Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 106 of 158 FirstFirst ... 6 56 96 104 105 106 107 108 116 156 ... LastLast
Results 2,101 to 2,120 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #2101 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by Ares View Post
    te obosesti degeaba ,nu intelege nimeni asta,chiar daca explici cuiva ca tocmai din aceasta cauza a fost hacuit nea` Nicu,ori rade ori te face paranoic.

    cele bune...
    De ce oare? Nu cumva raspunsul l-am dat deja mai sus?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2102 SP
    Member Ares's Avatar
    Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
    Pacat ca nu fac astia live in timp ce conduc.
    si daca tot suntem tari in gura si cu instrumentul dezacordat,mie imi pare rau ca nu faci tu live in timp ce conduci.

    ---------- Post added 18-06-2018 at 16:54 ----------

    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    De ce oare? Nu cumva raspunsul l-am dat deja mai sus?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    ba da,dar dupa cum am spus nu intelege nimeni
    ptr majoritatea Ceausescu este egal tiran...ble bla...dar daca vrei sa spui ca tara asta,care este o tara de tarani adusi la oras si calificati la locul de munca de Ceausescu te face comunist

    nu prea am chef sa intru in polemici pe tema asta cu nimeni,fiecare cu parerea lui,dar trist este ca romanii pe zi ce trece devin tot mai egoisti si mai rai

  3. #2103 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by Ares View Post
    si daca tot suntem tari in gura si cu instrumentul dezacordat,mie imi pare rau ca nu faci tu live in timp ce conduci.

    ---------- Post added 18-06-2018 at 16:54 ----------



    ba da,dar dupa cum am spus nu intelege nimeni
    ptr majoritatea Ceausescu este egal tiran...ble bla...dar daca vrei sa spui ca tara asta,care este o tara de tarani adusi la oras si calificati la locul de munca de Ceausescu te face comunist

    nu prea am chef sa intru in polemici pe tema asta cu nimeni,fiecare cu parerea lui,dar trist este ca romanii pe zi ce trece devin tot mai egoisti si mai rai
    Asta pentru ca o ducem atat de bine. D’asta devenim egoisti si rai.

    Oricum, ma bucur ca mai exista si pe aici persoane care pot gandi si singure.

    Toate bune si tie.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #2104 SP
    Member Ares's Avatar
    si apropos de dus bine,nu am vazut(poate s-a scris) dar eu nu am vazut pe nimeni sa-i para rau despre faptul ca tot ce a avut tara asta s-a taiat cu flexu` si s-a vandut la fier vechi, de asemenea nu deranjeaza pe nimeni ca ne facem nevoile in delta dunarii,ca daca iesim pe undeva daca nu lasam cea mai mare mizerie nu ne simtim bine....etc...etc...,dar de.......cel mai trist nu este de noi cei de 35-40+,cel mai nasol este de cei 20+ care spera cum sperau bunicii nostrii pe vremuri ca vin americanii si ne scapa , bai sa va intre bine in cap la toti cu hashtag rezist si mai stiu eu ce minuni, LA CONDUCERE ACESTEI TARI POA` SA VINA SI STEVE JOBS SAU MAI STIU EU CE LUMINAT VEDETI VOI,NU ARE CE SA MAI FACA,TARA ARE DATORII PE MULT MAI MULTE GENERATII DECAT VA PUTETI INCHIPUI.

  5. #2105 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    @ares, mersi de propunere, dar nu am carnet si live nu fac, ii las pe verii tai din Buc sa faca aceste lucruri, in rest nu am ce discuta cu specia ta.

  6. #2106 SP
    Member Ares's Avatar
    Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
    @ares, mersi de propunere, dar nu am carnet si live nu fac, ii las pe verii tai din Buc sa faca aceste lucruri, in rest nu am ce discuta cu specia ta.
    tre` sa fi in stare sa ai carnet,dar nu am inceput eu cu atacul la persoana ,vezi ca suntem aceasi specie ,sunt dispus sa fac si pariu

    hai ca esti mic si nu vreau sa ne luam la cearta ,cred ca abia astepti ,este ca fierbi si parca mi-ai mai zice cateva?

    hai te pup ,stai chill

  7. #2107 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Nu vreau sa ma iau la cearta cu nimeni, mai ales pe internet, eu ti-am raspuns doar cu aceeasi moneda. In rest poti sa crezi ce vrei e dreptul tau, eu te voi saluta, nu pup barbati.

  8. #2108 SP
    Member Ares's Avatar
    Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
    Nu vreau sa ma iau la cearta cu nimeni, mai ales pe internet, eu ti-am raspuns doar cu aceeasi moneda. In rest poti sa crezi ce vrei e dreptul tau, eu te voi saluta, nu pup barbati.
    decat sa te lasi condus de orgoliu mai bine ti-ai spune parerea despre ce se vorbeste aici,nu de alta dar mai animam si noi forumul asta afectat de egoismul romanilor care folosesc doar aria de bazar


  9. #2109 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    >'mai bine ti-ai spune parerea'
    >'nu vrei sa faci live in timp ce conduci?'

    Pare-mi-se ca una e sa-ti zici parerea, alta sa fii prost facut gramada. Asa, ipotetic zic.
    Dar na, asa stim noi sa ne comoprtam cu oamenii care au alta parere. Minerii astia...

  10. #2110 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Important este ce se intampla in urmatorii 2-3 ani si ce facem la vot. Pentru ca in acest ritm, cu acest PSD-ALDE, iesim si din UE Si-atunci inertia de care vorbim, s-ar cam putea duce. Si tot ce am construit in acesti 10 ani, la care facem referire, va fi disparut.

    Fara UE = fara reguli, restrictii.. Trai pe vatrai, ca in anii '90, inceput de ani 2000. Sa ne gandim putin, la cei care sunt acum la guvernare, cand si cum s-au format politic, si ce stiu sa faca..

    Este nevoie sa cascam ochii cand mergem la vot si sa nu mai tratam cu superficialitate, indolenta sau fatalism.
    E timpul sa ne mobilizam, sa facem ceva, si sa punem mana pe treaba. Suntem multi din generatiile noastre care s-au implicat deja civic, chiar si politic, trecuti deja de faza "ba n-am cu cine sa votez, toti sunt nenorociti". Suna cumva peiorativ, dar e cam fumata deja.. clar avem cu cine. Treaba este sa mai ramana ceva pana atunci.. din stat, institutii..

    LE: cat s-a postat de cand m-am apucat sa scriu.. a fost necesar ceva editing, eu tot incerc sa o scot din zona "personala" nu iese! sau scriu prea greu

  11. #2111 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Encman, bro.. rezonez cu ce ai zis putin mai sus.

  12. #2112 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si eu m-am saturat de lozinca "toti sunt la fel si n-am cu cine". AI in pana mea, dar ti-ar trece prin cap ca poate trebuie sa te si interesezi un pic? Sau vrei mura-n gura?
    Plus ca marea greseala e ca oamenii asteapta sa vina cineva care sa ii reprezinte in totalitate, exact ce si cum gandesc ei, ceea ce n-o sa se intample in veci. Ideea e sa votezi cu cine te reprezinta in cea mai mare masura, ca nimeni n-o sa te reprezinte 100%

  13. #2113 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Ba tocmai ca toti sunt la fel si nu ai cu cine. O sa-ti dau si doua argumente:

    1. Un om serios/cinstit/dedicat nu va ajunge sus. Caracatita este prea mare, sunt prea multi manati de propriile interese, este o intreaga increngatura de penali. Se fura voturi, se manipuleaza samd

    2. Suntem datori vanduti, nu mai decidem nimic in tara noastra, totul se face cum vor altii de afara iar cei ce ne guverneaza sunt multumiti pentru ca primesc si ei o bucatica de la “ai mai mari”.

    Acum intreb, de ce am ajuns sa fim datori vanduti? De ce ne imprumutam constant?

    Am avut industrie, am avut agricultura, nu depindeam de nimeni, nu aveam nevoie de ajutorul nimanui. Am distrus tot cu buna stiinta in toti anii astia, astea au fost ordinele de afara iar “alesii” s-au conformat pentru ca nu i-a interesat de noi, de prostime, i-a interesat doar de bunastarea lor.

    Despre ce dracu vorbim? Voi chiar nu vedeti ce se intampla in jurul vostru? Nu trebuie sa fii Einstein....


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #2114 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    bro...medicamente

  15. #2115 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Eu stiu un lucru, indiferent de.. orice! pana la urma, este trecut.
    Important este ce facem de-acum incolo, Cu cat ne dam una si mergem mai departe si acceptam ca nu mai este cazul de "a fost" , "am avut", "cum era", cu atat ne ajuta sa ne mobilizam sa facem ceva, de-acum incolo.

    Multi dintre votantii acestor lepre, sunt in continuare "melancolici", dupa vremuri demult apuse. Pe asta mizeaza si nenorocitii. Nu va mai fi niciodata ca atunci.. asa cu drumuri si poduri, dar si cu morti prin lagare sau pe la canal. Ba mai mult, ne paste ceva mai rau la capitolul asta cu astia. Nu au niciun fel de scrupule.. ba mai mult mai si etaleaza. In comunism nu era asa ceva, se mai stia de frica.. daca am considera o astfel de frica, ca fiind ceva bun intr-un stat

    In ceea ce priveste strainii.. retorica asta, era si inainte de comunism. Tot asa "este vina strainilor".
    Ei bine, straini au fost dintotdeauna, Romania ca ne-a placut sau nu, a fost "afectata" de globalizare pana la urma, si in perioada interbelica, si dupa, si in comunism, si-acum.
    Mereu vor fi companii straine si investitori straini, dar mereu vor fi si romani care vor lucra afara (si nu doar de foame, ci pentru ca vor sa creasca pe domeniul lor, sa cunoasca lucruri si oameni noi, sa invete, sa se dezvolte, este firesc). Mereu au fost si vor fi locuri de munca autohtone, mereu vor fi locuri de munca venite "de-afara", sau a unora "de-afara". La fel cum vor si disparea la un moment dat. Asa este intr-o piata libera. Dar oamenii muncesc pe bani, pentru un trai mai bun, nu pe capse. Indiferent de angajatorul pe care il au.

    Daca anumiti factori decizionali, sau lepre politice, au hotarat sa vanda pe te miri ce anumite resurse de exemplu, asta este alta discutie. Nu are nicio vina ala care cere, ci ala care da. Daca acestia au fost hoti sau curve, sau pur si simplu nepregatiti, nu inseamna ca toti sunt curve si hoti. Sunt poate mult prea multe de discutat, nimic nu este perfect, inclusiv profilul celui pe care il putem alege la urmatorul tur, cum prea bine spune @eagle-eye. Dar este un inceput.

    Si sa nu uitam, ca indiferent ca vorbim de capital roman, sau capital strain, scopul oricarei companii este sa scoata profit. Si da uneori inseamna a lua si pe te miri ce anumite resurse, sau pe a plati mai prost niste angajati. Si asta se intampla peste tot, nu doar in Romania. Este absolut normal. De aceea "faceam apel" in postul anterior la manageri, constructori, oameni cu pregatire, carte, meserie, sa se implice. Pentru ca degeaba ai cu ce, daca nu stii cum.. a iesit ceva interesant Presupund ca leprele astea nu sunt rau intentionate, si doar nu stiu (indiferent de scenariu, este timpul sa faca loc altora.. sau noi sa facem loc altora).

    In incheiere as spune, sa nu uitam un lucru, ca asa "rau" cum este, UE ne-au dat si ne dau milarde de euro, sa ne dezvoltam, prin proiecte, nu mici si ulei. Important este sa stim sa-i gestionam si sa avem cu cine.
    UE ne-au primit totodata vreo 6 milioane de romani la munca in tarile lor, unii raman acolo, dar altii se intorc, mai buni zic eu, decat au plecat. Aduc bani in tara, sperand tot la o viata mai buna in Romania. Sau muncesc p-acolo, pentru o pensie, si tot in Romania se intorc (fie ca ingrijesc batrani, sunt doctori, sau CEO pe la nu stiu ce companii).

    Toate acestea sunt consecinte ale globalizarii. La fel cum si faptul ca suntem pe acest forum, disicutam despre jocuri si nu numai, in aceasta maniera. Suntem un produs al globalizarii, cu totii. Suntem toti oameni, cu bune si cu rele. Mai nasol cand unii sunt de-a dreptul nenorociti si fac rau in mod intentionat (ca tot s-a votat, tot asa la ceas de seara, codul de procedura penala
    Ma opresc aici.. am batut destule cuvinte, sper eu cu ceva folos/inteligibil, nu am timp de editare, sunt la munca.

  16. #2116 SP
    Member omega's Avatar
    Apelativul "bro" te-a dat de gol. Are dreptate Johnny, dar la ce folos ? Mori cu dreptatea in mana in Romania de azi.

  17. #2117 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar

  18. #2118 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    S-a ales praful din momentul in care l-am omorat pe dictator in ziua de Craciun. Popor de crestini ortodoxi.. pe dracu, un neam de curve, hoti si prosti. Asta suntem.

    Si cu asta am incheiat discutiile pe topicul asta, e clar ca discut in majoritate cu prostime, iar cu prostul sa nu te pui ca are mintea odihnita.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #2119 SP
    Member maudrunk5's Avatar
    Oamenii discuta cu tine si tu ii faci prosti...

    un neam de curve, hoti si prosti. Asta suntem.
    Nu ne baga pe toti in aceeasi oala cu tine.

  20. #2120 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Nu pot să cred că sunt încă oamenii ce plâng și acum după Ceaușescu. Wtf?

    Cred că ești singurul odihnit de pe aici, singurul tău argument este că de 30 de ani țara este așa cum este pentru ca l-am împușcat pe Ceaușescu.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 106 of 158 FirstFirst ... 6 56 96 104 105 106 107 108 116 156 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts