Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 7 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 LastLast
Results 81 to 100 of 131

Thread: DIY: Ce am Meşterit Azi!

  1. #81 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by memol View Post
    Procesul a fost urmatorul

    Smirgheluit controller-ul, aplicat un strat de primer, pe urma aplicat un strat de alb, si pe urma stratul de albastru.

    Pe urma a urmat o matuire a vopselei, si la final s-a aplicat 2 straturi de lac.
    Cum adica "Vopseaua albastra a fost matuita, pt a obtine un strat fin la atingere. Maine vor mai urma inca 2 straturi de albastru, si matuirea finala." Cum ai realitat tu acest proces?

  2. #82 SP
    Banned Templier's Avatar
    cred ca a smirgheluit suprafata dupa ce a vopsit-o

  3. #83 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Asta am banuit si eu deoarece observasem vopseaua luata prin anumite locuri. Vopseaua nu se matuieste cu hartia abraziva, vopseaua nu se matuieste deloc, de fapt. Vopseaua este mata daca o aplici corect. Lacul se matuieste cu un agent de matuire si uscare rapida(eu asa prefer). Asa se obtine acel efect mat. Asta daca pregatesti tu lacul. Daca il iei deja imbuteliat la spray cans, ti-l poti lua direct mat, dar nu este de o calitate foarte buna.

  4. #84 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Banuiesc ca putem posta si articole pentru inspiratie...
    Raspberry Pi + Carcasa de discheta = consola cu 25.000 jocuri
    https://howchoo.com/g/mti0oge5nzk/pi...-nes-cartridge

  5. #85 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Am cateva intrebari in legatura cu ds4(controller):
    Analogurile(doar ciupercile de plastic) de la ds4 poate fi inlocuite cu cele de la x1/x360?
    Controllerul ds4 are surub sub eticheta?
    Exista un site extern unde pot gasi diverse componente, dar care sa si livreze in Romania ?
    Multumesc.

  6. #86 SP
    Banned Templier's Avatar
    te referi la a pune "caciulite" pe ele sau vrei sa le inlocuiesti?

  7. #87 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Am editat, tapatalk a postat inainte sa termin ce aveam de scris.

  8. #88 SP
    Banned Templier's Avatar
    la ce pot sa iiti raspund este ca nu exista surub sub eticheta, DS4 are doar 4 suruburi. vezi ca se desface destul de greu si o sa ai impresia ca se rupe maneta cand o desfaci. ai mare grija ca primul lucru care o sa sara e butonul de reset, sa nu il pierzi.
    in rest nu stiu ca nu am desfacut maneta de XB

  9. #89 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Inseamna ca am nevoie de o surubelnita de calitate, care sa nu se toceasca sau sa scape.

  10. #90 SP
    Banned Templier's Avatar

  11. #91 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    A funny little project
    Un mic bluetooth speaker pentru petreceri ocazionale in gradina. Functioneaza si pe baterii si legat la un alimentator. Difuzoarele au 10 cm diametru (cele mari). Are un amplificator 50w + 50w si modul bluetooth 4.0.
    L-am facut pentru ca mi s-a parut interesanta ideea de a face ceva cu aceste tevi PVC si pentru ca orice bluetooth speaker de pe piata nu era destul de puternic si sunetul nu ma satisfacea (si daca sunetul era puternic si clar, pretul era mult prea piperat)
    Daca aveti intrebari, nelamuriri sau orice altceva, va raspund cu cea mai mare placere
    Attached Images Attached Images img_6697.jpg img_6698.jpg img_6699.jpg

  12. #92 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    @Mihail, ca sa se auda mediile stereo, ar trebui sa sa separi cumva in 2 teava, sa puti un disc ceva in interior, altfel nu o sa fie separate canalele.

  13. #93 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Incintele sunt separate in interior. Sunt, de fapt, 5 incinte in interior, exact cate tevi sunt. Am folosit niste capace(dopuri se numesc, cred) pentru tevi PVC. Se gasesc pentru toate tipurile de tevi si au fost foarte folositoare. De asemenea am umplut interiorul cu un material sintetic pentru o mai buna rezonanta.

  14. #94 SP
    Banned Templier's Avatar
    latest
    Attached Images Attached Images image1-1-.jpg image3-1-.jpg image4-1-.jpg

  15. #95 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    De unde inspiratia?

  16. #96 SP
    Banned Templier's Avatar
    dishonored 2
    Attached Images Attached Images dishonored-2-robot.png

  17. #97 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Guys (and girls) am si eu o intrebare mai ciudata. Vreau sa fac pt. catelusi o casuta mica afara (urasc sa-i zic "cusca" pentru ca nu va avea usa, va avea terasa, va fi de aproximativ 3m x 3m, nu vor sta acolo decat daca o sa le placa) si m-am lovit de urmatoarea dilema: pe toata lungimea casutei as vrea sa le pun un geam mare, astfel incat sa-i pot vedea oricand (si sa poata admira si ei piesajul, sa nu rateze nimic, desigur). Dilema este ca nu stiu ce fel de geam sa folosesc. Amicul care ma ajuta cu constructia casutei spune ca sunt suficiente 2 geamuri de 6mm. Eu stiu ca la acvarii am lucrat cu 10 si 12mm (pentru a fi safe). Vreau sa fie OK si pentru vara si pentru iarna.

    Intrebarea pentru cunoscatori ar fi: trebuie sa pun vreun geam special ca zapacitii sa nu se raneasca in caz ca fac vreo boacana? Sau e suficient sa merg pe o sticla de 8... 10... 12... 15mm? Din cate stiu eu geamul acela securizat este extrem de scump si nu stiu daca imi pot permite. Constructorul a recomandat geam clasic (pt. ca e mai sigur) si nu termopan. E corect?

    Prin urmare, daca are cineva cunostinte in domeniu... sau daca ati facut asa ceva, va rog sa ma indrumati. Multumesc anticipat!

    P.S. Geamul va avea dimensiuni aproximative de 160cm x 80cm.

  18. #98 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Ai putea sa incerci plexiglass daca nu te-ai gandit deja, gasesti la dedeman diverse dimensiuni de pana la 4mm grosime si il poti taia relativ usor.

  19. #99 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Super idee Mayhem... thanks! Insa trebuie sa vad ce plexiglass pot gasi care sa nu se zgarie usor, sa fie cat mai transparent si mai bun izolator. Nu am idee nici cum reactioneaza in timp (la treceri rece/cald), daca se matuieste, daca e usor de curatat... Damn!

  20. #100 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Super idee Mayhem... thanks! Insa trebuie sa vad ce plexiglass pot gasi care sa nu se zgarie usor, sa fie cat mai transparent si mai bun izolator. Nu am idee nici cum reactioneaza in timp (la treceri rece/cald), daca se matuieste, daca e usor de curatat... Damn!
    Avem usile la service (cele care se ridica) cu plexiglas. Da, se matuieste in timp (4-5 ani din experienta iti zic) dar daca ii faci o rama, il poti inlocui relativ usor!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 7 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 LastLast

Similar Threads

  1. Ce ne-am cumparat azi - console By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 22162 Last Post: Yesterday, 22:44
  2. Ce ne-am cumparat azi - diverse By Radoo in forum Offtopic
    Replies: 3237 Last Post: 18-04-2024, 19:54
  3. Ce ne-am cumparat azi - PC By RonanN1 in forum Jocuri PC
    Replies: 745 Last Post: 19-01-2024, 18:11
  4. Ce ne-am cumparat azi - carti/comics By rodarkone in forum Carti si Comics
    Replies: 614 Last Post: 06-09-2023, 15:49
  5. Carcasa serioasa pt. un NAS DIY By MonkY in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 08-07-2010, 13:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts