Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 111 of 158 FirstFirst ... 11 61 101 109 110 111 112 113 121 ... LastLast
Results 2,201 to 2,220 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #2201 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    ^ Cred ca asta e problema noastra, o luam personal si ne enervam unii pe altii aiurea, in timp ce aia isi negociaza puterea.
    E strict problema ta cu cine ai votat. Iti dai seama ca si eu sper la mai bine, doar ca mi-e teama ca un partid nou si fara o identitate puternica cum este USR nu va face fata unei opozitii PSD. Asta pentru ca fie ca ne place sau nu, la cate rele a facut PSD, a obtinut niste procente foarte mari, ramand foarte sus pe scena politica.

  2. #2202 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu o iau personal, nu îmi place să vad aberații. Eu am ceva cu acel user care dpmdv aberează foarte mult și văd că tot insiști să-i iei apărarea. Daca tot nu mai ai încredere poți să pleci din țară, asta o sa fac și eu daca anul viitor nu se schimba nimic. Este ultima șansă pe care o mai acord acestei țări. Bine, nu țara e de vină, unii care o populează.

    PS: Ți-am spus cu cine am votat pentru că mă tot frecați la icre cu PNL-ul.

    ---------- Post added 28-05-2019 at 14:53 ----------

    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Stii de ce energia are alt pret? Ca pretul se stabileste la bursa din Germania de exemplu deoarece legislatia ue obliga statele membre sa liberalizeze piața de energie electrica.
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Era bine ca nu aveai ce mancare sa cumperi intre 1985 si 1989? Aveai bani kklau dar nu era mancare in magazine.

    Ca sa iti demonstrez ca te inseli amarnic cu cresterea preturilor, la magazinele C&A preturile sunt la fel ca acum 3-4 ani. Preturile la incaltamintea de firma sunt la fel ca acum 5 ani. Au mai crescut preturile pe la mancare, dar nu spectaculos. Esti dezinformat rau de tot de canalele media. Si la întreținere platesc la fel ca acum 5 ani. Prin urmare, nu s-a crescut, deșteptule, nivelul de trai?

    Sau ca iei capsuni cu 6 lei/kg nu e bine? La pretul asta isi permite orice pensionar.
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Ai grija cum te exprimi, ca retardatii fac parte si din alte electorate, gen #rezist sau opozitie. Astia noi cand o sa vina la putere vor fura inzecit decat astia de acum. Ia aminte la vorbele astea sa ti le aduci aminte peste 3-4 ani.

    O sa avem in Romania preturi de Vest si salarii de Bulgaria cu pnl si usr la putere.

    Poate ca e mai bine sa fie salariul minim 1000 lei si pretul la MW/h 120-140 lei ca in Germania, ca preturile tot vor creste deoarece UE a zis ca pretul la gaze si energie electrica sa fie liberalizat. Asta daca ai neuron sa pricepi ce zic.
    @raduadelin Da, astea le iau personal, flăcăul ăsta îmi jignește inteligența. Pare un om care se uită numai la RTV și A3.
    Chiar nu mai am chef să-mi epuizez energia pe acest topic. Cu mare drag mai vorbesc despre jocuri. La politica și fotbal ne pricepem toți și de aici pleacă cel mai des certurile. Noroc!

  3. #2203 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Succes la plecatul din tara. Nu te opreste nimeni. Numai sa faci fata afara, ca acolo se cere competenta si munca, nu pauze de cafea si de tigara.

    USR nu va putea face nimic singur, va trebui sa se alieze cu PNL. PSD va lua la parlamentare peste 30 la suta datorita pensionarilor. USR si PNL vor guverna exact ca Conventia Democratica in perioada 96-2000.

    Sa stii ca ma uit si la Realitatea tv, digi. Ma uit la toate sa vad cum abereaza si opoziția.

    Daca eu aberez, tu nu aberezi, nu? Tu esti mafalda si le stii pe toate? Toti avem puncte de vedere, diferite in anumite situatii. Tu votezi cu cine si daca vrei, eu la fel. Eu nu tin cu dragnea, dar niciun guvern pana acum nu prea a luat masuri de protejare a populatiei, nu mai zic masuri sa opresti exodul medicilor din tara. Nimeni nu a facut asa ceva pana acum. Dar poate e mai bine sa vina opoziția la putere sa legifereze sclavismul la privat.

  4. #2204 SP
    Junior Member CosmiNL's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Succes la plecatul din tara. Nu te opreste nimeni. Numai sa faci fata afara, ca acolo se cere competenta si munca, nu pauze de cafea si de tigara.

    USR nu va putea face nimic singur, va trebui sa se alieze cu PNL. PSD va lua la parlamentare peste 30 la suta datorita pensionarilor. USR si PNL vor guverna exact ca Conventia Democratica in perioada 96-2000.

    Sa stii ca ma uit si la Realitatea tv, digi. Ma uit la toate sa vad cum abereaza si opoziția.

    Daca eu aberez, tu nu aberezi, nu? Tu esti mafalda si le stii pe toate? Toti avem puncte de vedere, diferite in anumite situatii. Tu votezi cu cine si daca vrei, eu la fel. Eu nu tin cu dragnea, dar niciun guvern pana acum nu prea a luat masuri de protejare a populatiei, nu mai zic masuri sa opresti exodul medicilor din tara. Nimeni nu a facut asa ceva pana acum. Dar poate e mai bine sa vina opoziția la putere sa legifereze sclavismul la privat.
    Bine ca a luat guvernul psd masuri de protejare a populatiei, stii cum ne iese protectia pe nas si prin fund, de asta au plecat atatia oameni afara fiindaca erau din cale afara de protejati. Serios acum, vrei sa imi spui tu mie ca unul ca Valcov sau Buzatu sau alt rebut uman de acest fel vede mai departe de propriul buzunar si se gandeste la binele comunitatii sau alte basme de genul.

    Nimeni nu e sfant in politica asta e clar, indiferent de tara, dar totusi e o linie a decentei care nu se incalca si pe care primul mustacios al tarii nu numai ca a incalcat-o dar a facut spagatul pe ea, ne-a aratat degetul mijlociu si apoi a plecat razand. Nu poti sa iti bati joc de oameni in ultimul hal si sa te comporti ca si cum tu ai descoperit apa calda si gaura din covrig in tara asta si nu e nimeni peste tine, cand in realitate acest individ sinistru si partidul asta care e in realitate pcr cu litere schimbate si alt font nu au facut altceva decat sa isi indese buzunarele in timp ce le mai arunca si paysanilor cate o firimitura.

    Sa nu uitam de exemplu, ca tot o dadeau pe aia cu 6 case a lui Iohannis, pe cand el si baietii lui unsurosi au vile si conace de nu poti sa le incojori cu drona ca ramane aia fara baterii... si toate astea din salarii de bugetari. Sau cand il mai taie pe vreunu diareea si cere sa fie dus cu elicopterul la bucuresti sa il trateze, in timp ce noi murim ca prostii ca se blocheaza ambulanta in noroi si nu ajunge la timp.

  5. #2205 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Da, e nasol cand cineva, pentru prima data in Romania, de la putere acuza pe fata bancile ca manipuleaza roborul sub forma unui cartel si iti ia dobanda cu lacomie, ca multinationalele transfera tot profitul in strainatate la firmele mama, ca companiile de gaze si energie la fel fac cartel de manipulare a preturilor la gaze si energie electrica etc.? Spune-mi si mie cine a mai facut asa ceva de la revolutie incoace? Nimeni.

    Da, Dragnea a inceput sa-i enerveze pe cei din UE ca le taie macaroana de la banii Romaniei.

    Multi sunteti spalati pe creier exact cum au fost cei care au votat Conventia Democratica in 1996.

    Va doresc sa ajungeti sa-l regretati pe Dragnea.

    Mie, personal, in ultimii doi ani, mi-a crescut simtitor nivelul de trai. Eu sunt supermultumit de guvernarea PSD de pana acum.

    Pe toti care au fost la putere pana acum i-au durut in cur de medici si de sistemul de sanatate din Romania.

    Spune-mi si mie, de la revolutie incoace cine s-a gandit sa mareasca salariile simtitor la medici ca sa nu mai plece din tara? Nimeni.

  6. #2206 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Nu nivelul de trai e problema, ci amenintarea statului de drept prin legi nesimtite care vizeaza independenta justitiei. Asta plus nesimtirea si aroganta celor din partid i-au facut sa cada atat de jos incat nu cred ca isi vor mai reveni.


    Sa il vezi pe domnul Liviu intrebat despre programul PNDL raspunzand "Hai cocos, las-o!" numai incredere in partid nu iti creeaza.

  7. #2207 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    S-au dat legi/ordonante de urgenta pe gratieri si amnistii? Nu. Despre ce vorbim? Au fost numai zvonuri. Dragnea a declarat mereu ca el nu doreste legislatie de gratiere si amnistii. Acum, PSD plus ALDE au ramas la Guvernare sa isi duca mandatul la capat inca un an jumatate. Pana atunci, USR si PNL sa faca spume pe banca de rezerve.

  8. #2208 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Hai ca si opozitia se impusca singura in picior. Fix pe Turcan au nominalizat-o pentru functia de presedinte al camerei deputatilor. Frumos

  9. #2209 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Pai nu au oameni, au numai rapandule.

    ---------- Post added 28-05-2019 at 20:31 ----------

    Viorica a avut azi un discurs impecabil dpdv al limbii romane.


  10. #2210 SP
    Junior Member Ultranativ's Avatar
    A ajuns sa fie apreciat un discurs corect gramatical

  11. #2211 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by Ultranativ View Post
    A ajuns sa fie apreciat un discurs corect gramatical
    Ca sa vezi cat de ... sunt pesedeii astia. Au ajuns sa se mandreasca ca se pot exprima corect in limba romana...

    De noapte mintii... dar ce sa le ceri, atat pot, atat fac.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #2212 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Nu ai înțeles nimic.

  13. #2213 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Dar ce trebuia cumetre sa intelegem, ia lumineaza-ne? De ce ai simtit nevoia sa atragi atentia asupra faptului ca Viorica a vorbit romana ok?

  14. #2214 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Poti gandi si singur. Iti dau un pont: femeia nu e agramata.

  15. #2215 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si... vrei sa-i dau un mesaj cu felicitari sau ce? Tot nu inteleg.

  16. #2216 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Si... vrei sa-i dau un mesaj cu felicitari sau ce? Tot nu inteleg.
    Sa intelegi ca pana acum a facut pe proasta pentru ca asa a vrut sefu’ draCnea. Cum sefu nu mai este, i s-a luat valul de pe ochi si s-a transformat intr-o academiciana cu toate diplomele luate pe bune.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #2217 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    PSD&PS3, mai poti? Daca am ajuns sa apreciem cand prim ministrul unei tari isi vorbeste corect limba materna, asta spune multe. La cat de rusine s-a facut pana acum trebuia sa isi dea de mult demisia de onoare. Ok, poate n-a lasat-o pana acum "taticul", dar acum nu mai are nicio scuza. Nu tin sa puna acum opozitia un premier, dar cred ca gaseste si psd-ul un om care macar sa dea bine la camera, sa nu imi vina sa mai schimb canalul de fiecare data cand incepe sa vorbeasca.
    Tu te mai uiti la preturi prin magazine? Nu inteleg de unde atata nivel de trai? Presupun ca esti bugertar.
    Nu o duc rau si nici eu nu imi dadeam seama de cresterea preturilor, pana sa ma uit mai bine la ce cumparam si sa fac o comparatie cu preturile acelorasi produse acum 1 an. O paine toast care era 4.5 lei, acum este aproape 7.5 lei, 500g de telemea la cutie era 15 lei, acum este aproape 20 si putem continua.
    Foarte bine ca au dat bani in plus medicilor, dar nu toti fac asta numai pentru bani. Degeaba primesti multi bani, dar iti efectuezi munca in niste conditii deplorabile. La un momentdat tot ti se ia si pleci. Crestem salarii de ochii lumii, dar spitalele tot in stadiul pe care il stim cu totii sunt. Gasim f multe locuri unde medicii n-au pur si simplu cu ce sa isi faca treaba pentru care sunt asa bine platiti acum.
    Da, e bine ca "Dragnea a incercat sa nu mai lase UE sa intre in visteria Romaniei", ca nici noi nu suntem deloc in stare sa intram in visteria UE. Avem posibilitatea de a ne dezvolta infrastructura asta de rahat, dar gurvernarea actuala este atat de incompetenta cat nu e in stare sa atraga din fonduri europene nici macar cat cotizam la UE, sa nu mai spun ca putem lua mult peste. Nu ca alte guvernari au facut lucrul asta mai bine, dar daca dupa 2 ani jumatate nu pare sa se fi miscat nimic, e clar ca se cere schimbare.
    Daca tu tot ce produci cheltui, nu vei reusi niciodata sa te dezvolti. Banii investiti iti aduc alti bani, dar daca stam sa facem tot timpul pomeni electorale, ne dezvoltam in 5 ani cat alte state in 2. Suntem de rasul curcilor. Numai la noi azi se asfalteaza un drum si maine e plin de gropi sau punem cate 3 randuri de borduri ca nu ne duce capul sa mai furam bani si cu altceva.
    Ca e PSD, PNL, USR sau UDMR la guvernare, putin imi pasa, dar imi pasa sa guverneze pentru binele poporului, nu numai pentru al lor, si nu pentru binele de azi, dar sa se gandeasca si la ziua de maine, poimaine, peste 1 an sau 10.

  18. #2218 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Cred ca esti constient ca nu se pot face toate deodata. Intai s-au marit salariile la medici si la profesori, mai exponential. Intr-adevar s-au marit si salariile celorlalti bugetari plus pensiile. Lucrurile trebuie luate pe rand.

    Eu nu stiu de unde iei tu paine cu 7,5 lei de la 4,5 lei, dar eu fac cumparaturile de la Mega Image. De exemplu, s-a scumpit coca-cola la jumatate de la 2,6 lei la 3 lei. Tot ce cumpar eu de acolo, inclusiv paine toast, platesc cam aceeasi suma ca acum 2-3 ani. Unele produse s-au scumpit si de la cursul euro-leu, dar si de la piata libera de energie electrica si gaze. Dar se pare ca nu se intelege ca nu depinde de statul roman cat este pretul la benzina, gaze si energie electrica, ci de factorii externi.

    Aceste mariri de pensii si salarii s-au facut tocmai ca populatia sa suporte mai usor cresterile de preturi care tin de factorii externi. Daca nu intelegeti chestia asta si puneti botul la ce zice opozitia sau asa zisii experti in d-ale economiei in presa sau la televizor este treaba voastra.

    Acum, unele mariri de preturi s-au facut si din burta privatului hapsan care vrea sa se imbogatesca peste noapte. A auzit el ca s-au marit pensiile si salariile si a dublat pretul la paine nejustificat. Te poti duce la alt magazin sa cumperi paine sau alte produse.

    Cand o sa vina la guvernare PNL+USR o sa se guverneze pentru binele privatului, nu pentru binele poporului. Asta e parerea mea. Am trait pe pielea mea perioada 96-2000.

    Acum, daca stii matematica, te gandesti si tu logic ca toti oamenii sanatosi la cap - ai de platit 5,2 milioane de pensii plus 1,3 milioane de bugetari. La privat lucreaza vreo 4 milioane de oameni, ca restul sunt plecati afara la salarii mai bune. Din ce incaseaza anual statul roman la buget, crezi ca au bani sa faca deodata tot ce speri tu? Si autostrazi si spitale etc.?

    Nu ai forta de munca calificata in tara, de aia nu se fac bine lucrurile. Faci cu ce oameni ai la ce calitate poti. Ca aia buni au plecat deja afara pe bani mai multi. Atata timp cat nu dai salarii comparabile cu Germania etc., oamenii aia buni pe domeniile lor nu se intorc in tara, iar astia care se formeaza aici pleaca imediat afara si ramai in tara numai cu ciurucuri in toate domeniile. Asta e realiatea si nu ai ce face.

    Ca sa pui tara pe picioare iti trebuie forta de lucru calificata cum trebuie. Daca nu ai, faci cu ce ai la calitatea care este si asta este. Nu poti face peste noapte zugravi/zidari/instalatori etc. meseriasi si sa iti ramana si in tara.


    De pe margine e usor de dat din gura.

  19. #2219 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Esti dus cu pluta omule daca nu vezi scumpirile din tara din ultimii 2-3 ani. Cred ca e bine sa stai acolo in bula ta.

    Ma uitam la profilu tau si scrie ca ai 40 de ani, dar nu zice si de unde esti. Desi dupa cum vorbesti de cola la jumate, eu nu cred ca ai 40 de ani.
    Si nici nu cred ca esti bugetar, asa ca faptul ca tie ti-a "crescut simtitor nivelul de trai" nu inseamna ca a crescut datorita lu mustacios sau proastei aleia, ci pentru ca ai gasit o pozitie buna intr-o firma straina sau poate s-a nimerit ca fix atunci sa ai o marire sau o schimbare de job/pozitie.

    Iar daca tu crezi ca preturile s-au umflat din cauza "privatului hapsan cu burta mare" esti super naiv. Toate preturile au crescut, logic, din cauza cresterii preturilor carburantului. Care se reflecta in tot restul.

    Un plin de benzina, pe care acm 2-3 ani il faceam cu 200 lei, acum il fac cu 320-350 lei. Si am aceiasi masina de 5 ani.
    Un cos de cumparaturi cu aceleasi alimente, chiar de la aceiasi producatori (deh, suntem constanti in familie) saptamanal, pe care inainte dadeam 150-200 lei (cu tot cu "ceva bun" de baut sau dulce, sau whatever) acum ma costa minim 300 lei. De mentionat ca fac cumparaturi 95% doar din Auchan, Carrefour sau Cora. Iar comparatiile pot continua fara probleme.

    Nici nu vreau sa intru in alte detalii pe care le-ai zis tu acolo, pentru ca simt ca vorbesc cu un perete intr-o camera fara ecou.

  20. #2220 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Pretul la carburant nu depinde de pretul petrolului la nivel mondial? Se pare ca tu esti dus cu pluta.

    Iar cand pretul petrolului scade, iar privatii cresc pretul la pompa, se cheama japca pe fata. Deci, privatul te arde, nu statul roman.

    Mai incearca sa gândești si singur, nu dupa turma din opoziție.

    Sunt din București si in mare parte fac cumpărături la mega image si la lidl. Sunt cam aceleași preturi ca acum 3 ani, cu mici diferente. Poate ar trebui sa te reorientezi cu privire la cumpărături.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 111 of 158 FirstFirst ... 11 61 101 109 110 111 112 113 121 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts