Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 113 of 158 FirstFirst ... 13 63 103 111 112 113 114 115 123 ... LastLast
Results 2,241 to 2,260 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #2241 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Dar de ce e 5 lei kg de cartofi, stii? Nu stii, deci du-te la culcare.
    Ia explica-mi tu mie de ce e 5 lei kg de cartofi, pentru ca asta chiar nu stiu, in conditia in care taranii il vand cu 1-1.5 lei. Nu cumva sunt tiganii aia infecti care fac legea si de care nu se atinge nimeni?

  2. #2242 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Atat te duce capul? Alte argumente nu mai ai?
    Mai mult nu meriti

  3. #2243 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Si care e baza legala sa te atingi de cineva care vinde produse in piata? Sau a fost vreodată o astfel de baza legala pe timpul altor guvernari? Pretul e reglat de principiul cererii si ofertei oriunde pe planeta asta. Fiecare e liber sa isi vanda produsele la ce pret vrea, chestia fiind daca gaseste clienti sa cumpere.
    Poti lua cartofi cu 3 lei de la magazine.

  4. #2244 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai stai, nu mi-ai explicat nimic. Ai aberat putin pe langa. Explica-mi, te rog, pentru ca te vad cunoscator, de ce este 1kg de cartofi 5 lei kg.

    Nu ma lua cu cerere si oferta sau cu liberul arbitru.

  5. #2245 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai stai, nu mi-ai explicat nimic. Ai aberat putin pe langa. Explica-mi, te rog, pentru ca te vad cunoscator, de ce este 1kg de cartofi 5 lei kg.

    Nu ma lua cu cerere si oferta sau cu liberul arbitru.
    Te lamuresc eu, dupa logica distinsului, comerciantii au aflat de cresterile salariale si de pensii si au decis sa mareasca si ei pretul cartofilor pentru a spori profitul.

    Chestie elementara si tu nu te prinzi


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #2246 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Sau a crescut pretul la combustibil din cauza prețului petrolului la nivel mondial.

    Sau din cauza prețului la energie electrica si gaze care este variabil pe piata libera, datorita legislației UE.

    Si ca sa inteleaga si o gaina, aceste preturi nu sunt si nu pot fi controlate de Romania.

  7. #2247 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai nu. Tot nu e ok. Cand raspunzi, esti destul de infipt si pari foarte cunoscator. M-ai lasat sa inteleg ca tu chiar stii despre ce vorbesti si chiar stii motivul pentru care 1kg de cartofi este 5 lei.

    Sa inteleg ca vorbeai prostii si ca de fapt presupui ca pretul este X pentru ca exista 1000 de factori, dar niciunu din ei nu are legatura cu parlamentul rromaniei?

  8. #2248 SP
    Junior Member CosmiNL's Avatar
    Ce-mi plac mie astia care dorm cu dragnea in brate si dau tot felul de argumente trunchiate, ca punctul de pensii, ca multinationale, stat paralel si alti ficusi de genul asta.

    Asta cu punctul de pensie ca a crescut din 2016 pana acum este un mare praf in ochi si palma dupa ceafa, a crescut pentru ca el se ajusteaza automat relativ la rata inflatiei, deci daca inflatia a crescut (ceea ce a crescut vertiginos) si punctul de pensie a crescut dar in realitate nimeni nu a primit mare lucru in plus. Daca e sa privesti in perspectiva aceste cresteri sunt fix un pix si cu marile trambitate cresteri nu iti iei nici un sul de hartie igienica asta relativ la puterea reala de cumparare.

    Asta cu pretul crescut la benzina si motorina doar din cauza pretului barilului este iarasi o aberatie cat casa poporului de mare cu tot cu tunelurile de sub ea, in primul rand daca intri pe google o sa vezi ca noi cu preturile actuale suntem doar cu 20 de centi sub Belgia ceea ce spune multe avand in vedere ca probabil ca nivel al salariilor suntem cu cel putin 30-40% sub ei. Dar revenind la ceea ce ziceam la inceput pretul petrolului a avut un nivel foarte scazut in perioada 2016-2019 ceea ce ar fi lasat ceva loc guvernului sa mai traga de pret in jos, dar ei erau prea ocupati cu staturi parelele si ordonate pe justitie.

    Aa si btw avand in vedere ca votantii pesede au memoria scurta de pestisor auriu sa iti reamintesc cine a introdus supraaciza la carburant, primul indiciu fiind ca se incepe cu P si se termina cu Onta.

    Si o ultima precizare pe faza cu pensiile si salariile, cum zice si colegul de mai sus, banii aia pe care i-au trambitat ei ca ii dau in primul rand au fost luati de la alte capitole bugetare (cum ar fi investitiile) plus imprumuturi pe piata externa la dobanzi de sta bicicleta dreapta fara cric. Si in ultima instanta tot noi fazanii de strada vom fi cei care vor deconta toate miscarile astea de imagine, ca in realitatea asta sunt si nimic altceva.

  9. #2249 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Macar un lucru ai spus adevarat - pretul la benzina nu variaza mult in tarile din ue, dar avem salarii de 4 ori mai mici ca in Belgia. Prin urmare, nu trebuie sa ajungem si noi macar la 70-80% dintr-un salariu de belgian?

  10. #2250 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Macar un lucru ai spus adevarat
    Asta?: Si in ultima instanta tot noi fazanii de strada vom fi cei care vor deconta toate miscarile astea de imagine, ca in realitatea asta sunt si nimic altceva.

  11. #2251 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Pai cine dracu altcineva? Normal ca tot prostimea va plati toate astea. Doar nu le plateste draCnea, el o sa fie ocupat cu Irinuca sa traiasca ca un sultan dupa ce va iesi in 2.4 ani de la parnaie curat ca lacrima.

    Asta nu intelege ipocritul asta care ma scoate din ce in ce mai mult din minti. Spre binele meu, ar trebui sa dau unfollow acestui topic pentru ca ma aduce in stare sa-l caut prin Bucurestiul ala si sa-l satur de propaganda asta tampita.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #2252 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Ceea ce nu înțelegeti voi este ca pretul la combustibil nu depinde de statul roman. Depinde de pretul petrolului si de lacomia privatului care vinde la pompa.

    In UE doar in Bulgaria si Lituania este benzina mai ieftina decât la noi.

    https://www.cargopedia.ro/preturi-carburanti-europa

  13. #2253 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    ^ Tot agenturili streine controleaza si cartofii, nu?

  14. #2254 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    In primul rand, vorbeste respectuos, poti spune "taica-tau" sau "tatal tau", in niciun caz "tac tu", ca nu am mancat din aceiasi farfurie... Am fost crescut cu bun simt, si am fost invatat sa arat si sa vorbesc cu respect cu oricine, indiferent de varsta. Dar se pare ca unii nu au cei 7 ani de acasa...
    Da, mama are 700 lei pensie pentru problema cu genunchiul, si cand va iesi la pensie la varsta legala, va avea o pensie mai mica de 700 lei...
    Cand am scris despre pensii, m-am referit la "marirea" de pensii de care zici tu, ca PSD-ul a marit punctul de pensie...
    Sa mai zic si de faptul ca daca PSD-ul mai ramane la guvernare, vor nationaliza si pensia privata obligatorie, dupa plecarea celor 7 administratori?

    In al doilea rand, degeaba spui tu ca cu PSD este mult mai bine, atat timp cat nu a facut nimic pentru infrastructura tarii. Lasand la o parte salariile si pensiile (sa nu vorbim de pensiile speciale sau de transportul cu elicopterul SMURD pentru o simpla diaree), avem autostrazi noi? NU. Avem mai mult export decat import (la legume, fructe, carne)? NU. Avem un sistem de sanatate pus bine la punct? NU. Spitale de stat moderne? NU. (Bolnav sa nu fi in Romania, ca iesi cu picioarele inainte din spital...). Avem scoli de stat moderne sau macar reconsolidate, astfel sa nu cada tavanul peste elevi? NU. Avem asfaltare buna, din care nu se formeaza cratere dupa fiecare ploaie, iarna? NU. Ai uitat cumva cand se asfalteaza pe ploaie torentiala? (s-a intamplat si de curand, inainte de europarlamentare)
    Decat cu Dragnea, cu Dancila (care nu stie sa lege 2 cuvinte in limba romana, sa nu zic de o limba straina - Vezi Donald Tusk, care a avut bunul simt, dar si respectul fata de noi, cand a vorbit limba noastra materna), cu Melescanu (care si-a batut joc de romanii de peste hotare la sectiile de votare) .etc., mai bine cu altii. Daca nici cu altii nu va fi bine, ii vom da jos, tot prin vot...

    Nici nu vreau sa aud si nici sa vad ca Firea si Tariceanu vor fi 2 candidati pentru Presedentie...

    PS: Azi dimineata l-am salutat pe Dragnea .

  15. #2255 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Ca sa iti demonstrez ca esti un habarnist si un mincinos - pensia minima obligatorie de la 1 ianuarie 2019 este de 704 lei si va creste odata cu cresterea salariului minim pe economie. Prin urmare nu exista pensii de 600 de lei.

    Daca vin alții la putere, se poate orice. Intoarcerea la pensia minima obligatorie de 350 de lei.

    Legea pentru mamicile care nasc de la 2-3 copii in sus sa iasa mai devreme la pensie nu e buna, nu?

    Stii cum e cu pensia privata? Nu iti da bani privatul toata viata de pensionar ci exact suma stransa efectiv, pe cand pensia de stat o ai pana dai coltul.

  16. #2256 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu inteleg de ce va tot contraziceti cu postacul. Indiferent cat de agresiv e el aici pe forum, partidul lui tot mort va ramane. La urmatoarele alegei clar castiga USR sau PNL, iar la locale tara va fi impartita intre PNL si USR. PSD va deveni la fel de irelevant ca ALDE in curand. Ah, si daca tot am adus vorba, ia uitati cine urmeaza la parnaie: https://www.g4media.ro/breaking-comi...tariceanu.html


    USR si PNL vor da de pamant cu partidul asta de analfabeti atat de rau incat nu va avea cine sa ii stranga de pe jos. Poate de asta e asa frustrat baiatul asta, ca e si el constient ca s-a terminat cu parazitii din functii publice si cu nepotismele.

  17. #2257 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Ce mare dreptate ai domnule espiritus sanctus.

  18. #2258 SP
    Junior Member CosmiNL's Avatar
    Hai ca vad ca iti place sa ne faci habarnisti si mincinosi dar nici macar un search corect pe google nu poti sa dai vad. Nu e problema o fac eu pentru tine, poftim ia cu paine, zahar si ulei:

    ...documentul stabilește că, începând cu 1 septembrie 2019, pensia minimă garantată se va majora cu 10% și va ajunge la valoarea de 704 lei
    ...Asta înseamnă că abia în ultimele patru luni ale anulu pensionarii vor lua mai mulți bani...

    Vezi ce scrie mai sus cu italic, ei in simplified romanian asta inseamna ca mai sunt cam 3 luni pana intra in vigoare si nu stiu cum dar tare imi e ca iar se va da o ordonanta care va amana/abroga punerea in aplicare din varii motive (nu avem bani boss).

    Pentru ca da, poti sa dai o ordonanta care sa abroge o alta ordonanta sau sa prelungeasca termenul de aplicare al celei dintai.

    ---------- Post added 29-05-2019 at 10:51 ----------

    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Nu inteleg de ce va tot contraziceti cu postacul. Indiferent cat de agresiv e el aici pe forum, partidul lui tot mort va ramane. La urmatoarele alegei clar castiga USR sau PNL, iar la locale tara va fi impartita intre PNL si USR. PSD va deveni la fel de irelevant ca ALDE in curand. Ah, si daca tot am adus vorba, ia uitati cine urmeaza la parnaie: https://www.g4media.ro/breaking-comi...tariceanu.html


    USR si PNL vor da de pamant cu partidul asta de analfabeti atat de rau incat nu va avea cine sa ii stranga de pe jos. Poate de asta e asa frustrat baiatul asta, ca e si el constient ca s-a terminat cu parazitii din functii publice si cu nepotismele.
    Am mult timp liber si imi place sa vad cum zburda ca inorogul pe campii cu argumente de astea reciclate de la ultimul congres al PCR.

  19. #2259 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Ok. Atunci e 640 lei in prezent, oricum nu exista pensie de 600 lei. Inainte de 2017 era 350 de lei.

    Daca si cu parca se plimbau intr-o barca.

  20. #2260 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by CosmiNL View Post
    Hai ca vad ca iti place sa ne faci habarnisti si mincinosi dar nici macar un search corect pe google nu poti sa dai vad. Nu e problema o fac eu pentru tine, poftim ia cu paine, zahar si ulei:

    ...documentul stabilește că, începând cu 1 septembrie 2019, pensia minimă garantată se va majora cu 10% și va ajunge la valoarea de 704 lei
    ...Asta înseamnă că abia în ultimele patru luni ale anulu pensionarii vor lua mai mulți bani...

    Vezi ce scrie mai sus cu italic, ei in simplified romanian asta inseamna ca mai sunt cam 3 luni pana intra in vigoare si nu stiu cum dar tare imi e ca iar se va da o ordonanta care va amana/abroga punerea in aplicare din varii motive (nu avem bani boss).

    Pentru ca da, poti sa dai o ordonanta care sa abroge o alta ordonanta sau sa prelungeasca termenul de aplicare al celei dintai.

    ---------- Post added 29-05-2019 at 10:51 ----------



    Am mult timp liber si imi place sa vad cum zburda ca inorogul pe campii cu argumente de astea reciclate de la ultimul congres al PCR.
    Sa nu jignim PCR-ul, aia au lasat ceva in urma lor, ceva palpabil. Multe inca se mai vad, altele au fost taiate si vandute la fer vechi dupa 90 incoace pentru ca... sa citez din pesedeul de mai sus, “nu mai era forta de munca”.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 113 of 158 FirstFirst ... 13 63 103 111 112 113 114 115 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts