Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 224 1 2 3 11 51 101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Tigara electronica

    Dupa ce am incercat sa gasesc cat mai multe informatii despre ET (tigare electronica), m-am decis sa achizitionez si eu cateva (direct din China desigur, pentru ca la noi subiectul este aproape zero). Daca mai sunt printre voi oameni care au incercat sa faca trecerea de la tigare normala la electronica, postati aici. Totodata cred ca e bine sa ramana ca un thread de impresii, probleme si sfaturi, pareri pro si contra, etc. in cazul in care mai sunt doritori.

    Eu vroiam sa iau de acum un an-doi de cand le-au inventat chinezii (Ryuan cred ca si detine licenta dealtfel), dar erau la preturi prohibitive - initial se vindeau "pe sub mana" la 400-800 USD bucata, iar cartusele erau de negasit. Acum ca au ajuns mai cheap (300-400 RON cu tot cu transport), am zis sa fac si eu pasul. M-am hotarat dupa ce mi-am dat seama ca pufai in medie 2-3 pachete de tigari pe zi. Si nu mi-e de mine, ca oricum mor tanar si nelinistit, ci de cei din jur care fumeaza pasiv... sa nu mai vorbim de miros, fum, etc.

    So, despre ce este vorba la tigarea asta electronica, sau e-tigare, e-smoking ? In principiu e o "jucarie" formata din 3 componente. Prima componenta este bateria, care are si un mic led in capat, pentru a simula "jarul". De fapt bateria actioneaza ledul pe baza presiunii. Adica atunci cand trageti, se aprinde ledul respectiv. A doua componenta este un atomizator care contine si un mic procesor. Atomizatorul este cel care se ocupa de transformarea apei din cartus in aburi (pentru a avea feelingul de fum). Iar procesorul este cel care se ocupa de dozarea din cartus la fiecare tragere. Ultima parte, si ceea ce veti cumpara in locul tigarilor de zi de zi, este cartusul (sau patronul). Cartus care vine sigilat, si care contine nicotina lichida (exista si cartuse cu zero nicotina), apa si propylene glycol (un produs folosit des in industria farmaceutica si alimentara, ca o substanta care da arome, mirosuri, etc.)

    Mbon, ideea de baza e simpla. Se incarca bateria/acumulatorul (de obicei pachetul vine cu 2 baterii, un atomizator si un pachet de 5 cartuse), se imbina cele 3 componente, si se trage. Jucaria scoate fum, are gust de tigare, da nicotina necesara (mai ales dependentilor de nicotina)... si cam asta este. Din cate am inteles, un acumulator rezista cam 24h, iar un cartus aproximativ 140 de fumuri. Aici, pana nu testez nu stiu exact, dar pe toate site-urile am vazut ca un cartus este echivalentul a 20-30 de tigari (insa nu echivalentul nicotinei, ci a numarului de fumuri trase).

    Din cate am calculat eu, in afara costului tigarii electronice propriu zise, cartusele ajung undeva un picut mai ieftin decat costul tigarilor. Insa am vazut ca exista si firme care distribuie acel e-liquid. Cu alte cuvinte, se poate face refill la cartuse, in felul aceste iesind la jumatate de pret.

    Acum, pe mine unul nu neaparat problema banilor ma doare, ci cat de eficienta este de a inlocui tigarea pur si simplu. Voi reveni cu amanunte si "review" dupa ce achizitionez si eu diseara.

    P.S. Exista si un program in mai multi pasi prin care sa te "lasi" de nicotina. Practic se incepe cu cartuse cu concentratie de nicotina maxima, dupa care medie, low, si in final, fara nicotina. Am uitat sa specific, ca exista diverse arome pentru cartus: marlboro, mentolate, vanilie, etc.

    P.P.S. Am uitat sa mentionez ca prin aceasta tigara electronica, scapati de gudron, monoxid de carbon, dioxid de azot, cianură de hidrogen, acizi, arsen, plumb, si ce alte nebunii mai exista prin tigarile din ziua de azi. Fumul eliberat de fapt este un abur, care nu miroase, nu se depune, etc. Totodata mentionez ca nu lucrez si nu am nici-o legatura cu site-urile specificate. Nu vreau sa fac reclama, vreau doar sa inlocuiesc tigarile cu ceva mai sanatos. Easy as that

    In speranta ca threadul asta va deschide ochii cuiva, nu pot decat sa va urez: Happy "e-smoking" everyone!
    Attached Images Attached Images electronic_cig.jpg

  2. #2 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Succes bro, poate te lasi de fumat...."ca de e timpul"

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai, tocmai, ca nici nu vreau sa ma las de fumat... de-asta si cumpar "jucaria". Cateva extra clipuri:




  4. #4 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    MonkY you are the MAN ! nu stiu de ce dar este prima data in viata mea cind ma gindesc serios sa las traditionala tigara. Cunoasteam cu toti problemele care le provoaca, de la fumat pasiv pentru cei de linga noi pina la miros-ul ingrozitor (care la un mom. dat nici fumatorul nu-l mai suporta) care incercam sa-l scoatem cu tot felul de metode insa nici una nu se compara cu jucarioara asta care, cred, este solutia finala.

  5. #5 SP
    sid
    Administrator sid's Avatar
    Si ca idee, tocmai am bagat un ochi pe amazon.co.uk si sunt in jur de 20-30 lire, adica cam la juma de pret ca la noi.

    Acum nu stiu cum e cu compatibilitatea cartuselor ...

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    sid: tocmai asta e problema. Am gasit si eu pe amazon.co.uk si pe altele. Problema e ca nu merge orice cartus la o alta tigare. Mai mult, la cartusele acelea de 5-10 bucati la pachet, daca mai adaugi si cate 2 lire, iesi prea scump. In plus, ele au si o garantie... daca se buseste, ce faci ? O arunci, ca nu cred ca merita sa o trimiti in UK

    Anyway, ideea am aruncat-o in aer, acum asteptam impresii, preturi, idei, etc... Important e ca exista o solutie alternativa la fumatul "cancerigen", si nu mai este atat de costisitoare...

  7. #7 SP
    Member alalalt's Avatar
    Sunt si eu interesat de o jucarie de genul asta. Asteptam review, MonkY

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by alalalt View Post
    Sunt si eu interesat de o jucarie de genul asta. Asteptam review, MonkY
    Ce tare va fi... review la tigara electronica
    Eh, eu in seara asta iau, fac un preview... si dupa aceea in cateva zile va spun si daca m-am obisnuit cu ele, daca merita, etc. Si eu sunt al draq de curios...

  9. #9 SP
    Member Snake's Avatar
    Hai ca m-ati facut curios. Astept si eu "review-ul". Apropos, din cate am vazut exista o versiune mai veche (si care seamana cu un pix) si cea din clipurile din primul thread care poate fi confundata cu usurinta cu o tigare. De exemplu cea din clipul de mai jos este prima. Tu de care iei MonkY ?


  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Hai ca m-ati facut curios. Astept si eu "review-ul". Apropos, din cate am vazut exista o versiune mai veche (si care seamana cu un pix) si cea din clipurile din primul thread care poate fi confundata cu usurinta cu o tigare. De exemplu cea din clipul de mai jos este prima. Tu de care iei MonkY ?
    Versiunea 2.0, normal. Are firmware mai bun
    Sincer, mi-as lua un trabuc si-o pipa... dar astept intai sa testez pe prima sa vedem. Poate o fi vre-o prostie, si nu-mi place sa ma pronunt "dupa reclame"

  11. #11 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    dupa ce m-am jucat azi noapte, culcat la 9 dimineata si trezit respectiv la ora 16:00 cu un gust de tigara in gura de ma mir ca nu se topeste periuta de dinti... nu credeam ca voi gasi o solutie.

    MonkY astept si eu review-ul.. de dragul periutei de dinti

  12. #12 SP
    Junior Member a3rol's Avatar
    Si cum e ?Ce parere ai?

  13. #13 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Pffff... Eu am incercat cu tot felul de metode, dar nu am reusit sa ma las... Astept cu interes review-ul! Ultima data am incercat sa inlocuiesc tigarile cu o pipa, insa am fumat in 2 zile 3 pachete de tutun (tras in piept). Rezultatul: tot imi trebuia tigara normala, eram mereu ametit de la cat de greu trageam din pipa, si ma mai ustura si gatul... La un coniac merge, dar in rest...

    Anyway, mi se pare mie sau tzigareta asta e cam supradimensionata?

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bon, am reusit si eu sa prind ceva timp liber, sa fac 2-3 poze si sa ma "invat" cu tigara electronica, asa ca voi face un mic preview. Dupa cum am promis (si dupa cum ma cunoasteti) nu pot sa fac un review serios decat dupa o perioada mai lunga de folosire a unui produs.

    Dupa cum se observa in poze, pachetul vine intr-o cutie eleganta "cu de toate". 2 acumulatori, atomizatorul, incarcatorul + un cablu super funny (de doar 30cm aproximativ), si un set de 5 cartuse (2 x regular high, 1 x regular med, 1 x regular low si 1 x regular no).

    La o prima vedere, tigarea electronica pare a fi ca orice alta tigare. Mai ales de la distanta. In momentul in care ai pus mana pe ea insa iti dai seama instant de diferente. In primul rand, asa cum zicea DonAdryan mai sus, este un pic supradimensionata (vezi poza comparativa cu o tigare kent 4). In al doilea rand, este mult mai grea. Atat de grea, incat eu unul nu pot fuma fara ajutorul mainii (asta din pacate va fi mai grav pentru sesiunile de gaming care necesita ambele maini), dar nu indeajuns de grea incat sa deranjeze. Ce sa mai are 20 grame (desi pe site-uri am vazut ca e specificat ca avand 29 grame, cantarul meu arata doar 20 - sorry, poate a luat-o razna).

    Mbon, trecand peste partea legata de dimensiuni si de cum arata, ajungem la "Cum este dom'le, cum este ?" (intrebare pe care cred ca am auzit-o de sute de ori in ultimele 2 zile de cand am zis ca iau asa ceva). Well, impresie personala, dupa 2-3 ore de la cumparare, si doar un cartus terminat (regular high): "Este ok dom'le, este OK !". Serios acum, e foarte usor de introdus cartusul (care totusi eu ca incepator am reusit sa-l fac sa "curga" un pic). Introduci cartusul si tragi. Primul fum vine mai greu, dupa care... e aproape ca orice alta tigare. Un mic neajuns ar fi acela ca fumul pe care-l tragi vine pe un singur orificiu (a se citi gaurica) si ca la o tigare din tot filtrul. E o senzatie neobisnuita la inceput, dar in momentul in care ai simtit gustul de tutun... e super ok.

    Fumul generat nu este nici pe departe la fel de mare precum la o tigare normala... dar la urma urmei nici nu este fum, ci abur. Greutatea e un mic incovenient, dar cred ca ma pot obisnui. Adica, am fumat trabucuri de n ori mai grele/mari. Cu gustul insa va trebui sa ma obisnuiesc. Adica, va dati seama, dupa ce ani de zile am fumat aceeasi tigare, e cam greu sa ma obisnuiesc brusc. In plus, inca nu stiu daca voi merge pe regular high, medium, low. Mai trebuie testat.

    Tocmai ce am reusit sa termin primul cartus (ma asteptam sa tina mai mult, avand in vedere ca ne este prezentat ca fiind echivalentul a 20-30 de tigari) si am pus unul cu cherry high. Nu prea se simte gust de cherry, probabil datorita concentratiei prea mari de nicotina.

    Well, cam atat pentru azi... dar inainte sa inchid acest preview, sa nu uit de cat de funny poate fi cu o astfel de tigare. Pe langa ca acum stau linistit cu geamurile inchise, nu ma pot abtine sa nu scap tigarea din cand in cand prin pat sau pe mocheta. Ahahaha, si nu ia nimic foc. Also, inainte sa ajung acasa am trecut pe la o rotiserie. De plictiseala la coada, am scos tigarea si am tras 2-3 fumuri, dupa care am bagat-o direct in buzunar. Se uitau la mine ca la circ. Ah, si cel mai funny e cand "stingi" tigarea pe mana

    Ca tot zicea DonAdryan mai sus, si eu trag in piept... poate de-asta ma si obisnuiesc mai greu cu alte "gusturi". Ramane sa revin cu impresii dupa o perioada mai lunga. Persoana de la care am achizitionat tigarile electronice mi s-a parut de nota 10 si sper ca va avea un anunt de vanzari si la noi pe forum. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca sunt la super pret fata de magazinele din Romania. Un pachet promotional pe mine m-a costat doar 170 RON, iar un set de 5 cartuse 1.5EUR (6 RON). Stiu ca mi s-a oferit un pret mai mic, dar chiar si un pic mai scump si pretul tutunului nu poate tine pasul cu asa ceva. Sa nu mai vorbim de sanatate, care e mai pretioasa decat toate, nu ?

    Inca odata, va doresc happy e-smoking !
    Attached Images Attached Images tigare_electronica_1.jpg tigare_electronica_2.jpg tigare_electronica_3.jpg tigare_electronica_4.jpg tigare_electronica_5.jpg tigare_electronica_6.jpg

  15. #15 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    cred ca cel mai mare inconvenient e tocmai asta...cum sa o fumezi in "public"

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    cred ca cel mai mare inconvenient e tocmai asta...cum sa o fumezi in "public"
    Tocmai, ca e super fun. De-abia astept sa fac o rezervare la nefumatori, si sa ma apuc sa pufai
    Gandeste-te ca este singura "tigare" acceptata in avion...

  17. #17 SP
    Junior Member a3rol's Avatar
    Ma bucur ca esti multumit de ea, o sa pun cu acceptul tau si un anunt pentru ceilalti doritori.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by a3rol View Post
    Ma bucur ca esti multumit de ea, o sa pun cu acceptul tau si un anunt pentru ceilalti doritori.
    Sure thing. Mai ales ca este pentru o cauza buna. Ma gandesc cu placere la faptul ca orice fumator "convins" sa treaca la asa ceva e un lucru bun. Poti posta in aria de Publicitate: Diverse - Console Games Forum.

  19. #19 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Tocmai, ca e super fun. De-abia astept sa fac o rezervare la nefumatori, si sa ma apuc sa pufai
    Sa-ti zica chelnerul ca faci misto de el si sa vrea sa te dea afara?
    Sa se uite snobii de la nefumatori la tine cu o fata gen "ce taran e asta"?

    La coada la shaorma e OK, dar cand avem de-a face cu mentalitati romanesti in alte locuri, nu cred ca e cazul

    M-ai facut foarte curios mai ales cand vine vorba de pret.
    Ce ma face insa sa fiu sceptic asupra unei astfel de decizii (sa trec sau nu pe "e") e orificiul prin care vine fumul. Cateodata fumez o tigara tocmai pentru ca fumul sa vina din toate partile (dupa vorba clasica - sa "usuci" o tigara).
    Greutatea ca greutatea, dar pana la urma aparatu tre sa inlocuiasca senzatia de fumat... ceea ce in cazul asta poate fi foarte diferita

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Sa-ti zica chelnerul ca faci misto de el si sa vrea sa te dea afara?
    N-are de ce sa te dea afara. In cazul asta ar trebui sa-l dea si pe bucatar afara, pentru ca si ciorba lui face aburi
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Sa se uite snobii de la nefumatori la tine cu o fata gen "ce taran e asta"?
    De-aia nu mai pot eu de snobi. Sunt plamanii mei, nu ai lor.
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Ce ma face insa sa fiu sceptic asupra unei astfel de decizii (sa trec sau nu pe "e") e orificiul prin care vine fumul. Cateodata fumez o tigara tocmai pentru ca fumul sa vina din toate partile (dupa vorba clasica - sa "usuci" o tigara).
    Well, eu zic ca vine suficient fum si-asa. Dar daca vrei, cred ca poti sa-ti faci mai multe orificii. Dar ma tem ca o sa "bei" nicotina aia, nu alta
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Greutatea ca greutatea, dar pana la urma aparatu tre sa inlocuiasca senzatia de fumat... ceea ce in cazul asta poate fi foarte diferita
    Pai, senzatia e cat se poate de asemanatoare. Trebuie si un pic de "vointa", ca altfel nah, o sa te gandesti intotdeauna ca vei trage dintr-un "pix"

    After all, este versiunea 2.x a tigarii electronice. Pot sa bag mana in foc ca vom avea un 3.x destul de curand. Ceva de genul "mai mica, cu baterie mai puternica si mai mult fum". Care eventual sa-ti spuna cand s-a terminat cartusul si sa fie mai usoara. Un fel de 2.x overclockata

    P.S. Ce funny arata scrumierele curate la mine in casa. I barely seen that

    P.P.S. Si iarasi funny este faptul ca nu mai uit atent nu care cumva sa-mi zboare chistoacele inapoi pe geamul masinii

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 224 1 2 3 11 51 101 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts