Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Ghid de exprimare corecta

  1. #1 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

    Ghid de exprimare corecta

    Vrei sa vinzi copitele vacii si nu stii de ce nimeni nu te baga in seama? - GRAMATICA!
    Te-ai intrebat vreodata de ce oamenii inteligenti nu te iau in serios? - GRAMATICA!
    Tipa care vine la sala in fiecare sambata iti facea cu ochiul, dar imediat dupa ce i-ai vorbit a ras si a plecat? - GRAMATICA!

    Voi posta aici cateva linkuri utile si ordonate, pentru cine doreste sa isi perfectioneze putin cunostintele in ale limbii.
    Ghid de exprimare corectă | DEX online
    Forme greșite ale cuvintelor | DEX online
    Reguli de folosire a virgulei
    Despre majoritate | DEX online

    Pentru ca DEX online are intinderi mult prea vaste pentru a putea fi curpinse cu ochiul, in zilele noastre foarte aglomerate, va invit sa postati greselile gramaticale des intalnite, alaturi de forma corecta specifica. Pentru putin elan, incep eu:

    Gresit: A fii, sa fi, as fii, voi fii, fi! nu fii! sa nu fi! ------------------- CORECT: A fi, sa fii, as fi, voi fi, fii! nu fi! sa nu fii
    Gresit: Defapt, deasemenea, însfârşit -------------------------------- CORECT: De fapt, de asemenea, în sfârşit
    Gresit: Cunostiinta, constinta, muntii nostrii ------------ CORECT: Cunostinta, constiinta, muntii nostri

    Cativa membri CG au ajutat comunitatea.
    Toti membrii CG au primit ajutor.

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu ai nicio şansă cu acest topic, unde nu a reuşit şcoala...

  3. #3 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Wtf..n-avem deja un thread de gramatica?nu cred ca "tipa de la sala" vede cu cati iiii vorbesti tu..sa stie cand vorbesti "legat" sau "dezlegat"

  4. #4 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Quote Originally Posted by EspiritusSanctus View Post
    Bun venit speranta!
    NA! Acum fa-ti seppuku, pentru ca ai esuat. Avem deja un thread in care poti sa ne arati ca esti destept, nu mai e nevoie de inca unul.

  5. #5 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Nu fiti rai, ideea threadului este buna, atat doar ca va fi vizitat doar de cei care stapanesc gramatica.

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Wtf..n-avem deja un thread de gramatica?nu cred ca "tipa de la sala" vede cu cati iiii vorbesti tu..sa stie cand vorbesti "legat" sau "dezlegat"
    Daca avem, imi cer scuze. Cred ca voi fi sanctionat conform regulamentului pentru crearea unui topic deja existent, dar, din cate stiu eu, in aparenta mea incultura, avem doar un topic pentru a face "mishtouri" la adresa celor care nu sunt prieteni cu mama limba si nu unul de informare.

    Quote Originally Posted by solecon View Post
    NA! Acum fa-ti seppuku, pentru ca ai esuat. Avem deja un thread in care poti sa ne arati ca esti destept, nu mai e nevoie de inca unul.
    Te descarci nervos e membrii unui forum din motive personale ori chiar te-a deranjat asa de mult ce am scris eu?

  7. #7 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Quote Originally Posted by EspiritusSanctus View Post
    personale ori
    Din nou.
    Ma enerveaza ca tu nu intelegi internetul. Sa-ti explic: internetul este plin de oameni prosti. Cei care nu sunt prosti au datoria de a-i ignora pe cei care sunt. Ca un bonus, cei care nu sunt prosti pot sa faca si "mishtouri" de ceilalti, folosind topicuri precum cel cu gramatica. Acum, daca tu incerci sa "informezi" oamenii prosti, pari putin arogant, deoarece ai impresia ca o sa reusesti ce nu a reusit un sistem intreg de educatie. Plus ca, daca tot vrei sa ne arati ca esti mai bun decat tot sistemul educational roman, eu ma voi astepta la perfectiune din partea ta. Si uite ca nu e.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ghid PlayStation 4 By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 924 Last Post: 02-02-2023, 18:06
  2. Ghid PlayStation Vita By OEE in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 8 Last Post: 06-08-2015, 21:59
  3. Ghid: Shadow Complex By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 20-08-2009, 23:19
  4. Setare corecta Playstation 3 By Rasko in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 58 Last Post: 16-05-2009, 14:14
  5. Ghid: GTA IV By I Zuben I in forum Console Club
    Replies: 2 Last Post: 10-09-2008, 09:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts