Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: A pasit omul pe luna?

Voters
108. You may not vote on this poll
  • Da

    59 54.63%
  • Nu

    49 45.37%
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 38 of 38

Thread: Am fost pe Luna?

  1. #21 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu ma gandesc ca si in ziua de astazi, acum in 2011, daca ar face o noua expeditie spre Luna, nu am sti daca o fac cu adevarat. Hollywood-ul e atat de real si atat de credibil incat nu cred ca as crede cu adevarat.

  2. #22 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by NothicHD View Post
    Hmm, din cate stiu eu, steagul infipt de Armstrong in solul selenar flutura, right ?
    Luna insa, nu are atmosfera, deci nici vant. Care e explicatia ?
    Are atmosfera, dar este foarte rarefiata : Moon - Wikipedia, the free encyclopedia
    Si vine intrebarea: cum au functionat fara oxigen motoarele (cu ardere) rachetei acolo.

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu ma gandesc ca si in ziua de astazi, acum in 2011, daca ar face o noua expeditie spre Luna, nu am sti daca o fac cu adevarat. Hollywood-ul e atat de real si atat de credibil incat nu cred ca as crede cu adevarat.
    Chestia faina e ca acum a evoluat tehnologia si pt oamenii de rand, un telescop performant e cateva sute de lei si vezi cu el foarte clar la suprafata lunii

  3. #23 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Ok , ma bag si eu ca aiuritul in discutia asta...dar de mic m-am intrebat...
    Daca oamenii au ajuns pe luna....cum s-au intors?(suna retardat...)
    Impartasiti un link va rog despre cum au ajuns inapoi pe Pamant.

  4. #24 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Explicatia de pe Wikipedia:

    Apollo 11 - Wikipedia, the free encyclopedia

  5. #25 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    nu, la cat de curiosi suntem sigur ne-am fi intors

    bani nu sunt o problema ptr americani sau rusi

  6. #26 SP
    Junior Member Andrei Lamaie's Avatar
    Quote Originally Posted by ciypriyan View Post
    nu, la cat de curiosi suntem sigur ne-am fi intors

    bani nu sunt o problema ptr americani sau rusi
    Ba uite ca sunt. Nasa nu mai are aceleasi fonduri pe care le avea in 1969. Nasa nu mai are acum nici naveta spatiala. Asta e principalul motiv pentru care nu se mai fac misiuni pe luna. Costa al dracu de mult si contrar opiniei publice tehnologiile de (sper sa folosesc termenul corect) propulsie nu sunt diferite cu mult fata de cele de atunci. Nu e rentabil sa mergi pe luna. Nu-i nimic acolo si nu poti sa faci misiuni in fiecare an doar ca sa tii lumea fericita. La moda acum sunt initiativele private (vezi cazul Dragon). Deci daca o sa se gaseasca un nene cu foarte multi bani caruia i se pune pata o sa ne intoarcem pe luna.
    Toti cei care spun ca oamenii n-au ajuns pe luna uita un singur lucru. N-a fost o singura misiune pe luna, ci sase, intre 1969 si 1972. Exista roci selenare plus o oglinda care ne ajuta sa calculam distanta de la pamant la luna. Lucrurile astea nu puteau sa fie facute fara echipaj uman. Roverele nu erau asa avansate atunci.

  7. #27 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Tocmai văzusem un documentar pe National Geographic Channel sau Discovery (nu mai știu sigur) �n care se explicase cum s-a construit stația spațială. A costat 157 miliarde de dolari. Dacă a ajunge pe lună costă doar o zecime din suma aceea, clar că au fost abandonate misiunile. Te mai miri că SUA e aproape de faliment...

  8. #28 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Toata lumea stie ca in 1969 Apollo 11 a aselenizat pe Luna. Dar oare e adevarat? Am vazut numeroase documentare care aduc dovezi convingatoare ca totul ar fi fost inscenat. A ajuns Apollo 11 pe Luna? A pasit Neil Armstrong pe satelitul planetei noastre pentru prima data in istoria omenirii?
    Voi ce credeti?
    uite care e subiectul...tu ai raspuns pe langa subiect

    Quote Originally Posted by Andrei Lamaie View Post
    Ba uite ca sunt. Nasa nu mai are aceleasi fonduri pe care le avea in 1969. Nasa nu mai are acum nici naveta spatiala. Asta e principalul motiv pentru care nu se mai fac misiuni pe luna. Costa al dracu de mult si contrar opiniei publice tehnologiile de (sper sa folosesc termenul corect) propulsie nu sunt diferite cu mult fata de cele de atunci. Nu e rentabil sa mergi pe luna. Nu-i nimic acolo si nu poti sa faci misiuni in fiecare an doar ca sa tii lumea fericita. La moda acum sunt initiativele private (vezi cazul Dragon). Deci daca o sa se gaseasca un nene cu foarte multi bani caruia i se pune pata o sa ne intoarcem pe luna.
    Toti cei care spun ca oamenii n-au ajuns pe luna uita un singur lucru. N-a fost o singura misiune pe luna, ci sase, intre 1969 si 1972. Exista roci selenare plus o oglinda care ne ajuta sa calculam distanta de la pamant la luna. Lucrurile astea nu puteau sa fie facute fara echipaj uman. Roverele nu erau asa avansate atunci.

  9. #29 SP
    Junior Member Andrei Lamaie's Avatar
    Titlul subiectului este "Am fost pe Luna?" deci nu am raspuns pe langa subiect.

  10. #30 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Andrei Lamaie View Post
    Titlul subiectului este "Am fost pe Luna?" deci nu am raspuns pe langa subiect.
    evident titlul nu putea sa fie "Toata lumea stie ca in 1969 Apollo 11 a aselenizat pe Luna. Dar oare e adevarat? Am vazut numeroase documentare care aduc dovezi convingatoare ca totul ar fi fost inscenat. A ajuns Apollo 11 pe Luna? A pasit Neil Armstrong pe satelitul planetei noastre pentru prima data in istoria omenirii?
    Voi ce credeti?"


    ...de aia s-a optat pentru varianta scurta...."Am fost pe luna?"

  11. #31 SP
    Junior Member Andrei Lamaie's Avatar
    Atunci da-mi report pentru offtopic.

  12. #32 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  13. #33 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Bun documentar despre misiunile de pe Luna.



    Gasiti continuarile pe Youtube

  14. #34 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar

  15. #35 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  16. #36 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    O explicatie din partea lui Neil Degrasse Tyson despre Apollo 11.


  17. #37 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Attached Images Attached Images moon_tiny.jpg

  18. #38 SP
    Member AzFaust's Avatar
    Nu imi vine sa cred ca aici pe forum sunt mai multi cei care cred ca omul a fost pe luna.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Fifa 12 va fi dezvaluit luna viitoare By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 19 Last Post: 14-04-2011, 14:30
  2. Consolele in luna Februarie By erik95 in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 13-03-2010, 10:36
  3. ConsoleGames.ro implineste o luna ! By MonkY in forum Console Club
    Replies: 70 Last Post: 18-01-2009, 22:36
  4. Luna Octombrie: Luna Lansarilor By Bobby in forum Hot Story
    Replies: 8 Last Post: 05-11-2008, 13:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts