Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 7 FirstFirst ... 5 6 7
Results 121 to 131 of 131

Thread: DIY: Ce am Meşterit Azi!

  1. #121 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Inteleg acum...
    Nu e mare, nu cred ca as avea cum sa pun butoane reale.
    20170210_153146.jpg

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  2. #122 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Am incropit adaptorul asta USB in weekend. Permite sa conectezi un receiver IR de la o consola XBOX si in felul asta controlezi din telecomanda XBOX Raspberry Pi-ul.
    Il folosesc pentru vizionarea filmelor, in mod normal il controlez cu telecomanda TV-ului prin HDMI (functia CEC), dar cand plec in concedii iau si R Pi-ul iar multe dintre hoteluri au TV-uri CRT.
    Attached Images Attached Images d9ac1108-5a02-4f12-9db3-e09d54c9be81.jpg 50159c61-1f95-4a9b-9a5a-dcb8aad72d8b.jpg

  3. #123 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Am inceput sa studiez (a se citi: "practic"), arta "spray paint", printre primele opere atasate mai jos.
    In cea de-a 3-a poza este un cablu incropit pentru casti, mi s-a stricat cel original si am reusit sa refolosesc jackurile vechi. Castile sunt SkullCandy.
    Attached Images Attached Images 56cc4e91-ce14-44c1-bb93-9391ed8d08df.jpg 05549046-866e-4051-b284-dcd437d30a87.jpg fd1dfc70-05d6-4b1f-9d52-3c961a26e055.jpg

  4. #124 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Am mai reparat o pereche de casti:
    Attached Images Attached Images 1e3ff411-41f5-481d-89a6-021cbe383feb.jpg

  5. #125 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Guys, tot incerc sa fac rost de un capac pentru Sony Action Cam, deja am zgariat o lentila fiindca nu am capac de protectie.

    Voi cum ati face o improvizatie pentru a avea ceva asemanator?

    In magazin se gaseste foarte rar si cand se gaseste este la 150ron...

    https://www.sony.com/electronics/act...ories/aka-hlp1
    Attached Images Attached Images maxresdefault.jpg akahlp1-b.jpg

  6. #126 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu as face improvizatii la treaba asta, nu prea ai ce sa pui in fata incat sa protejezi si lentila si sa iti pastreze o anumita calitate video. Chiar si un filtru UV simplu pe o camera foto te face sa pierzi din calitate. Incearca pe ebay/alibaba ca poate gasesti ceva cu o minima pierdere de calitate.

  7. #127 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Nu sunt interesat deloc sa filmez cat timp o am pusa, ma intereseaza strict pentru protectie, poate sa fie opaca. Cand filmez, o scot.

  8. #128 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ah, pai atunci nu cred ca ar fi atat de greu. Of the top of my head, ia un dop cu dimensiunea ceva mai mare decat lentila, lipeste niste spuma sau ceva moale pe margini si o glisezi apoi peste obiectiv. Sau daca ai o carpa de microfibra extrem de subtire, o poti prinde peste lentila cu un elastic ca sa stea fixa.

  9. #129 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Am schimbat carcasa unui controller.
    3.83$ de pe AliExpress (carcasa, thumbsticks , d-pad)

    Am fost surprins de faptul ca: finisajul este de calitate si carcasa se potriveste perfect cu pcb-ul si restul mecanismelor din controller, acest lucru nu este valabil pt. toate produsele de acest gen.

  10. #130 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Am o problema cu aparatul foto si poate gasesc vreo solutie ingenioasa de a rezolva problema la vreun mester de prin zona.

    Problema este urmatoarea: Rotita (poza 2) s-a desprins de pe mecanismul aparatului(poza1&3) .Pinii de pe mecanism intra in gaurile de la rotita insa nu sta bine, daca intorc aparatul, cade rotita.

    Cei de la garantie au refuzat aparatul din pricina acestei probleme. Eu cred ca rotita a fost cumva lipita pe acel mecanism si s-a dezlipit. Cei de la service spun ca acei pini de plastic mici erau cumva ancorati in acele gauri de la rotita si ca din cauza unui soc mecanic s-a fi rupt. Soc care nu a fost, am avut grija de aparat.

    Voi, cei care mesteriti o groaza de lucruri, aveti vreo idee in legatura cu aceasta problema? cum as putea sa reatasez rotita in mecanism.
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg

  11. #131 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 7 FirstFirst ... 5 6 7

Similar Threads

  1. Ce ne-am cumparat azi - console By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 22129 Last Post: 25-03-2024, 21:30
  2. Ce ne-am cumparat azi - diverse By Radoo in forum Offtopic
    Replies: 3230 Last Post: 11-03-2024, 15:51
  3. Ce ne-am cumparat azi - PC By RonanN1 in forum Jocuri PC
    Replies: 745 Last Post: 19-01-2024, 18:11
  4. Ce ne-am cumparat azi - carti/comics By rodarkone in forum Carti si Comics
    Replies: 614 Last Post: 06-09-2023, 15:49
  5. Carcasa serioasa pt. un NAS DIY By MonkY in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 08-07-2010, 13:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts