Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 108

Thread: Je suis Charlie! Eu sunt Charlie!

  1. #21 SP
    Member Rukax's Avatar
    Are dreptate Templier.

  2. #22 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar

  3. #23 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    deci in tarile civilizate poti sa jignesti si sa batjocoresti in voie atata timp cat spui ca e pamflet/arta ? nu sunt de acord.
    Care e problema? Oamenii aveau o alta parere despre religie si scoteau in evidenta aspectele negative/cu care nu erau de acord.

    Quote Originally Posted by Templier View Post
    cat vine vorba de nu cumpara/nu te uita poate ca politistul ala care a fost executat nu sustinea charlie, omul ala care le-a aratat unde e intrarea in redactie care a fost si el omorat la fel dar vezi ca tot au fost omorati de unii care au fost provocati.
    Sper ca nu vrei sa zici ca cei de la revista sunt vinovati pentru oamenii care au murit.

    Quote Originally Posted by Templier View Post
    si mie mi s-ar parea jignitor daca ar incepe sa faca caricaturi cu Isus!
    Au facut, la fel cum au facut si despre alte religii.

  4. #24 SP
    Banned Templier's Avatar
    1. nici eu nu sunt cu anumite aspecte ale religiei lor dar mai presus de toate conteaza forma prin care prezinti aspectele alea. forma folosita de cei de la CH e una deficitara, prin jignire. ei nu respecta religia musulmana.
    2. nu e ceva mult mai simplu de atat. victime colaterale. daca CH si-a asumat ceva asta nu inseamna ca toti au facut-o.
    3. daca fac pt 1 sau pentru toate religiile tot gresit e.

  5. #25 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ai in link o caricatura. Te ofenseaza cumva? Iti vine sa faci mai mult decat sa dai din cap si sa treci mai departe? Daca da, atunci tu esti ala cu probleme, nu cel care a desenat-o.

    No One Murdered Because Of This Image | The Onion - America's Finest News Source

  6. #26 SP
    Banned Templier's Avatar
    tu nu cred ca incerci sa intelegi ce zic! noi ( eu,tu, noi romanii in general ) nu mergem sa dam in cap ca nu intelegem o gluma, fie ea si exagerata dar cand faci asemenea glume cu oameni extremisti, predispusi violentei te poti astepta si la actiuni extreme.
    nu compara ce ni se pare noua normal cu mentalitatea indoctrinata in zeci de ani de zile a fanaticilor.
    s-a scris si pe prima pagina ( raducucosmin cred ) ca ei nu accepta sa faci misto de profetul lor/ religie ... ce e asa gresit in a respecta o dorinta de ale lor !
    sa fac un rezumat pentru a se intelege mai bine
    1. Nu sunt de acord cu crima
    2. Toate religiile trebuie respectate ( indiferent daca esti de acord cu ea sau nu )

  7. #27 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Nu, dar ai zis ca ti s-ar parea jignitor daca ai vedea caricatura cu Iisus.

  8. #28 SP
    Banned Templier's Avatar
    e o imagine jignitoare si cel care a facut-o clar are probleme psihice dar vezi care e problema ca in lumea asta democratica unuia i se pare funny , mie jignitoare si altul pune mana pe o pusca. daca faci o gluma ar fi bine sa te asiguri ca toti avem acelas sens al umorului.

  9. #29 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    In ritmul asta nu s-ar mai face glume deloc.

  10. #30 SP
    Banned Templier's Avatar
    nu exista numai umor jignitor sau nu facem umor. acest umor grotesc si ordinar facut de CH nu e umor! te-ai uitat pe google la caricaturile pe care le facea? eu cred ca CH este consiliat acum de Sigmund Freud ! democratia nu trebuie sa fie un lucru deranjant ci constructiv. ma deranjeaza ca in spatele cuvintelor gen " democratie " / " freedom of speache " / " arta " se ascund si oameni care pur si simplu jignesc si ofenseaza. toti stim de gluma dar unele lucruri sunt nesimtire.

  11. #31 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Imi pare rau de ce s-a intamplat in Franta, si inca nu imi pot imagina cum unii musulmani interpreteaza gresit Islamul, care in sinea sa este o religie a tolerantei, pacii, iubirii si aprecierii fata de semeni, unde Iisus este profetul cel mai citat din Coran.

    Vreau insa sa atrag atentia asupra unui lucru, si anume acest discurs al lui Vladimir Putin, luat de pe snopes.com: Vladimir Putin's Speech to the Duma on Minorities :

    "In Russia live Russians. Any minority, from anywhere, if it wants to live in Russia, to work and eat in Russia, should speak Russian, and should respect the Russian laws. If they prefer Sharia Law, and live the life of Muslims then we advise them to go to those places where that's the state law. Russia does not need Muslim minorities. Minorities need Russia, and we will not grant them special privileges, or try to change our laws to fit their desires, no matter how loud they yell 'discrimination'. We will not tolerate disrespect of our Russian culture. We had better learn from the suicides of America, England, Holland and France, if we are to survive as a nation. The Muslims are taking over those countries and they will not take over Russia. The Russian customs and traditions are not compatible with the lack of culture or the primitive ways of Sharia Law and Muslims. When this honorable legislative body thinks of creating new laws, it should have in mind the Russian national interest first, observing that the Muslim minorities are not Russians."

    Este o coincidenta oare faptul ca unde li se da nas, baietii astia incep sa isi manifeste fanatismul din ce in ce mai mult?

  12. #32 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Mai terminati cu Charlie Hebdo, n-ati inteles esenta problemei. Daca se intampla la fabrica Coca-Cola sau un punct de prezenta Apple din Paris? Ati fi venit sa spuneti ca bautura are prea mult zahar si telefoanele Apple sunt prea scumpe?? Avem niste tipologii in poporul asta de care nu stiu cand vom scapa...Doame Ajuta!!

  13. #33 SP
    Banned Templier's Avatar
    tu descizi un thread pe tema CH si nu iti place ce se scrie?! am vorbit de CH si de ce s-a intamplat, nu stiu unde e problema.

  14. #34 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Problema e ca ne agatam de detalii mult prea putin importante in imaginea de ansamblu. Nici eu nu ma omor dupa francezi, mi se par cei mai nationalisti din Europa la ora actuala si asta intr-un mod imbecil de multe ori, dar nu pot sa nu fiu solidar cu acest popor in asemenea momente.

  15. #35 SP
    Banned Templier's Avatar
    scuza-ma dar despre cazul asta vorbeam si noi numai ca discutia avansase la niste punce mai putin superficiale. am fost on topic. cum pomenea si eagle-eye de libertatea de exprimare tu vii si zici "Mai terminati cu Charlie Hebdo, n-ati inteles esenta problemei ". chiar de esenta problemei vorbeam.daca ai alt punct de vedere poti sa il scrii ca nu stim pozitia ta din primul post si nu ai mai participat pe urma la discutii.
    nu le pot fi solidar francezilor cand ei nu respecta lumea din care fac parte. ca au murit 12 oameni e tragic si imi pare rau pentru ei, indiscutabil dar e vorba de cine i-a omorat si de ce si despre asta vorbeam.

  16. #36 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Nu stiu de ce tot ataci tu, la urma urmei nici nu ma refeream la tine.

  17. #37 SP
    Banned Templier's Avatar
    nu atac. e o discutie pe un forum, intr-o comunitate si imi exprim un punct de vedere. e ceva gresit in asta?

  18. #38 SP
    vyo
    Junior Member vyo's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    deci in tarile civilizate poti sa jignesti si sa batjocoresti in voie atata timp cat spui ca e pamflet/arta ? nu sunt de acord. cat vine vorba de nu cumpara/nu te uita poate ca politistul ala care a fost executat nu sustinea charlie, omul ala care le-a aratat unde e intrarea in redactie care a fost si el omorat la fel dar vezi ca tot au fost omorati de unii care au fost provocati.
    si mie mi s-ar parea jignitor daca ar incepe sa faca caricaturi cu Isus!
    De acord, unele caricaturi sunt proaste, e jignitor sa faci misto pe anumite subiecte, dar exista alte moduri de a protesta, de a incerca sa inchizi gura jurnalistilor respectivi, nu omorand oameni nevinovati. Ce religie spune ca scopul scuza mijloacele, atat timp cat se venereaza zeul?

  19. #39 SP
    Banned asperas's Avatar
    Mana Mamona Mossad din avion vedere si nu fac referinta la alea malaysiene ( recunoastere Palestina de catre statul francez )! Filmarea nu actu terorist este fake toata ziua cam in genu aleia cu turnurile gemene..auzi sa-l 'puste pe ala de jos dintr-un metru cu Kalashu si sa nu-i improste capu ! Wake up si nu mai puneti botu' la manipulatorii din media.. doi frati la Boston doi frati si aici mda dar unde-i Breivik ?urmeaza Big Brother e visu ''lor'' de voyeristi

    http://www.mediafax.ro/externe/aduna...lului-13695059

    http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...ot-si-dna.html

    libertatea de opinie e sfanta dar numai unde le convine ex daca nu le recunosc holocaustu' atunci sunt deja paria pentru ei invingatorii

  20. #40 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. User Review: Charlie Murder (Xbox 360) By Marinake in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 16-08-2013, 17:00
  2. Charlie Parra del Riego guitar riffs By Rasko in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 1 Last Post: 18-08-2011, 11:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts