Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 386 of 509 FirstFirst ... 286 336 376 384 385 386 387 388 396 436 486 ... LastLast
Results 7,701 to 7,720 of 10180

Thread: Spambox XXL

  1. #7701 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Pe 4 telefoane l-am vazut albastru si negru, acum il vad alb cu auriu

  2. #7702 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Eu vad albastru cu auriu, dar poza pare destul de dubioasa..

  3. #7703 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    man pe acelasi monitor eu am vazut din prima albastru si negru si nu-mi imaginez cum poate fi diferit, iar sora-mea pe acelasi monitor vede alb si auriu si nu vede deloc albastru si negru
    As i've said... fiecare percepe diferit culorile. Iar intre 2 monitoare (2 smartphone-uri) sau orice alte 2 ecrane, uite diferenta cu doar un pic mai mult contrast si saturation (nici macar nu m-am atins de brightness, gamma sau culori). Imagineaza-ti ce vede unul care nu are ecranul calibrat corect (si dupa cum bine stim, cam 90% din monitoarele de pe piata sunt calibrate varza - sau mai bine zis "la ochi"). E motivul pentru care unii cumpara monitoare cu panouri scumpe S-IPS, isi cumpara calibratoare profi and so on. Nu ai idee ce crima si pedeapsa e in DTP (desktop publishing), unde eu ii creez logo-ul firmei in EXACT culorile cerute (la naiba, lucrez in HEX cu coduri RGB sau CMYK, n-am cum sa-i dau altceva)... si ma suna si incepe sa urle ca "i-am ratat culorile". Dupa care trebuie sa ma duc sa-i explic ca pe monitorul lor culorile n-au nicio legatura cu realitatea... desi multi cred asta.

    Later edit: uite si o simpla deviatie de nuanta (cu +50). Deja albul devine rosu... Sper ca ai inteles...
    Attached Images Attached Images 2014-04-18_184621.jpg 2014-04-18_184621_extra_contrast.jpg 2014-04-18_184621_extra_hue.jpg

  4. #7704 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    De ce rochia asta urata e atat de ... populara in ultimele zile , da f.uck ?

    Anyway.... ELI5:Why does this dress appear white/gold to some people and black/blue to others? : explainlikeimfive

    It's a matter of how your mind interprets the lighting. A white-and-gold dress in cool lighting/shadow could have produced that photo, as could a black-and-blue dress in warm yellow lighting. Your mind determines the colors of the dress based on what it assumes the lighting to be like.

  5. #7705 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E acelasi principiu pentru care unii nu suporta lumina alba calda (la temperaturi dintre 2700K si 3000K) pe cand altii nu suporta lumina alba rece (temperaturi de 10.000K) si invers. Eu am facut de multe ori teste cu ecrane LCD... si unii vedeau albul corect ca fiind la 3.000K, pe cand mie mi se parea prea galben si albul corect il consideram pe la 6.000K. La urma urmei tot alb este... insa la o anumita temperatura se duce spre galbui, in timp ce la alta temperatura se duce spre albastru (de aici si ideea de warm white si cool white). Mai departe depinde de fiecare cum percepe culoarea...

  6. #7706 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu nu pot sa vad negru nici daca ma chinui. Totally white and gold.

  7. #7707 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Jucativa putin cu f.lux si poza aia sa intelegeti mai bine , mindf.uck.

  8. #7708 SP
    Admin MonkY's Avatar
    f.lux face exact ce-am explicat mai sus... se joaca cu temperaturile de culoare.

    Pe Mac/iOS avem asa:
    • Candle: 2300K
    • Tungsten: 2700K
    • Halogen: 3400K
    • Fluorescent: 4200K
    • Daylight: 5000K
    Iar pe PC avem asa:
    • Ember: 1200K
    • Candle: 1900K
    • Warm Incandescent: 2300K
    • Incandescent: 2700K
    • Halogen: 3400K
    • Fluorescent: 4200K
    • Daylight: 5500K

  9. #7709 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Shocking interview with Capcom about Revelations 2
    ( Or shocking Revelations from an interview with Capcom )

  10. #7710 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ok, rochia este CLAR negru cu albastru pentru ca nu exista modelul cu alb si auriu (doar alb si negru). Asa ca mister elucidat!

    Lace Detail Bodycon Dress - at Roman Originals

  11. #7711 SP
    Senior Member Razvan's Avatar

  12. #7712 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    io vad alb cu auriu wtf

  13. #7713 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Negru si albastru...what kind of sorcery is this?

  14. #7714 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    @MonkY ai total dreptate dar eu nu voiam sa scot asta in evidenta, depinde total de cum percepe creierul si cum asociaza in functie de background si de iluminare anumite culori. Si da depinde evident si de monitor, insa am zis eu am testat chestia asta pe acelasi device in acelasi timp, maica-mea si sora-mea vad alb cu auriu si nici dupa ce le-am spus ca e albastru cu negru nu vad culoarile respective, pe cand eu si bunicii vedem albastru si negru toata ziua si asta era asa fun ca e o dezbatere .

    In fine trebuia sa fie ceva fun nu de luat in serios si de aflat raspunsul adevarat, e ca o iluzie optica, de exemplu mi-a dat un prieten un crop la imagine si am vazut clar un alb ca zapada si auriu ca aurul, dar dupa ce am revazut imaginea inca o data dupa cateva secunde, a reaparut albastrul cu negru .

    Este o iluzie si putem vorbi ore despre cum percepe ochiul culorile dar nu acesta era the point.

  15. #7715 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Human body is amazing , recomand sa cititi putin despre "color blindness"

  16. #7716 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Mystery solved guys



    ps: acum juma de ora (pe un monitor calibrat pentru grafica) in pozele puse mai sus de MonkY, vedeam clar white & gold.
    Dupa ce am citit ceva news pe telefon mai devreme, unde rochia are cu totul alta culoare, acum o vad albastru si negru pe acelasi monitor, wtf

  17. #7717 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Despre asta vb aceasi imagine,
    acelasi monitor si aceasi persoana poate vedea blestata aia de rochie in 2 combinati de culori diferite

  18. #7718 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Linistiti-va.

  19. #7719 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar



  20. #7720 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. SpamBox XL :> By MonkY in forum Offtopic
    Replies: 15027 Last Post: 12-07-2012, 14:57
  2. SpamBox Reloaded :P By MonkY in forum Offtopic
    Replies: 10005 Last Post: 13-07-2010, 14:21
  3. SpamBox plx ?! :D By N3O2005 in forum Offtopic
    Replies: 5120 Last Post: 15-08-2009, 21:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts