Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Intrebare: Paypal

  1. #1 SP
    Member MateRiaLLo's Avatar

    Intrebare: Paypal

    Salut, nu prea frecventez forumul si nu stiu daca aici e locul potrivit sa postez, daca e vreo problema rog sa fie mutat.


    Recent am postat un anunt cu vanzarea unei motociclete a tatalui meu. Dupa ceva timp am fost contactat de un englez, cum ca a vazut anuntul si e dispus sa plateasca suma de bani + taxele Paypal aferente.

    Problema este ca nu am realizat pana acum tranzactii de genul, mai ales la acest pret si cu o persoana din alta tara, si sunt speriat de posibilitatea unei fraude. Omul este de acord sa trimita banii primul si sa trimita curierul dupa.

    A mai facut pana acum cineva de aici o vanzare de genul? E destul de sigura?



    Mersi.

  2. #2 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    E destul de sigur cu PayPal dar trebuie să ai mare grija și să faci toate actele de expediție 100% corect. Pt că în cazul în care el dechide un claim la PayPal tu să poți dovedi ca ai trimis și ce ai trimis. De asemenea trebuie să ai grija să nu trimiți până când nu ai confirmarea că banii au intrat. Adică dacă el îți trimite ceva cum că ar fi depus sa nu iei în considerare până când nu primești tu de la PayPal că au intrat banii și apoi să verifici și online pe site-ul lor.

  3. #3 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    E un scam asta cu strainii. Eu pe parcursul unui an de zile 4 persoane straine au zis ca vor sa cumpere. Pana cand i_am rugat sa intram pe skype sa le arat produsul. Si au disparut ca prin minune.

  4. #4 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Inca o chestie importanta, daca chiar e pe bune. In momentul in care vrea sa iti faca plata sa il pui OBLIGATORIU sa scrie la comentarii ca plata facuta este pentru motocicleta X, din anul Y cu seria Z. Astfel nu poate deschide claim in care sa spuna ca domne el te-a platit pt produsul A si tu i-ai livrat produsul B. De asemenea trebuie intocmita ca la carte declaratia vamala cu toate elementele de identificare ale motocicletei.

  5. #5 SP
    Member MateRiaLLo's Avatar
    Hmm, e buna metoda cu Skype. Mersi de idee si de info.

  6. #6 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Ca să nu mai deschid alt thread:

    Am transferat niste bani din PayPal pe card pe 6 decembrie si nici acum nu au aparut in contul bancar. Pe PP evident scrie Completed, yada yada toate cele, la BCR nu apare nici la sume blocate sau ceva. Prima data cand mi se intampla asta.

    Pe cine trag de urechi si ce ar trebui sa le zic ? :\

    ---------- Post added 15-12-2014 at 12:41 ----------

    Disregard that - intraseră dar eram eu chior.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Licitatie: voucher code paypal By chynagods in forum Licitatii
    Replies: 3 Last Post: 15-01-2014, 15:02
  2. Paypal psn? By bubu91 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 5 Last Post: 22-11-2013, 12:20
  3. Problema retragere bani de pe paypal By ciypriyan in forum Offtopic
    Replies: 4 Last Post: 13-04-2012, 19:26
  4. Nelamuriri PayPal By klausn in forum Offtopic
    Replies: 21 Last Post: 03-05-2011, 12:23
  5. Paypal By mariusme in forum Offtopic
    Replies: 3 Last Post: 19-02-2010, 22:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts