Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Brasov vs Bucuresti..

  1. #1 SP
    Member Florix09's Avatar

    Brasov vs Bucuresti..

    Salut gamerii, tot respectu' !
    Am nevoie de cateva sfaturi in privinta celor 2 orase mentionate in titlu.
    Urmeaza sa ma inscriu la facultate -Educatie fizica si sport- si chiar nu ma pot decide intre cele 2 orase..
    Multi sunteti din bucuresti, sunt si din brasov aici mai mult ca sigur.. vreau sa cunosc niste avantaje si dezavantaje pentru fiecare oras.
    Am auzit despre bucuresti ca e foarte aglomerat, super poluat, viata e scumpa si dureaza mult tare sa ajungi dintr un sector in altul.
    Despre brasov.. obiectiv turistic. aer de munte curat, nu e asa aglomerat ca bucuresti si e un oras curat si frumos..
    Doresc sa ma si angajez undeva,dar nu stiu cum si unde e mai bine..
    Astept niste raspunsuri !
    Multumesc !
    Attached Images Attached Images bucuresti.jpg brasov.jpg

  2. #2 SP
    Member enemigo's Avatar
    Din punct de vedere profesional, Bucurestiul e cea mai buna varianta, ai avea acces la cele mai multe oportunitati...cu toate astea eu nu l-as recomanda. E adevarat ca nu am locuit deloc in el, doar vizite + ce am auzit de la cunostinte. De Brasov in schimb numai lucruri bune am auzit, nu stiu insa cum e cu joburile. Ca o paranteza, si chiar nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar mai toti bucurestenii pe care i-am intalnit au fost niste jegosi aroganti si nesimtiti.

  3. #3 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    If U ask me, dupa atatia ani in Buc, as alege Brasovul cu ochii inchisi, serios.
    Cu job-ul intr-adevar sa zicem ca ai avea mai multe sanse aici, insa compenseaza altele: chirie, cheltuieli, abonamente etc.
    Si da, este aglomerat, poluat, tiganie multa, etc.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Florix09: mergi pe ceea ce-ti ofera in primul rand satisfactia profesionala. Daca facultatea este mult mai buna in Bucuresti, go for it. Daca e in Brasov mai buna si ofera mai multe avantaje, go for it. Orasele in sine le poti vizita oricand... nu trebuie sa-ti para rau ca ai ratat ceva la vreunul din ele.

    In rest, poti sa stai cu chirie la periferie - iesi mai ieftin si ai parte si de aer curat (daca alegi Bucurestiul). Vei pierde mai mult timp pe drum, dar... nu le poti avea pe toate. Cat despre viata scumpa, ma indoiesc profund ca e ceva mai ieftin in Brasov decat in Bucuresti. Da, daca vrei sa spargi bani, o poti face in ambele locuri.

    Daca iti place viata la munte... vrei totusi sa nu ai parte de asa mare aglomeratie, choose Brasov! Da, sorry... nu exista raspunsul perfect. Personal, daca as avea din nou de ales intre cele doua orase, probabil as alege tot Bucuresti-ul - si asta pentru ca pe partea de IT&C, nu se compara cu niciun alt oras din tara (la naiba, indraznesc sa spun nu se compara cu multe orase din lume).

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Referitor la costuri, benzina e mai scumpa la Brasov.

  6. #6 SP
    Member BatsBike's Avatar
    multe lucruri la nivel financiar sunt asemanatoare intre cele doua .. uneori,chiar lucrurile simple,par,mai scumpe in BV .. !ca forme de entertainment nu ai variante prea multe in BV,exceptand muntele .. traficul este mai acceptabil,transportul in comun functioneaza okay .. farmecul cu zonele vechi ale orasului se regaseste in ambele locuri .. in principiu,BV este un loc de vizitat,de relaxat dupa luptele grele din capitala ..
    PS:din pacate,comunitatea de etnie rroma se afla inclusiv in BV .. mai ales in cartiere ..
    PPS : observ ca,te intereseaza 'girls' .. daca asta conteaza,excepatand turistele,BV nu ofera nici calitate,nici cantitate .. poate,doar greutate(in KG,evident) ..

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Femei se gasesc oriunde. Facultatile, pe specializari similare, sunt si cotate similar. De obicei, in fata angajatorilor, o facultate din Bucuresti este mai bine vazuta.

    Mai departe, cu locul de munca, depinde mai mult de tine decat de oras. Sunt oameni care nu scot un leu, cu o gramada de facultati si persoane care traiesc regeste fara 4 clase, oriunde in lume...

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Sunt oameni care nu scot un leu, cu o gramada de facultati
    that's me.

    Nu chiar o gramada doar doua si un master

    ---------- Post added 04-08-2014 at 12:31 ----------

    Amu' lasa ca nu mor 2-3 saptamani merit o vacanta pana incep noul loc de munca (doar ca no...ma simt inutil)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sala Xbox Brasov? By Plasture in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 7 Last Post: 16-05-2013, 14:04
  2. Club PS 3 Brasov By xenon993 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 11-06-2011, 13:31
  3. Brasov-Forum. By sercanu in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 15-12-2010, 12:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts