fi mai corect spus) de la spate. Acum e ceva special. Cine nu intelege asta si il plictiseste multimea din strada (am auzit vreo 2-3 pe Facebook care erau foarte stressati de faptul ca nu mai pot sa mearga la barurile de la Universitate), treaba lui...

    Si nu man, nu ma intereseaza sa-i pun asa cum zici tu pe "ai mei" (nici nu stiu care sunt acei "ai mei"). Ma intereseaza sa fie pusi altii mai buni si care sa nu scuipe pe mine de sus. Daca citeai mai atent, am spus ca pot fi chiar si de la PSD, pentru ca si acolo sunt oameni seriosi. Nu penali, nu baroni, nu smecherasi de partid... Dar nu, pot sa garantez ca mai repede starnesc niste lupte de strada decat sa dea vreun pas inapoi. Ca si tine, probabil si ei impart totul intre "ai lor" si "ai nostrii"...

    La "ati devenit" m-am referit la toti cei care in ultima vreme condamnati faptul ca s-au trezit romanii... Eu ma bucur, so frack it! Si sper sa nu fie temporar!

  18. #618 SP
    Banned asperas's Avatar
    Monky guvernul Ponta a plecat deoarece era ilegitim! Un premier in functie nb Victor Ponta a candidat la functia de presedinte al tarii inainte de a se autosuspenda( a pierdut alegerile pana la urma cu ajutor din partea SRI deoarece neamtul nostru nu avea cum sa recupereze acel handicap in 2 saptamani nici cu mama lui diaspora daramite bla bla romanii au ales..e de guiness book nu alta asta)..arogantul de Ponta in loc de demisie sa incapatanat sa ramana premier desi pierduse acele alegeri organizate chiar de guvernul lui! Am vazut cu totii ce a insemnat cateva saptamani de viceguvernare chelner Oprea (mori javra sorry insa nu m-am putut abtine aici) atunci cand cand Ponta a mers la alde Erdogan sa-si opereze o unghie la al treilea picior

    DEMISIA GUVERN GRINDEANU( ''Daca nu am fura intr-o zi,ne-am usca, ne-am ofili!'')

    Desteapta-te Romane!


  19. #619 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am inteles. Deci a plecat el asa, ca era ilegitim si n-a mai rezistat in asa ilegalitate (nu mai putea dormi Ponta linistit noaptea) . Hai man, a plecat la presiunea strazii! Le era la toti frica de o mica Revolutie. Si asta nu inteleg, atunci le era frica de 35.000 de oameni. Astora de acum nu le e frica nici de 600.000 (ba chiar la TV vazusem o estimare de 650.000 in toata tara). Una doua se arunca numarul votantilor... stai frate, ca daca aia care te-au votat stiau ca o sa faci ceva despre care n-ai discutat niciodata, poate nu te-ar mai fi votat. Asa ca devine irelevant, odata ce te-au votat pe un program si tu canti dupa altul...

    P.S. Si presedintele asta, sa dea strechea in el... ca in loc sa fie MEDIATOR, sa il vad zilnic la TV incercand sa explice de ce e lumea in strada... sa-l vad chemand partidele, guvernul, whatever... la discutii, el se plimba prin lume. Ii bat babele si mosii la poarta, il fac nazist, si el freaca ridichea... Zici ca asteapta sa se termine filmul...

  20. #620 SP
    Banned Templier's Avatar
    la tot ce ai facut tu referire se leaga de faptul ca poti sa protestezi. e ok! intrebarea mea era alta: unde SCRIE ca trebuie sa fie X persoane in strada/net/etc care pot demite un Guvern? ca poti sa iesi din casa si sa strigi in gura mare ce vrei tu asta clar poti sa faci dar ce schimbi?

    Si man, hai te rog nu-mi mai spune despre "dreptul de a guverna luat prin vot", mai ales ca tu nu votezi (sau cel putin asa ai spus de cateva ori). Hai sa lasam partea asta de discutie celor care chiar isi exprima votul (chiar daca sunt nevoiti sa aleaga raul cel mai mic).
    scuze dar am avut impresia ca incurajezi democratia, dreptul la exprimare. chiar dupa acest exercitiu al democratiei si infratirii, tot in Romania am crezut ca am terminat cu divizarea asta "eu am votat si pot sa vorbesc" / "tu nu ai votat so STFU" sau poate nu asta s-a strigat in piata? poate nu am fost atent.
    este o placere probabil nationala de a "pune oamenii la punct". no problem dar mai ureaza si alte alegeri si nu o zic ca pe o amenintare ci ca pe o realitate.

    cine ce condamna? reciteste ce am scris si arata-mi unde "condamn" eu ceva. e iar acel sentiment de "a da la cap" probabil. cum si lui Leni i-am spus ca apreciez dezbaterile si nu finger pointing. daca s-a trezit simtul patriotic in voi e foarte bine, nu cred ca promovezi miscarile din ultima vreme pt mine sau pt altul ci pt tine si cei apropiati tie.

    fiecare face ce vrea si cum vrea. daca faci asta pt mine pot spune ca apreciez dar nu e cazul, pot sa am grija singur de mine!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 31 of 63 FirstFirst ... 21 29 30 31 32 33 41 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 28-07-2013, 11:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts