Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 49 of 158 FirstFirst ... 39 47 48 49 50 51 59 99 149 ... LastLast
Results 961 to 980 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #961 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by arberoa View Post
    Da, este un sistem corupt, ineficient si abia astept sa se pensioneze toti si sa vina randul generatiei noastre, in care eu imi pun toate sperantele si sper sa nu dezamagim.
    Iti spui sperante in cine nu trebuie, nu vreau sa exagerez, dar cred ca peste 90% din tinerii de azi sunt la pamant, uita-te cum scriu si cum gandesc si ce hobby-uri au, toti se viseaza fotbalisti sau cantareti si pierd noptile prin cluburi cu manele, dar ei nu-s in stare sa scrie o fraza corect, nu stiu ce-i aia cratina, nu stiu cati de i se foloseste intr-un cuvant si cred ca e "cool" sa scrii cu k in loc de ca.

    Timpul ne va arata cine are dreptate, dar eu cred ca peste 20-30 de ani va fi dezastru in tara asta, probabil vom ajunge aproape ca in Idiocracy.

  2. #962 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Si daca 90% din persoanele din generatia ta au invatat pe rupte dar n'au facut mare lucru pentru tara asta cum e? Au vazut cu ochii lor cum niste paduchi isi bat joc de ei si de drepturile lor si n'au facut nimic, au preferat sa'si bage picioarele si sa plece la mai bine, ca doar tine de natura omului sa fie egoist. Cred ca sunt la fel de vinovati ca si cei pe care ii mentionezi tu. Cretinii astia macar au o scuza, ca sunt spalati pe creier de manele si etnobotanice, sa nu mai spun de colectivul in care se invart la scoala, unde cel care invata e conceput ca un tocilar ratat fara viata sociala. Personalitatea individului e influentata in formarea ei intr'o mare masura de societate, fac si ei ce vad pe strada si la televizor.

  3. #963 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Si daca 90% din persoanele din generatia ta au invatat pe rupte dar n'au facut mare lucru pentru tara asta cum e? Au vazut cu ochii lor cum niste paduchi isi bat joc de ei si de drepturile lor si n'au facut nimic, au preferat sa'si bage picioarele si sa plece la mai bine, ca doar tine de natura omului sa fie egoist.
    Si cam ce vroiai sa faca ? Asa, ca idee... Tot aud : sa facem ceva, sa facem ceva ! OK, hai sa facem ? Ce propuneti ?

    Aia care au plecat au facut foarte bine, eu si acum regret ca n-am plecat dupa ce am terminat facultatea, dar niciodata nu e prea tarziu. Ce-ai vrea sa faca cei care sunt inteligenti si talentati ? Sa ramana si sa fie bataia de joc a manelistilor ? Ai idee ce salarii se ofera in orasele mai mici ?

    Eu chiar nu pot intelege cum se descurca unii, mancarea e foarte scumpa, de restul nu mai zic. Eu dau cam 400 lei doar pe intretinere+curent+telefon+net+tv. Asta vara. Iarna mai creste cu 150 lei suma.

    Si stau doar eu cu prietena intr-o garsoniera, din fericire nu trebuie sa platesc chirie. Cum ar fi daca as plati si o chirie de inca 400 lei ? Iarna as plati 950 lei doar pe chirie + ce am mentionat mai sus. Doar atat, fara mancare sau alte cheltuieli. Si multi au salarii sub suma asta...

    Repet : ce vrei sa facem ? Sa nu acceptam salariile astea ? OK, eu nu accept din start, problema e ca sunt multi care accepta. Insa deja sunt cam enervat de atitudinea asta : hai sa facem ceva, suntem cu toti vinovati ! Serios ? Pai zi si CE sa facem si nu doar atat. Gandeste-te si ce rezultate o sa avem.

    Din pacate e cum a zis Donely : tara asta e condamnata, e prea tarziu sa mai pot face orice, cand majoritatea e o turma de oameni prosti nu poate o mana de oameni sa scoata tara din rahat. Cand 90% din oameni au mentalitatea "lasa ca e bine si asa" ce crezi ca o sa poata face restul de 10% ? Spune ce si eu promit ca o sa fiu primul care iti urmeaza sfatul (daca e un sfat bun si cu sanse de reusita).

  4. #964 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RaverX, un pic de off-topic: de ce pui spatiu inainte de semnele de punctuatie (mai ales ca o faci selectiv)? Nu e corect

  5. #965 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    RaverX, un pic de off-topic: de ce pui spatiu inainte de semnele de punctuatie (mai ales ca o faci selectiv)? Nu e corect
    Asa-mi place mie cum arata, fac asta doar cu : ? !
    Insa iti multumesc pt observatie, voi incerca sa nu mai pun spatiul ala in viitor.

  6. #966 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    ^Credeam ca sunt singurul caruia i se pare ca ar arata mai bine asa desi la mine este vorba doar de ? ! fara :

  7. #967 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Si daca 90% din persoanele din generatia ta au invatat pe rupte dar n'au facut mare lucru pentru tara asta cum e? Au vazut cu ochii lor cum niste paduchi isi bat joc de ei si de drepturile lor si n'au facut nimic, au preferat sa'si bage picioarele si sa plece la mai bine, ca doar tine de natura omului sa fie egoist. Cred ca sunt la fel de vinovati ca si cei pe care ii mentionezi tu.
    Iti recomand sa te mai documentezi despre natura umana.

  8. #968 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    (....) nu stiu ce-i aia cratina (...)
    Este cratima dar, dat fiind nervul cu care scriai, poate ca asta te-a impins la a scrie gresit. In ceea ce priveste ce este de facut, eu vin cu o prima sugestie. Una marunta, fara o argumentatie solida si fara sugestii de organizare, dar fara nevoia de a avea asa ceva. Iata despre ce este vorba:

    Exemplul propriu. Nu inventez apa calda, nu pretind ca este raspunsul tuturor problemelor si nu iau pe nimeni peste picior. Este vorba despre exemplu propriu in atitudine si in actiune. Este ceva greu de realizat cand este vorba de constiinta civica, de exemplu. (eu inca ma lupt cu asta chiar atunci cand este vorba de mine insumi, inca de la cele mai mici probleme, cele marunte: nu intervin intr-o problema de ordin public, pentru ca iese o incaierare in care "mi-o iau" de unul singur in timp ce ceilalti se uita, nu chem politia cand vecinul face scandal ca ma trezesc cu anvelopele taiate etc.) Dar atat timp cat a avea o conduita verticala si o exprimare corecta nu inseamna ca est "varza", sau "un tocilar cu nervii arsi", atata vreme cat a fi corect nu inseamna sa fii "prost" sau "fraier" sau "papagal", inseamna ca realizezi ceva. Eu, tu, el, ea.

    Mi se pare remarcabil cat de putin seamana exemplul meu cu idealul adolescentin: rebel, contra, cool. Bine. Dar macar nu dobitoc, ratat sau ticalos.

  9. #969 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Superb !!!!!
    Attached Images Attached Images 312852_273914199308641_100000701902432_907959_323305449_n.jpg

  10. #970 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Enthroll View Post
    Iti recomand sa te mai documentezi despre natura umana.
    chiar tine de natura umana egoismul..aa..ca omul incearca sa fie darnic pe baza relatiilor(de ex de prietenie) e altceva..dar omul..ca orice animal se va ajuta doar pe el insusi..asa a stabilit natura...cel mult ii poate ajuta pe altii sa se ajute singuri..

    daca ar fi invers..si ar fi darnic de la natura nu ar mai exista oameni saraci,oameni bogati iar ierarhiile nu ar mai avea rost,iar marea masa de oameni nu ar fi asa usor de controlat..

  11. #971 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mare om...
    steve-jobs.jpg


    Mare caracter...
    no-jobs.jpg

  12. #972 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    nici macar ... mare caracter !

  13. #973 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mare om...
    Attachment 146192


    Mare caracter...
    Attachment 146193
    Corect era prima poza Mare om si la a doua poza Mare jeg.

  14. #974 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    ...
    Attached Images Attached Images 302000_190531247687959_182777045130046_429204_53606814_n.jpg

  15. #975 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    LA MULTI ANI MAJESTATE !

    Regele Mihai a sosit, marti dimineata, la Parlament, insotit de membri ai familiei regale, fiind intampinat de presedintele Senatului, Mircea Geoana si de Garda de Onoare. Familia regala au plecat de la Palatul Elisabeta in jurul orei 09.00. Coloana oficiala a trecut pe Calea Victoriei, prin fata Palatului Regal, transmite MEDIAFAX.
    Regele a fost primit la intrarea de la Senat cu Garda de onoare.
    Mircea Geoana l-a intampinat pe Regele Mihai la sosire, a dat mana cu acesta, cei doi purtand un scurt dialog.
    La Parlament au sosit, de asemenea, reprezentanti corpului diplomatic acreditati la Bucuresti, printre care ambasadorul SUA. Liderii PNL si PSD

    Discursul Regelui Mihai in fata Parlamentului Romaniei.

    - Doamnelor si domnilor senatori si deputati, sunt mai bine de 60 de ani de cand m-am adresat ultima ora natiunii de la tribuna Parlamentului. Am primit cu bucurie si cu speranta invitatia. Prima noastra datorie este sa ne amintim de toti cei care au murit pentru independenta noastra in toate razboaiele pe care a trebuit sa le ducem si in decembrie 1989. Nu putem avea viitor fara a respecta trecutul. Oamenii calatoresc si incearca sa isi consolideze familia si viata spre binele generatiilor viitoare. Romania a evoluat mult in ultimele doua decenii. Drumul nostru ireversibil catre UE si NATO nu ar fi fost posibil fara actiunea pentru libertate si democratie a legislativului romanesc din 1989. Politica poate aduce prejudicii cetateanului daca este aplicata in dispretul legii. Multe domenii din viata romaneasca gospodarite competent si liber au reusit sa mearga mai departe in ciuda crizei economice.

    - Sunt mahnit ca dupa doua decenii de revenire a democratiei oamenii batrani si bolnavi sunt nevoiti sa treaca prin situatii injositoare. Romania are nevoie de infrastructura. Agricultura nu este un domeniu al trecutului istoric, ci al viitorului. Scoala este si va fi o piatra de temeli a facultatii. Alaturi de familia noastra, vom sustine interesele fundamentale ale Romaniei: continuitate si traditiile tarii noastre.

    - Coroana Regala nu este un simbol al trecutului, ci o reprezentare unica a independentei. Coroana este o reprezentare a statului in continuitatea lui istorica.

    - Institutiile democratice nu sunt guvernate doar de legi si de etica. Simtul datoriei, iubirea de tara si competenta sunt criteriile principale ale vietii publice. Lumea de maine nu poate exista fara morala, fara credinta si fara memorie. Romania a mers mai departe prin idealurile marilor oameni ai istoriei noastre.

    - In 1989 in ajutorul Romaniei s-au ridicat voci cu autoritate venind de pe toate meridianele globului. Ele s-au adaugat sacrificiilor tinerilor.

    - Am servit natiunea romana de-a lungul unei vieti lungi si pline de evenimente, multe nefericite. Dupa 84 de ani de cand am devenit rege pot spune ca cele mai importante lucri de dobandit dupa libertate si democratie sunt si demnitatea. Democratia trebuie sa imbogateasca arta carmuirii. Romania are nevoie de carmuitori respectati si priceputi. Nu trebuie niciodata uitati romanii.

    - Sta doar in puterea noastra sa facem tara statornica, prospera si admirata in lume. Nu vad Romania de astazi ca pe o mosternire de la parinti, ci ca pe o tara de la copiii nostri.

    PS. Regele Mihai a declarat in cadrul discursului sustinut in Parlament ca politica poate aduce prejudicii cetateanului daca este aplicata in dispretul legii si ca Romania are nevoie de carmuitori respectati si priceputi !!
    Attached Images Attached Images showthumb_resize.php.jpg

  16. #976 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mi-e mi s-a parut penibil faptul ca au venit pentru acest eveniment persoane foarte importanta din toata Europa, regina Spaniei, familia regala din Rusia, Finlanda si altele, dar marele Traian Basescu nu s-a obosit. Penibil.

  17. #977 SP
    Teraflops Graft's Avatar

  18. #978 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Regele Mihai I a fost ovaţionat �ndelung, marţi seară, de aproape o mie de rom�ni, la Opera Naţională din Bucureşti, unde a participat la spectacolul de gală organizat cu prilejul �mplinirii a 90 de ani.

    continuare


  19. #979 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Sunt singurul caruia i-ar conveni sa revenim la o monarhie constitutionala ?

  20. #980 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Sunt singurul caruia i-ar conveni sa revenim la o monarhie constitutionala ?
    Daca din anii '90 se revenea la monarhie, Romania era o alta tara cu oameni cu alta mentatlitate decat este acum.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 49 of 158 FirstFirst ... 39 47 48 49 50 51 59 99 149 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts