Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 136 of 158 FirstFirst ... 36 86 126 134 135 136 137 138 146 ... LastLast
Results 2,701 to 2,720 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #2701 SP
    Member xenocid's Avatar
    Nu-i greșit cu siguranță dar ... grammar nazi.
    Prefer practica unitară si la majoritatea românilor și la adunarea oamenilor, ansamblul pieselor, totalitatea userilor. Acordul trebuie făcut la fel.

    ---------- Post added 25-02-2020 at 21:01 ----------

    Eu îl urmăresc pe acest virusolog pe Twitter încă de la începutul lunii ianuarie de când vorbea de "9 cases of atypical prenumonia in Wuhan, China":
    https://virologydownunder.com/so-you...in-a-pandemic/

  2. #2702 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    “Survin”

    Si da, se creeaza un haos general de pe urma carora profita smecherii. Instinctul de turma functioneaza de minune pentru ca prostia a atins cote alarmante.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Vezi ca te-ai murdarit de romana la gura

  3. #2703 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Deja s-a concluzionat discutia despre acordul predicatului in cazul ala. Care e scopul interventiei tale? Nu cred ca e nevoie sa fii asa acid.

  4. #2704 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si eu mi-am facut provizii, mi-am luat un joc pe Steam si 2 pungi de chipsuri.
    Terminati drq cu prostiile astea. Spalati-va pe maini si sunteti ok.

  5. #2705 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Pfff, hai ca ai rezolvat si epidemia de coronavirus. Daca ieseai si tu mai devreme cu solutia nu se mai imbolnaveau atatia prosti.

  6. #2706 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Normal. Trebuia sa fi stiut, ieseam mai devreme, nu mi-a zis nimeni lol numai fatalaii se imbolnavesc.

    Serios acum, isteria asta e o dementa totala care nu-si are rostul. Toti nebunii au dat navala si au cumparat toate conservele, spirt nu mai gasesti, masti, nimic, zici ca vine apocalipsa. Eu tre' sa merg sambata cu prietena la cumparaturi ca duminica plec o saptamana din tara, ceva imi zice ca nu o sa gasesc nimic in hypermarket, noroc ca-i vegana si ma indoiesc ca si-a facut cineva provizii de pateu vegetal si lapte de migdale
    Toti expertii lu peste prajit si toata mass-media ordinara fac din tantar armsar si instiga la panica aiurea. Stai sa vezi cand or anunta primii bolnavi sau primul batran de 85 de ani mort cum o sa sara toata lumea. Macar de s-ar elibera la metrou sa prind loc mai des dimineata. In rest, lumea nu mai gandeste. Azi mi-a zis un coleg ca merge sa-si ia zeci de litri de apa, sa aiba IN CAZ CA. I-am zis sa-si ia naibii o cana cu filtru ca iese mai ieftin, e mai usor de carat si cu 4 filtre ai apa 8 luni

  7. #2707 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    ^Deja s-a concluzionat discutia despre acordul predicatului in cazul ala. Care e scopul interventiei tale? Nu cred ca e nevoie sa fii asa acid.
    Il iertam, este tanar si nelinistit.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #2708 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Normal. Trebuia sa fi stiut, ieseam mai devreme, nu mi-a zis nimeni lol numai fatalaii se imbolnavesc.
    Abia astept sa iei si tu virusul.A, scuze, e numai pt fatalai
    Sincer vorbind, nu te doare capul?Intreb pentru un prieten...

    ---------- Post added 26-02-2020 at 07:08 ----------

    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    ^Deja s-a concluzionat discutia despre acordul predicatului in cazul ala. Care e scopul interventiei tale? Nu cred ca e nevoie sa fii asa acid.
    Nici eu nu inteleg rostul interventiei tale.Asa ca, please, treci peste.

  9. #2709 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Stranut un pic si ma gadila in talpa, in rest nu an nimic. O fi o alta ramura de virus.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #2710 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Gripa omoară între 300.000 si 700.000 anual. Numa zic.

  11. #2711 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Stiu ce zici, dar 700k din 7 miliarde de oameni care fac gripa (citation needed) inseamna rata de mortalitate documentata de doar 0.1%. Ma rog, nici eu nu intru in panica pentru gripa lor, dar ma ingrijoreaza putin impactul economic pe care paranoia generala il poate avea.

  12. #2712 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai sa le luam pe rand, referitor la coronavirus. First of all, numarul deceselor este atat de mic tocmai datorita "isteriei" si a faptului ca este contained in mare parte. Acolo unde apar focare de infectie, se intervine "isteric". Sorry, repet "isteric" pentru ca tot vad ca se poarta si se foloseste in exces. Eu i-as spune doar prevazator si chiar de bun simt la o populatie de 8 miliarde. Ceea ce multi considera ca e exagerat, daca nu s-ar fi procedat asa, ar fi rezultat in mult mai multi morti. Si asta probabil ar fi satisfacut mai mult pe cei precum eagle-eye. Nu mai comparati cu o gripa normala, unde statisticile se aplica la TOATA populatia, pe cand in cazul lui COVID-19 vorbim de o raspandire foarte mica.

    Second, cand spui "dementa totala" referitor la oamenii care au mers si si-au facut niste provizii, tu ai habar cum e in zonele de carantina? Si nu luam aici Wuhan/China (unde au ajuns sa ii "sudeze" si sa ii baricadeze pe oameni in cladiri), ci ne uitam un pic la o zona mult mai apropiata de noi: Milano/Italia. Tu ai idee cum este sa te duci la magazin si sa vezi ca dupa 6 zile Lidl-ul e in continuare complet gol, pentru ca nu a mai fost aprovizionat DELOC? Presupun ca nu. Ei bine, romanii au vazut in media cum se intampla in Italia (au prieteni acolo, familie, etc.), si vor sa se asigure ca nu vor pati la fel. Stiu, la ei au fost declarate focare de infectie, setate zone rosii (de unde nu mai intra, nu mai iese nimeni fara super mega verificari), pe cand la noi nu. Dar, cunoscand cat de bine "pregatite" sunt autoritatile noastre (in special cu #avemdetoate), si vazand din ce in ce mai multi romani din zonele respective cum se intorc acasa de frica (asta da tampenie), ar trebui sa fii un pic anormal sa nu te gandesti sa te pregatesti un pic. Nu zic sa faci rezerve pentru 6 luni, dar macar o saptamana-doua de backup, nu strica. Sa fiu sincer, mie mi se pare de bun simt sa ai oricum non-perisabile de backup all the time, nu e nevoie sa iti bata coronavirusul la usa...

    Third, oamenii aia care s-au grabit sa dea iama in magazine, au facut-o si datorita faptului ca stiu ce inseamna smecheria romaneasca. Ei stiu ca romanul s-a nascut bisnitar si stiu ca orice criza in tarisoara asta va fi exploatata la maxim. Drept dovada, mastile de protectie care acum o saptamana erau maxim 50 de bani, acum sunt 10-20 lei (adica de 20-40x mai scumpe). Dezinfectantul care acum doua saptamani costa 40 lei, acum sare si de 900 lei. La mancare poate nu se va intampla la fel de drastic, dar vei vedea si acolo scumpiri. Si nah, de ce sa dai peste o saptamana de x ori mai mult, cand poti sa achizitionezi acum? Repet, nu te duci ca nebuna aia de am vazut-o in magazin cum a bagat mana la raft si a luat TOT alcoolul sanitar (sa fi fost vreo 100-200 de sticle). Dar e bine totusi sa fii pregatit.

    Fourth: si aici as fi un pic mai nostalgic si mai intelegator cu o anumita categorie. Eu nu i-as numi isterici si dementi pe cei care au prins perioada comunista. Nu mi-as permite, pentru ca nu am trecut prin foame ca ei (desi am prins si eu perioada de lipsuri). La coada in supermarket am observat multe persoane de varsta a treia, oameni care nu s-au dus sa isi umple caruturile cu bax-uri de bere, sucuri, dulciuri sau mai stiu eu ce nebunii... ci si-au luat chestii de baza. Faina, malai, ulei, d-astea. Dar cel mai important a fost faptul ca nu am vazut pe nimeni asa "isterizat", crizat, dement sau cum le mai ziceti unii din voi. Ba cred ca am vazut fix opusul perioadelor cu cratite la reduceri, sau deschiderea cu promotii a vreunul Altex & Co. Oamenii linistiti, au venit sa isi faca mici provizii. Initial ma uitam si eu urat la o tanti care luase vreo 30 de sticle de apa plata la 5L, dupa care am stat si m-am gandit mai bine... noi consumam mult mai mult de atat in doar 2 saptamani or so (in special pt. ca avem nevoie si la acvariu). La o familie mai numeroasa, fara apa potabila, nu mai parea atat de mult. Referitor la ce spunea eagle-eye cu cana filtranta, trebuie tinut cont de faptul ca nu toti au apa potabila, iar in tot ce inseamna puturi in zona de sud a Romaniei, cana filtranta este fix pix. Nu reduce calcarul, nu omoara micro-organismele (bacterii & co), nu elimina decat partial nitriti/nitrati and so on...

    Fifth, legat de "e o amarata de viroza care omoara doar oameni batrani" - chestie pe care am tot vazut-o repetata si pe social media la nesfarsit. Intr-adevar, in cazurile recente din Italia, majoritatea celor care au murit sunt oameni in varsta, cu diverse probleme de sanatate. Dar daca ne uitam la Wuhan, inclusiv doctorii care au murit, erau oameni tineri, vaccinati, si care cu siguranta aveau cunostinte medicale mai bune decat vreo 95% din populatie. E clar ca boala se comporta ca o viroza, ca o raceala, si ne-existand un antidot, e foarte clar faptul ca singura posibilitate de a te vindeca de coronavirus este sa intaresti organismul sa lupte. Automat lupta este mai usoara cu cat esti mai tanar, ba chiar am vazut extrema cealalta, cu primul bebelus care s-a vindecat dupa doar cateva zile. Aproape ca as putea sa merg si eu pe teoria conspiratiei, si sa cred ca virusul asta a fost "fabricat" cu intentia clara de a decima pensionarii.

    Si in final, cum draci sa nu te stressezi un pic, cand citesti cum s-au intors in tara 300 de rromi fix din zonele cu focar de infectie din Italia, si care au fost ei mai smecherasi si la vama au declarat ca vin din Germania?! Sau cand vezi ca te duci intr-un spital sau o policlinica, si nu exista naibii nici macar un amarat de dezinfectant sau sapun lichid la baie. Traim in Romania totusi, sa fim seriosi. In momentul in care o sa apara coronavirusul si la noi (oficial, desigur), va garantez ca o sa-i batem pe italieni. Din pacate...

    Cam atat pentru moment... feel free to hate me. I'm used to it, I'm a romanian!

  13. #2713 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Covid-19/coronavirus NU este o amarata de viroza care omoara doar oameni batrani. Este o gripa cu infectie, o pneumonie mai grava.
    Chiar si pentru un om normal, sanatos, tanar, cu sistemul imunitar bun, tot este nasol.

    Evitati aglomeratiile o perioada, pe cat posibil. Este o certitudine ca deja avem oameni infectati in tara. Este doar o chestiune de timp pana se extinde si ajunge si prin Bucuresti (desi 100% este).

    Nu va asteptati sa se recunoasca public faptul ca avem oameni infectati si sistemul (nu doar sanitar) nu face fata sa o tina sub control.
    Invatati din trecut (remember Colectiv cand se bateau cu pumnii-n piept ca avem toate conditiile) si ganditi. Pentru voi le faceti.

    In cel mai rau caz, ramaneti cu ceva alimente in dulap si nu mai cumparati lunile viitoare.

    Plus de asta, ganditi-va ca luati voi si nu sunteti prea impactati (va vindecati mai usor) dar voi intrati in contactact cu parinti/bunici, vecini, colegi, care poate nu au acelasi sistem imunitar.

  14. #2714 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Mie nu mi-e teama de coronavirus, mi-e teama de ce as putea sa iau dupa ce ma baga in spital cu coronavirus. Intri cu corona, iesi cu stafilococi.

    ---------- Post added 26-02-2020 at 15:25 ----------

    Meanwhile, ce face paranoia cand e combinata cu prostia:
    https://www.mediafax.ro/coronavirus/...sului-18893489

  15. #2715 SP
    Member omega's Avatar
    Fiecare om sa stea in tara lui.

  16. #2716 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    ^^^Vai de pln, atacul clonelor...

  17. #2717 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    “Fiecare om sa stea in tara lui” spuse el proaspat intors de la intins mana langa Luvru.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #2718 SP
    Member omega's Avatar
    Esti in cautare de prieteni noi ?

  19. #2719 SP
    Admin MonkY's Avatar
    OK, si incepe "distractia". Avem primul caz oficial de coronavirus: https://www.digi24.ro/stiri/actualit...omania-1266806. Sa vedeti de-acum ce haos iese, tipic romanesc.

  20. #2720 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Repede, sa o inscrie cineva in PSD


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 136 of 158 FirstFirst ... 36 86 126 134 135 136 137 138 146 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts