Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 139 of 158 FirstFirst ... 39 89 129 137 138 139 140 141 149 ... LastLast
Results 2,761 to 2,780 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #2761 SP
    Member ymess's Avatar
    Mereu vad argumentul cu gripa normala in comparatie cu coronavirus.
    Parerea mea e ca nici nu incape loc de comparatie, o analogie gresita.
    Coronavirus putea sa aibe mortalitate de zeci de ori mai mare sau mai mica, la o crestere exponentiala nu are nicio relevanta.
    Singura comparatie valida e la simptome, da, e mai light decat gripa obisnuita.
    Nu ma deranjeaza ca oamenii umbla cu masti si fulare. Inca nu am dus lipsa de ceva din supermarket. Cand voi duce voi simti primul efect, dar din partea mea sa cumpere cata faina si ce vor ei, suntem departe sa ramanem fara provizii alimentare.

  2. #2762 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Cine a pomenit de gripa obisnuita?

  3. #2763 SP
    Admin MonkY's Avatar
    SYZYGY: eu nu am postat chestia aceea pentru a face vreun "raport al starii internationale" sau pentru a se "spanzura cineva in debara". Am postat pentru ca acolo este o simpla cheie, foarte on-topic pe subiectul "Ce fel de tara este Romania". Cheia era simpla: in timp ce worldwide sunt niste belele de iti sta mintea in loc, in Romania subiectul zilei era "Cati bani a furat pesedista Pintea?". Pe sistemul "Lumea arde si baba se piaptana!". That's all.

    Apropos de isteria care e prezentata de zici ca s-a nascut in Romania: stiai ca in Austria au dat un comunicat oficial, in care oamenii sunt rugati sa isi faca provizii pentru 2 saptamani? Simplu, frumos, fara scandaluri pe forumuri, fara mistocarii.

    P.S. Si sa terminam intr-o nota mai funny (dar care a aparut ca rezultatul haosului de la testele de coronavirus): "Bărbatul suspectat de coronavirus și internat la Matei Balș, a aflat în urma celui de-al treilea test că este însărcinat!"

  4. #2764 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa mai spuneti ca sunt romanii prea isterici...

    https://www.digi24.ro/stiri/externe/...dolari-1270153

    ---------- Post added 04-03-2020 at 15:30 ----------

    Si bonus: https://www.nbcchicago.com/news/nati...shire/2230540/

  5. #2765 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pe ăștia oricum nu-i întrece nimeni

  6. #2766 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Cum arata o CAPITALA EUROPEANA, cu oameni muncitori, educati, civilizati, pasnici, fericiti, impliniti, sanatosi, increzatori, cinstiti, bogati , cu femei iubitoare si barbati de treaba care sunt saritori in a te ajuta. O capitala curata, dezvoltata, o capitala cu adevarat europeana!


    Cum arata o CAPITALA SOVIETICA care se pretinde a fi europeana, locuita de oameni lenesi, prosti, marlani, depravati, agresivi, tristi, frustrati, bolnavi, parsivi, inselatori, saraci, plin de prostituate si de sarlatani care sa-ti ia banii, ba sa te si injure, sa te bata si sa te scuipe.
    O capitala mizerabila , subdezvoltata, un mega-ghetou sovietic!

  7. #2767 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    A zis cineva ca Bucuresti e capitala europeana?De fapt, a zis cineva ca e capitala ?
    Lasand glumele, te zbati degeaba.Astea-s lucruri stiute de cand lumea si pamantul.Sau n-aveai ce face, si ti-ai zis sa postezi si tu ceva, nu?

  8. #2768 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Te pomenești ca doar în București/Romania sunt cluburi de noapte cu animatoare....

  9. #2769 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Cine te opreste sa mergi in Copenhaga, la ceilalti oameni educati si muncitori ca tine? Vad ca inca stai in Bucuresti si iti plangi de mila. Poate nu stiai, dar poti trece granita doar cu buletinul.

  10. #2770 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Cine te opreste sa mergi in Copenhaga, la ceilalti oameni educati si muncitori ca tine? Vad ca inca stai in Bucuresti si iti plangi de mila. Poate nu stiai, dar poti trece granita doar cu buletinul.

    1. Pentru ca fiind roman, adica cetatean european de grad 3, nu o sa prind decat locuri de rahat la munca fizica de jos.

    2. Chiar daca poti pleca cu buletinul, nu poti sa emigrezi nicaieri fara macar 20 000-30 000 euro cat sa te sustii un an pana iti gasesti un job, sa platesti chirie, mancare, transport, taxe, utilitati.

    3. Nu cunosc limba, mi-e greu sa invat o limba nordica.

    ---------- Post added 04-03-2020 at 22:14 ----------

    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Te pomenești ca doar în București/Romania sunt cluburi de noapte cu animatoare....
    Macar alea de la Amsterdam sunt de calitate, nu asa scumpe si mizerabile ca cele din Bucuresti, pline de prostituatie fandosite si interlopi.

  11. #2771 SP
    Member ymess's Avatar
    1. Mai nou exista si locuri la birou destul de bine platite. Clar ca multinationalele straine stiu ca noi nu suntem la fel de muncitori, dar raportul calitate / pret e okay. Fata de unele tari nordice, la ce cost de viata scazut avem, nu mai e asa tragica situatia ca altadata. Sper doar sa se mentina trendul asta, fie prin IT sau alte industrii. La munca grea fizica de jos mai nou vin vietnamezii la noi sau mai stiu eu ce natii.

    2. Ai nevoie de ceva dar nici pe departe suma asta. De obicei cand emigrezi cam ai deja ori un contract semnat sau mergi sa semnezi direct.

    3. Cu engleza la inceput un an-doi orice angajator nu se supara, mai ales ca in tarile astea cum le numesti civilizate, majoritatea vorbesc fluent.

    Troll sau nu, asta e adevarul. Eu nu cred ca in Romania daca ai intentii bune nu ai cum sa nu te descurci. Nu stiu cum era in trecut dar ca absolvent recent eu nu vad nici la mine nici la alti colegi sa nu isi gaseasca loc de munca. Am vazut absolventi de litere, psihologie, filozofie care desi nu lucreaza in domeniu si-au gasit posturi bune, fara pile sau altceva si unii sunt oameni care efectiv nu poti sa zici ca au avut cine stie ce sustinere din partea familiei. Facultatile sunt gratuite, se acorda burse sociale la greu din ce am vazut, poti oricand sa gasesti un job de vara sau part time, eu nu am vazut om care sa vrea sa se realizeze si sa nu reuseasca in Romania.
    Si multi care au emigrant sunt cei care au gasit contracte super bune in strainatate pe posturi serioase. Cine nu se descurca aici nu cred ca ii va fi foarte usor nici in strainatate.

    PS: Personal eu cred ca noi suferim de rusinea de a munci. De exemplu la moldovenii de peste Prut nu am vazut asta. Am vazut cazuri de copii din familii instarite care munceau vara in constructii ca sa aibe bani de cheltuiala in facultate, nu de nevoie. E o chestie si de educatie, cred ca numai la noi parintii isi tin copiii in puf, in alte tari ii incurajeaza sa fie independenti imediat cum au terminat liceul, indiferent de situatia materiala.

    Cei care nu stau sa se vaite gasesc solutii. Am lucrat cot la cot la birou cu ingineri super bine platiti si profesionisti care in studentie au inceput pe santier, sau la Mc / KFC. Altii ca sa faca bani dadeau meditatii la elevi de gimnaziu / liceu, si au invatat sa se descurce. Si nu dupa mult timp au ajuns mai realizati decat altii.

  12. #2772 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^E vina orasului ca e el somer si fara prietena, ce nu ai inteles? Toti colegii mei care au vrut sa lucreze si-au gasit loc de munca inca din facultate, fara exceptie.

  13. #2773 SP
    Member ymess's Avatar
    Corect, dar sugerez ca in cazul trollului sa nu ii dam apa la moara. Nici eu nu am inteles din totdeauna cat de grav e sa pasezi responsabilitatea si sa ii gasesti pe altii vinovati. De frustrati e plina tara, si cred ca in general oamenii au tendinta sa se unesca impotriva unui "inamic" comun, ceea ce nu e intotdeauna un lucru bun. Nu suntem in masura sa ii spunem ce sa faca sau sa il invinovatim, e alegerea lui, daca vreodata decide sa isi asume responsabilitatea si sa treaca la actiune atunci ma bucur pentru el. Noi ne vedem de oile noastre, el de ale lui.

  14. #2774 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Bravo prietenilor tai ca s-au realizat, dar eu nu ma pot realiza din multiple motive:
    1. chipul meu - sunt urat, si cu chip de copil care nu starneste interes pentru femei, dar incredere din partea patronilor
    2. personalitatea mea e total diferita fata de cea a majoritatii romanilor
    Am fost hartuit si mistocarit la oricare colectiv, din gradinita, scoala, pana in liceu si facultate.
    Recunosc, nu sunt un om normal. Sau nu sunt un om dupa cum considera romanii a fi ceva "normal".
    3. Am avut parte de o educatie stupida, fiind tinut din scurt de parinti, din cauza asta nu am putut sa-mi fac prieteni, nici sa relationez si sa ma integrez in societatea romaneasca (si nici nu prea mi-as dori din moment ce detesc smecheria, manelele, pitiponegeala, prostia romaneasca), nu stiu sa vorbesc cu o femeie! N-am deloc experienta in socializare si e prea tarziu sa mai acumulez.
    4. Am fost un tocilar mediocru de media 7-8, niciodata n-am avut bursa, mai ales ca nici n-am avut profesori buni.


    N-am putut niciodata sa sufar matematica, de aia nici informatica si marketingul nu ma atrag.
    M-am orientat spre profilul uman. Din cauza asta nu-mi gasesc deloc un job. Si nici colegii mei din facultate nu prea au succes in cariera , dar fiind mai chipesi, mai cu parinti bogati, mai integrabili, au macar succes la femei!
    De aia cred ca nu mai pot sa fac ceva in tara asta. Singura mea sansa ca sa ma realizez e emigrarea.

    Pur si simplu am senzatia zilnica ca poporul asta ma uraste, nu ma mai suporta, si vrea sa faca sa ma car.
    Eu vreau sa ma duc intr-o tara gen Suedia unde sa fie o populatie mai prietenoasa, educata si toleranta care sa-mi acorde un job usor si aia e.
    Dar pana acolo trebuie sa fac rost de bani pentru emigrare si cum nu-mi gasesc job in tara asta de rahat....

  15. #2775 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    A iti recunoaste defectele deja este un pas mare.
    Trebuie totusi sa incerci sa treci peste anumite prejidecati si sa te fortezi sa fii mai sociabil. Daca tot timpul vei avea o atitudine negativista, vei fi respins din multe grupuri. Poate unii din oamenii pe care i-ai respins pentru ca umblau prin cine stie ce cluburi te-ar fi putu ajuta cu o recomandare sa iti gasesti un job mai bine platit.

    Ai intermetul la dispozitie. Daca scoala nu ti-a oferit posibilitati de dezvoltare sau nu ai avut posibilitatile materiale la timpul lor, o poti face tu din proprie initiativa. Vointa iti trebuie, caci gasesti pe net tutoriale despre orice.
    Este usor sa spui ca nu ma vrea nimeni si nu gasesc loc de munca cu ce am facut in scoala, dar nici nu incerci sa te dezvolti pe alte parti.

    Again, nu e niciodata timpul pierdut. Sunt oameni in varsta care trec peste probleme de genul si reusesc sa se puna pe picioare. Un om tanar, are toata viata in fata.
    Bafta!

  16. #2776 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by memwarrior View Post
    1.
    Macar alea de la Amsterdam sunt de calitate, nu asa scumpe si mizerabile ca cele din Bucuresti, pline de prostituatie fandosite si interlopi.
    Pai ce-ai facut bobita? Mai devreme te plangeai ca Bucurestiul nu e civilzat si e plin de panarame, mai ales in cluburi, si acum te contrazici spunand ca alea de la Amsterdam sunt de calitate...
    Cred ca tu nu faci diferenta intre animatoare (femeie care danseaza in cluburi, la bara) si prostituata.Gandim si noi un pic?

  17. #2777 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Vezi tu, memwarrior, asa ca tine s-au ars multi. Circula prin popor aberatia asta cum ca in viata trebuie sa faci ce iti place, si prea multi sunt cei care chiar cred.

    Societatea e ca un joc multiplayer: 99% din cei care fac performanta joaca ce e meta, nu ce le place. Pur si simplu niciun joc nu este perfect balanced, e contraintuitiv sa nu alegi personajele cele mai puternice. Joci ce iti place la jocuri normale, dar daca vorbim de ceva ranked deja te orientezi catre ce trebuie.

    Pentru a face ce iti place ai timp liber. Jobul e ca sa faci bani; nimic mai mult, nimic mai putin. Nu trebuie sa iti placa informatica sa lucrezi in IT, trebuie doar sa o inveti. Sau poti sa pui unghii la salon, se castiga mai bine decat in IT. Oricum, ideea e sa vezi ce se plateste bine in societatea (i.e. ce e META) si sa te orientezi in directia aia, nu e chiar rocket science.

  18. #2778 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by memwarrior View Post
    Eu vreau sa ma duc intr-o tara gen Suedia unde sa fie o populatie mai prietenoasa, educata si toleranta care sa-mi acorde un job usor si aia e.
    Du-te linistit, pentru ca este o tara prietenoasa cu oameni care-ti zambesc pe strada fara motiv, dar sa stii ca nu-ti acorda nimeni un job, nici greu nici usor. Ala se castiga. Treci prin n interviuri si cel mai bun e angajat.

    Dar ei in tarile alea nu au rusinea muncii. Stiu oameni de acolo care se mandresc cu un job part time in care spala toalete la un restaurant si au si bani si timp sa stea cu familia.

    In romania deja gasesti joburi platite decent, iar volumul de munca nu este prea mare. In Lidl primesti 2500 lei ca sa pui marfa la raft sau sa scanezi produse la casa.

    Primul meu job, in 2004, era pe 2.500.000 lei (inca nu se eliminasera 3 zerouri). Dupa care am avansat pe 3.500.000 lei. Din banii astia intretineam o casa si aveam, cumva (nici eu nu stiu cum) sa ies si in club cu prietenii/colegii.
    Cand am avansat si am intrat in domeniul bancar pe 500 lei traiam in lux. Chiar luam taxiul noaptea cand plecam de undeva, in loc sa merg pe jos 5-7km.
    Dar deja am 16 ani de munca, timp in care am luat-o de 3 ori de la 0 (deh, criza economica m-a atins destul de tare in domeniul bancar) si de fiecare data am inceput de jos ca sa ajung intr-un punct in care sa fiu multumit de mine.

    Capu sus si lasa frustrarile. Pune-te pe cautat de munca, orice, iar daca te duce capu, o sa avansezi usor. Incearca sa ramai mereu macar putin peste medie (peste mediocritate ii zic eu) si o sa vezi ca 99% din oameni prefera sa ramana acolo decat sa faca un pas inainte.

    Ah, iar pentru femei, incearca sa te angajezi intr-o multinationala (gen HP, Oracle). O sa te saturi

  19. #2779 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Don't feed the troll. (macar e trafic mai mare pe forum din cauza lui )

  20. #2780 SP
    Member ymess's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Circula prin popor aberatia asta cum ca in viata trebuie sa faci ce iti place, si prea multi sunt cei care chiar cred.
    Sincer nu mi se pare aberant deloc. Nu mi se pare ca trebuie sa facem doar ce ne place dar si eu si alti colegi am gasit lucruri super interesante in munca. Cred ca sunt o multime de avantaje la multe joburi in afara banilor. In firme mari sincer, la cum sunt organizate, din pacate se intampla rar sa vedem proiecte super atractive, dar nu e exclus. Prima mea lectie invatata la munca e ca oamenii de la birou sunt oamenii cu care iti petreci cel mai mult timp in viata. 8 ore nu suna mult, dar alte 8 ore le dormi si 2 le petreci pe drum. Eu am gasit de multe ori (nu intotdeauna ce'i drept) locuri unde munceam cu placere. Raman pe ideea e ca poti urmari trendul, si sa castigi mai bine decat media, dar daca gasesti ceva sa te pasioneze e cu totul alt nivel de implinire. PS: nu, nu va ganditi ca ma refer la corporate bull**** sau prezentarile alea stupide de work-life balance si sloganuri comuniste de "we grow together", etc.

    @memwarrior: Bun, ai motivele tale, dar cand esti intr-o situatie nefavorabila nu poti sa arunci cu degetul la natura, parinti, profesori. Adica poti, dar nu te va ajuta deloc sa iesi din situatie. Si eu am fost bullied si socially awkward, si destul de frustrat la randul meu. Ce m-a ajutat a fost efectiv sa ma linistesc si sa imi dau seama ca nimeni nu e mai grozav decat altul, si ca ceilalti oameni nu au cine stie ce avantaj de la natura si totul tine de atitudine. Nu te mai lua dupa metrici precum notele din scoala, nu indica absolut nimic, nici IQ-ul nu cred ca indica ceva, singura chestie ce conteaza e ce reusesti practic sa faci tu. Daca la un singur lucru esti bun, e un bun inceput sa te descurci in viata.
    Legat de comparatia cu tarile europene, cred ca e ceva tipic vestic problema asta de a nu te accepta pe tine insuti. Banuiesc ca fiind inconjurat de oameni in aceeasi situatie te simti mai acceptat. Cred ca cu totii suntem diferiti, normali, anormali, geniali si nesabuiti, dar, mai important e pe parcurs sa ne dam seama de fapt cat de tare ne asemanam cu alti oameni, nu cat de tare ne diferentiem.

    Restul colegilor: E trafic pe forum, e bine, dar cred ca impotriva trollilor cea mai buna solutie e sa nu ne activam la ce au scris ei. Ei se hranesc din nervii pe care ii creeaza.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 139 of 158 FirstFirst ... 39 89 129 137 138 139 140 141 149 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts