Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 51

Thread: Teapa pe internet

  1. #1 SP
    Member liviu15's Avatar

    Teapa pe internet

    Salut
    Ieri 25.01 mi-am luat o teapa destul de mare pe internet , am comandat de miercuri de pe okazii un telefon de 650 , tipul avea calificative bune , si mai multe telefoane in vanzare , am vorbit cu el la telefon si pe mess si a trimis joi coletul cu plata ramburs prin prioripost , a ajuns coletul luni , l-am platit , era foarte bine impachetat si cand l-am desfacut surpriza , erau reviste majoritatea metro impachetate , am sunat la cel care a venit cu coletul si a spus sa ma duc la politie ca nu poate sa opreasca transferul de bani , am sunat si la cel de la care comandasem , iar el a zis ca el i-a dat telefonul unui prieten sa il trimita si ca e posibil sa-l fi furat el , zicea sa trimit coletul cum a venit tot cu ramburs de 650ron ca il ridica el, i-am zis sa trimita mai intai banii prin mandat si nu a vrut. M-am dus la politie , prima oara au zis ca nu se ocupa cu asa ceva , apoi am insistat , avea adresa falsa , dar au aflat datele lui , au zis ca suna la politia din baia mare sa se duca la banca ca atunci cand ridica banii sa il ia , dar cred ca ii luase deja deoarece dupa m-a dus sa scriu o scrisoare catre domnul comandant si pe inca o foaie cum sa intamplat mai detaliat , le-am lasat numarul , coletul il aveam cu mine asa cum l-am primit dar au zis sa il iau inapoi si sa il las asa cum e, azi nu am primit nici un telefon.
    au zis acolo ca in caz ca mai suna sa ii zic ca expediez coletul cu ramburs catre el , si asa am facut , dar ii zisesem inainte ca o sa ma duc la politie si i-am zis ca nu m-am mai dus. Iar el se prefacea ca eu vreau sa-i dau lui teapa si ca am luat telefonu si vreau sa iau si banii.
    Am o inregistrare a unui apel spunand ca mi-a trimis telefonul si mesajele in care tot intreba daca a ajuns coletul , dar la politie nici nu s-au uitat la astea si nic macar la colet.
    Vreau sa stiu daca este vreo santa sa imi recuperez banii si daca sa mai fac ceva sau sa astept un semn de la politie?

  2. #2 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Daca zici ca te-au refuzat la politie , nicio sansa , asteapta acel telefon de la comandant...poate poate se va mai rezolva ceva , insa nu cred Imi pare rau pentru tine si eu am luat la fel o teapa

  3. #3 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Pe okazii e cel mai bine sa faci tranzactiile face to face, cu proba si plata dupa

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Bobby View Post
    Pe okazii e cel mai bine sa faci tranzactiile face to face, cu proba si plata dupa
    Chiar si-asa, unui prieten i s-a luat telefonul din mana cand se facea "proba" si dus a fost.

    Plus ca in principiu preturile de pe Okazii sunt intotdeauna mai mari decat pe forumuri gen aici sau ComputerGames, deci doar daca nu gasesti pe respectivele e recomandat sa faci astfel de tranzactii.

  5. #5 SP
    Member liviu15's Avatar
    la politie prima oara m-au respins dar dupa nu , si au aflat cnp-ul si adresa lui reala , au incercat sa-l prinda cand sa dus sa scoata banii dar prea tarziu , intreb daca sa mai fac ceva sau sa astept semn de la politie?
    se ocupa cineva de cazul asta oricum , si au zis sa pastrez chitanta si coletul asa cum este.
    ce vreti suntem in romania , tepe pe net cu gramada si politia abia isi face treaba.

  6. #6 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    @liviu15: da-ne si noua un link cu utilizatorul respectiv sau macar scrie-ne numele.

  7. #7 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    @liviu15: da-ne si noua un link cu utilizatorul respectiv sau macar scrie-ne numele.
    Nu cred ca mai are rost Teo , din moment ce nu este serios , din pacate unii useri de pe Okazii cand pun mana de +100 de calificative pozitive , incep sa dea cat mai multe tepe , sau sa dea macar una insa sa fie puternica

  8. #8 SP
    Member liviu15's Avatar
    utilizatorul vad ca a primit calificative negative cum ca e teapa chiar de duminica si ia fost suspendat contul , il chiama Dominan Jean Ionut , daca ma mai uitam si eu , acu e prea tarziu , merg pe mana politiei.

  9. #9 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by =Flavius= View Post
    Nu cred ca mai are rost Teo , din moment ce nu este serios , din pacate unii useri de pe Okazii cand pun mana de +100 de calificative pozitive , incep sa dea cat mai multe tepe , sau sa dea macar una insa sa fie puternica
    Ehhh...nu e chiar asa. Eu am folosit okazii fara nici o problema. Important e sa fii putin atent. Eu niciodata nu am cumparat de la cineva decat fata in fata. La vanzare la fel. Si sa-ti cumperi telefon de 650 RON trimis prin posta mi se pare cel putin naivitate. La atatia bani trebuie sa-l verifici si sa nu dai banii pana nu esti sigur de functionalitatea (aproximativa) produsului.

  10. #10 SP
    Member liviu15's Avatar
    Ma gandeam ca exista riscul sa fie chinezarie dar nici chiar asa nesimtit sa trimita reviste , sunt incepator in cumparari online , si am avut incredere ca vorbisem ceva cu el la telefon , a jucat teatru bine si eu am doar 16 ani.

  11. #11 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Problema e ca tu nu prea ai cum dovedi ca el nu ti-a pus telefoane acolo.Am o cunostinta care a avut spart un depozit si politia tot i-a zis ca face cercetari.Dupa cateva saptamani nu primise niciun rezultat si dupa multe drumuri la politie si reclamatii i s-a spus ca ei au cazuri mai grave de rezolvat.In final treaba a fost rezolvata cu ajutorul unei cunostine de grad mare in politie.Cred ca sunt slabe sansele tale sa se rezolve cu politia.

  12. #12 SP
    Member liviu15's Avatar
    da dar ce credibilitate sa aibe politia in el cand are licitatii negative pe okazii si a trimis cu o adresa falsa , au stat la sectie sa ii afle adresa adevarata dupa contul din banca si cnpul , adresa aia era a altcuiva , si unu a comandat alt tel de la el cu 450ron si a primit un incarcator nu ziare ca mine , scrie la calificative.
    Uitati ce calificative are http://www.okazii.ro/comunitati/okaz...landshop.html? daca scapa nenorocitul asta zau ca romania e cea mai corupta tara.

  13. #13 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    ...parerea mea este ca nu vei mai recupera nimic, iar acest baiat care ti-a trimis reviste nu va pati nimic. Lectia asta iti va fi buna in viitor. Imi pare rau pentru pierderea ta.

    L.E: Eu ma mir ca in cazul tau politia a stat de vorba cu tine dupa ce le-ai explicat situatia. Toate dovezile tale (inclusiv adresa si discutia inregistrata) sunt egale cu 0.

    Quote Originally Posted by liviu15 View Post
    tipul avea calificative bune
    Dumnezeule mare?! Tu ai vazut macar calificativele si comenturile lasate de cei cu care a facut "afaceri" ?!

    calificative.jpg

    Quote Originally Posted by liviu15 View Post
    cand licitasem eu nu erau , stiu ca a fost greseala mea , dar daca il gaseste politia nu cred ca nu au dovezi sa il acuze , o sa incerc sa iau legatura si cu celalti.
    Vorbesc foarte serios ca in cazul tau Politia Romana nu va ridica un deget si pe buna dreptate ca nu ai dovezi clare.

    Tepar , nenorocit ,am comandat un n97 la 650ron si au venit reviste. liviu15 (0 ) 27-JAN-10
    Si ultimul lucru care ti-l zic legat de ce ai zis mai sus: TU AI COMANDAT N97 la 650lei si te asteptai sa-l primesti?! GOD!!!!

  14. #14 SP
    Member liviu15's Avatar
    cand licitasem eu nu erau , stiu ca a fost greseala mea , dar daca il gaseste politia nu cred ca nu au dovezi sa il acuze , o sa incerc sa iau legatura si cu celalti.
    Edit: O lectie de viata cam scumpa.

  15. #15 SP
    Member Skaar's Avatar
    Ai avut incredere in cineva care are astfel de calificative? Wow...

    Sansele sa-ti mai recuperezi banii sunt minime, dar macar ai invatat o lectie de viata...

  16. #16 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    nasol, imi pare rau ptr tine, dar data viitoare sa te axezi pe cei care au in dreptul userului verificat ori smth like that, eu am facut tranzactii pe okazii de peste 12 mil si n-am luat teapa, fiecare cu norocul lui. Cel mai bine te duci la baia mare, s-au de unde e el si il bati de 650 ron . zici ca vrei sa ridici banii personal.

  17. #17 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Faza asta e ca in desene animate cand arata sageti enorme > this way > it's here > right here > yes here ...si omu nu vede nimic,ti-ai facut rau singur cu mana ta

  18. #18 SP
    Member liviu15's Avatar
    Dar daca la un vecin si cativa colegi tatal lor sunt politisti , daca le spun ar putea sa ma ajute? cu unu m-am intalnit acolo si azi mi-a zis ca se ocupa cineva de caz si o sa se intereseze si el cand are timp.

  19. #19 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by liviu15 View Post
    Dar daca la un vecin si cativa colegi tatal lor sunt politisti , daca le spun ar putea sa ma ajute? cu unu m-am intalnit acolo si azi mi-a zis ca se ocupa cineva de caz si o sa se intereseze si el cand are timp.
    Doar daca pe tatal unuia dintre prietenii tai il cheama Chuck Norris. Altfel as lasa-o balta.

    Quote Originally Posted by liviu15 View Post
    Intrebam doar . Deci acum trebuie sa sper sa am noroc desi sunt slabe santele.
    Nu sunt slabe sansele. Sunt = 0.

    Quote Originally Posted by SYZYGY View Post
    Mai multe sanse ai sa te lovesti accidental de un unicorn pe strada
    Clar.

  20. #20 SP
    Member liviu15's Avatar
    Intrebam doar . Deci acum trebuie sa sper sa am noroc desi sunt slabe santele.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Problema internet. By FishyBon3 in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 21-12-2014, 16:44
  2. Teapa sau realitate ? By DeeJay-RainY in forum Offtopic
    Replies: 17 Last Post: 31-08-2014, 03:11
  3. Internet By HoTSaucE in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 10-04-2012, 01:15
  4. Internet Explorer 9 By GS0Ls in forum Software
    Replies: 9 Last Post: 19-03-2011, 05:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts