Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 37

Thread: Clubul de narghilea

  1. #1 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar

    Clubul de narghilea

    Banuiesc ca nu sunt singurul pasionat de narghilea de aici, iar daca sunt, am sa ii fac o prezentare scurta:

    Narghileaua este un instrument de fumat, care a fost inventata pe la 1500 in Orientul Mijlociu, cei mai multi dintre voi probabil ca au vazut acest obiect, dar nu l-au folosit niciodata. Deoarece filtrarea fumului se face prin apa, fumatul din narghilea este mai putin daunator decat tigarile, dar nu este nici el lipsit de riscuri, pentru ca inhalarea fumului nu poate fi niciodata sanatoasa. Partea interesanta este ca nu fumezi tutun gol, ci tutun combinat cu diverse arome pentru a avea gusturi dintre cele mai diverse: fructe, cola, cappucino chiar si guma de mestecat.

    Pentru cunoscatori, voi prezenta setup-ul meu, am devenit pasionat de aceasta metoda de relaxare cu doar caeva luni in urma, deci nu am nimic "impresionant"

    Ceea ce folosesc eu e o narghilea no-name, cumparata dintr-o excursie in Turcia, unde am si fumat prima oara la o cafenea. Tutunul ce se gaseste in Romania este nakhla in mare parte, cel mai de calitate care il veti gasi va fi Al Fakher, dar are un pret foarte piperat, care nu mi se pare foarte justificat. De aceea majoritatea aromelor mele sunt Nakhla: Margarita(cel mai bun in opinia mea), cola, capsuni, lamaie, scortisoara, fructe exotice, Al Fakher struguri si Al Massah red bull.
    Carbunii cei mai buni sunt cei naturali, speciali pentru narghilea, care se aprind in aproximativ 3-4 minute la flacara de la aragaz, nu scot fum si nu au niciun miros. Mai exista si carbuni cu aprindere rapida, care se pot aprinde la bricheta, dar folosirea lor indelungata nu e recomandata, deoarece contin multe chimicale, au un miros neplacut si imprima un gust ciudat fumului. E bine totusi sa aveti un pachet sau doua pentru perioadele cand nu puteti aprinde carbuni naturali.

    Partea cea mai buna este ca tutunul are un continut foarte scazut de nicotina, iar daca tutunul este de calitate(spalat) atunci nu contine aproape deloc nicotina, fapt care face din fumatul din narghilea o placere care nu da dependenta si care poate fi savurata chiar si de nefumatori, eu insumi facand parte din aceasta categorie.

    Mai jos sunt niste poze, cu ce folosesc eu. Sper sa mai fie pasionati pe aici care sa spuna ce folosesc ei si eventual sa lase si niste poze .
    Attached Images Attached Images dsc00312.jpg dsc00313.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    nimic nu se compara cu o narghilea bine facuta...

    am in plan sa cumpar una...
    pasiunea mea legata de fumat este de departe pipa

    de 3 ani de cand am descoperit placerea fumatului la pipa am ajuns sa inlocuiesc tigara de foarte multe ori...si pe langa asta tutnul de pipa are si un miros placut aromat(in functie de aroma)..si experienta unei pipe bine facute(nu este asa simplu sa faci o pipa buna cum se crede),tutunul trebuie presat intr-un anumit fel si evident pufaitul sa fie facut bine(posibilitatea de a te ineca sau mai rau, sufoca)
    oricum cand ajungi sa masterezi fumatul la pipa este din punctul meu de vedere "best way of smoking anithing"

    in poza este pipa mea iubita,care a venit in husa solida din piele captusita cu catifea inside si cu inchizator din aur
    si o poza cu tutunul de pipa
    Attached Images Attached Images sp_a0279.jpg sp_a0283.jpg

  3. #3 SP
    Junior Member Sales's Avatar
    Nu sunt fumator dar narghileaua este chiar o placere.
    Attached Images Attached Images dscn1974.jpg

  4. #4 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    C'mon, chiar nu exista pasionati pe forum ?

  5. #5 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    Am incercat eu astazi si pot sa spun ca nu mi a placut.
    Ce am fumat eu trebuia sa aiba gust de portocale ( din 10 arome, cate apareau in meniu, doar asta o aveau). Spun "trebuia" deoarece mai degraba o tigara normala are aroma de portocale decat ce am fumat eu. Plus ca avea praf, nu stiu cum sa explic. Simteam de parca fumam praf...
    Mi am zis ca nu o sa mai incerc niciodata desi, cred ca nu au preparat o aia cum trebuie. O fi si asta o arta...

  6. #6 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Intradevar, conteaza foarte mult micile detalii, de la numarul de gauri date in staniol, pana la cantitatea de apa pusa in vas. Probabil ca era necuratata coloana de fum, asa se simte si la mine daca nu o curat cum trebuie pe interior, pentru ca se depune mizerie.

  7. #7 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Eu eram...insa nu mai am narghilea...(s-a spart...da stiu nu s-a spart singura...dar fie)

  8. #8 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Vara asta am fumat la narghilea aproape din 2 in 2 zile . A venit un prieten din Franta si si-a adus si narghielaua . Deci tipu e mortal . A cumparat cam de 100 si cva de lei numa arome de narghilea . Am incercat in total vreo 10 arome (ciocolata cu menta , portocale , cirese , visine , cafea , caramel ,nuca de cocos , pepene galben, trandafiri , tuti fruttisi si o aroma la care nici nu stiu cum ii zice , are un gust foarte ciudat ...cam ca si detergentul ) . A da si prima data cand am fumat narghilea am dat foc la covor cu varumio . Alea amintiri frumoase :X

  9. #9 SP
    Member sentyno's Avatar
    Merita sa ai o narghilea acasa, mai ales daca esti pasionat.
    Nimic nu se compara sa stai si sa meditezi cu o narghileaza langa tine(merge de minune citind o carte ,asta cand esti singur ) . Cu prietenii e alta treaba, poate fi si mai frumos . Dar daca tre intreci in cine scoate mai mult fum, nu intelegi mare lucru .
    Am una acasa, libaneza parca e, luata de prin crangasi din cate tin minte.
    In mare parte nu m`am chinuit prea mult adica cum zici tu Uziwood, cat gauri sa dau in staniol. Insa m`am interesat la persoane care au si am invatat ce`i de baza.
    N`am mai preparat de mult ca pe timp de vara, singur, n`are niciun farmec. S-au mai ieftenit aromele ?
    Aroma de mere verzi imi place cel mai mult

    ps : fereste`te de alea turcesti

  10. #10 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Si eu fumez ocazional. Fumam in trecut in Bucuresti in Valea Regilor, dar nu stiu daca mai exista acest local. Acum ma duc in Vama Veche si fumez la un local numit "La Bibi", pe langa narghilele are si o mancare exceptional de buna. So Keep Smoking!

  11. #11 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Inca mai este in Valea Regilor acel local cu subsol unde este narghilea.

  12. #12 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Am patit-o urat de tot, dupa ce mi s-a stricat narghileaua veche (deh, lucru turcesc), am cumparat una noua de pe narghilea.ro, egipteana, de 55cm, totul in regula pana ce netotii de la posta mi-au spart vasul, noroc ca au fost cei de la narghilea.ro draguti si mi-au trimis alt vas, dar tot sunt putin nemultumit, pentru ca vasul acesta e verde, fata de cel albastru care s-a spart.

  13. #13 SP
    Member sentyno's Avatar
    Vreau sa`mi iau iar o narghilea ( deh cea pe care o aveam, am fost nevoit s`o dau )
    Am inteles ca in herastrau sau pe langa herastrau e un fel de angro desta ( hash sau..n`am inteles eu bine). De abia astept
    A trecut ceva vreme de la ultimul fum

  14. #14 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by sentyno View Post
    Vreau sa`mi iau iar o narghilea ( deh cea pe care o aveam, am fost nevoit s`o dau )
    Am inteles ca in herastrau sau pe langa herastrau e un fel de angro desta ( hash sau..n`am inteles eu bine). De abia astept
    A trecut ceva vreme de la ultimul fum
    Este un angro si se numeste Flora, este la 2 statii de Herastrau.Sunt si acolo.Decat sa iei narghilea mai bine iti iei un bong si sti o treaba.

  15. #15 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Teo , te inseli Sentyno , e vorba de Pavilionul "H" , care se afla in Herastrau , vizavi de Hard Rock Cafe ... Ma rog , la intrarea in herastrau de la capatul lui 41 .

  16. #16 SP
    Member sentyno's Avatar
    Eh, studentul stiam eu ceva cu H

  17. #17 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    In Flora sunt sigur ca am vazut acum ceva timp si cu siguranta acolo vor fi mai ieftine decat in H deoarece este angro, posibil sa poti cumpara la bucata, posibil sa nu poti, depinde de comerciant.Sunt multi turcaleti care aduc, daca nu gasesti in H sau sunt prea scumpe, poti incerca in Flora.

  18. #18 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    In cel mai scurt timp planuiesc sa achizitionez si eu o narghilea dar nu prea stiu multe lucruri despre ele si nu as vrea sa dau banii begeaba pe o una de calitate indoielnica.
    Asadar daca imi puteti da cateva informatii despre ele, la ce ar trebui sa ma uit cand cumpar una, etc. as fi recunoscator.
    Orice fel de informatie este bine-venita.

  19. #19 SP
    Junior Member andusmq1's Avatar
    sal ajutatima si pe mne cu cateva sfaturi cum sa prepar o narghilea sa scoata mult fum ce aroma sa folosesc de la ce firme cata apa sa pun si restul detaliilor ca pe net nu zice mare lucru sunt incepator dabea mi-am luat narghileaua si nu ma pricep

  20. #20 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Mai bine faci rost de un dictionar mai intai.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Android By erik95 in forum Android
    Replies: 498 Last Post: 01-06-2021, 01:00
  2. Clubul Prahovenilor By ZeroSkillNoob in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 14 Last Post: 09-05-2013, 23:55
  3. Clubul F.C. Steaua By octav in forum Health, Food & Sports
    Replies: 366 Last Post: 21-10-2011, 00:19
  4. Clubul Bacauanilor By BoTeAlEx in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 28-02-2011, 12:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts