Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 41 of 63 FirstFirst ... 31 39 40 41 42 43 51 ... LastLast
Results 801 to 820 of 1241

Thread: Politica - tichie de margaritar

  1. #801 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Stati sa vedeti, de ramanem (si cel mai probabil asa o sa fie) inca ceva vreme cu leprele astea la guvernare.. o sa ne rupa la impozite pe alta parte, gasesc tot felul de tertipuri, dar sunt convins ca de pensii nu o sa se atinga. Isi dau foc la valiza altfel.

    Este aiurea sa pun in discutie chestia asta, ca fiecare dintre acesti oameni a muncit, si are dreptul la o pensie decenta.
    Dar ce-au facut nenorocitii astia cu niste generatii, cu batranii tarii asteia, de-a lungul vremii.. este mizerabil (in mod cert si pe un fond al mintii foarte odihnite si fara nevoie de a gandi, doar de a consuma, si a aprecia viata si lumea asemenea postului TV preferat.. dar despre asta si.. somnul natiunii, poate cu alta ocazie, trist oricum).

  2. #802 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Sunt rău, dar am asa o dorință vinovată de a îi vedea pe aia cu salarii minine care au pus botul şi au votat PSD ca sa le crească venitul daţi afară.

  3. #803 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Sunt rău, dar am asa o dorință vinovată de a îi vedea pe aia cu salarii minine care au pus botul şi au votat PSD ca sa le crească venitul daţi afară.
    Si daca nu vor fi dati afara, o sa vada si o sa simte pe pielea lor cum marirea lor de salar nu valoreaza nimic, fiindca duce la scumpiri in lant, cresteri de impozite pentru a acoperii salariile de la stat etc.

  4. #804 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si parca vad ca o sa sesizeze scumpirile alea abia cand va fi la putere urmatorul guvern, care probabil nu va fi PSD, si vor spune ca uite astia, scumpesc lucrurile, in timp ce PSD-ul ne-a dat bani

  5. #805 SP
    Member biagyydog's Avatar
    PSD-ul ne da la toti altceva, si asta razand printre mustati...
    Iar dupa aproape 30 de ani de cand de-ALDE "te fur bine" conduc tara asta, inchisoarea imi pare un loc prea bland pentru indivizii din acel partid ori altele similare.

  6. #806 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Creștere economică poate îmi explici și mie ce înțelegi tu prin asta, că eu văd altceva.

    Un articol foarte interesant, îi vizează atât pe foști cât și pe cei din prezent.

    "Nu suntem împotriva creşterii salariului minim din Romania, ba chiar credem că este prea mic dacă ne uităm la Europa. Totuşi, dacă luăm în calcul majorările acestuia, taxele prea mari şi lipsa de infrastructură, atunci realizăm că avem un cost de producţie prea mare în Romania"

    http://m.zf.ro/companii/lovitura-soc...mania-16185075


    Sent from my EVA-L09

  7. #807 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Chestia asta cu marirea salariilor va duce la tragerea de urechi de catre UE, pt. ca avem un deficit de respectat. Iar PSD-ul o sa vina si o sa spuna "Vedeti? Noi am vrut sa va dam salarii mai mari... dar nu ne lasa UE! Vedeti ce rau e UE?". Si uite asa, poate ajungem si la un Brexit romanesc. Dupa care pot face orice, ca nu le mai sta nimeni in cale...

  8. #808 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Pai oricum se vehiculează ideea de o Uniune Europeană în care Franța și Germania să conducă, Italia, Spania, Olanda și alte țări să fie un fel de Satelit iar restul, mama masi ce o sa se întâmple, oricum nu le pasă.

    Creșterea aia economică este oarecum artificială pt. că se plătesc taxe foarte mari, România nu produce mai nimic, iar cei ce au fabricii la noi sunt corporații care nu țin bani în țară. Cum zicea cineva "Bun venit în colonia România"

    Nu-i nimic de scot vizele în Canada, mai pleacă 2 milioane să vedem cine le plătesc lor taxele.



    Sent from my EVA-L09

  9. #809 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stiti ca a fost postata acum ceva timp lista de preturi de la cantina parlamentarilor... si au sarit toti ca e fake dom'le, ca n-au cum sa fie preturile asa de mici! Eh, alaltaieri a cumparat cineva de la cantina Ministerul de Interne (pana s-au prins aia si au taiat accesul, ca deh, nu e pentru "muritori"), si iata ca preturile sunt chiar mai mici. Ce viata buna as duce si eu daca as putea sa-mi iau ciorbe la 1.8 RON...
    Attached Images Attached Images preturi_de_cantina.jpg

  10. #810 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Ciorba ca ciorba, dar Iohanis tocmai ce i-a sporit puterea lui Manole, ăla este cel mai corupt din țară își bat p..a băncile de noi. De asta nu am să îl mai votez.

    http://m.zf.ro/politica/isarescu-dev...annis-16196533

    Și mai apare și terminatul ăla de vrea să mitralieze pe toată lumea că are un salariu de mizerie.





    Doamne, pt ăștia aș reinventa lagărele, săpun aș face din ei.

    Sent from my EVA-L09

  11. #811 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu cand l-am auzit pe tovarasul asta ca primeste o mizerie de salariu + diurna, mi-a venit sa vomit. El primeste pentru combustibil cat primeste salariu un doctor... 11600 RON pe luna, in tara in care salariul mediu pe economie e undeva pe la 2500 RON? Si mai mananca si ciorba la 2 lei. La naiba... asta e pe sistemul "Ciorba si mitraliera"?!?

    Eu oricum am mai zis-o... decat sa fiu eliberat de sub comunism de un individ care se lauda ca a tras cu mitraliera in oameni si ar mai face-o oricand, mai bine ramaneam acolo! Macar asa stiam ca nu orice mizerie ajunge in parlament si se plange ca are salariu prea mic... si sa ajunga sa-si ameninte oamenii pe care-i conduce ca daca mai striga mult in Piata, iese la ei cu tunul de apa si mitraliera... WTF?

  12. #812 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar

  13. #813 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu cand l-am auzit pe tovarasul asta ca primeste o mizerie de salariu + diurna, mi-a venit sa vomit. El primeste pentru combustibil cat primeste salariu un doctor... 11600 RON pe luna, in tara in care salariul mediu pe economie e undeva pe la 2500 RON? Si mai mananca si ciorba la 2 lei. La naiba... asta e pe sistemul "Ciorba si mitraliera"?!?

    Eu oricum am mai zis-o... decat sa fiu eliberat de sub comunism de un individ care se lauda ca a tras cu mitraliera in oameni si ar mai face-o oricand, mai bine ramaneam acolo! Macar asa stiam ca nu orice mizerie ajunge in parlament si se plange ca are salariu prea mic... si sa ajunga sa-si ameninte oamenii pe care-i conduce ca daca mai striga mult in Piata, iese la ei cu tunul de apa si mitraliera... WTF?
    Sa nu te mire. La Sighisoara consilierii locali injura ca la usa cortului cetatenii care au "tupeul" sa participe la sedintele de consiliu si sa "incurce" proiectele lor. Exprimari de genul "Lasa vrajeala Iuliene", "esti o pagina trista din istoria orasului pe care o sa o sterg", "du-te dracu`" etc. la un consilier local platit din bani publici in dialogul cu cetateni si colegi de consiliu. No comment.

    https://www.facebook.com/groza.tudor...10?pnref=story

  14. #814 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    http://m.activenews.ro/economie-fina...-franci-142027

    Deci după cum spuneam în legătură cu Manole.

    Sent from my EVA-L09

  15. #815 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    @Leni, camera ascunsa si/sau televiziune, o sa se potoleasca.
    La fel cum s-a potolit (sau cel putin disparut din peisaj) si specimenul de mai sus si alti cativa ca ei, de-a lungul vremii. Nu schimbam lumea si.. "obiceiurile" peste noapte, dar pentru toate este un inceput. Macar prind frica si de societatea civila (asa cum au demonstrat si protestele din aceast tara in ultima vreme), nu doar de DNA.
    Astia nu inteleg ca nu mai suntem nici inainte, nici dupa '90.. si nici chiar in urma cu 5 ani. Lumea se misca prea repede pentru borfasii astia. Inca nu se prind de niste lucruri.

    PS: probabil comportamentele astea sfidatoare se "datoreaza" faptului ca electoratul s-a facut pres si s-a lasat mituit de-a lungul vremii. Ce nu intelegem noi, lor li se cuvin toate astea, ca doar e "munca" lor. Leprele.

  16. #816 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Mi se pare ca e prea multa ura pentru politicieni in rândul oamenilor, poate din cauza ca nu înțeleg tristul adevăr: cei care ne conduc nu sunt altceva decât oglinda majorității statului nostru frumos. Daca ura asta merita îndreptată către cineva, atunci votanții ar trebui sa fie ținta. In fond, vorba romanului: prost nu-i ala care cere, post e ala care da, iar inculții ăștia isi dau nepoții pentru un milion la pensie care oricum se va neutraliza prin inflație.

  17. #817 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    De aceea am adaugat acel PS, din pacate daca lumea nu i-ar fi votat, nu ar fi.. existat/functionat in aceasta maniera. Este un cerc vicios daca vrei.
    Oricum, asa cum mentionam, s-au cam schimbat vremurile, lucrurile. Deja nu prea mai merge cu un mic, o bere, o galeata sau un litru de ulei.
    O sa le treaca si cu pensiile. Sa vedem ce-or nascoci atunci, ca aparent nu dau semne ca s-ar da pe brazda. Acum conteaza, si-atat. De-aia ii fac lepre pe-astia. Altfel, sunt si oameni politici de calitate, nu sunt toti la fel (din fericire pentru noi).

  18. #818 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Mda, dar pana cand vom ajunge acolo, adica sa avem oameni politici (cuvantul politician imi provoaca repulsie in ultimul timp) de calitate, va mai trece multa apa pe Dunare. Sunt prea multi in pozitii prea bune si vor suge de la noi, stat, UE etc. si de vor continua astfel risca sa aduca tara mai rau decat a fost in Grecia ori altele (sper sa fie cel mai pesimist scenariu si sa nu fie atins vreodata).

    La urmatoarele alegeri tot pe ce mai naivi se bazeaza (fie ei batrani, saraci, inculti samd.) fiindca inca nu se tem cu adevarat de restul (care incet-incet vom deveni o majoritate capabila mai mult decat sa amendeze o ordonanta smechera). Am avut destule discutii cu oameni (unii chiar din familia mea) pe care am incercat sa ii conving de ce este o prostie sa nu iesi la vot, ori daca iesi sa alegi caractere cel putin dubioase din psd, alde etc.

    Sunt curios ce explicatii vor mai gasi cei ce incearca sa guverneze atunci cand inflatia si deficitul vor tot creste, iar aia care ne tot monitorizeaza vor trece la cuvinte mai dure, poate chiar amenintari.

  19. #819 SP
    Senior Member Zero's Avatar



  20. #820 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Ăștia sunt oamenii care apar pe liste la alegerii, de aia nici nu votez, că nu știu pe cine trimit în funcție publică, ăștia sunt cei care ne fac nouă viitorul.

    Sent from my EVA-L09

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 41 of 63 FirstFirst ... 31 39 40 41 42 43 51 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 28-07-2013, 11:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts