Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 125 of 158 FirstFirst ... 25 75 115 123 124 125 126 127 135 ... LastLast
Results 2,481 to 2,500 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #2481 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu induc pe nimeni in eroare. Oricand am nevoie de ceva de la vreo institutie a statului, trebuie sa ma invoiesc de la munca, pentru ca nu pot merge nici inainte si nici dupa munca, iar vinerea e crima oriunde as merge.

    Abea astept sa evoluam si noi si sa ajungem la nivelul la care sunt tarile de mana 1 de mai bine de 10 ani si sa eliminam de tot angajatii statului. Sa avem doar IT care sa se ocupe de mentenanta si totul sa se faca pe internet. Sa va aud atunci cum urlati de foame cersind un ban si sa numar banii cu un deget si sa printez chitanta la imprimanta matriceala.

  2. #2482 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Daca esti atat de scarbit de situatia din tara asta, de ce nu ai plecat pana acum? De ce eventualitatea in care o sa iasa Dancila presedinte este factorul declansator? Din cate vad, motivele tale de nemultumire exista inca dinainte ca Dancila sa apara pe scena politica din Romania.

  3. #2483 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    E in plan de multi ani plecarea, dar momenta am niste chestii personale care ma tin aici si oameni care depind de mine, iar cum de 1 an si ceva a aparut si un bebe, planul ar fi fost sa fac pasul cand are 4-5 ani. Dar impins de imprejurari, il pot face mai devreme.
    Am norocul sa am unde sa plec fara sa am nimic asigurat daca e cazul.

  4. #2484 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eu nu induc pe nimeni in eroare. Oricand am nevoie de ceva de la vreo institutie a statului, trebuie sa ma invoiesc de la munca, pentru ca nu pot merge nici inainte si nici dupa munca, iar vinerea e crima oriunde as merge.

    Abea astept sa evoluam si noi si sa ajungem la nivelul la care sunt tarile de mana 1 de mai bine de 10 ani si sa eliminam de tot angajatii statului. Sa avem doar IT care sa se ocupe de mentenanta si totul sa se faca pe internet. Sa va aud atunci cum urlati de foame cersind un ban si sa numar banii cu un deget si sa printez chitanta la imprimanta matriceala.
    Ba induci, cand spui ca la stat se lucreaza 6-7 ore pe zi.
    Eu nu lucrez cu publicul. Vrei sa fie program la stat de la 2 la 10 seara ca sa ajungi si tu în afara programului de la serviciu? Sa stii ca si eu ma invoiesc ca si tine cand trebuie sa ajung inclusiv la alte instituții de stat. Sa nu crezi ca tu daca lucrezi la privat numai tu te lovești de cazuri din astea. Tu nu gandesti obiectiv, ci subiectiv. Ce vrei sa spui, ca daca cineva lucreaza la stat bate din palme si isi rezolva toate problemele, iar altcineva care lucrează la privat se chinuie sa își rezolve problemele?

    ---------- Post added 20-11-2019 at 12:43 ----------

    Quote Originally Posted by raduadelin View Post
    Daca esti atat de scarbit de situatia din tara asta, de ce nu ai plecat pana acum? De ce eventualitatea in care o sa iasa Dancila presedinte este factorul declansator? Din cate vad, motivele tale de nemultumire exista inca dinainte ca Dancila sa apara pe scena politica din Romania.
    Cand o sa ajunga afara, acolo la instituțiile de stat nu vor fi cozi deloc si vor avea program de la 6 dimineața sau pana la 8-10 seara, special pentru angajatii de acolo ca sa nu fie nevoiți sa se invoiasca la sef.

  5. #2485 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu vreau asta. Vreau sa se lucreze pe ture si sa avem 3 ture pe zi. Sau vreau ca macar o zi pe saptamana sa aibe program pana la 8-9 seara. Eventual inca o zi sa inceapa de la 6 dimineata. Desi daca e doar o zi pe saptamana, atunci o sa fie cea mai mare aglomeratia, deci este inutil.

    Vreau ca atunci cand merg la un functionar public sa nu fiu privit si tratat de parca sunt ultimu gunoi si ca daca el nu are chef de mine, sa nu "ma ajute". Ala nu e ajutor. Ala e jobu pentru care e platit jegu ala de om.

    Inca merg cu scarba si teama la posta sau la primarie. Fereasca Jeebus sa am de scos vreun fiscal si sa nu am baterie la telefon...
    Mereu merg cu ideea ca urmatoarele 2-3h nu ma misc de acolo.

    Sunt curios cine este ok cu mizeria asta.

    Iar afara, cel putin acolo unde vreau/pot merge eu, nu exista asa ceva. Totul se face online si se rezolva prin posta, care exista in fiecare benzinarie. Asa e in tarile astea civilizate.

  6. #2486 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    @razvanrazy --- tu stii care este procentul de oameni din Ro care lucreaza la stat comparativ cu ala din sectorul privat si unde se pozitioneaza Romania in comparatie cu alte tari ? Eu zic sa te documentezi un pic inainte sa spui ceea ce crezi nu ceea ce e real

    Ca idee asa suntem cam la fel ca Germania si SUA si de 2x mai mic aparat bugetar ca Norvegia, Danemarca, Suedia .. etc.

    Desi e usor sa "blamezi" nu cred ca numarul e problema, ci cat de eficienti sunt respectivii lucratori, nu am access la datele pe care le mentionezi tu (sistemul IT a inlocuit angajatul de la stat) dar nu cred ca afirmatia e reala.

    La nivel de poveste asa - eu am lucrat in multe tari, cu oameni din multe tari si de multe nationalitati, iti spun doar ca se poate si mai rau, evident se poate si mai bine, noi ca si natie suntem invrajbiti ... manipulati grosolan, de cele mai multe ori.

    In momentul cand vom invata sa lucram impreuna, vom deveni si noi eficienti, vom deveni "valorosi" si nu ... nu degenerez termenul cu referinta la manele, ma refer la valoarea intrinseca umana pe care o avem si alegem sa o folosim foarte rar, ca deh ... sa faci bine e greu, necesita efort personal, posibil chiar si investitii materiale spre deosebire de reversul monedei, sa faci rau lucru extrem de simplu, tangibil, primesti oferte zilnice fara sa depui efort.

  7. #2487 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Complet de acord cu ce zici, in ideea ca oamenii aia ar trebui sa fie mai eficienti, mai dornici sa-si faca treaba, dispusi "sa ajute".
    Cu siguranta daca ar fi asa cum trebuie, nu m-ar deranja sa ma invoiesc de la munca 1h ca sa rezolv o treaba. Sa am o programare sau bon de ordine pe care sa le iau online, sa merg acolo la ora fixa, sa rezolv in 10 minute si sa plec multumit acasa.

    La naiba, asta nu se intampla nici macar la spitalele private, unde preturile pentru lucruri banale sunt astronomice (desigur, nu compar cu USA pe partea asta), unde o programare se decaleaza chiar si cu 1-2h pentru ca "a intarziat cineva dimineata cu 1h si a dat pe toata lumea peste cap" (in loc sa-i spuna respectivului ca aia e, fa-ti alta programare si noi continuam cu programarile si nu stam degeaba 1h pana vine persoana respectiva).

    Totodata, desigur ca exagerez in anumite provinte. Nu o data am fost placut surprins de un angajat care avea o zi buna si mi-a si zambit sau raspuns la buna ziua. Dar din pacate nu este normalitate.

    Cat de procente si statistici, nu ma intereseaza si nu vorbesc din perspectiva tarii, ci din perspectiva mea, ca om simplu care are anumite nevoi, marea majoritatea tot pentru stat (cum e cand vinzi o masina sau cand inregistrezi una, cu 1000 de acte de la 1000 de institutii in 1000 de locuri cu 1000 de programari cu birocratie care ne omoara si cu sictir cat casa poporului), doar pentru ca nu vor sau nu sunt efectiv capabili sa faca ceva pozitiv in privinta asta.

  8. #2488 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ca si individ platitor de taxe e normal sa fii nemultumit, sistemele informatice din Romania nu au fost introduse corect ex: exista tot felul de aplicatii fiscale care nu comunica intre ele si desi ai platit taxe catre stat esti penalizat pentru ca "portofelul virtual" nu comunica cu "eFinante"

    Eu doar am spus ca in Romania sunt mai putini bugetari ca in multe alte tari Europene (procentual) ... evident nu putem pune ca simplu etalon ca asta e motivul pentru care segmentul bugetar merge bine sau prost.

    Un reboot al sistemului nu se poate face oricum fara un efort Sisific.

    Eu doar am incercat sa subliniez, schimbarea vine din noi, nu de la guvern, nu de la bugetari, nu de la segmentul privat, nu de la legi, nu de la medici sau mai stiu eu ce ... din pacate noi ne raportam la "apropiati" sau la cei cu care interactionam regulat, ceea ce, de cele mai multe ori nu reprezinta un sistem corect de raportare, sa nu uitam, Romania e inca o tara rurala, depopulata cand vine vorba despre top-talent (si nu ma refer la faptul ca nu exista, ci la faptul ca multi oameni din aceasta categorie au plecat din tara ex: in Cehia-Praga lucram end-2-end numai cu romani, de la customer support, la tech L1 , L2 si arhitectura, la o companie de IT mica de 1200-1400 oameni insa foarte influenta pe nisa unde evolua).

    Problema majora a Romaniei este invrajbirea, societatea e segmentata si extrem de invrajbita:

    bugetari vs privati
    pensionari vs angajati
    tineri vs batrani
    femei vs barbati
    partidul x vs partidul y

    Eu ma intreb asa ca prostu, oare nu toti vrem aceelasi lucru ... sa ne fie mai bine, de ce naibi atunci nu gasim acel balans care sa ne permita sa inaintam in directia corecta.

    Tot ca o poveste, daca va uitati atent la scandaluri intre diferitele partide din Romania, cearta e doar una de principiu, uitand ca rolul lor este sa serveasca cetateanul, sunt de acord, exista diferente intre un partid social si un partid liberal, dar exista si puncte comune (si nu .. nu ma refer la pensii speciale / legile justitiei sau mai stiu eu ce prostie) ci la lucruri constructive, cum ar fi ... sistemul national de drumuri, sistemul de sanatate, colectarea de taxe si impozite.

    Evolutia acestor "puncte comune" trebuie cuantificata, parametrizata si ar trebui urmariti dragii nostrii guvernanti trasi la raspundere, ok .. inteleg ideologii politice diferite, dar fundatia ... fundatia trebuie construita cumva.

    **am editat pentru ca am scris cu fundul .. sorry e 7:28 dimineata si eu am dormit in noaptea asta doar 3 ore brain malfunction

  9. #2489 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cred ca principala problema este sictirul oamenilor si faptul ca sunt prost platiti. Ma enerveaza la culme cand intru intr-un magazin si dau buna ziua (deh...asa am fost crescut) si nu mi se raspunde. Spun multumesc si o zi placuta in continuare la final si la fel, ignorat complet. ?!?!?!
    Sau cand intru intr-un magazin prin Mall si se uita lucratorul ala comercial la mine in sictir si superioritate de parca zice "uite-l si pe prapaditu asta care n-are bani sa cumpere din magazinu meu", desi cel mai probabil am salariu de 2-3-5 ori mai mare ca el. Unii sunt de-a dreptul deranjati de faptul ca esti acolo si nu are cum sa stea pe telefon

    Noi nu suntem obisnuiti sa zambim pe strada, la oameni, sa ne uitam cu drag. Zilele trecute ma uitam cu drag la o mama cu fetita in brate (deh, am copil mic, vad altfel lucrurile) si vedeam cum se uita lumea ciudat la mine de parca eram ultimu pedofil.
    Eu sunt genu care nu merg cu castile in urechi pe nicaieri si rar stau cu ochii in telefon prin metrou. Ma uit in jur si vad lumea posomorata/abatuta/suparata/adormita. De aici ni se trage...

    Iar politica noastra...e o gluma proasta. Toti vor sa fure. E simplu. Ei nu sunt in slujba noastra si nu au pic de demnitate sau de frica de nimic. Politia e controlata de ei si de cei cu bani, nu invers.

    Referitor la "oare nu toti vrem acelasi lucru", din pacate ma lovesc non stop de lucru asta la munca, in echipe multiculturale. Fiecare trage pentru el si felia lui, parca nu vede nimeni scopul final, acela de a multumi angajatorul/clientul. Parca suntem niste animale salbatice inchise intr-o cusca...

    Cand am ajuns prima data intr-o tara nordica si-mi zambea lumea pe strada, initial m-am simtit prost. Credeam ca am ceva pe fata/intre dinti/imbracaminte patata, ceva...orice. Cand am vazut ca asa sunt in fiecare zi...am zis ca am gresit tara in care m-am nascut...

  10. #2490 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Suedia e tara pe care o cauți tu. Ceea ce vrei nu se va întâmpla niciodată în România, indiferent de partidul care va fi la guvernare.

  11. #2491 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Suedia nu mai e ce fost, incet incet sunt colonizati de maimutele de nisip.

  12. #2492 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e frumos sa-i numim asa, dar cam ai dreptate cu faptul ca sunt prea multi.

    Am un prieten din Danemarca, care efectiv nu-i mai sufera si este atat de accentuata treaba incat efectiv nu a putut juca Assassins Creed Origins pentru ca protagonistul era egiptean

  13. #2493 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Vezi sa nu te duci in Finlanda, ca poate iti confisca copilul statul finlandez. Sau in Norvegia. Ai grija unde te duci cu copilul dupa tine.

  14. #2494 SP
    Member omega's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu e frumos sa-i numim asa, dar cam ai dreptate cu faptul ca sunt prea multi.

    Am un prieten din Danemarca, care efectiv nu-i mai sufera si este atat de accentuata treaba incat efectiv nu a putut juca Assassins Creed Origins pentru ca protagonistul era egiptean
    Prietenul din Danemarca este roman ?

  15. #2495 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Dap. Dar sta in “tari straine” de ~15 ani.

  16. #2496 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Pai si egiptenii tot pe termen lung au venit acolo

  17. #2497 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sa zicem ca da, dar nu din acelasi motiv. Aia sunt "tiganii" lor, care fura si ameninta lumea pe strada, se iau de femei si se iau la bataie.

    I-am vazut si eu (inclusiv rromani, desigur, cu dube cu nr de romania) cand cautau in gunoaie ca sa culeaga chestii bune pe care sa le monetizeze prin rromania.

  18. #2498 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Attached Images Attached Images gest-inedit-facut-de-ministrul-muncii-este-prima-data-cand-se-intampla-asa-ceva-intr-o-conferint.jpg 20191120_171858.jpg

  19. #2499 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar

  20. #2500 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    ^ Daca nu-s greseli facute de Dancila, nu conteaza. Doar ea e proasta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 125 of 158 FirstFirst ... 25 75 115 123 124 125 126 127 135 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts