Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 101 of 158 FirstFirst ... 51 91 99 100 101 102 103 111 151 ... LastLast
Results 2,001 to 2,020 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #2001 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Era esential sa cada atat guvernul cat si parlamentul iar toti cei care au cazut sa nu mai puna mana vreodata pe nimic ce inseamna functie de demnitate publica. Romania este tara unde o ,,Revolutie" se fura in 7 zile de catre opozitia la fel de flamanda si corupta.

  2. #2002 SP
    Banned cryyo's Avatar
    A cazut parlamentul ?! No, asta chiar e o stire. Parlamentul asta cazut o sa valideze viitorul guvern. Zi tu daca asta nu-i tare?

  3. #2003 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Nu am spus asta am spus ca era esential sa cada si parlamentul laolalta cu guvernul Ponta...

  4. #2004 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    apropo de musulmani si islamofobie..recomand... https://en.wikipedia.org/wiki/Eurabia
    si apropo de Putin patriotul crestin purist Putin opens Moscow's largest mosque, warns against extremists | Reuters

    Funny fact: azi am stat cu un prieten la un Mcdonalds langa niste arabi
    Pentru cine nu stie unul dintre animalele din Paris s-a detonat intr-un Mcdonalds.

  5. #2005 SP
    Member razu's Avatar
    Funny fact: azi am stat cu un prieten la un Mcdonalds langa niste arabi
    bine ai venit! cum ți se pare 2015?

  6. #2006 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Zici ca arabu' e specie rara la noi. Vino prin politehnica sa vezi cati sunt. Cand eram mic, unul din cei mai buni prieteni era arab. That doesnt prove anything.

  7. #2007 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar


    Asta-i Romania.

  8. #2008 SP
    Banned Templier's Avatar
    mai mare idiot nu am vazut

  9. #2009 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    No lasa, lasa

  10. #2010 SP
    Banned Templier's Avatar
    ^ ?

  11. #2011 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Cata eruditie pe dansul cand apare in direct. Daca cineva poate sa faca un GIF fara marginile cu text/emblema B1, ar fi binevenit...


  12. #2012 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    ^MOR
    Zici ca sunt eu cand iau 4.40 in examen.

  13. #2013 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Lasand la o parte anumite exagerari facute speciale pentru ca asa se mai face rating pe la noi, omu' are niste puncte valide.

  14. #2014 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Si domnul Badea are niste puncte valide, dar asta nu il face mai putin un mascarici, cum nici pe cap de porc nu il face mai putin cap de porc.

  15. #2015 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Da' domnul Badea are IQ mic.

  16. #2016 SP
    Junior Member kaiac's Avatar
    Vreau sa evidentiez 3 lucruri:
    -Televiziunea e un deliciu daca iti place chiciu!
    -Romanica e tara in care traim si ne meritam soarta pe deplin!-aici ar fi mai multe de spus da hai sa o las asa
    -Noua ordine mondiala nu vrea ca noi sa ne trezim si sa gandim catusi de putin,modul zombi in care ne aflam de o perioada buna de timp o sa fie un standard sau ''clasic'' peste cateva generatii daca nu facem ceva,mai tarziu o sa facem orice.(ma refer la toata lumea nu doar la romani),tot aici vreau sa mai spun ca atunci cand legile impotriva asa zisului "terorism mondial" vor avea control total asupra oamenilor(cetatenilor unui stat) o sa fie mult prea tarziu pt a mai face ceva.

  17. #2017 SP
    Member esop's Avatar
    De la o vreme, tot aud vorba asta, ca traim si ne meritam soarta.
    Sau: asta e .... ce poti sa faci.
    Mai auzeam intr-o discutie pe cineva spunand, capul plecat sabia nu taie.
    Sa stiti si voi ca acestea nu sunt vorbe din poporul nostru.
    Daca erau, ... acum vorbeam alta limba decat romana!

    Neamul asta are atata istorie in spate. Atatea figuri importante care au trait candva. Ce invata tinerii la scoala?
    Preda un profesor alta istorie decat cea din manual, aproape neschimbat de la comunism incoace? De Neagu Djuvara nu au auzit? Vorbeste cineva despre Eliade? Sau cum a fost asasinat Culianu? Dar de Badea Cartan, oare cati au auzit.
    Multi se scuza in numele smereniei, ca nu putem schimba nimic, astea sunt vremurile... Smeriti fata de ticalosi?!
    Eram in vizita la cineva acasa, pe langa bucuresti. Si o aud pe gazda noastra: "Ce vremuri grele ducem, era mai bine pe vremea lui Nea Nicu"
    Poftim??? Pai femeie, probabil erai pe vremea aia cu legaturi politice si nu se atingea nimeni de tine.
    Dar restul?? Ce faceau? Ca dormeai cu frica noaptea sa nu-ti bata baietii tunsi scurt la usa sa te ia si dus sa ramai.
    Cititi despre experimentul Pitesti!
    Dar la revolutie? Au murit saracii oameni degeaba... o revolutie facuta de securitate.
    Imi puteti spune ca nu mai exista. Asa sa fie oare? Cand te folosesti de un eveniment atat de tragic ca cel de la Colectiv ca sa scoti oamenii in strada, crezand ca fac ceva bun si sa-i manevrezi, sa faca ce pana la urma. De la cerinte legitime de la început, s-a ajuns apoi la.. Ce?... Sa inclini balanta puterii doar intr-o singura parte? Ca sa-si vada altii interesele.

    Ma uit la unele persoane.. inghit aceleasi porcarii in fiecare seara. Se uita la tv ul ala si la rahaturile de emisiuni facute sa iti faca creierul varza.
    In premiera cu Carmen Avram; Romania, te iubesc; Garantat 100%; nu le place sa vizioneze, provoaca indigestie.
    Mai bine urmaresc toti cocalarii, toate parasutele, stiri facute sa te inspaimante, crime, violuri. Zici ca vine sfarsitul.
    Sau din contra. Te face sa crezi ca asta e deja o normalitate.
    Asta se promoveaza. Cu cat esti mai indobitocit, fara o identitate, cu atat mai usor de controlat esti.
    Dar oameni de valoare, noi nu aveam? Va zic eu ca avem! Dar de ce sa dai un olimpic la matematica la tv? Un sportiv de performanta. Un cercetator. Un scriitor. Un om de rand... care a facut un gest umanitar. Ca sa i iei exemplu si sa spui. Pot si eu! Ca sa te trezesti? Nuuuu. Nu se doreste una ca asta.

    "Tinerii au potenţial genial, dar câmpul de manifestare este nul."
    Atunci citeste o carte amice. Vezi o piesa de teatru. Un film bun. Un joc video sau de societate, care sa te puna sa-ti folosesti mintea sau imaginatia. Fa un sport!
    Nu trece indiferent pe langa omul care cauta in gunoi sa manance ceva. Cumpara-i o paine. Ce te costa!
    Nu avem voie sa fim doar spectatori la ce se intampla in jurul nostru. Suntem responsabili pentru tot ce este in tara asta. Fie ca ne place sau nu.
    Daca dai din umeri si spui asta e.. o sa dai asa pana patesti tu ceva, sau cuiva drag tie. Atunci o sa mai ramai indiferent??

    Si ca sa inchei. Nu e nici o rusine ca suntem romani. Nu e nevoie de exagerari, dar in ziua de astazi, sa ai o identitate, o demnitate! ... e mare lucru.

  18. #2018 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Important este ce culegi dupa ce te uiti (daca te uiti) la astfel de emisiuni. Ce alegi sa crezi sau nu, cum trec lucrurile prin filtrul gandirii tale. Ca ala facea misto de aia cu caini in acele momente, nu e nimic de zis pentru ca e adevarat. E mai putin relevant ca il "halesti" sau nu ca personaj mediatic.

  19. #2019 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Cred ca pot spune ca poporul nostru se afla intr-o criza de identitate (de ceva vreme incoace).
    De ce nu am incepe in primul rand sa ne cunoastem cu adevarat istoria (a suferit mult acest neam de-a lungul vremii din cauza interventiilor / intereselor unora sau altora).
    Asta ar fi primul pas in "redobandirea" unei identitati si a unei mandrii.
    Dar cui ii mai pasa de radacini si istorie cand avem o societate de consum ce "valideaza" si ridica la "rang inalt" hoti, curve si tradatori..

  20. #2020 SP
    Member esop's Avatar
    Khufu
    Corect.
    Mereu sa-ti pui un semn de intrebare. Si sa treci singur prin filtrul gandirii. Te documentezi ce a zis X sau Y. Si apoi iti formezi o parere singur.

    Encman
    Rezonez cu ce ai spus. Avand in vedere ca asta am punctat si eu, printre altele, mai sus.
    Sincer nici nu stiam daca sa-l mai postez sau nu, cand am vazut cat de lung a iesit.
    Cat despre "cui ii mai pasa". Capul sus. Cum gandim noi, gandesc si altii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 101 of 158 FirstFirst ... 51 91 99 100 101 102 103 111 151 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts