Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: A pasit omul pe luna?

Voters
108. You may not vote on this poll
  • Da

    59 54.63%
  • Nu

    49 45.37%
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 38

Thread: Am fost pe Luna?

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Question Am fost pe Luna?

    Toata lumea stie ca in 1969 Apollo 11 a aselenizat pe Luna. Dar oare e adevarat? Am vazut numeroase documentare care aduc dovezi convingatoare ca totul ar fi fost inscenat. A ajuns Apollo 11 pe Luna? A pasit Neil Armstrong pe satelitul planetei noastre pentru prima data in istoria omenirii?
    Voi ce credeti?
    Attached Images Attached Images apollo_11_first_step_on_the_moon.jpg 267655-2327-20.jpg 20061101_buzz.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Am vazut si eu pe Discovery un documentar despre asa ceva.Destul de interesant.Spunea acolo ca in fotografiile din spatiu nu se vad stelele, iar pozele puteau fi facute in desert foarte simplu.Totusi, cred ca omul a pasit pe Luna...nu-i chiar asa departe!

  3. #3 SP
    Junior Member igc95's Avatar
    Parerea mea nu.
    Si totusi cu ce ar ajuta pasitul pe Luna omenirea?

  4. #4 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Cascaval pentru toata lumea?

  5. #5 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Eu zic ca da, dar am doar o dilema. De ce de peste 40 de ani nu au mai fost calatorii pe Luna ? Daca acum 40 de ani s-a putut, inseamna ca acum, cu tehnologia din prezent nu mai e asa greu.

  6. #6 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Eu zic ca da, dar am doar o dilema. De ce de peste 40 de ani nu au mai fost calatorii pe Luna ? Daca acum 40 de ani s-a putut, inseamna ca acum, cu tehnologia din prezent nu mai e asa greu.
    si ce sa cauti pe luna cand ai sateliti care observa tot?

  7. #7 SP
    Member Harilip's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Eu zic ca da, dar am doar o dilema. De ce de peste 40 de ani nu au mai fost calatorii pe Luna ? Daca acum 40 de ani s-a putut, inseamna ca acum, cu tehnologia din prezent nu mai e asa greu.

    dubioasa chestie

  8. #8 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    si ce sa cauti pe luna cand ai sateliti care observa tot?
    S-o exploateze nene

  9. #9 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Ca s-a terminat petrolul

  10. #10 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Ca s-a terminat petrolul
    si s-o dus sa iecstraga luniliu

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Conform unui documentar facut de Discovery s-au gasit numeroase nereguli in programul Apollo 11. Pozele par modificate, lumina nu e cum trebuie pe luna, steagul se misca cand nu ar trebui si tot felul de alte chestiuni. In acest documentar apare si o persoana de la NASA care spune constant ca sunt doar aberatii fara sa aduca motive sau argumente. Asta pare se incline balanta foarte mult spre cei care cred ca omul nu a pasit pe luna.
    Apoi mai este un documentar facut de cei de la Mythbusters, documentar care incearca sa verifice datele celor de la NASA si validitatea lor. Acestia declara ca omul a pasit pe Luna, dovedind prin teste ca numeroasele nereguli gasite sunt false. Ei spun intrun final ca omul a pasit pe Luna.

    Cred ca spusele lui paunstefan sunt foarte adevarate. Daca s-a putut acum 40 de ani acum ar fi floare la ureche.
    Eu mai zic ceva, daca americanii au ajuns pe luna de 6 ori, rusii de ce nu au incercat niciodata? Da de gandit treaba aceasta. Rusii au avut primul satelit, primul om in spatiu. Au fost inaintea americanilor de la inceput dar pe luna nici nu au incercat sa ajunga. De ce?

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Am fost pe Luna?
    Attached Images Attached Images 1_wallpaper_starcraft_2_05_1920x1080.jpg

  13. #13 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Eu zic ca da, dar am doar o dilema. De ce de peste 40 de ani nu au mai fost calatorii pe Luna ? Daca acum 40 de ani s-a putut, inseamna ca acum, cu tehnologia din prezent nu mai e asa greu.
    extratereștri.

  14. #14 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Eu zic ca da, dar am doar o dilema. De ce de peste 40 de ani nu au mai fost calatorii pe Luna ? Daca acum 40 de ani s-a putut, inseamna ca acum, cu tehnologia din prezent nu mai e asa greu.
    Hollywoodul are un raspuns pentru orice


  15. #15 SP
    Senior Member siNcE's Avatar


    Asta este raspunsul care il cauti.

  16. #16 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pare foarte interesant filmul, dar e doar un SF de Hollywood. Inseamna ca cei care au facut filmul chiar cred in aselenizarea pe Luna. Asta va face publicul sa creada ca este adevarat, dar eu inca nu sunt foarte convins...

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar









  18. #18 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Adaug si eu o parere la acest thread readus la viata azi, fara sa fi vizionat clipurile de mai sus, existand posibilitatea sa repet ce au zis cei din video-uri. Cum s-a spus mai sus, este dubios faptul ca nicio alta expeditie nu a mai fost facuta pe Luna, mai ales cu tehnologia pe care o avem astazi. Probabil unii ar spune ca au fost facute, dar s-a tinut totul secret, insa mi-e greu sa cred. Ca o mica teorie a conspiratiei, poate unii dintre voi ati vazut filmul lui Kubrick (un regizor genial de altfel), 2001: A Space Odyssey, care a aparut cu un an inainte de asa zisa aselenizare, adica in '68. Este o capodopera atat prin mesaj, cat si prin imagini. Este incredibil faptul ca acel film arata si acum ca si cand ar fi fost filmat in 2011, atunci neexistand CGI. S-a folosit proiectia frontala, retroreflectoare pe suprafete mate, efecte vizuale nemaivazute pana atunci etc. Cei care nu l-au vazut ar trebui sa arunce un ochi pentru mai multe detalii. Asadar, revenind la subiect, se spune ca Stanley Kubrick a fost cel care a pus umarul la "inscenarea" acestei aselenizari, totul fiind facut pe un platou de filmare. Multi cred aceasta teorie, aducand aminte printre altele de lipsa stelelor si de pozitia steagului american, precum si de un numar maricel de persoane de la NASA care au murit in conditii, sa le zicem, suspecte.


    Adevar sau nu, nu avem de unde sa stim sigur, nu putem decat sa speculam. Eu cred ca nu, omul s-a nascut sa cucereasca si sa exploreze, dar atunci nu cred ca era pregatit pentru spatiu.

  19. #19 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Eu zic ca nu, am auzit/vazut mai multe argumente, dar singurul la care ma pot gandi acum este faptul ca, intr'o poza, pe o piatra se poate vedea o cifra, lucru care se face la Hollywood, deci...

  20. #20 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Hmm, din cate stiu eu, steagul infipt de Armstrong in solul selenar flutura, right ?
    Luna insa, nu are atmosfera, deci nici vant. Care e explicatia ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Fifa 12 va fi dezvaluit luna viitoare By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 19 Last Post: 14-04-2011, 14:30
  2. Consolele in luna Februarie By erik95 in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 13-03-2010, 10:36
  3. ConsoleGames.ro implineste o luna ! By MonkY in forum Console Club
    Replies: 70 Last Post: 18-01-2009, 22:36
  4. Luna Octombrie: Luna Lansarilor By Bobby in forum Hot Story
    Replies: 8 Last Post: 05-11-2008, 13:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts