Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Copac cazut pe masina - cum se procedeaza?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Copac cazut pe masina - cum se procedeaza?

    Uite ca desi am vazut asa ceva pana acum doar la televizor... ni s-a intamplat si noua. Mai exact, masina firmei care era parcata la cineva acasa (parcare platita la Primarie), s-a trezit ieri cand a fost vijelie, furtuna (sau ce Dzeu a fost...) ca a cazut un ditamai copacul pe ea (si a mai atins alte 2 masini in acelasi timp). Deschid acest thread in ideea ca poate ati avut o astfel de experienta si stiti mai bine cum se procedeaza.

    Din cate am inteles trebuie dat in judecata Primaria de sector sau ADP-ul... Masina e grav avariata dar din pacate nu exista CASCO (doar RCA). Ma gandesc cu groaza sa nu stau prin tribunale ani de zile pentru a recupera niste bani...

    Multumesc anticipat!

  2. #2 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    cred ca primaria e raspunzatoare numai daca era o cerere facuta sa taie crengile uscate.. si nu au facut-o.

    trebuie sa te duci la politie sa-ti dea dovada in primul rand.
    dupa aceea iti repari masini, pastrezi toate chitantele si dai in judecata adp-ul.

  3. #3 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Wow, asta e cea mai urata chestie care se poate intampla. Chiar daca ai merge in instanta, e greu sa dovedesti ca acel copac era "subred", astfel incat Primaria sa se autosesizeze sa-l taie.

  4. #4 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Am patit-o si eu de curand. Din fericire aveam Casco, asa ca am scapat de cheltuieli. In schimb nimeni de pe nicaieri nu a reusit sa imi spuna daca as putea obtine decontarea cheltuielilor de la primarie.(evident nu imi convine sa platesc o prima mai mare, pentru un ghinion de rahat)

    Din pacate, asa cum am scris mai sus, nici la asigurare/constatare nu stiau mare lucru.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si cam asa arata busitura... si copacul vinovat
    Attached Images Attached Images img_0985r.jpg img_0998r.jpg

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Wow...e dauna totala...
    Sa ne tii la curent cu ce aflii si cu ce faci, ca la cum e vremea prin tara, poate mai are cineva ghinionu asta

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ce stiu pana acum cert este ca primul pas cand patiti asa ceva, sa sunati la 112. Nu exista un serviciu special pentru asa ceva, sau o linie directa la ADP, Primarie & Co. Sunati la 112 pentru ca desi vine politia si nu face nimic la fata locului (decat daca sunt persoane ranite in incident), macar grabesc interventia celor de la Pompieri si ADP... pentru a elibera carosabilul.

    In ziua respectiva din cate am inteles eu au fost peste 100 de cazuri de genul acesta... Au incercat niste vecini sa sune pe la Antena 3, RTV, etc... ori suna numai ocupat, ori spuneau ca nu au oameni sa mearga pe teren.

    Sfatul meu e ca initial sa sunati la 112, dupa care faceti cat mai multe poze... si nu va apucati sa mutati voi copacul sau alte alea pana nu vin cei de la pompieri sa faca o constatare. Mai mult, in cazul respectiv ploua destul de seris... si ne-am dat seama ca trebuie sa luam folie pentru a acoperi pe cat de bine posibil masina. In cazul in care nu aveti dauna totala, macar sa nu distrugeti tapiterie, electronica... sau sa intre apa pe la motor & co.

    Mai departe, om vedea ce o fi.... Va tin la curent.

  8. #8 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    MonkY: in pic offtopic, dar esti sigur cu 112? In urma cu vreo 2 ani eram intr-o masina (in spate cu inca un coleg) si a intrat din plin in noi o alta masina din lateral. Initial am vrut sa sunam la politie, dar nu stiam numarul, asa ca am zis... hai sa incercam 112, macar sa ne dea aia numarul de la politie.

    La 112 am spus ce s-a intamplat si am rugat sa trimita un echipaj de politie sau macar sa ne dea numarul. Aia sictirita m-a intrebat daca sunt victime, am zis ca nu, mi-a zis ca nu e urgenta si de ce am sunat, era chiar revoltata, apoi mi-a inchis.

    A trebuit sa sun un prieten sa ne caute el numarul de la politie. Poate s-a mai schimbat situatia de atunci, desi... nu stiu:
    112-Sistemul national unic pentru apeluri de urgenta

    Ma indoiesc ca un copac cazut pe masina e o situatie de urgenta, fiecare face cum vrea, dar sa nu cumva sa primeasca si amenda ca suna "aiurea" la 112.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    MonkY: in pic offtopic, dar esti sigur cu 112? In urma cu vreo 2 ani eram intr-o masina (in spate cu inca un coleg) si a intrat din plin in noi o alta masina din lateral. Initial am vrut sa sunam la politie, dar nu stiam numarul, asa ca am zis... hai sa incercam 112, macar sa ne dea aia numarul de la politie.

    La 112 am spus ce s-a intamplat si am rugat sa trimita un echipaj de politie sau macar sa ne dea numarul. Aia sictirita m-a intrebat daca sunt victime, am zis ca nu, mi-a zis ca nu e urgenta si de ce am sunat, era chiar revoltata, apoi mi-a inchis.

    A trebuit sa sun un prieten sa ne caute el numarul de la politie. Poate s-a mai schimbat situatia de atunci, desi... nu stiu:
    112-Sistemul national unic pentru apeluri de urgenta

    Ma indoiesc ca un copac cazut pe masina e o situatie de urgenta, fiecare face cum vrea, dar sa nu cumva sa primeasca si amenda ca suna "aiurea" la 112.
    Scrie foarte clar in linkul dat chiar de tine:
    "ESTE O SITUAŢIE DE URGENŢĂ - atunci când se impune intervenţia Poliţiei, Pompierilor şi Salvării pentru a salva viaţa, proprietatea şi mediul."
    In cazul de fata era vorba de proprietate. Daca ar fi cum zici tu, in caz ca o casa ia foc, dar nu e nimeni in ea... nu mai chemi pe nimeni... ca nu e cu victime. O lasi sa arda? Mai mult, copacul respectiv bloca o strada... Tot in linkul dat de tine:
    "Exemple de situaţii de urgenţă: ACCIDENTE DETERMINATE DE FACTORI DE MEDIU, PRĂBUŞIRI UTILAJE - CONSTRUCTII – ARBORI, DISTRUGERI DE BUNURI".
    Deci dupa cum vezi, aici nu e cum zici tu ca "fiecare face cum vrea" ci dupa cum cere legea...

    In alta ordine de idei... am fost la Primarie, ADP... care au spus sa mergem la cei cu care au ei contracte de asigurare in astfel de cazuri. Acolo, ca la nebuni, au spus ca ei nu accepta constatarea facuta de cei de la ISU (pompieri), ci trebuie o alta facuta de politie (la accidente usoare). Din nou luata masina cu platforma... dus-intors, inca 400 RON (un drum de aproximativ 20 minute).

    Fun fun fun... sa vedem ce se va intampla mai departe. Mai ales ca din cate am inteles stalpii de sustinere sunt dusi

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sa stii ca RaverX cam are dreptate. Si eu am sunat la ei in urma unui accident rutier fara victime (prin 2008) si la fel am fost repezit si mi-a zis ca daca nu sunt victime sa nu-i irosesc timpu si sa merg la sectia de politie.

    Referitor la casa arzand, e alta situatie. Focul se propaga si se pot intampla multe. Dar la cate accidente sunt prin Bucuresti/tara, nici nu se mai obosesc.

    Oricum, cat timp ai facut poze, poa' sa-ti ceara ei si pe mama si pe tata copacului si a masinii, ai dovada si gata.

    Astept "noutati". Spor si bafta!

  11. #11 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    "ESTE O SITUAŢIE DE URGENŢĂ - atunci când se impune intervenţia Poliţiei, Pompierilor şi Salvării pentru a salva viaţa, proprietatea şi mediul."

    Am bolduit+subliniat si eu ceva

    In cazul tau e perfect ok sa suni la 112 daca e un copac care se clatina (sa zicem) si poate cadea pe o masina (sau cladire, etc). Daca a cazut deja copacul nu mai e nimic urgent, nu mai ai ce salva.

    Normal ca tu poti suna la 112, eu doar spuneam ce mi s-a intamplat mie si atrageam atentia ca nu e chiar ok sa suni pentru orice la 112, sa nu cumva sa regreti (dupa ce iei si o amenda).

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    In alta ordine de idei... am fost la Primarie, ADP... care au spus sa mergem la cei cu care au ei contracte de asigurare in astfel de cazuri. Acolo, ca la nebuni, au spus ca ei nu accepta constatarea facuta de cei de la ISU (pompieri), ci trebuie o alta facuta de politie (la accidente usoare). Din nou luata masina cu platforma... dus-intors, inca 400 RON (un drum de aproximativ 20 minute).
    Da, birocratia ne distruge. Cel mai bine era daca aveai asigurare "full", probabil ca si asa aveai de mers prin cateva locuri, dar sigur rezolvai mai rapid si mai ieftin. Asa... chiar daca dai in judecata primaria si chiar daca vei castiga tot n-o sa merite, o sa pierzi timp mult, poate castigi procesul dupa 2-3 ani si primesti banii dupa inca 2-3 ani (sau mai mult), plus ca nu m-ar mira sa-i primesti in rate, intre timp isi si pierd valoarea.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si ca sa vedeti cum se face jurnalism in Romania (thx ramonski pentru link): primesc un link de pe Realitatea.net in care este prezentata o stire cu victime... cu o coliziune in toata regula (o masina care a intrat intr-un copac). Ghiciti ce imagine folosesc ei pentru stire? Cea urcata de mine pe thread (poza care repet, nu are legatura cu cazul prezentat acolo). Dar... traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul.

    Macar ar trebui sa le multumim ca nu au facut ca altii si au spus ca e imaginea preluata de pe ConsoleGames.ro. Articolul il gasiti aici: Victimele unui accident rutier au caştigat în instanţă procesul cu Compania Naţională de Autostrăzi | REALITATEA .NET.

    P.S. Asta inseamna ca stam bine pe Google, nu?
    Attached Images Attached Images 2013-07-15_185434.png

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu am mai dat niciun semn legat de problema pentru simplul motiv ca masina a ajuns la un service pentru a se face o evaluare completa... si tipic romanesc... angajatii sunt cam in concediu, deci mai dureaza pana se da un verdict. Fereasca Sfantu' sa patiti asa ceva cu o masina de care sunte super mega dependenti (cum ar fi masina de lucru)... pentru ca in tara asta, totul dureaza de 100 de ori mai mult decat ar trebui.

  14. #14 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    I feel for you bro. Eu am circulat cu masina asa,(tot din cauza unui copac) in jur de 2 saptamani si jumatate, in conditiile in care aveam Casco. Cred ca a mai durat inca pe atat sa o repare, dupa insistente si insistente.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, dupa lupte seculare... s-a rezolvat. Nu in adevaratul sens al cuvantului (nu am primit despagubire pentru dauna totala), insa macar a fost vanduta separat epava... plus banii de la asigurare. Se putea si mai bine (si sigur se putea si mai repede), dar macar in final nu am mai fost nevoiti sa stam prin tribunale pentru a da in judecat ADP-ul si Primaria.

  16. #16 SP
    Junior Member giovanardi's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Well, dupa lupte seculare... s-a rezolvat. Nu in adevaratul sens al cuvantului (nu am primit despagubire pentru dauna totala), insa macar a fost vanduta separat epava... plus banii de la asigurare. Se putea si mai bine (si sigur se putea si mai repede), dar macar in final nu am mai fost nevoiti sa stam prin tribunale pentru a da in judecat ADP-ul si Primaria.

    Salut!
    Am avut si eu ''norocul'' sa cada pe masina un copac. Am fost la ADP sector 2 si cei de acolo mi au zis ca nu pot primi despagubirile decat prin instanta. As dori si eu de la tine mai multe detalii (unde la primarie ai fost mai exact, la ce sector?); te rog daca poti sa-mi dai un mesaj privat cu un numar de telefon.
    Stima!

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Of of... imi pare rau sa aud asta giovanardi. Chiar ma uitam la TV si spuneau ca vreo 20 de masini au patit asta doar azi...
    Noi am fost la ADP Sector 6 - nu stiu daca difera modul de lucru intre sectoare. Sunt ceva conditii ca sa te poti incadra (trebuie sa fie pe loc de parcare platit... trebuie sa aiba buget pt. despagubiri)... Din pacate, conditia principala este sa cunosti pe cineva pe-acolo, altfel va fi complicat, va dura mult (tipic romanesc, nu?).

  18. #18 SP
    Junior Member giovanardi's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Of of... imi pare rau sa aud asta giovanardi. Chiar ma uitam la TV si spuneau ca vreo 20 de masini au patit asta doar azi...
    Noi am fost la ADP Sector 6 - nu stiu daca difera modul de lucru intre sectoare. Sunt ceva conditii ca sa te poti incadra (trebuie sa fie pe loc de parcare platit... trebuie sa aiba buget pt. despagubiri)... Din pacate, conditia principala este sa cunosti pe cineva pe-acolo, altfel va fi complicat, va dura mult (tipic romanesc, nu?).
    Mda, ma asteptam sa fie pe sector 6, am citit pe net ca sunt singurii care au un contract cu o firma de asigurari pentru cazuri ca acestea... Masina e proprietate personala, era parcata pe locul inchiriat de la ADP de mine, pentru pomii care au cazut s-au facut sesizari de catre administratorul de bloc si nu s-a intamplat nimic. Din fericire am scapat mai "ieftin": luneta sparta, stalp dreapta spate infundat si haion putin infundat. Am fost si la ADP sector 2 si mi-au zis ca singura solutie este sa-i dau in judecata, am vb si cu avocatul, am fost si la accidente usoare sa-mi dea adeverinta aia pentru repararatie, mai trebuie sa ma duc si la sectia de politie de care apartin sa-mi dea un proces verbal pentru distrugeri. sa-mi repar masina si sa-i dau in judecata...O sa mai revin cu informatii in cazul in care mai rezolv ceva...banuiesc ca sunt si o sa mai fie cativa in situatia mea...
    Stima!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. O masina in fiecare zi By trickz in forum Auto & Moto
    Replies: 114 Last Post: 28-10-2020, 15:00
  2. Masina Consolistului! By DonAdryan in forum Auto & Moto
    Replies: 511 Last Post: 28-02-2017, 13:39
  3. Recomandare prima masina By eagle-eye in forum Auto & Moto
    Replies: 47 Last Post: 27-05-2015, 08:38
  4. Pasi pt casat masina? By alecu in forum Auto & Moto
    Replies: 3 Last Post: 20-12-2013, 19:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts