Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 78 of 224 FirstFirst ... 28 68 76 77 78 79 80 88 128 178 ... LastLast
Results 1,541 to 1,560 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #1541 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Quote Originally Posted by vladtheodor View Post
    "FDA (US Food And Drug Administration) a inclus tigarile electronice sub aceleasi restrictii ca si pentru tigarile clasice.
    Mai mult decat atat, PayPal (probabil cel mai folosi serviciu de tranzactii monetare online) a fost somat sa nu mai permita platile pentru tigara electronica�"

    SURSA: FDA Interzice Tigara Electronica

    Am scris si acolo, scriu si aici (pentru ca raspunsurile sunt moderate acolo):



    Confundati DEG cu PG. DEG este dietilen glicol, antigel, PG este propilen glicol si il aveti pana si in paine si biscuiti alaturi de glicerina, alt component al lichidului "electronic".

    Categoric unele cartuse pot contine DEG, asa cum a aratat studiul FDA. In special daca vaporizezi lichidul la temperaturi de 2-3 ori mai mari decat cea la care functioneaza o tigare electronica.
    La aceste temperaturi "tip FDA" stim ca toate substantele sunt extrem de stabile si NU vor exista descompuneri si nici recombinari. HE-HE!

    Cat DEG au gasit? scrie in raport? NU, doar ca a fost prezent. Pai acel gazcromatograf detecteaza si 1ppb (parte / miliard).
    Stiti cat plumb puteti manca legal in paine? 8000ppb sau 8ppm(parti / milion).

    FDA, ce cantitate de DEG ati gasit intr-un singur cartus din 20 modele testate? Raspunsul e simplu, sub limita de cuantificare dar peste limita de detectie. Intre 1 si 20ppb cel mai probabil!

    Cam cat inseamna asta? Mai putin decat inhalam in timpul unei plimbari de 5 minute pe un bulevard aglomerat in timpul zilei.


    Nitrozamine? Normal doar contine nicotina, aceeasi cantitate ca plasturii cu nicotina. Doar sunt fabricate din acelasi extract de nicotina si lichidul pentru tigarea electronica si smaculina din plasturii cu nicotina.
    Daca sunt atat de periculoase in exact aceeasi cantitate, de ce sunt atunci permisi plasturii cu nicotina?


    Ma mir ca nu au anuntat ca au gasit si carbon radioactiv... 16 ppb respiram oricum toti de cand existam ca oameni pe planeta asta.

  2. #1542 SP
    Junior Member Ktalin's Avatar
    Salut. Poate sa-mi spuna cineva cu mai multa experienta daca bateriile/acumulatorii de 1,2 V sunt potriviti pentru atomizoare dse901 si 801. Adica nu au voltajul prea mic? Am gasit niste acumulatori de 3000mAh dar de 1,2 V si nu stiu daca sa-i cumpar.Vreau sa-mi fac un mini-dispozitiv de aburit si nu stiu ce voltaj este optim. Multumesc.

  3. #1543 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    Quote Originally Posted by Ktalin View Post
    Salut. Poate sa-mi spuna cineva cu mai multa experienta daca bateriile/acumulatorii de 1,2 V sunt potriviti pentru atomizoare dse901 si 801. Adica nu au voltajul prea mic? Am gasit niste acumulatori de 3000mAh dar de 1,2 V si nu stiu daca sa-i Cumpar.Vreau sa-mi fac un mini-dispozitiv de aburit si nu stiu ce voltaj este optim. Multumesc.
    e OK daca pui 3 in serie (3.6V). Unul singur nu poate fi suficient.

  4. #1544 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Neatza, si in primul rand, bine v-am regasit (am fost plecat in concediu )

    Quote Originally Posted by Ktalin View Post
    Salut. Poate sa-mi spuna cineva cu mai multa experienta daca bateriile/acumulatorii de 1,2 V sunt potriviti pentru atomizoare dse901 si 801. Adica nu au voltajul prea mic? Am gasit niste acumulatori de 3000mAh dar de 1,2 V si nu stiu daca sa-i Cumpar.Vreau sa-mi fac un mini-dispozitiv de aburit si nu stiu ce voltaj este optim. Multumesc.
    Merg, bateriile, doar ca iti trebuie 3Buc, in serie sa adunci 3,6V cat are nevoie rezistenta.
    Uite cum e dispozitivul meu
    01wolfy.jpg 02wolfy.jpg
    Si sa va mai arat o poza, ieri, cand am ajuns acasa, am fost placut surprins sa gasesc in Cutia Postala, un plic de la PnJ Resources, LLC : Nichrome 80 cu Nichelina ce-am comandat-o
    03wolfy.jpg
    E subtire ca firul de par, acu, trebuie sa ma pun pe rebobinat ..... am adunat vreo 7-8 atomizoare, sunt tare curios cum functioneaza.

    O problema am intampinat la desfacerea atomizoarelor de DSE901 stantate SLB
    Adica nu reusesc sa le desfac.
    Adresez o intrebare, special pt MadDoc ..... Daca ai reusit sa le desfaci (astea originale), zi-mi si mie cum, cu ce scule? sunt extrem de bine (lipite) Cele naspa, nestantate, doar le fortez putin cu o baterie originala SLB, si gata, se desprinde contactorul din atomizor.

  5. #1545 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post

    O problema am intampinat la desfacerea atomizoarelor de DSE901 stantate SLB
    Adica nu reusesc sa le desfac.
    Adresez o intrebare, special pt MadDoc ..... Daca ai reusit sa le desfaci (astea originale), zi-mi si mie cum, cu ce scule? sunt extrem de bine (lipite) Cele naspa, nestantate, doar le fortez putin cu o baterie originala SLB, si gata, se desprinde contactorul din atomizor.
    Ai incercat sa incalzesti ca lumea in zona lipita? Cu o bricheta sa nu arzi plastic din conector.

  6. #1546 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Daca ai reusit sa le desfaci (astea originale), zi-mi si mie cum, cu ce scule? sunt extrem de bine (lipite) Cele naspa, nestantate, doar le fortez putin cu o baterie originala SLB, si gata, se desprinde contactorul din atomizor.
    Cele originale nu am reusit sa le desfac nedistructiv.
    Doar pentru mufa trag de punte, iese cu tot cu cupa rezistentei, apoi cu o surubelnita imping pe marginea peretelui pt. extras mufa.
    Daca ai noroc la smuls cupa si se desprinde "cablaraia aia rezistenta" din mufa poti schimba firisoarele spre atomizor cu altele si refaci atomizorul elegant.

    Sa ne tii la curent. Ca experiment e ok, dar personal consider ca nu merita. Daca muncesti la un atomizor mai mult de 1 ora atunci iesi deja in pierdere (parerea mea strict personala). Poate sa merite la o pipa doar...

  7. #1547 SP
    Junior Member iorgo's Avatar
    as vrea sa multumesc celui care a avut ideea sa deschida acest forum si veteranilor care ne dau sfaturi bune despre produse ,am citit o mare parte din mesaje si din experienta mea , am tras o concluzie si am cumparat noul model DSE108,parerea mea despre acesta: foarte, foarte mutumit ! fata de modele mai vechi este mult mai usor de utilizat si scoate mai mult abur si cum o veste buna vine si cu una rea ,nu se gaseste in romania si nici nu am de gand sa fac relcama la firma de unde am cumpart-o.am fost la farmacie si am cumparat glicerina si ,am pus o picatura de glicerina in filtru si atomizator si sa vezi, scoate aburi de 2 ori mai mult decat o tigara normala.daca expir vaporii si stau in casa(nu bate vantul sa disperseze fumul) nu mai vad nimic in fata la cat de mult vapori poate scoate acest model ,nustiu cat de mult tine atomizatorul si bateria dar sper ca au tras concluzii de la vechile modele au adus inbunatatiri la noul DSE108.am sa postez si un filmulet pe youtube sa trageti si voi o concluzie

  8. #1548 SP
    Junior Member shortafella's Avatar
    de unde iau atomizatoare pt dse 901?

    merci.

  9. #1549 SP
    Junior Member eugen75's Avatar
    Quote Originally Posted by shortafella View Post
    de unde iau atomizatoare pt dse 901?

    merci.
    romancoins

  10. #1550 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by shortafella View Post
    de unde iau atomizatoare pt dse 901?

    merci.

    LucianCM

  11. #1551 SP
    Junior Member eugen75's Avatar
    Quote Originally Posted by nicos1968 View Post
    nu eram sigur de Lucian

  12. #1552 SP
    Junior Member shortafella's Avatar
    of, dar magazine nu exista? pana acum am luat tot de pe vapori dot ro, chiar acum am dat comanda pt lichide, cartuse etc dar nu mai are atomizatoare momentan. probl e ca de acolo imi venea prin curier frumos pana la birou. nu prea am timp sa merg pe la posta sau sa ma intalnesc cu oamenii... so magazine nu sunt?

    ---------- Post added at 08:33 PM ---------- Previous post was at 05:11 PM ----------

    problema ciudata:

    atomizatoru de cateodata nu merg se pare functioneaza asa: daca suflu bine in locul ce intra iun baterie functioneaza apoi.

    spre deosebire de un atomizator nou, are nevoie de mai mult lichid. mult mai mult. de ce?

    voi ati patit asa ceva?

  13. #1553 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by shortafella View Post
    de unde iau atomizatoare pt dse 901?
    Ai mesaj privat. Sau viziteaza-mi blogul.

    ---------- Post added at 10:16 PM ---------- Previous post was at 10:12 PM ----------

    Quote Originally Posted by shortafella View Post
    daca suflu bine in locul ce intra iun baterie functioneaza apoi.

    spre deosebire de un atomizator nou, are nevoie de mai mult lichid. mult mai mult. de ce?

    voi ati patit asa ceva?
    Are un rezervor care e bine de golit cind simti ca-i plin si nu scoate aburi. La inceput au putina nevoie de vreo doua trei picaturi de lichid sa umezesti (amorsezi) filamentul. Sa nu tragi "pe uscat".

    Mad sau Wolfy (bine ai revenit!), credeti ca o baterie dse901 nestantata poate fi desfacuta si modificat ceva la ea incit sa aiba timpii "de siguranta" mai lungi ? Sa se incalzeasca filamentul mai bine ? Am investit aiurea, o gramada de bani nestantata, cost la fel ca cea originala. Sau doreste cineva aceasta, o dau cu 30 lei ? Sa-mi iau una calumea... Pentru "dame" ar fi potrivita, cele care prefera "paie" de obicei. Eu fumez la maxim, trag si 10 secunde neintrerupt din una originala... Nu am rabdarea sa trag luung, subtire si usor din tigara cum e recomandat. Am aspiratorul bun, ar fi pacat sa ma joc dea tigarea

  14. #1554 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Quote Originally Posted by vladtheodor View Post
    Mad sau Wolfy (bine ai revenit!), credeti ca o baterie dse901 nestantata poate fi desfacuta si modificat ceva la ea incit sa aiba timpii "de siguranta" mai lungi ?
    Nu prea ai ce sa-i modifici.
    Poate doar daca o faci manuala cu buton, dar si atunci s-ar strica butonul sau ti-ar exploda acumulatorul daca-l descarci prea tare. Prea riscant fara protectii.

  15. #1555 SP
    Junior Member amavevera's Avatar
    pentru cei interesati sa isi comande e-liquid de la eastmall.net, iata si experienta mea, sa stiti la ce sa va asteptati:
    - chinezii mi-au trimis comanda f f repede (la cateva ore dupa ce am platit, prin PayPal).
    - coletul mi-a ajuns in cam 3 saptamani
    - la posta nu am avut niciun fel de probleme cu vama (ma temeam ca se va vamui)- mi-au pus pachetul in brate si mi-au zis la revedere.

    din pacate insa, pana mi-a sosit coletul am cedat ispitei intr-un weekend si m-am reapucat de normale :-(
    asa ca, daca va intereseaza e-liquid eastmall, dar nu vreti sa asteptati 3 sapt, gasiti anuntul meu in sectiunea bazar (cu 10% reducere fata de pretul eastmall)

  16. #1556 SP
    Junior Member shortafella's Avatar
    si ce daca te ai reapucat de normale? te opresti la loc
    eu de ex am fumat cam un pachet in ultimele 3 sapt de cand fum electronice...dar cate 2 3 la baut or so...

  17. #1557 SP
    Junior Member nforcer's Avatar
    asta asa e ... si eu mai fumez cate 1 la cafea

  18. #1558 SP
    Member yoshy262's Avatar
    Eu am 3 luni si aproape 1 sapt. de cind nu am mai pus tigara normala in gura.
    Ispita si momente au fost , dar am trecut cu brio peste ele.

    In schimb azi am cumparat un pachet de Kent... nu, nu vroiam sa-l fumez ci l-am dat de pomana unui amarit pe strada.

    Macar sa scape lumea de ei daca mincare nu le da nimeni

  19. #1559 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Quote Originally Posted by iorgo View Post
    nu mai vad nimic in fata la cat de mult vapori poate scoate acest model ,nustiu cat de mult tine atomizatorul si bateria dar sper ca au tras concluzii de la vechile modele au adus inbunatatiri la noul DSE108.am sa postez si un filmulet pe youtube sa trageti si voi o concluzie
    Aproape ca-mi scapase acest mesaj.

    Cred ca erai nefumator sau fumai maxim 5 tigari pe zi, altfel nu vad cum ai putea fi multumit de o scobitoare. Asteptam cu interes un film cu acest maret model Poate ai tu ceva cu baterie pe fisiune?

    Pana atunci asta am gasit pe net:


    Total neimpresionant.
    PS: as mai adauga: 50hits = bulls**t, deabia scoti 50 dintr-un cartus nou de 801 sau trabuc! Iar cantitatea de vapori e de-a dreptul umilitoare fata de modelele "vechi"

  20. #1560 SP
    Member yoshy262's Avatar
    MadDoc - esti tu rautacios

    Eu personal consider ca toate mini-urile sunt o maare teapa (sa nu zic si de alte modele mai mari ca am aceeasi impresie).

    Nu..nu mi-am luat asa ceva si nici nu am avut de gand.. si-a luat o amica un dse103 (nu 108) si dupa 1 sapt i-a crapat 1 acumulator si atomizorul..
    Ghiciti ce fumeaza acuma = analog.

    DSE108 e la fel cat un 103.. poate e mai fiabila..ca in rest e slaba.. tot cartusul ala mic il are.. daca exista fumator de 5-10 tigari pe zi..e perfecta pt. el.

    PS - Fiti cu ochii pe inregistrare..de la minutul 5 deja nu mai scoate aburi cum trebuie.. clar..e cartusul mic..
    Trebuie incarcat dupa fiecare 7-10 pufuri trase.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 78 of 224 FirstFirst ... 28 68 76 77 78 79 80 88 128 178 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts