Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 19 of 19

Thread: EDC - Everyday Carry

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    EDC - Everyday Carry

    Well, dupa ce am deschis http://www.consolegames.ro/forum/f35...fanatics-club/ si am aruncat o privire peste http://www.consolegames.ro/forum/f67...ului-masculin/, mi-am dat seama ca nu ne-ar strica si noua un thread de EDC-uri (everyday carry). Sau mai exact, un thread unde sa postati (neaparat cu poze si un link la produsul respectiv) ce considerati voi ca ar fi un gadget / device / produs, care va este atat de folositor incat sa-l folositi si purtati cu voi zi de zi. O sa va rog sa nu exagerati si sa va postati toti telefoanele...

    Voi incepe eu cu vechiul meu Victorinox Swiss Army Knife Champ care de ani buni m-a salvat dintr-o groaza de situatii mai problematice. Da, stiu ca nu este prea ieftin, dar e un multi-tool foarte bine facut si care ofera atat de multe (daca nu ma insel 32 de accesorii) incat isi merita banii. Eu l-am muncit ceva in acesti ani si inca se tine tare. L-am achizitionat de pe Amazon.co.uk cu un discount bunicel, si m-am bucurat pentru ca am primit ca bonus si Victorinox Swiss Army Brown Leather Pouch 5-8 Layer (pe care il gasiti aici).

    Puteti gasi si alte variante, in functie de ce anume aveti nevoie la un EDC. Exista la Victorinox (Elvetia) zeci de modele cu diverse optiuni (inclusiv unele care au sute de accesorii - dar numai EDC nu este), asa cum exista unele mai specializate si cu mai putine accesorii (dedicat pt. electricieni, mecanici, vanatoare, camping, IT, etc.).

    Hai, va astept cu ale voastre EDC-uri!
    Attached Images Attached Images victorinox_swiss_army_knife_champ_01.jpg victorinox_swiss_army_knife_champ_02.jpg

  2. #2 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu am 3 jucarii:

    1. Victorinox - mult mai simplu decat cel din poza de mai sus
    2. un tool de la ben grylls (destul de simplu si eficient) - insa care compenseaza ce nu are victorinox-ul - se pare ca e facuta de gerber (Gerber Bear Grylls Compact Multi-Tool w/ Survival Guide – Weather Republic)
    3. lanterna am una de la Altex am primit'o la Metal Gear Solid 5 pre-order, foarte draguta - evident slaba rau comparat cu ce s-a vazut pe thread, insa suficienta sa gasesc telefonul si apoi .. am 2 lanterne
    Attached Images Attached Images gerber_multi-tool_31-000750_b.jpg gerber_multi-tool_31-000750_c.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Bun thread.

    Eu am Victorinox-ul din imagini, cu vreo 14 utilitati (overkill, stiu). Cam atat. Si asa asta este destul de greu si mie nu prea imi place sa am multe chestii prin buzunare. Phablet, portofel si chei. Bine ca nu mai fumez.
    Attached Images Attached Images 20170107_123224.jpg 20170107_123215.jpg 20170107_123241.jpg

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Darkie: pune o poza te rog cu lanterna... sunt curios cum arata cea din MGS5.

    Khufu: cand stateam in Bucuresti, nici mie nu-mi placea sa car prea multe. La tara (into the wild, so to speak), s-au schimbat complet lucrurile.

    Intre timp mi-am dat seama ca mai am un set de EDC-uri, la cheile de utilitare. Dupa cum se poate vedea, e un mini poloboc, o mini ruleta de 1m, o mini lanterna si un mini USB stick (32GB filled with goodies). Al naibii de folositoare!

    Later edit: Ce mai recomandati sa adaug la acest set din gama "mini"? Eu ma gandeam ca ar fi bun un termometru si o busola. Ah, si-un fluier. Pai de ce? Pai eu cand vreau sa fluier... fluier!
    Attached Images Attached Images edc_img_6746.jpg

  5. #5 SP
    Member cr0c0's Avatar
    Am gasit o poza veche cu lanterna de la MGS V:
    mgs.jpg
    O prostie de 2 dolari - led chinezesc (nici macar o copie cree), driver ieftin doar pt AA, threaduri mici (2-3mm), inscriptia de pe ea s-a dus instant. I-am transplantat un XPE si un driver decent si am facut-o cado`.

    Ca sa nu fiu chiar offtopic: o parte din EDC-ul meu
    img_1535.jpg

  6. #6 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Evident ca e ceva super ieftin dar la ce o folosesc eu (pana si aia de la telefon e ok pentru mine) inca n-am avut caderi masive de curent cum zice Monky, dar ma gandesc serios sa pun toate prizele pe UPS (*evident ma refer la cele folosite, ma intereseaza in mod special sa imi protejeze device-urile in caz de power surge sau power spike) si al 2lea lucru .. ma gandesc sa iau niste lampi pe USB pe care sa le conectez la niste powerbank-uri ca si solutie alternativa de lumina.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Thanks cr0c0! Apropos de Leatherman, ma tenta asta (chiar si daca il cumpar doar pentru numele sau): Squirt PS4 - Leatherman Multi-Tools.

    rodarkone: ai putea sa te orientezi spre powerbank-uri care au deja LED-uri incorporate. Eu pe majoritatea asa mi le-am luat (oricand e binevenita o lumina in plus - mai ales la nevoie). Mai folosesc si niste jucarii pe USB cu multe LED-uri (o sa urc niste poze cu ele mai tarziu), dar cireasa de pe tort a fost chinezaria asta (atasez poza). Practic e un "cap de lanterna", fara baterie... si are o mufa USB standard in locul corpului/bateriei. Nu are 2000 de lumeni asa cum se lauda (de fapt cred ca e o clona de CREE XP-G R5), dar e foarte cool.

    Si ca sa inchei intr-o nota mai EDC-ista, atasez niste poze cu 5 powerbank-uri. Toate cu LED.
    1. Cea aurie este de fapt chiar un 3 in 1 foarte ieftin (eu am dat 59 RON dar cu siguranta il veti gasi la pret si mai bun). E un power bank, e o lanterna (care are chiar 2 moduri de folosire, datorita unei fante) si este o... bricheta (de tip rezistenta, precum cele auto). N-am idee cat de mult va rezista (o am de putin timp), insa cred ca poate fi folositoare (in special pt. fumatori - sau de ce nu, in caz de urgenta pentru a aprinde un foc). E din aluminiu si pare destul de solida...
    2. Cea imbracata "militareste" este o solara de la Levin. E luata de pe amazon si pana acum m-a servit cu brio. Are 12000mAh, are LED (desi unul foarte slabut), are panou solar de 1.7W si doua porturi USB de 2A. Care sunt acoperite/protejate de ploaie. Pt. camping e perfecta jucaria.
    3. Cea mica e un EasyACC care din pacate nu se mai vinde. Foarte compacta, 3000mAh, port de 2.1Ah, LED decent. Cris are si ea una si o foloseste zilnic (de ceva ani).
    4. Cea mare (si neagra), RAVPower 13000mAh, 2 porturi cu maxim 4.5A, lanterna, celule Panasonic inside... La fel, pe amazon, dar nu se mai fabrica (probabil exista model mai nou).
    5. Un mic update cu inca un powerbank, pentru ca mi-am adus aminte... ieri am primit cadou un "Power of HBO". Baterie de 8000mAh, port USB de 2.1A, indicator digital de putere... si cel mai frumos, un fel de LED strip, foarte misto facut (si cu doua trepte de luminozitate). Me like it! (pacat ca-i alba). But... but... I got the power of HBO, right?
    Attached Images Attached Images img_6316.jpg img_6318.jpg img_6320.jpg img_6648.jpg img_6649.jpg img_6652.jpg img_6749.jpg img_6751.jpg

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cum stateam eu asa pe patul (rece) de spital, m-am apucat sa ma joc cu ce mai aveam prin buzunar... Ocazie cu care mi-am dat seama ca nu am postat aici despre "card sized tools"... mai exact despre acele multi-tools de marimea unui card (si Victorinox are unele dragute), pe care le poti purta cu tine oricand in portofel si te poate scapa din situatii stressante. In ordinea dupa tricou, avem asa:

    1. Pocket Monkey - Unealta Card Multifunctionala
    Este perfect plat,contine 11 instrumente multi-scop intrunul singur, o carte mica de dimensiunea unui card de credit. Fabricat din 4 straturi dint otel tratat termic, este mai subtire decat doua carti de credit si se potriveste in orice portofel. Greutate: 29g. Culoare: Negru. Dimensiuni: 8.5 x 5.2cm. Material: 2CR13 Otel Inoxidabil. Functii: Desfacator de dop, Lama pentru funie, Desfacator de scrisori, Suport de blocare usa, Decojire Portocala, Dalta pentru lemn, Surubelnita, Suport telefon, Suport casti audio, Decojtor de banane, Chei hexagonale
    1. No name 11 in 1 (decat daca se pune "Made in China" ca fiind numele): multitool de "supravietuire" 11 in 1
    Constructie rigida din otel inoxidabil
    Are dimensiuni mai mici decat un card de credit, lucru care il face usor de transportat si depozitat. Detine deschizator de conserve, Lama de cutit, Surubelnita cap plat, Rigla de 4 cm, Deschizator de sticle, Cheie cu 4 pozitii (poate fi folosit si pentru tragerea cuielor), Cheie cu 2 pozitii, Panza de fierastrau (foarte bine ascutita), Indicarea directiei (trebuie folosit un metal magnetizat), Orificiu pentru cordelina sau prindere la curea sau ca breloc. Dimensiunea este 7 x 4,5 cm.
    2. Wallet Ninja - Unealta Card Multifunctionala 18 in 1
    Este perfect plat,contine 18 instrumente multi-scop intrunul singur, o carte mica de dimensiunea unui card de credit. Fabricat din 4 straturi dint otel tratat termic, este mai subtire decat doua carti de credit si se potriveste in orice portofel. 1,5 mm grosime. Dimensiuni: 3,25" x 2.125" x 0,06 "(de marimea unui card de credit). Instrumente: Rigla, surubelnita, deschizator de sticle, 4 deschizator, Peeler, Surubelnita, cheie # 2, cheie # 6, cheie # 10, cheie # 12, cheie # 8, cheie # 4, Support telefon, Deschizator de cutii, Deschizator scrisori, surubelnita pentru ochelari, surubelnita 2
    Attached Images Attached Images img_7001.jpg img_6998.jpg img_6999.jpg

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mic update la brelocul de backup: pe langa chei avem mini-lanterna, mini-USB de 64GB, unghiera, poloboc, mini-ruleta, stash capsule, fluier, busola, termometru. Ah, si mini briceag, desigur! Dar mai trebuie lucrat la el
    Attached Images Attached Images monky_backup_keychain.jpg

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Azi am zis sa-mi calc pe suflet sa incerc si un Multitool de la Gerber. Am ales varianta Dime (mai mult pt. ca imi place combinatia rosu + negru). Nu e foarte rau facut, insa uitati-va va rog cum arata un produs nou nout (desigilat de mine)! Toate suruburile si prinderile arata de parca au fost stranse de cineva cu Parkinson. Nu mai vorbim ca vine zgariat din start (desi este destul de greu de observat - totusi, are doar 7cm lungime cand este inchis). Pacat, pt. ca jucaria pare destul de solida si are tot ce iti trebuie. A fost 149 RON (cu tot cu transport) de pe site-ul oficial - din pacate, nu pot sa-l recomand. Mai puneti un pic si luati un Leatherman.

    P.S. Comparatia este facuta cu un Spyderco Clipi Tool.
    Attached Images Attached Images img_1457.jpg img_1458.jpg img_1459.jpg img_1460.jpg img_1461.jpg img_1462.jpg img_1463.jpg

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Azi se poarta rosu! Gerber Dime, Leatherman Squirt PS4, un multitool munkees, 2 Victorinox si un Kronus (ieftin)!
    Attached Images Attached Images img_1872.jpg

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Noul meu briceag favorit: Byrd Raven 2! Pe scurt sa spun ce imi place si ce nu imi place la el. Si mai ales, de ce este noul meu favorit.

    Sa incep cu plus-urile:
    + In sfarsit, cred ca este primul cutit facut de Byrd unde s-a renuntat la otelul chinezesc ("renumitul" 8Cr13MoV) si s-a trecut la otelul american BD1 (CTS-BD1 mai exact)
    + Ergonomia - pentru mine forma este perfecta!
    + Vine razor sharp din fabrica
    + Pretul (nu plangi dupa el daca-l rupi in doua, ca dupa cele de sute de euroi)
    + Solid as f**k! Poate il ajuta si grosimea de 3.8mm
    + Zero joc in orice directie
    + Liner lock extrem de solid
    + Extra spatiul dintre lama si maner e extrem de bine gandit. Pe langa faptul ca imi permite un grip mai bun pt. lucrari de "finete", ma salveaza si de degete taiate la o inchidere accidentala - practic spatiul acela iti vine chiar pe degetul de pe liner lock.
    + Desi ma repet, grosimea lamei plus liner lock-ul solid, dupa ce am blocat jucaria, am impresia ca tin in mana un cutit fix, nu un briceag.
    + Perfect centrat

    La minusuri:
    - Washer-ul este inca din teflon/plastic
    - Chiar daca otelul e Made in USA, cutitul e forjat tot in China
    - Pretul (deja nu mai e in categoria "Ia-ti un Byrd ca e ieftin ca braga")
    - Agatatoarea - in continuare Byrd/Spyderco folosesc modelul acesta la care iti este usor sa scoti din buzunar, dar iese cam mult in afara buzunarului

    Date tehnice pentru Byrd Raven 2:
    Lungime lama: 8.7cm
    Lungime deschis: 19,9cm
    Lungime inchis: 11,2cm
    Grosime: 3.8mm
    Greutate: 119gr
    Otel: CTS-BD1
    Blocaj: framelock
    Pret: intre 40 USD si 65 EUR

    Avand in vedere plusurile si minusurile, costul sau (undeva pe la 60 EUR in UE si 40 USD in tara lui Forged in Fire), il recomand oricui cu placere, chiar daca este incepator sau este cineva care cauta o brisca solida. BD1 e un super upgrade (chiar daca nu i se poate spune ca e un super steel), grosimea ii confera extra siguranta (chiar daca unii isi prefera bricegele cat mai usoare si cu lama cat mai subtire).

    Eu deja l-am pus la teste serioase si sunt extrem de multumit de el. Daca mai aveti intrebari sau doriti anumite detalii, aici sunt.

    P.S. In imaginea comparativa este alaturi de primul Byrd si de Spyderco Clipitool, ambele mai mici si fara blocaj (legal in UK).

    Later update: Las aici si un filmulet al unui nene cu care sunt de acord in ceea ce priveste Tenacious vs Byrd Raven 2. Enjoy!

    Attached Images Attached Images byrd_raven_2_img_5004.jpg byrd_raven_2_img_5005.jpg byrd_raven_2_img_5006.jpg byrd_raven_2_img_5010.jpg byrd_raven_2_img_5012.jpg byrd_raven_2_img_5013.jpg byrd_raven_2_img_5017.jpg byrd_raven_2_img_5020.jpg

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Doua taioase noi: de data asta, doua utilitare Gerber. Oricum am aflat 2 chestii interesante (despre care recunosc ca nu stiam):

    1. Gerber este marca detinuta de Fiskars (sau invers?)
    2. Americanul foloseste sculele mai cu mila. Motiv pt. care in US ai Lifetime Warranty la Gerber, pe cand in afara US ai "doar" 25 de ani. Hmm...

    Cutter-ul Gerber mi se pare foarte ergonomic, are blocaj decent (linerlock), accepta clasicele lame, se deschide usor cu o singura mana. Gerber GDC Zip Blade-ul e un moft... de purtat la un fermoar. Dar taie decent piticania, si sistemul de prindere pare solid.

    Luate de pe Gerber Romania. De data asta din fericire nu e ca in cazul lui Mini Remix, si il citez pe Doug Marcaida: "This blade will cut!"

    Daca aveti ceva intrebari legate de ele (dar sa nu va inghesuiti), let me know!
    Attached Images Attached Images img_5346.jpg img_5347.jpg img_5351.jpg img_5352.jpg img_5353.jpg img_5354.jpg img_5355.jpg img_5356.jpg img_5357.jpg img_5359.jpg img_5360.jpg img_5363.jpg img_5365.jpg

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In sfarsit am pus mana pe combo-ul de la Stanley, pe care il caut de ceva vreme. Love it! Imi place la nebunie combinatia asta lemn + chrome.
    Attached Images Attached Images monky_stanley_combo_fhd_img_5519.jpg

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Faceam ordine printre cuttere, si mi-am dat seama ca s-au strans cateva din categoria folderelor...
    One can never have enough cutters!
    Attached Images Attached Images monky_cuttere.jpg

  16. #16 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Wenger , il am de vreo 4 ani , foarte multumit de el , are tot ce as putea avea nevoie in jungla urbana.

    Sent from my Moto G (5) using Tapatalk
    Attached Images Attached Images 1e398b4e5e5f2144034a0b3708f45415.jpg

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Azi am placerea sa vi-i prezint pe... Fratii Brothers!
    Attached Images Attached Images img_5687.jpg img_5688.jpg img_5689.jpg img_5692.jpg

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cu aceasta ocazie, consider incheiata Colectia de toamna-iarna Folders-Cutters. Daca simtiti ca lipseste ceva interesant de-aici, let me know. O trecem la colectia de primavara-vara
    Attached Images Attached Images monky_cutters_folders_img_5874.jpg monky_cutters_folders_img_5877.jpg

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Azi am dat-o pe Gonzo... errrm, Ganzo!
    Si acestea fiind spuse, ma opresc din a mai colectiona asa ceva... deja ma simt ca un fel de Danny Trejo!
    Attached Images Attached Images monky_ganzo_img_6226.jpg monky_ganzo_img_6230.jpg danny_trejo.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts