Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 33

Thread: Sfat pc

  1. #1 SP
    Junior Member Smedo's Avatar

    Sfat pc

    Salut,nu stiu daca e bine unde am postat....as dori sa-mi achizitionez un pc decent pe care sa poata rula gta5 (nu am pretentii la high,sa se miste ok) ce mi-ati recomanda?si pe piese ar fi ok..bugetul meu este de 1400lei maxim ,nu-s gamer profesionist,vreau doar sa ma joc pentru relaxarea seara.Daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator.

  2. #2 SP
    Banned Templier's Avatar
    de ce nu iti iei o consola de banii astia?

  3. #3 SP
    Junior Member Smedo's Avatar
    m-am gandit la pc ca pot face mai multe pe el

  4. #4 SP
    Banned Templier's Avatar
    daca vrei pc in functie de GTA 5 uita-te la cerintele jocului si cumpara in functie de acele cerinte dar daca vrei sa te joci ocazional ti-as recomanda un PS3 ca e mai ieftin sau un PS4 daca vrei sa fii "la zi ".

  5. #5 SP
    Junior Member Smedo's Avatar
    eu am un xbox 360 slim pe care tb sa-l vand...faza e ca acu e la moda xbox one..si multe jocuri nu mai sunt compatibile decat pentru xbox one...

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Ce am gandit initial: In bugetul tau ma indoiesc ca se poate face un PC care sa ruleze GTA V. Pe PS3 sunt o gramada de exclusive bune, iar consola costa in jur de 500 de lei pe forum. Succes.

    Ce am gandit dupa ce am realizat ce spui tu de fapt: Te poti juca GTA 5 pe xboxul tau chiar acum.

  7. #7 SP
    Junior Member Smedo's Avatar
    asta stiu,dar multe jocuri noi nu mai sunt compatibile pe xbox360 slim...dar daca am un buget de 1800 as face ceva?

  8. #8 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Am un pc de genul asta facut in 2013 (1600 fara monitor si hdd) , merg toate jocurile pe "low , very low , extremely low " , e o placere sa joci pe el. (bine..nu il folosesc eu , taica-miu e fan jocuri pe pc). In alta ordine de idei , un pc pt jocuri , pleaca de la o placa video (800-900 minim) , un procesor (Amd fx e mai ieftin ..550-650) , ram (8-16 Gb - 250-300 ron) , hdd (250-300 ron) , placa de baza (250-300) , sursa (180-200) , carcasa /tast./mouse/ (200-250) , monitor (300+) . Do the math...si asta cred ca e un minim.

    Sa iti dau un exemplu clar ...AMD Phenom X4 955 , Nvidia GT 440 , 8Gb sursa 600w delux . I-am instalat azi Call of Duty AW , merge pe 1280/768 , fara AA , un mix de low cu medium/normal (grafic sub ps3) , fps intre 20-28/30 , lag pe clip-uri . Call of Duty BO III nu il poate juca , fps 10-15 tot pe low.

    Am impresia totusi ca e luat prin 2011/2012 , oricum in primul an probabil ca a jucat Call of Duty Ghost/BO I decent (grafic tot sub ps3)

  9. #9 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Asta e minimul pe care ti-l recomand, insa desi mai scump, nu va fi la fel de bun ca un PS4 sau XOne. Eu as merge pe noua generatie de console, dar daca vrei neaparat PC mai jos de atat sa nu cobori ca nu te vei juca pe el nici cat pe X360.
    Wishlist

    Daca vrei sa mai investesti in el peste un timp, renunta la 8GB ram si pune doar 4GB, iar diferenta de bani o poti pune pentru o placa video mai buna, urmand sa iei RAM cand vei avea posibilitatea. i3 face inca fata la jocuri, iar eu unul ma feresc de AMD ca rasistul de munca.

    Ah, iar daca pretul jocurilor te trage inapoi de la o consola, nu uita ca daca il cumperi la mana a doua si il vinzi dupa ce il joci, nu pierzi mai mult de 20-30 de lei pentru un joc.

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  11. #11 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Si eu zic ca mai bn un PS4 (sau xbox one dacă preferi), măcar stii ca iti rulează toate jocurile. GTA V e optimizat foarte bine si se misca bine pe multe configurații. Exemplu la un prieten: AMD Phenom II x4 3,1ghz, GTX 660 2GB, 6 GB RAM. GTA V si altele rulează bine pe detalii medii spre high ( arata cam ca pe console asa). In schimb ultimele Call of Duty, Fallout 4 si altele nu sunt jucabile aproape pe nici o setare la grafica.

  12. #12 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Configuratia pe care ti-a facut-o colegul mai sus iti va duce orice joc pe setari medii spre high, cu framerate cel putin la fel de mare ca pe console. 750 Ti e o placa budget decenta si ofera o performanta buna raportat la cat costa. Uite aici un gameplay cu GTA V pe o configuratie practic identica (e un model mai vechi de i3 cel din video) :



    Eu zic ca nu e rau pentru un PC de 2000 de lei. Oricum, tipul are pe canalul ala teste la foarte multe jocuri din ultimii doi ani si iti poti face destul de usor o impresie, mai ales ca are toate detaliile care te-ar putea interesa - rezolutie, temperaturi, framerate, setari video exacte la inceput si asa mai departe. Practic, vei avea o performanta similara cu cea de pe o consola, ocazional mai buna + ceea ce ai mentionat tu, ca poti face mai multe pe un PC.
    Pentru un buget de 1400 de lei, insa, sau chiar si de 1800, nu cred ca pot sa iti recomand o configuratie decenta. Iti pot arata ceva care acum iti duce GTA V la 20 FPS, dar peste un an, trebuie schimbat cu totul. Oricat de non-profesionist ai fi, nu cred ca te-ar incanta sa vezi ca nu merge cum trebuie. Ai nevoie de un i3 minim, o placa video buna, 8GB RAM indiscutabil + toate celelalte nebunii, care cresc putin costurile.

  13. #13 SP

  14. #14 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    E OK si configuratia ta, exceptand procesorul. Stiu ca e la un pret bun acel AMD, dar performanta e jalnica. Insist sa mergi pe un Intel i3, chiar daca e mai scump.
    Mare atentie la sursa. Nu stiu cat sunt de bune cele produse de Segotep. Iti pot recomanda Sirtec, insa, eu am una de 500W de vreo 6 ani si nu am avut nicio problema cu ea, momentan duce bine mersi un GTX 970, desi multi mi-au spus ca ar fi sinucidere curata. Segotep face niste carcase dragute, insa nu stiu cum stau pe partea de surse. Sirtec face niste produse decente, nu de calibrul Corsair sau EVGA, dar stii ca nici nu iti ia foc calculatorul cu ele.
    Placa video e putin mai slabuta decat GTX 750 Ti. De fapt, cred ca e cea mai ieftina placa video pe care o vinde AMD in momentul acesta. E OK, diferenta e undeva la 5FPS, dar din nou, sa nu te astepti la o performanta astronomica, mai ales la 1080p. Ai aici un video mai detaliat, pe la minutul 3 incep testele in jocuri.





    Prin urmare, eu cred ca o sa ai o experienta decenta si cu ce ai aratat tu mai sus, cu mentiunea ca iei neaparat un procesor mai puternic si o sursa serioasa. Mai tarziu, recomand sincer un SSD pentru sistemul de operare si alte cele. Momentan, e OK.

  15. #15 SP
    Junior Member Smedo's Avatar
    super,imi poti recomanda o sursa si un procesor bun?

    ---------- Post added 14-02-2016 at 16:05 ----------

    si mai imi zicea un amic o combinatie sa iau
    Dell Optiplex 390 i5-2400 calculator reconditionat

    pt procesor si memorie...dar s-o merita?si sa mai dau 500 pe placa video care am postat-o ,si cu timpu si un hdd

  16. #16 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Procesor : Intel Core i3-4170, LGA1150, 2 nuclee, Frecventa 3.7 GHz, Cache L3 3MB, Intel HD 4400, Box

    Placa de baza compatibila : MSI H81M-P33, Socket LGA 1150, Chipset Intel H81, Micro ATX
    Sursa : Sirtec HPC-500-G12S Element Bronze

    Acel Optiplex e un prebuilt reconditionat. Practic, iei un calculator cu componente slabe care deja a fost folosit. Stiu ca iti surade i5-ul, dar iti sugerez ceva in banii tai, dar nou. De asemenea, nu stiu exact nici ce spatiu de upgrade ai acolo. Faci cum consideri, insa placa video, HDD-ul tau si memoria ta RAM + componentele recomandate de mine te duc pe la un 1870 de lei. Mai ai nevoie de o carcasa, esti la 2000.
    Eu asa as face. Daca mai ai nevoie de sugestii, te ascult.

  17. #17 SP
    Junior Member Smedo's Avatar
    da ai dreptate! multumesc mult pentru sfaturi si indrumari,o sa merg pe mana ta...mai bn mai pun 300-400 lei si iau ceva calumea ,iar procesorul pe care mi l-ai recomandat o sa duca cam orice joc nu?

  18. #18 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Categoric. E chiar mai performant decat un i3 6100, iar daca ai dubii, te sfatuiesc sa te documentezi in continuare, ca sa fii linistit ca nu iti recomand mizerii. Stiu ca ma repet, dar pe viitor, ia in calcul ideea de a-ti lua si un SSD. Ceva micut, 120GB, pentru sistem de operare, web browser, Steam si alte programe pe care le folosesti mai frecvent. Desi nu afecteaza performanta propriu-zisa a jocurilor, calculatorul se va deschide mai repede, programele vor merge mai fluent, web browsing-ul va fi incredibil de rapid. Diferenta va fi uriasa.

    Iti mai las un video de la Digital Foundry in care se testeaza performanta pe mai multe configuratii budget, printre care si cea pe care se pare ca te-ai decis tu - i3 si R7 360, incepand desigur cu mult iubitul GTA V. Dupa cum vei vedea, sunt doar jocuri AAA acolo. Ca sa iti faci o idee comparativa cu ce ofera o consola, pe PS4/X1 jocurile merg in 99% din cazuri la 1080p, 30FPS. Configuratia ta se situeaza cam pe unde se vede in acest video.

    Apropo de asta, poti oricand sa iti conectezi PC-ul la TV prin portul HDMI si poti folosi fara probleme un controller pentru jocuri. Jocurile din ultimii ani au suport nativ pentru controllere de Xbox si Playstation - bagi maneta in PC si merge automat, fara nicio configurare suplimentara (vei vedea si in GTA V). Asta asa, daca vrei sa ai o experienta asemanatoare cu ce inseamna o consola, si desi poate parea banal ce spun, e foarte multa lume care nu stie lucrurile astea.

    Cam asta iti recomand eu, avand in vedere bugetul tau.



  19. #19 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Sau vinzi X360 cu 600-650 de lei, mai pui 5-600 de lei si iti iei un Xbox One / PS4. Vineri am dat X360-ul pe Olx cu 650 de lei, am mai pus 600 si am luat un PS4 cumparat in Noiembrie 2015. Si PC-ul il faci ulterior dupa cum te incadrezi in configuratii/bani.

  20. #20 SP
    Junior Member Smedo's Avatar
    xbox-ul l-am dat fix cu 650 si mai am vreo 400 lei stransi...si in 1-2 luni mai strang inca 800...nu prea mai vreau consola,pc-ul mi se pare mult mai util...poate in viitor cand termin cu facultatea la vara cu tot cu licenta ma angajez si ...oricum acum vreau pc ,si o sa merg pe configuratia si indrumarea lui Razzosinni ! mi se pare cea mai buna alegere,oricum ce nelamuriri am o sa postez aici!Ma bucur ca am gasit acest forum

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Un Sfat ! By patrutalex in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 20 Last Post: 05-09-2015, 20:20
  2. Un sfat By radu.cristian in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 02-02-2015, 20:47
  3. Vreun sfat? By adoado257 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 23-02-2014, 17:05
  4. Sfat PS3 By bodobaza in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 40 Last Post: 14-02-2014, 11:09
  5. Sfat Cumparare By Bobby in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 19 Last Post: 20-10-2008, 21:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts