Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Console Games si GDPR

  1. #1 SP
    Banned Alex Khan's Avatar

    Console Games si GDPR

    Pe 25 mai 2018 se aplica noua lege GDPR privind protectia datelor si confidentialitatea acestora pe forumuri si site-uri.
    Se pare ca niciun forum romanesc creat in ultimii 20 de ani nu va scapa neafectat.
    Avand in vedere ca forumul Console Games are o arie de Publicitate unde se publica date de contact, cam ce masuri vor lua adminii in privinta asta pentru ca acest forum sa nu aiba soarta lui Computer Games?



    https://start-up.ro/regulamentul-gdp...u-20-mil-euro/
    Ce este GDPR? Cum ma afecteaza GDPR?

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Astept si eu un raspuns de la avocat, contabil, cei din Datacenter... si vom lua o decizie. Daca este asa cum mi s-a dat de inteles, cel mai probabil aria de Bazar o sa dispara. Nu avem resursele pentru a verifica fiecare post in parte, de a comunica ofiterului de date despre fiecare user ce isi face publice date personale and so on.

    Personal consider ca e o nebunie... daca userul respectiv a ales sa-si faca public numele, numar de telefon, email sau mai stiu eu ce... sa vina o lege sa-mi spuna ca trebuie sa-l protejez. Cum? Si de ce, daca si-a dat acordul sa posteze public datele respective? Nu l-a obligat nimeni.

    In rest, forumurile vor scapa de marea problema pe care o au alte site-uri, pentru ca noi aici nu cerem NICAIERI numele reale, telefon, adresa, card, CNP sau mai stiu eu ce altceva. In rest adresele de email vor fi in siguranta ca si pana acum - nu sunt publice, nu se vand, nu se cumpara.

    In fine, vom vedea ce va fi...

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu mai bine stergi ce e acum si pui regulament nou, ca oricine posteaza, sa nu mai dea detaliile personale despre el si comunicarea sa se faca exclusiv prin PM?

    Si sa se inceapa o arie de bazar noua, de la 0?

  4. #4 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si cand lumea n-o sa citeasca regulamentul si o sa-si dea datele personale cine o sa aiba probleme? Tot MonkY

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eh, nu cred ca e ok sa mergem din start pe principiu ca oamenii sunt dobitoci. Trebe o mica atentionare cand intrii sa postezi in sectiunea de bazar si gata.

    Trebuie ori bagat regulamentul pe gat, ori un moderator sa vada toate anunturile noi si sa stearga direct orice data personala din anunt, fara sa atraga atentia, pentru ca asa scrie in regulament.

    Daca se vrea sa se faca ceva astfel incat sa ramana, se poate.

    Personal nu cred ca am vandut vreun lucru pe bazar in acesti 10 ani, dar e posibil sa ma insel.

    Ma rog, dupa cum s-a tot discutat, aria de bazar aducea destul de mult trafic aici. Daca dispare si aia...

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Una e sa ceri date personale, alta e sa ai forum unde fiecare scrie ce vrea. Pe principiul asta se inchide orice forum/chat, nu doar bazar, pentru ca eu imi pot scrie datele si aici.

    0740001000, call me maybe.

  7. #7 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Intotdeauna vor exista oameni dobitoci, you need to plan for it

  8. #8 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Nu merge sa pui disclaimer ca cine posteaza orice cu caracter personal o face pe proprie răspundere pt. ca cg. ro nu proceseaza si nu administreaza date cu caracter personal?

  9. #9 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    GDPR este un subiect foarte stufos si putini il inteleg pe deplin pentru ca sunt multe lucruri vagi incluse prin toate acele texte. Nimeni nu stie cum va fi exact, pana la primele amenzi, sa vedem cine vor fi cei norocosi. Toate companiile de software/IT/development care lucreaza cu datele clientilor sunt acum ca pe ghimpi. Doar cei cu bani multi vor fenta, aia mici se duc in jos fie de frica, fie ca vor fi amendati.

    Dreptul de "a fi uitat" daca un utilizator ti-o cere (sau mai multi) nu va fi de colea, si de aceea este o mare bataie de cap cand vine vorba despre securizarea datelor si administrarea lor. Plus ca iti trebuie "forta de munca", lucru pe care forumurile noastre inca il cauta. Pro bono nu multi se baga, mai ales ca e vorba de UE.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Nu merge sa pui disclaimer ca cine posteaza orice cu caracter personal o face pe proprie răspundere pt. ca cg. ro nu proceseaza si nu administreaza date cu caracter personal?
    Din pacate nu. Asa era dealtfel pana acum. GDPR-ul vine tocmai ca o "contra" la treaba asta, sa il faca raspunzator direct pe cel care "manipuleaza" datele. Nu uitati ca Facebook si-a luat cateva miliarde amenda in UE fix pe tema asta... iar scandalul din US cu Cambridge Analytica nu a facut altceva decat sa puna paie pe foc.

    Corect Khufu! Pe mine ma tot plimba avocatul, contabilul nu stie nici el, clientii cu care lucrez ridica din umeri... si tot asa. Si daca pe online mai e cum mai e, sa vedeti ce impuneri sunt pt. cei care lucreaza "fizic" cu datele clientilor. Chiar sunt curios daca va exista cineva care chiar sa respecte toate cele. Adica, sincer... eu de exp. nu vad firmele sa instaleze filtre pe toate monitoarele, astfel incat sa nu poata fi vazute datele din anumite unghiuri. Hai ca un tocator de hartie nu e mare branza, dar unele reguli sunt chiar exagerate...

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Update: Avem si pagina GDPR. Detalii aici: Console Games | Game On - GDPR. Totodata, acum ar trebui sa reapara scriptul prin care puteti alege daca sunteti de acord cu cookies or not. Am explicat in pagina GDPR asa cum am putut ce e cu datele tinute de CG. Hope it's OK for you. Daca nu, sunt sigur ca prin alte parti veti fi mai in siguranta...

    P.S. Referitor la "dreptul de a fi uitat" (sau sters), mi se pare super haotic in multe domenii. Ia imaginati-va ca ma duc la eMag si le spun ca doresc sa ma uite. Cam cum vor face ei sa ma stearga din toate facturile, garantiile, etc.?!? Sau ma duc sa cumpar ceva, si cand mi se cer datele, refuz sa le dau pentru ca mi se permite sa nu-mi dau datele cu caracter personal. Ce face, imi vinde cu factura in blank? Sau mai rau, in cadru medical... daca ma duc si cer ca din fisa mea sa dispara absolut toate datele personale?

  12. #12 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Cred ca este vorba despre stergere (uitare) electronica. Daca nu iti dai datele cand cumperi ceva, atunci vanzatorul are dreptul sa nu iti vanda produsul.


    Este treaba ta daca ceri cuiva sa iti stearga datele, iar acel cineva iti spune care vor fi consecintele, de exemplu nu iti mai vinde produse sau nu te mai primeste la cabinetul medical. Este alegerea ta. Trebuie sa te gandesti inainte la consecinte cand ceri "uitarea".

    ---------- Post added 27-05-2018 at 06:46 ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post

    Corect Khufu! Pe mine ma tot plimba avocatul, contabilul nu stie nici el, clientii cu care lucrez ridica din umeri... si tot asa. Si daca pe online mai e cum mai e, sa vedeti ce impuneri sunt pt. cei care lucreaza "fizic" cu datele clientilor. Chiar sunt curios daca va exista cineva care chiar sa respecte toate cele. Adica, sincer... eu de exp. nu vad firmele sa instaleze filtre pe toate monitoarele, astfel incat sa nu poata fi vazute datele din anumite unghiuri. Hai ca un tocator de hartie nu e mare branza, dar unele reguli sunt chiar exagerate...

    Nimeni nu stie nimic cum trebuie facut in conditiile in care toti cei implicati au avut la dispozitie 2 ani sa se pregateasca si sa se specializeze cum sa se conformeze prevederilor GDPR.

  13. #13 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    La Servicul Inmatriculari si Permise de Conducere deja a aparut Disclaimer: " Daca nu doriti sa va folosim datele personale nu va putem emite Permis de Conducere sau sa va inmatriculam masina"....
    Probabil asa va fi si la magazine...cu toate ca poti beneficia de garantie de baza bonului fiscal sau a facturii, fara sa aiba legatura cu datele personale.

  14. #14 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Asta cu garantia in baza bonului fiscal sau a facturii e o gogorita inventata de comecianti. Conform legislatiei nationale, la acordarea garantiei este obligatoriu emiterea unui certificat de garantie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Console Games - Donatii By MonkY in forum Console Club
    Replies: 609 Last Post: 12-03-2018, 01:23
  2. Console Games in 2017 By Templier in forum Console Club
    Replies: 40 Last Post: 02-08-2017, 18:18
  3. Adio Console Games ! By Templier in forum Offtopic
    Replies: 53 Last Post: 14-02-2017, 01:52
  4. Banner Console Games By Templier in forum Offtopic
    Replies: 42 Last Post: 29-05-2016, 17:05
  5. Console Fighting Games By MonkY in forum Console Club
    Replies: 13 Last Post: 22-01-2009, 19:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts