Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 158 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 40 80 130 ... LastLast
Results 581 to 600 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #581 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Ce legatura au cele postate mai sus cu topicul ? Pe langa faptul ca sunt o mare prostie... demna de OTV. Deja vad un subiect la OTV, pe viitor.


  2. #582 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    Maxim intr-un an vei face si tu o legatura, bine-nteles daca ai momentan un loc de munca sau beneficiezi de o sursa de venit.



    P.S. Super tare protestul si modul in care si-au achitat carburantul.

  3. #583 SP
    Banned Venom's Avatar
    A degenerat rau threadul asta. In special unii dintre voi.

  4. #584 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    "Romania ocupa locul doi intre toate cele 27 de stat membre ale UE cand vine vorba de scumpirea benzinei in cei doi ani de criza, prima clasata fiind Grecia. Astfel, "potrivit statisticilor europene, in perioada 12.01.2009 - 20.12.2010, litrul de benzina in Romania s-a scumpit in euro cu peste 71%", ne informeaza Ziarul Financiar.

    ...iar Basescu se intoarce de la munte cu elicopterul. Sper ca se antreneaza pentru fuga de furia poporului.

  5. #585 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    "Romania ocupa locul doi intre toate cele 27 de stat membre ale UE cand vine vorba de scumpirea benzinei in cei doi ani de criza, prima clasata fiind Grecia. Astfel, "potrivit statisticilor europene, in perioada 12.01.2009 - 20.12.2010, litrul de benzina in Romania s-a scumpit in euro cu peste 71%", ne informeaza Ziarul Financiar.
    Insa romanii nu par a fi deloc afectati de chestia asta, a se vedea DN1 (de la Predeal la Bucuresti).


    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    ...iar Basescu se intoarce de la munte cu elicopterul. Sper ca se antreneaza pentru fuga de furia poporului.
    Eu nu cred ca se antreneaza pt furia poporului. Pentru ca poporul nu pare deloc furios, o duce a naibii de bine. Altfel cum va explicati sirul de masini cu oameni veniti din vacanta din Predeal. Eu mi-am facut un mic calcul : cat cheltuie un roman ca sa mearga cu masina pana la Predeal, sa se cazeze acolo, sa manance, sa se dea pe partie un pic si sa revina inapoi.

    Incercati sa faceti si voi calculul asta (benzina, cazare, o mica distractie acolo). O sa vedeti cat va iese pt un weekend.

    Apoi ganditi-va cam cat s-a cheltuit prin hypermarket-uri. Eu am fost socat sa vad si aici intr-un magazin mai mic ce a fost inainte de Craciun. Apoi si DUPA Craciun. Atunci chiar am ramas ... "WTF ???". Dupa cat s-a cumparat inainte de Craciun am zis ca nu mai vad cumparatori 2 saptamani in magazine. Aiurea. Imediat dupa Craciun FULL. Inainte de revelion FULL. Sunt curios ce-o sa fie maine.

    Poate credeti ca-s "basist". Nici vorba. Chiar imi e profund antipatic cheliosu ala. Si cand il vad cum minte si cum ne abureste. Insa cateodata parca are dreptate (cred ca fara sa vrea). Ca nu-mi explic cum naiba tara e in criza si o ducem greu, dar naiba stie cum ca tot ne descurcam : avem masini, mergem in concedii, mancam bine, etc.

    Si stiti ce-i cel mai interesant ? Am mai zis-o. As intelege sa vad asta la unul care lucreaza, se streseaza, are un venit bun, etc. Dar cand am vecini in bloc care nu lucreaza nicaieri si ii vad in fiecare dimineata cum vin cu plasele pline de la piata si de la magazin...imi pun intrebarea : de unde naiba au bani aia, ca nu lucreaza nicaieri. Nu e interesant ?

  6. #586 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    D-lui Băsescu, stop: Modernizaţi statul �n coloană!
    de Florin NEGRUŢIU


    �nţeleg să modernizăm statul. Dar n-am putea moderniza puţin şi mersul?

    "Luni sunt la Bucureşti. Avem treabă cu modernizarea statului". Şi pentru că se grăbea cu modernizarea, dl. Băsescu a plecat duminică de la Predeal spre Bucureşti cu elicopterul. Pentru o atare misiune nu se stă �n coloană, nu se pierde vremea, chiar dacă ai antemergător şi girofar.

    Şi, totuşi, să nu-l fi distras nimic pe acest Luceafăr al politicii rom�neşti? Să nu fi privit o secundă �n jos, la cuibul de cuci rebegiţi peste care zbura? Să nu fi făcut destinul prezidenţial osmoză cu destinaţia poporului participant la trafic?

    Dacă acolo, sus, ar fi ajuns urarea unei naţii incapabilă să se ridice la �nălţimea destinului făurit pentru ea de şeful statului, aceasta ar fi sunat aşa, ca un colind: Domn, domn, să-nălţăm! Străin la vorbă şi la port/ Luceşti fără de viaţă/ Căci eu sunt vie, tu eşti mort / Şi ochiul tău mă-ngheaţă.

    Adevărul e că mi-am pierdut ani din viaţă pe DN1. Este şi motivul pentru care, �n ultimii ani, Braşovul natal mi-a devenit la fel de �ndepărtat ca Laponia. Recunosc că �n orele de stat �n coloană rareori mă g�ndesc la statul asistenţial şi la felul cum el trebuie modernizat. Mai mereu sunt preocupat să le urez şi eu de bine domnului de la Circulaţie şi domnişoarelor de la televiziune care ne recomandă s-o luăm pe DN1A, cu aerul că ne-ar spune un mare secret al omenirii.

    DN1 este drumul �njurăturilor noastre: cei care vin dinspre Ardeal �i �njură pe bucureşteni că dau buzna "la munte" şi le ocupă lor drumul; cei care vin dinspre Bucureşti �i �njură pe ardeleni că ţuşti şi ei spre Capitală; dar, dacă apare vreunul din Constanţa, �l �njură toţi, că ce treabă are el aici, că de ce nu stă la vapoarele lui.

    Pur şi simplu, pe acest drum nu are loc toată lumea. Şi atunci de ce nu este el nici �n 2011 o prioritate pentru Ministerul Transporturilor? De ce de ani de zile statul �şi chinuie cetăţenii pe cei 55 de kilometri ai ruşinii dintre Braşov şi Comarnic? Poate pentru că mulţi dintre cei care conduc statul şi afacerile lui se ghidează după reţeta de viaţă "dacă n-avem p�ine, m�ncăm cozonac". E coloană pe DN1? Atunci luăm elicopterul.

    Dar ăsta-i felul nostru, al celor de la sol: după ce că nu ne-am g�ndit să luăm elicopterul, mai suntem şi c�rcotaşi. Nu putem să ne ridicăm şi noi puţin la �nălţime, să vedem ansamblul. De pildă, dacă am face-o, i-am compătimi pe chinezi, care, deşi au 65.000 de kilometri de autostradă şi tocmai au terminat, �ntr-un an şi jumătate, 200 de kilometri de cale ferată rapidă, sunt departe de tot �n urmă la modernizarea statului.

    �nchei fără nicio speranţă că domnii din elicopter vor cobor� vreodată cu picioarele pe păm�nt: �ntotdeauna le va fi mult mai uşor să conducă poporul cu vorbe umflate dec�t să facă nişte amăr�te de şosele. Aştept doar ziua c�nd acolo, �n cer, vor sta at�t de �nghesuiţi, �nc�t vor fi nevoiţi să asculte şi ei recomandările domnului de la Circulaţie: "Mii de elicoptere stau �n coloană pe DN1. Poliţia vă recomandă să o luaţi pe la T�rgovişte".lollol

    Sursa: http://www.gandul.info/puterea-gandu...oloana-7860397

  7. #587 SP
    Junior Member Codreanu's Avatar
    "Mii de elicoptere stau �n coloană pe DN1. Poliţia vă recomandă să o luaţi pe la T�rgovişte".lollol

    Ar trebui sa fie obligat de "oamenii legii" precum soferii care trebuie sa circule pe unde vrea organu

  8. #588 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar

    Evacuarea lui Vadim Tudor esuata a doua oara (NECENZURAT)





    Un inceput de an "promitator"

  9. #589 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar

  10. #590 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Băsescu: Rom�nia „nu aruncă cu pietre” �n Franţa şi Germania, dar nu mai aruncă nici cu bani
    de Loredana VOICULESCU | ieri, 15:15

    Preşedintele Traian Băsescu l-a ameninţat, r�z�nd, pe ministrul Vreme de la Comunicaţii că dacă informatizarea sistemului de plată a taxelor şi impozitelor nu va fi gata �n martie, �i va lua cartea de credit

    Rom�nia va trebui să se bată politic, nu cu pietre, cu Franţa şi Germania pentru aderarea la Schengen, �nsă pentru că nu există un termen fixat pentru aderarea la acest spaţiu, cele 271 milioane euro, aflate la dispoziţia Guvernului pentru securizarea frontierelor, ar trebui alocate IMM-urilor şi nu neapărat grupului EADS. Declaraţia a fost făcută miercuri de preşedintele Traian Băsescu, care a participat la şedinţa Executivului.

    "Pentru că nu se fixează un termen (de aderare la Spaţiul Schengen-n.r.), va trebui ca, pe de-o parte, să ne batem p�nă �n ultima clipă - să ne batem politic, nu cu pietre - dar trebuie să avem �n vedere că anul acesta avem �n buget 271 milioane euro pentru continuarea programelor de securizare a frontierei, de achiziţii de bunuri care să crească mobilitatea poliţiei de frontieră, a vămii. Cred că va trebui să privim cu reţinere cheltuirea celor 271 milioane euro, ei pot fi �ndreptaţi către IMM-uri şi nu neapărat către EADS, pentru a stimula IMM-urile, dec�t să cheltuim fără a putea şti c�nd Rom�nia va fi admisă �n Spaţiul Schengen", a spus Băsescu. �n decembrie, Franţa şi Germania au cerut UE să am�ne aderarea Rom�niei şi Bulgariei la Spaţiul Schengen.
    Grupul european EADS, care a obţinut �n 2004 un contract cu o valoare cadru de 650 milioane euro pentru securizarea frontierelor din Rom�nia, are ca principali acţionari companiile Sogeade din Franţa şi Daimler din Germania, cu c�te 22,46% din acţiuni.

    Atenţie la licitaţiile pentru fondurile destinate justiţiei

    Pe de altă parte, preşedintele Băsescu a cerut miniştrilor să acorde atenţie modului de desfăşurare a licitaţiilor publice pentru contracte finanţate din fonduri europene. El a făcut referire la un raport al Comisiei Europene privind Mecanismul de Cooperare şi Verificare (MCV) care a legat licitaţiile de funcţionarea justiţiei şi, implicit, de aderarea la Schengen. El a arătat �nsă că este foarte greu de �nţeles abordarea legată de licitaţiile publice pentru bani europeni �n condiţiile �n care Rom�nia a cheltuit o sumă foarte mică din această sursă. " Dacă vă aduceţi aminte, raportul din vară pe Mecanismul de Cooperare şi Verificare introducea deja nişte direcţii care legau accesul �n Spaţiul Schengen de licitaţii, de achiziţiile publice şi de lupta anticorupţie, de funcţionarea justiţiei. Este clar că şi acest subiect este agăţat, �ntr-un fel sau altul, de accesul �n Spaţiul Schengen şi atunci v-aş atenţiona asupra modului de desfăşurare a licitaţiilor", a spus Băsescu. Recent ministrul de Externe Teodor Baconschi a declarat că, �n condiţiile �n care MCV este folosit �n alte domenii şi devine un handicap, Rom�nia �l poate denunţa unilateral, la fel cum poate condiţiona aderarea Croaţiei la UE. La r�ndul ei, partea croată este convinsă că Rom�nia va continua, ca şi p�nă acum, să sprijine intrarea Croaţiei �n UE, fapt confirmat �n multe ocazii �n timpul �nt�lnirilor bilaterale la nivel �nalt, după cum a declarat, pentru Mediafax, purtătorul de cuv�nt al Ministerului croat al Externelor şi Integrării Europene

    Nu cădeţi �n "plasa" unui acord cu China

    Declaraţiile despre eventualitatea unui acord cu China făcute recent de fostul ministru al Finanţelor, Sebastian Vlădescu, nu l-au lăsat indiferent pe preşedintele Băsescu. El a arătat că un acord de tip preventiv presupune nişte condiţii şi că Rom�nia dispune de suficiente fonduri pentru investiţii. "Auzeam, şi profit de faptul că sunt aici şi at�tea televiziuni, sper că miniştrii nu vor cădea �n plasa unei poveşit de genul �să luăm nişte bani din China�. Sigur, China este unul dintre marii noştri prieteni, dar auzisem trăsnaia �un precautionary agreement cu China�. Păi, fraţilor, c�nd ai un precautionary agreement, se pun nişte condiţii ! Unde vrem să ne �ntoarcem ? Deci, cred că trebuie să fim măcar inteligenţi", a spus Băsescu miniştrilor.

    Băsescu, către Vreme: "O să �ţi iau ţie cartea de credit, de tot"

    ♦Preşedintele Traian Băsescu i-a spus ministrului Comunicaţiilor, Valerian Vreme, că se aşteaptă ca informatizarea sistemului de plată a taxelor şi impozitelor să fie finalizată �n martie, fără să reprezinte o condiţie impusă de FMI. R�z�nd, el l-a avertizat pe Vreme că, �n caz contrar, �i va lua cartea de credit. "Sigur, bănuiesc că nu o să ajungem să punem informatizarea, domnule ministru Vreme, �n acordul cu Fondul, pentru că o să se facă. Şi aia pentru persoane fizice, nu numai pentru companii, da ? Martie am �nţeles că este termenul? Dacă nu, o să �ţi iau ţie cartea de credit, de tot", i-a transmis Băsescu ministrului Comunicaţiilor.

    "Rom�nia pierde bani"

    Cu acelaşi prilej, Băsescu a reproşat miniştrilor că proiectele UE sunt derulate lent, iar Rom�nia pierde bani. "�n momentul de faţă avem neutilizaţi 4,1 miliarde euro, credite angajate de la BEI, BERD, BIRD şi BDCE, cele patru bănci care finanţează guverne. Oameni buni, avem bani, dar nu implementăm proiectele cu suficientă viteză ! Ca să nu mai spun de �ncă 30 miliarde euro bani nerambursabili de la UE". El a arătat că o astfel de situaţie este �nregistrată şi �n domeniul justiţiei şi i-a cerut ministrului de resort, Cătălin Predoiu, să acorde maximă atenţie acestei probleme.

    ♦ Acordul cu FMI. Nici subiectul noului acord cu FMI nu a fost ocolit de preşedinte. El este de părere că Rom�nia trebuie să continue relaţia cu Fondul Monetar Internaţional (FMI) printr-un acord precautionary, pentru stabilitate financiară, iar eventuale fonduri să fie atrase de la Uniunea Europeană, din sumele puse la dispoziţia statelor din afara zonei euro.

    ♦ Numărul de bugetari trebuie să scadă. Preşedintele Băsescu a mai declarat, miercuri, că �şi menţine ideea ca numărul de bugetari să scadă, �n timp, la 900.000 angajaţi.

    Băsescu le-a cerut membrilor CSM să am�ne alegerea noii conduceri

    Preşedintele Traian Băsescu a participat, ieri, la şedinţa Consiliului Superior al Magistraturii, unde a solicitat am�narea alegerii preşedintelui şi a vicepreşedintelui p�nă pe 20 ianuarie, după pronunţarea Curţii Constituţionale �n cazul contestaţiei privind validarea listei cu noii membri ai Consiliului. Băsescu a ţinut să menţioneze că şi el aşteaptă decizia CC �nainte să promulge o lege: "La fel cum eu nu pot promulga o lege p�nă nu se pronunţă CC, nici dumneavoastră nu puteţi călca �n picioare Curtea Constituţională", a spus el. Preşedintele Traian Băsescu le-a spus mai spus, r�z�nd, membrilor CSM, la plecarea de la şedinţă: "Vă las să-mi faceţi harcea-parcea toate părerile".lol

    http://www.gandul.info/news/basescu-...u-bani-7865047

  11. #591 SP
    Junior Member Codreanu's Avatar
    Dovedind din nou o crasă incultură şi o gravă iresponsabilitate, preşedintele Traian Băsescu şi-a permis să justifice noua lege a educaţiei naţionale, prin care au fost făcute concesii fără precedent UDMR, realiz�ndu-se o discriminare pozitivă a minorităţii maghiare fără precedent �n Uniunea Europeană, cu următoarele prevederi ale articolului III din Proclamaţia de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918, �n care sunt enunţate principiile fundamentale privind alcătuirea noului Stat Rom�n: „Deplină libertate naţională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra şi judeca �n limba sa proprie prin indivizi din s�nul său...".
    Proclamaţia de la Alba Iulia (denumită �n fapt Declaraţia de la Alba Iulia sau Rezoluţiunea Adunării Naţionale de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918) nu a fost aplicată niciodată �n integralitatea sa, sub aspectul citat mai sus, pentru că o proclamaţie nu este un act cu valenţe juridice. Conform Dicţionarului Explicativ al Limbii Rom�ne, cuv�ntul proclamaţie are următorul �nţeles: „text oficial prin care se aduce la cunoştinţa publică un fapt de mare importanţă şi de interes general; declaraţie scrisă prin care se face un apel �n vederea unei acţiuni importante".
    Pentru aplicarea prevederilor respective ale Proclamaţiei de la Alba Iulia, care a fost un act eminamente politic adoptat de o adunare plebiscitară, nu de o adunare constituantă sau legiuitoare, trebuiau �ndeplinite două condiţii. Prima condiţie era ca această proclamaţie, a cărei prevedere principală, esenţială este unirea Transilvaniei cu ţara mamă, Rom�nia, să fie recunoscută de toate minorităţile naţionale importante din această provincie majoritar rom�nească, ori minoritatea maghiară, care era cea mai semnificativă, nu a recunoscut proclamaţia şi actul politic al unirii de la Alba Iulia, cum au făcut ulterior celelalte minorităţi naţionale (germană, evreiască, ruteană, slovacă, ţigănească, ş.a.) �n cadrul unor adunări plebiscitare. A doua condiţie, subsecventă recunoaşterii proclamaţiei, era consacrarea prevederilor articolului III privind minorităţile naţionale �ntr-un act juridic fundamental (�n Constituţia Rom�niei) şi/sau legislativ (printr-o lege). Ori �n perioada interbelică prevederile articolului III din Proclamaţia de la Alba Iulia referitoare la minorităţile naţionale nu au fost statuate �n integralitatea lor nici �n Constituţia Rom�niei nici �ntr-o lege organică, �n condiţiile �n care minoritatea maghiară nu a recunoscut acest act politic.
    Prin recursul nejustificat la prevederile citate din articolul III al Proclamaţiei de la Alba Iulia, preşedintele Traian Băsescu riscă să deschidă o adevărată cutie a Pandorei �n Transilvania, �ncuraj�nd pretenţiile autonomiste şi separatiste formulate de unii reprezentaţi ai minorităţii maghiare, care au �nregistrat o recrudescenţă �n ultima perioadă, culmin�nd cu intenţia anunţată a reprezentanţilor Consiliului Naţional Secuiesc de a solicita Parlamentului European acordarea autonomiei aşazisului Ţinut Secuiesc şi prin gestul reprezentanţilor UDMR, care deţin funcţiile de preşedinte al Consiliilor Judeţene Harghita, Covasna şi Mureş, de a solicita primii cetăţenia maghiară, �n baza legii promovate anul trecut de guvernul conservator, tot mai naţionalist şi autoritarist de la Budapesta.
    Prin acest recurs nejustificat, pur speculativ, preşedintele Rom�niei a făcut din nou dovada analfabetismului şi iresponsabilităţii sale, pun�nd �n pericol prevederile articolului 1 din Constituţia Rom�niei, conform cărora Rom�nia este stat naţional, unitar şi indivizibil.
    Oare şi-a consultat preşedintele Traian Băsescu consilierii săi politici şi juridici �nainte de a face asemenea declaraţii?


    sursa http://www.cotidianul.ro/133975-Presedintele-Basescu-ameninta-art-1-din-Constitutia-Romaniei

  12. #592 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Ce urmeaza limba maghiara obligatorie la scoala ? Si cumva toate adresele si localitatiile trecute si in ungureste ? Defapt stai ca ultima se cam petrece deja pe aici de mult timp....

  13. #593 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    In drumul de acum 2 ani de la Arad la Vaslui am trecut prin Targul Secuiesc si am luat-o pe un fel de scurtatura.Acolo am pierdut cam 2-3 ore fiindca ce rataciseram.Pe harta numele satelor,comunelor sunt in romana, iar pe semnele de circulatie de pe drum sunt in maghiara...doar maghiara.Asta este cea mai mare porcarie pe care am vazut-o.Am incercat sa intrebam lumea de pe acolo pe unde trebuie sa o luam.Nimeni nu stia romaneste.Norocul de 1 la 9999999 face sa ne intalnim cu cineva tocmai din Arad, care o lua spre Piatra Neamt, si atunci am iesit de acolo.Ca sa nu mai vorbesc de drumurile infernale din tara.Cand am ajuns la Vaslui, m-am mirat ca a tinut masina, insa dupa ce am ajuns la Arad s-a fisurat telescopul...a crapat pur si simplu.Astea sunt doar doua din marile probleme ale Romaniei.

  14. #594 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Tipurile de salarii din Romania:

    Salariul Ceapa: il vezi, il iei in mana si iti dau lacrimile.
    Salariul Nenorocit: nu te ajuta la nimic, doar te face sa suferi, insa nu poti trai fara el.
    Salariul Dietetic: te face sa mananci din ce in ce mai putin.
    Salariul Ateu: te indoiesti de existenta lui.
    Salariul Magic: face cateva miscari si dispare.
    Salariul Furtuna: nu stii cand o sa apara si nici cat o sa tina.
    Salariul Umor Negru: razi ca sa nu plangi.
    Salariul Prezervativ: iti taie pofta.
    Salariul Impotent: atunci cand ai mai multa nevoie te dezamageste.
    Salariul Menstruatie: vine o data pe luna si tine 4 zile.

  15. #595 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    De ce s-a scumpit benzina. Reprezentanţii Rompetrol arată formula de calcul. Consiliul Concurenţei: �Hoţul neprins e negustor cinstit�lollollollol

    Chiriţoiu l-a informat pe premierul Boc că nu există suspiciuni temeinice �n legătură cu preţul actual al carburanţilor din Rom�nia. "Hoţul neprins e negustor cinstit! Ce pot să spun e că datele pe care le avem acum nu ne dau indicii de �ncălcare a legii"
    Preţul actual al carburanţilor din Rom�nia e corect, susţine Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei. Chiriţoiu l-a informat pe premierul Emil Boc, la solicitarea acestuia, că nu există elemente de suspiciune referitoare la �ncheierea unei �nţelegeri �ntre companiile petroliere, pentru majorarea preţului carburanţilor. �n faţa presei, Chiriţoiu a detaliat:

    "Nu e suficient să constaţi că toţi au crescut preţurile odată. Noi trebuie să dovedim că a avut loc o �nţelegere să se crească preţul, că au avut loc �nt�lniri, schimburi de mesaje. Nu �nseamnă că aceste firme sunt sigur curate şi n-au nicio problemă. Dar ştiţi cum e: hoţul neprins e negustor cinstit! Ce pot să spun e că datele pe care le avem acum nu ne dau indicii de �ncălcare a legii". La solicitarea g�ndul, Chiriţoiu admite că există suspiciuni de organizare de tip cartel doar �n ceea ce-i priveşte pe anumiţi furnizori de GPL, investigaţiile fiind declanşate �n decursul anului trecut.
    Consiliul Concurenţei a declanşat, �n 2005, o investigaţie referitoare la preţul carburanţilor, care se va finaliza abia �n luna februarie. Apoi se va face o reverificare, de către o echipă specială, se va �ntocmi un raport care va fi trimis spre avizare Comisiei Europene şi abia la mijlocul anului raportul (referitor la situaţia din 2005) va fi dat publicităţii. Aceasta este cea mai lungă investigaţie a Consiliului Concurenţei, media duratei investigaţiilor realizate de Consiliu fiind de 2 ani. "După numirea mea, �n 2009, am suplimentat echipa care se ocupa de verificări, am operat şi unele modificări, tocmai �n ideea de a urgenta finalizarea investigaţiei. S-a făcut, atunci, un control inopinat, dar nu vă pot dezvălui rezultatele, nici eu nu le cunosc", susţine Chiriţoiu.

    Cum vede Concurenţa preţul corect

    "Dacă funcţionează lucrurile bine �n Rom�nia şi �n Uniunea Europeană, atunci preţul carburanţilor, fără taxe, trebuie să fie cam acelaşi, �n toată Uniunea Europeană. �n afară de taxe, diferenţele ar trebui să fie date doar de costul transportului", a declarat Chiriţoiu. Acesta a admis �nsă, ulterior, pentru g�ndul, că "nu există vreo directivă europeană care să stabilească preţul benzinei. Eu am spus doar cum ar trebui să stea lucrurile". �ntrebat cum se justifică, �n cazul acestor explicaţii, preţurile mai mici ale carburanţilor din Austria, ţară care nu are resurse petroliere şi impune accize mai mari, Chiriţoiu a replicat: "Nu ştiu, asta mi se pare ciudat şi mie. Mă voi consulta cu proxima ocazie cu omologul meu".

    Chiriţoiu: "Pedepsirea" petroliştilor ar putea duce la noi scumpiri

    Guvernul poate introduce contramăsuri specifice economiei de piaţă, precum impunerea unor impozite, �mpotriva producătorilor care cresc rapid şi nejustificat preţul carburanţilor, a declarat, luni seara, premierul Emil Boc.

    �ntrebat dacă petroliştii nu ar putea contracara majorarea impozitelor sau introducerea altora noi, prin noi majorări ale preţurilor la carburanţi, Chiriţoiu a replicat: "Singura cale prin care statul poate reduce preţurile este scăderea taxelor. Or, aşa ceva nu este fezabil acum".

    Calculele Rompetrol arată că era loc de mai rău g�ndul a solicitat precizări referitoare la evoluţia preţului carburanţilor �n 2010 şi �n 2011 de la principalii jucători de pe piaţă: Petrom-OMV, Rompetrol, Lukoil, Mol Rom�nia. Mol anunţă că refuză orice comentariu, reprezentanţii Lukoil nu au putut fi contactaţi, iar Ramona Zanfirescu, responsabilul de comunicare al Petrom, ne-a precizat că "politica de preţuri a OMV Petrom este transparentă, e publicată pe site şi nimic nu s-a schimbat �n această privinţă �n 2010 faţă de 2005, c�nd a fost adoptată această politică de preţuri".

    Conform reprezentanţilor Rompetrol, "�n comparaţie cu aceeaşi perioadă a anului 2009, cursul de schimb leu/USD a crescut �n 2010 cu 11%, iar cotaţiile internaţionale la produse finite cu 22% la benzină, respectiv 27% la motorină. Av�nd �n vedere faptul că aceste cotaţii sunt exprimate �n USD, iar Grupul Rompetrol importă toată cantitatea de ţiţei necesară pentru producţia de produse petroliere, efectul �n lei al celor doi factori a fost reprezentat de o creştere de 36% �n cazul benzinei şi de 41% �n cazul motorinei. Mai mult, acciza la combustibili a crescut �n 2010 cu 18% pentru benzină şi cu 23% pentru motorină, iar la 1 iulie 2010 Guvernul a aprobat o creştere a TVA-ului de la 19% la 24%. Efectul cumulat al tuturor acestor factori ar fi trebuit să conducă la o creştere a preţului benzinei cu aproximativ 33% şi a motorinei cu aproximativ 39%. Cu toate acestea, preţurile practicate �n staţiile Rompetrol Downstream au crescut cu 28% la benzină şi cu 31% la motorină".

    Pe 2009, Rompetrol Downstream a raportat pierderi de 82,5 milioane lei. �n schimb, OMV Petrom a raportat c�ştiguri de 1,7 miliarde lei.

    Rom�nia - locul II la scumpiri

    Rom�nia ocupă locul doi �ntre toate cele 27 de stat membre ale UE c�nd vine vorba de scumpirea benzinei �n cei doi ani de criză, informează Ziarul Financiar. Astfel, potrivit statisticilor europene, �n perioada 12.01.2009 - 20.12.2010, litrul de benzină �n Rom�nia s-a scumpit, �n euro, cu peste 71%, �n contextul �n care cererea de produse petroliere a �nregistrat o scădere de 6% �n 2009, continuată cu un recul de 10% �n 2010. Potrivit preţurilor de referinţă afişate de Petrom, pe 1 ianuarie 2009 un litru de benzină costa 2,87 de lei. Pe 22 decembrie 2010, acelaşi litru de benzină costa 4,79 de lei.

    Preţul carburanţilor este dat de următoarele elemente: costul materiei prime (inclusiv costurile aferente prelucrării acesteia) - circa 40%; costuri de operare reţea de distribuţie, costuri logistice (distribuţie primară şi secundară), costuri financiare, adaos comercial - circa 10%; T.V.A., acciză, taxa specială de drum - circa 50%.



    DE CE S-A SCUMPIT BENZINA. Reprezentan?ii Rompetrol arat? formula de calcul. Consiliul Concuren?ei: ?Ho?ul neprins e negustor cinstit? - Gandul

  16. #596 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Fosti militari versus jandarmi Un pensionar locotenent colonel �n rezervă a fost imobilizat de jandarmi si amendat .
    Bărbatul imobilizat de jandarmi la mitingul de la Constanţa a �ncercat să rupă o pancartă cu Băsescu

    CONSTANŢA, 17 ian, 11:33 -- Martorii incidentului produs la mitingul pensionarilor militari de la Constanţa spun că bărbatul imobilizat de jandarmi a ieşit din perimetrul amenajat pentru desfăşurarea manifestaţiei şi a �ncercat să rupă o pancartă cu fotografia lui Băsescu, aflată �n faţa gardului montat forţele de ordine.
    Martorii incidentului spun că bărbatul a �ncercat să rupă pancarta şi a fost imobilizat imediat de trei jandarmi, care l-au scos cu forţa din zonă.

    Bărbatul a opus rezistenţă, astfel că jandarmii au fost nevoiţi să �l �mpingă pentru a-l duce la duba Jandarmeriei aflată la c�teva zeci de metri de locul incidentului.

    �aninte de a fi urcat �n dubă, bărbatul a spus că se numeşte Vasile Teofil, că este locotenent colonel �n rezervă şi că a activat �n cadrul Centrului Militar Zonal Constanţa.

    Pentru că protestatarul a refuzat să urce �n maşina Jandarmeriei, oamenii legii au făcut eforturi pentru a reuşi să-l urce �n autovehicul, bărbatul agăţ�ndu-se cu m�inile de maşină şi �ncerc�nd să �i �mpiedice pe jandarmi.

    �n cele din urmă, el a fost urcat �n duba Jandarmeriei şi dus la secţia 3 Poliţie, urm�nd să fie cercetat pentru tulburarea liniştii publice.

    Preşedintele Sindicatului cadrelor militare disponibilizate, filiala 1 Constanţa, Remus Macovei, a declarat că Vasile Teofil nu este membru de sindicat.

    Incidentul a avut loc �n jurul orei 10.45, iar �n urma acestuia numărul forţelor de ordine a fost suplimentat.

    Aproximativ 400 de cadre �n rezervă din MApN, MAI, SRI şi SPP protestează, luni, �n faţa Prefecturii Constanţa, faţă de decizia Guvernului de racalculare a pensiilor militarilor.

    Protestatarii scandează "Jos Băsescu", "Armata vrea dreptate, onoare, demnitate", "Hoţii", "Jos Guvernul mincinos".

    De asemenea, aceştia au mai multe pancarte pe care scrie "Armata �n rezervă este tot o armată", "Cu noi aţi ajuns �n NATO", "Afară din ţară cu ciuma mondială". De asemenea, protestatarii au adus cu ei o pancartă cu fotografia lui Traian Băsescu şi cu mesajele: "Călăul suprem al Armatei Rom�ne; Totul este sub control; V-am ciuruit".

    Pensionarii din MAI au depus, vineri, o pl�ngere penală la Parchetul �naltei Curţi de Casaţie şi Justiţie �mpotriva miniştrilor Apărării şi de Interne, Gabriel Oprea şi Traian Igaş, precum şi �mpotriva directorului SRI, George Maior, acuz�ndu-i de abuz �n seviciu contra intereselor persoanei.

    B

  17. #597 SP
    Senior Member Madk91's Avatar


    Dovada ca romania nu isi apreciaza valorile.
    Adica in '50 sa faci tu Jetpack!
    ***

    De curiozitate , cati frantuji sau nemti au facut proteste in halul asta pentru presedintii lor actuali?

  18. #598 SP
    Junior Member florinmuntean's Avatar
    dupa parerea mea ar trebui inca o revolutie

  19. #599 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Quote Originally Posted by florinmuntean View Post
    dupa parerea mea ar trebui inca o revolutie
    De ce? Sa mai moara alte mii de persoane nevinovate? Pentru ce? ca sa repete totul?
    Tu crezi ca daca facem din nou o revolutie se v-a schimba ceva?
    S-a plans de comunism , acum au dat de alt drac...E vina noastra pentru ca noi am acceptat , noi am fost la vot , noi am lasat capul plecat , noi suntem nepasatori de ceea ce e in jurul nostru.

    Daca vrem sa schimbam ceva la nivel de tara , trebuie mai intai sa schimbam ceva la noi insine. Mandria si indiferenta.

    Am vazut de sarbatori la TV tot felul de emisiuni ce duceau mancare , dulciuri si imbracaminte la tot felul de case amarate dar PLINE de copii. Sarmanii copii nu au nicio vina , nimeni nu alege unde se naste. Pe parinti in condamn. In ochii mei oamenii astia sunt la fel de vinovati ca si un criminal. Cum sa faci tu 7 copii cand tu nu iti permiti. Inteleg 1 ,2 hai maxim 3 ...dar totusi. Partea cea mai groaznica e ca unii chiar traiesc din alocatiile copiilor si nu muncesc ca sunt prea lenesi ori sunt alcoolici.

  20. #600 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Madk91 View Post
    De ce? Sa mai moara alte mii de persoane nevinovate? Pentru ce? ca sa repete totul?
    Tu crezi ca daca facem din nou o revolutie se v-a schimba ceva?
    S-a plans de comunism , acum au dat de alt drac...E vina noastra pentru ca noi am acceptat , noi am fost la vot , noi am lasat capul plecat , noi suntem nepasatori de ceea ce e in jurul nostru.

    Daca vrem sa schimbam ceva la nivel de tara , trebuie mai intai sa schimbam ceva la noi insine. Mandria si indiferenta.

    Am vazut de sarbatori la TV tot felul de emisiuni ce duceau mancare , dulciuri si imbracaminte la tot felul de case amarate dar PLINE de copii. Sarmanii copii nu au nicio vina , nimeni nu alege unde se naste. Pe parinti in condamn. In ochii mei oamenii astia sunt la fel de vinovati ca si un criminal. Cum sa faci tu 7 copii cand tu nu iti permiti. Inteleg 1 ,2 hai maxim 3 ...dar totusi. Partea cea mai groaznica e ca unii chiar traiesc din alocatiile copiilor si nu muncesc ca sunt prea lenesi ori sunt alcoolici.
    Un comentariu pertinent si care reflecta realitatea. 10X !!!!

    ---------- Post added 21-01-2011 at 07:26 PM ----------

    Tăierea pensiilor militarilor, ilegală

    Guvernul consideră că instituţiile din sistemul naţional de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională pot continua recalcularea pensiilor, baz�ndu-se pe o serie de interpretări ale deciziei �naltei Curţi de Casaţie şi Justiţie pe această temă.


    Referitor la motivarea dată de ICCJ, Biroul de presă al Guvernului a făcut următoarele precizări:

    1. �nalta Curte de Casaţie şi Justiţie (�CCJ), prin decizia nr. 38/07.01.2011 pronunţată �n dosarul nr. 1371/33/2010, a respins recursurile declarate de Guvernul Rom�niei şi MAI �mpotriva sentinţei civile nr. 338/28 septembrie 2010 a CA Cluj - reţin�nd incidenţa art. 15 alin 4 din Legea nr. 554/2004, modificată � respectiv faptul că suspendarea actului administrativ individual � HG nr. 735/21.07.2010 � opreşte producerea efectelor acestui act �n raport cu reclamanţii �n cauză, efectele actului administrativ fiind suspendate ope legis p�nă la soluţionarea �n mod definitiv şi irevocabil a cauzei - obiect al dosarului nr. 1510/33/2010 al CA Cluj, �n care s-a pronunţat sentinţa civilă nr. 443/23.XI. 2010.

    2. �n considerentele hotăr�rii pronunţate de �CCJ se răspunde motivelor de recurs, sens �n care se fac precizări cu privire la caracterul şi natura cererilor de suspendare formulate �n temeiul art.14 din Legea 554/2004 modificată. Astfel, se arată că instanţa de contencios administrativ este abilitată să dispună suspendarea actului administrativ atacat ori de c�te ori la nivel de aparenţă actul atacat nu �ndeplineşte condiţiile de fond sau de formă prevăzute de lege, �n raport cu natura actului, precum şi atunci c�nd dispoziţiile art. 14 sunt �ntrunite �n speţa dedusă judecăţii.

    3. At�t art. 14, c�t şi art. 15 din Legea nr. 554/2004 prevăd expres că suspendarea se acordă de instanţa de judecată la cererea părţii care se consideră vătămată, după formularea pl�ngerii prealabile, respectiv la cererea reclamantului prin care se solicită anularea actului atacat. Mai mult, doar �n cazul anulării actelor administrative cu caracter normativ art. 23 din Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004 prevede publicarea obligatorie a hotăr�rilor judecătoreşti definitive şi irevocabile de anulare, despre care se arată expres că sunt "general obligatorii şi au putere numai pentru viitor�, tocmai pentru opozabilitate faţă de toţi destinatarii normei. �n schimb, hotăr�rea de suspendare nu se publică, astfel că nu se poate susţine că efectele sale se produc erga omnes.

    4. Aceeaşi poziţie a fost �mbrăţişată şi de către Consiliul Superior al Magistraturii, care prin Rezoluţia de clasare din 11.11.2010, dată �n dosarul 226/CDJ2010 al Comisiei de Disciplină pentru judecători, prin care s-a apreciat că "efectele hotăr�rii �n cauză sunt doar referitor la părţile din dosar�.

    5. �n concluzie, �n temeiul dispoziţiilor legilor invocate mai sus, pe baza dispozitivului hotăr�rii �CCJ şi potrivit prevederilor Legii 119/2010, considerăm că instituţiile din sistemul naţional de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională pot continua recalcularea pensiilor.

    6. Procesul de recalculare a pensiilor �şi are temeiul �n Legea 119/2010 cu referire la Legea 19/2000, motiv pentru care suspendarea efectelor HG nr. 735/2010 nu este echivalentă cu constatarea ne-legalităţii normelor de fond privind recalcularea pensiilor, cuprinse �n Legea 119/2010 cu referire la Legea 19/2000.

    7. C�tă vreme Legea 119/2010 este �n vigoare, iar Curtea Constituţională a constatat conformitatea sa cu dispoziţiile Constituţiei prin decizia nr. 873/2010, considerăm că actul normativ trebuie să-şi producă efectele, iar suspendarea hotăr�rii Guvernului nu afectează aplicarea Legii.

    Judecătorii �naltei Curţi de Casaţie şi Justiţie au decis: tăierea pensiilor militarilor este ilegală
    Magistraţii susţin că suspendarea hotăr�rii de Guvern prin care s-a decis recalcularea acestor venituri se aplică pentru toţi militarii, poliţiştii, jandarmii şi toate celelalte categorii de funcţionari publici cu statut special �n rezervă.

    Instanţa supremă a motivat decizia �n procesul privind suspendarea HG 735/2010, conform Legii nr. 119/2010 privind stabilirea unor măsuri �n domeniul pensiilor.

    Preciz�nd că HG răm�ne suspendată p�nă la soluţionarea definitivă a procesului privind anularea acestui act normativ (deja dispusă de Curtea de Apel Cluj, dar prin sentinţă nedefinitivă), �nalta Curte de Casaţie şi Justiţie a precizat faţă de cine operează această suspendare.
    Astfel, magistraţii instanţei supreme scriu �n motivare, la pagina 20, paragraful 5 că "instanţa de control judiciar are �n vedere faptul că hotăr�rea de Guvern nr 735/2010 - act administrativ unilateral cu caracter normativ - produce efecte erga omnes, ca şi sentinţa recurată".
    �n traducere, pe �nţelesul tuturor, acest lucru �nseamnă că aplicarea HG este suspendată pentru toţi cei vizaţi de acţiunea sa, nu doar pentru cei care au avut c�ştig de cauză �n instanţă .
    Şi asta, cel puţin, p�nă c�nd instanţa supremă va stabili, prin verdict definitiv, dacă menţine decizia Curţii de Apel Cluj privind anularea dispoziţiilor art. 2 alin. 2,3,4,6 şi 7, ale art. 6 alin. 1,2 şi 4 şi ale art. 10 alin. 2 din H.G. nr. 735 din 21.07.2010.

    Instanţa supremă informează că va mai lua ceva timp p�nă c�nd vom avea un verdict definitiv şi �n procesul privind anularea acestor articole, deoarece dosarul nu a ajuns �ncă pe rolul �CCJ.

    Se stopează recalcularea pensiilor
    Prin motivarea deciziei de suspendare a actului normativ ce a provocat scandalul pensiilor militare, instanţa supremă contrazice poziţia exprimată de Ministerul Justiţiei şi de Guvern. Cele două instituţii au precizat prin adrese trimise la Ministerul Apărării Naţionale că decizia de suspendare a HG 735/2010 se aplică numai celor care au deschis procesul c�ştigat la Cluj şi �n final la Bucureşti, la instanţa supremă.
    Aceste adrese au fost invocate de generalul Mariana Lupu, şefa Direcţiei Financiar-Contabile din MApN, atunci c�nd aceasta a făcut publice date concrete despre stadiul recalculării pensiilor militarilor. Precizăm că �n recurs, instanţa supremă a admis cererile de intervenienţi formulate de Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate şi de Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare �n Rezervă şi Retragere "Alexandru Ioan Cuza� � Filiala Sector 5 Bucureşti, resping�nd recursurile declarate de Guvern şi de Ministerul Administraţiei şi Internelor.
    Oficiali din Ministerul Justiţiei ne-au precizat că au luat la cunoştinţă motivarea instanţei şi că lucrează la un punct de vedere.

    Reprezentantul Sindicatului Militarilor Disponibilizaţi, Valeriu Pricină, a caracterizat sentinţa �CCJ drept �un act de dreptate�. �Aşa trebuia interpretată sentinţa de la bun �nceput", a declarat Pricină, potrivit antena3.ro.

    �ntrebat dacă sentinţa �CCJ va opri recalcularea pensiilor, reprezentantul sindical a declarat: "Dacă suntem �ntr-o Europă de drept şi �ntr-un stat de drept, aşa ar trebui să se �nt�mple�.

    Purtătorul de cuv�nt al Ministerului Apărării, Tiberiu Frăţilă, nu a putut fi contactat pentru a oferi detalii pe această temă.

    T?ierea pensiilor militarilor, ilegal? | Jurnalul National

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 158 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 40 80 130 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts