Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Nijikon 2009

  1. #1 SP
    Senior Member tray's Avatar

    Nijikon 2009

    Pe scurt,
    Nijikon, Conventia Fanilor Anime din Romania nu are o istorie prea lunga, dar e una destul de fructuoasa. In Octombrie 2007, in cadrul Muzeului National de Arta Contemporana, scotea timid capul in lume prima editie a conventiei. Aceasta a reusit sa stranga aproape 1500 de vizitatori, fiind un succes suficient de mare incat sa se organizeze o a doua editie, de data aceasta intr-un mod ceva mai profesional. Nijikon 2008, cu cei aproape 3000 de vizitatori stransi in doua zile, a dovedit ca piata anime/manga romaneasca are un real potential.

    Aceasta a treia editie a conventiei, impreuna cu cei peste 20 de parteneri ce vor participa cu standuri, asteapta aproape 4000 de vizitatori in cele doua zile ale sale, 24 si 25 Octombrie. Locatia este Palatul National al Copiilor, exact aceeasi adresa ca anul trecut. Pentru detalii, vizitati HARTA.


    Pretul intrarii in acest an este de 8 RON/zi si se vor folosi bratari de marcaj pentru acces. Cosplayerii ce se inscriu in concurs fac exceptie, ei primind o legitimatie ce le va oferi acces complet in ambele zile, pentru doar 12 RON (echivalentul a 6 RON pe zi).



    INFORMATII RAPIDE:



    Nijikon, 24-24 Octombrie, Palatul National al Copiilor

    Program: Intre orele 10.00 si 21.00, atat Sambata cat si Duminica

    Mijloace de transport: 312, 313, 381, 76

    Pret intrare: 8 RON/zi; 12 RON ambele zile pentru cosplayerii inscrisi la concurs

    Vien cineva/este interesat? (sunt sigur de ronan,ca ar fi venit daca nu era din cluj )

  2. #2 SP
    Member alalalt's Avatar
    Sunt foarte tentat sa vin si eu duminica, cand ajung in bucuresti. Tu ai mai participat?

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    si Strike ar fi venit pentru raionul Hentai

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Vien cineva/este interesat? (sunt sigur de ronan,ca ar fi venit daca nu era din cluj )
    ...hehe, așa e - mie nu-mi prea place să călătoresc (defapt detest să călătoresc). Nu-i nimic dau de știre unor prieteni super fani anime și cu siguranță vin ei

    Have fun!

  5. #5 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Quote Originally Posted by alalalt View Post
    Sunt foarte tentat sa vin si eu duminica, cand ajung in bucuresti. Tu ai mai participat?
    a fost un prieten si era f incantat
    uitati ce am gasit
    -La zona de gaming, Asociatia Cogito din Resita organizeaza un workshop cu tematica Old School Games. Va fi prezenta o gama variata de console, de la Atari, NES, SNES, Sega, pana la N64, cu tot cu jocurile aferente. Nostalgicii si nu numai se vor putea bucura de cunoscutele Duck Hunt,Kunio-kun, Mario Kart si multe alte surprize pregatite de cei de la Asociatia Cogito.

    De asemenea, cei care doresc sa ajute prin donatii de casete, manete sau chiar console vechi, sunt rugati sa vina cu ele la standul celor de la Cogito. Pentru ei e pregatita o editie limitata de insigne cu tematica Old School Games (realizate de Shuba si Lucifiel) pe care le vor primi pentru ajutorul oferit. Toate donatiile vor fi adaugate colectiei Asociatiei Cogito, pentru a putea organiza alte workshop-uri in tara si a aduce zambetul pe buzele nostalgicilor.

  6. #6 SP
    is the man! trickz's Avatar
    O sa fiu si eu acolo, probabil atat sambata cat si duminica

  7. #7 SP
    Senior Member tray's Avatar
    see you there,eu maine vin 100%

  8. #8 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mda. Dezamagit profund.

    + multa lume - ingramadeala
    + multe chestii de cumparat - preturi imense
    + jocuri - putin spatiu si multi oameni
    + spatiu de fumat - nu se respecta si eu, ca nefumator, simteam fumul aproape peste tot.
    + cosplay - nu prea multa originalitate, foarte putini s-au remarcat cu ceva interesant, complet.
    + bratarile cu animax. GENIALE. Gratis, au beculet inauntru si sunt bune sa iti pleznesti amicii.
    + proiectii si concursuri in amfiteatru - ingramadeala mare imensa extrem de mare
    + salon VIP - era deja plin cu oameni care nu erau de la VIP dar au gasit intrarea pe care vroiam sa intru si eu
    Per total, a fost ok... intr'un fel regret ca am dat 16 lei dar in acelasi timp nu... Bratarile alea sunt tari
    L-am vazut si pe DJ_Andrei acolo.. organiza pe la concursul de naruto

  9. #9 SP
    Senior Member tray's Avatar
    ai dreptate cu 100% ce zici
    cosplay aproape la pamant,samurai jack mi-a placut
    mai e de audagat un + la lista ta :fete frumoase (bine nu alea sub 16 ani si nu alea emo lol)

  10. #10 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    a facut cineva ceva poze?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. BATTLEKON la Nijikon 2012 (Bucuresti) By lowlifekane in forum Console Club
    Replies: 4 Last Post: 30-10-2012, 20:52
  2. BATTLEKON la Nijikon 2011 (Bucuresti) By lowlifekane in forum Console Club
    Replies: 29 Last Post: 01-11-2011, 15:56
  3. Nijikon 2010 Fighting Games By Mikael in forum Console Club
    Replies: 85 Last Post: 03-11-2010, 00:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts