Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 103 of 158 FirstFirst ... 3 53 93 101 102 103 104 105 113 153 ... LastLast
Results 2,041 to 2,060 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #2041 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai asta ziceam, educi poporul dandu-i in primul rand materialul didactic la indemana, in cazul nostru aceste obiecte de arta unice. Asta e analogia pe care o faceam eu intre educarea populatiei si pastrarea unor lucrari extraordinare precum cea de mai sus.

  2. #2042 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

  3. #2043 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Doi polițiști numărau o bilă

  4. #2044 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Turcia + Rusia / America = Romania

  5. #2045 SP
    Senior Member Razvan's Avatar

  6. #2046 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Na democratie!

  7. #2047 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    E de rasul plansu.. Sincer, mi se face mila de unii. In halul asta au adus politicienii astia societatea zilelor noastre. Trist.

  8. #2048 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Na democratie!
    Nu-mi dau seama daca glumesti sau nu, dar ce avem noi in tara asta e o democratie de fenta, nicidecum una ca la carte.
    Radem de astia mai in varsta ca stau la pomana dar am vazut la tineri de varsta mea care n-ar misca nici un deget ca sa schimbe soarta tarii asteia (prin vot), ca n-are rost, ca a zis nu-stiu-care youtuber nu-stiu-ce... ma abtin.

  9. #2049 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Pai decat sa o arda pe youtube la modul cinic, mai bine "si-ar omori timpul" implicandu-se la modul civic. De dat din gura suntem toti buni. Inclusiv "influencerii" ca mai nou asa am inteles ca se numesc. Mai greu cu facutul. Sau macar la vot. Mai zicea un nenica "daca nu faci bine, macar sa nu faci rau".
    Nu de alta dar am si eu vreo 2 musterii, din cercul apropiat cu.. deprinderi similare.

    PS: sa nu incepem o discutie despre Youtube Romania, ca imi ajunge un subiect trist pe zi.

  10. #2050 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by clovnusor View Post
    Nu-mi dau seama daca glumesti sau nu, dar ce avem noi in tara asta e o democratie de fenta, nicidecum una ca la carte.
    Radem de astia mai in varsta ca stau la pomana dar am vazut la tineri de varsta mea care n-ar misca nici un deget ca sa schimbe soarta tarii asteia (prin vot), ca n-are rost, ca a zis nu-stiu-care youtuber nu-stiu-ce... ma abtin.
    Ba e fix democratie asta. Democratie adica majoritatea decide unde merge tara asta. Si cum majoritatea care a fost la vot arata ca aia din video, s-a aplicat in mod direct democratia
    Asta e dezavantajul. Daca intr-o democratie, majoritatea e compusa din oameni prosti, la revedere.

  11. #2051 SP
    Junior Member daimy2020's Avatar
    Quote Originally Posted by Encman View Post
    Pai decat sa o arda pe youtube la modul cinic, mai bine "si-ar omori timpul" implicandu-se la modul civic. De dat din gura suntem toti buni. Inclusiv "influencerii" ca mai nou asa am inteles ca se numesc. Mai greu cu facutul. Sau macar la vot. Mai zicea un nenica "daca nu faci bine, macar sa nu faci rau".
    Nu de alta dar am si eu vreo 2 musterii, din cercul apropiat cu.. deprinderi similare.

    PS: sa nu incepem o discutie despre Youtube Romania, ca imi ajunge un subiect trist pe zi.
    Bine punctat. E usor sa critici, dar cand vine vorba de facut mai greu. Sa ne reamintim media de varsta a celor care au reprezentat majoritatea la ultimele alegeri. Asta spune multe.

  12. #2052 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    eagle-eye - si in comunism majoritatea decidea, nu cred ca democratia e definita de aceasta sintagma (ma uit la US) acolo presedintele a fost ales de minoritate, adica de aia bogati, adica statele bogate care au un numar mai mare de electori si au automat mai multa putere de vot in balanta fata de statele sarace (cu mai putini electori) eu as spune ca in democratie aia bogati decid cine e ales si (desi nu am cum sa demonstrez) cred ca in Romania se intampla la fel, cei cu bani cumpara influenceri (in occident se cheama lobby) si aceastia manipuleaza masele, exista extrem de multe tehnici bazate pe populism (un mesaj simplu fara prea mare valoare, dar puternic din punct de vedere al "reach"-ului.

    Eu nu vreau sa par ca dau "apa la moara" teoriilor conspiratiei, dar deep down am un feeling ca cei bogati fac jocuri politice pentru a isi conserva si sporii averea.


    *link de pe wiki - https://en.wikipedia.org/wiki/Electo...(United_States)

  13. #2053 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

  14. #2054 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Este DELICIOOOOS!!! Zilnic o sa-i dau share. Imi pare rau un pic de Simona, dar e isteata, stie si ea ce se intampla. Totally worth it.

  15. #2055 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Ah, tocmai ce-am venit din concediu.. dupa cum se pare, inapoi la "treaba". Imi pare rau ca am inceput cu ipocritii si nenorocitii astia, altfel, bravo Simona! in sfarsit este acolo unde merita. Spre deosebire de o anumita lipitoare.. de pe-acolo. Imi pare rau ca a trebuit sa "iasa" asa, dar vorba lui eagle-eye, stie si ea destul de bine.

  16. #2056 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar

  17. #2057 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Inca nu-mi dau seama, ori sunt ATAT de prosti, ori ne cred pe noi prosti. Dar probabil.. amandoua.

  18. #2058 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Este a doua varianta. Din pacate, noi astia care nu suntem prosti suntem destul de putini comparativi cu cei care continua sa-i voteze si sa-i sustina chiar si dupa ce au facut ce au facut cu tara in ultimile luni/ani.

  19. #2059 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Ce au facut, mai exact? Au marit salariile bugetarilor, au dat tichete de vacanta, organizeaza constant evenimente cu mici si bere, studentii au gratuitate cu trenul etc. Eu cred ca au castigat chiar mai multi alegatori decat au avut initial, pentru ca actiunile PSD-ului sunt vizibile. Din pacate majoritatea romanilor nu privesc problema in ansamblu si nu realizeaza ca nu va mai avea cine sa le sustina pensia in 20 de ani, ci considera ca guvernul actual e ingerul pazitor care ii va ajuta sa scape de saracie.

  20. #2060 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Sincer, incep sa cred ca daca Romania nu trece, cu bine/fara foarte mult rau, peste acest episod PSD-ALDE.. ne intoarcem cu 20 de ani. Si-asa suntem foarte in urma, la foarte multe capitole. Nu stiu cat de multi realizeaza asta.

    Culmea, nici cu PNL, PMP, etc. nu cred ca o sa ne fie extraordinar.. cred ca si astia doar isi asteapta randul.
    Daca nu se schimba ceva si nu scapam de fosilele astea dupa astia 2-3 ani, dam de dracu. Sunt in stare de orice. Este incredibil cat de slabi sunt, cat de inculti, cat de lipsiti de scrupule.. Sa vedem urmatoarele alegeri, sa vedem ce scoate USR, partidul lui Ciolos.. sper sa gasim niste buni manageri, niste "constructori", niste oameni cu carte, meserie.. niste oameni ancorati in prezent si cu gandul la viitor, nu paraziti intr-un simulacru.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 103 of 158 FirstFirst ... 3 53 93 101 102 103 104 105 113 153 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts